• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
a oćeš da ja napišem kako je šef ovdašnje šumarske savjetodavne službe kupio bijesnog terenca koji mu nasušno treba jer je kupio i par desetaka hektara šume u krnjaku i vojniću, a sve od plaće koju je "pošteno" zarađivao svojim znanjem...
ja kažem da je dobro da su ju ukinuli, jer je svaka kuna koja je išla za pošumljavanje i ostale stvari kod privatnih šumoposjednika morala učiniti neku uslugu takvoj šumskoj mafiji...
odurno, ali istinito...

dečki skrenili smo s teme takvih koji prodaju ispod cjene će uvijek biti tu mi nemožemo ništa jer i mi radimo na crno
ja svoja drva nedam ispod 240kn metar pa tko hoće tko neće
 

MF158

Član
Tu od
30 Pro 2011
Poruka
235
240kn metar ja svoja jedvo za 200 bez papira i sva bukova:madmana::madmana:
DARIJUS stari mi radi u HŠ i 12 kubika je oko 2500kn
 
Posljednje uređivanje:

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
240kn metar ja svoja jedvo za 200 bez papira i sva bukova:madmana::madmana:
DARIJUS stari mi radi u HŠ i 12 kubika je oko 2500kn

na kućnu asdresu hrast cer 240 bukva grab 250
 

Riis

Član
Tu od
12 Velj 2012
Poruka
155

e ovo samsrušil jednu šljivu u kamenu i naravno prerezal i kamen koji je bil u njoj.
 
Posljednje uređivanje:

Riis

Član
Tu od
12 Velj 2012
Poruka
155
tražim rješenje za problem, sutra moram srušit jednu trešnju debela oko 4o cm i visoka oko 10 m, a sva je savijena i cijela visi nad starom drvenom kučicom, nesmije past na stranuna koju visi, samo bočno, i sa kontra strane je drugo drvo i kuča koja mora ostat neoštečena. Jel ko imal slični slučaj i kako je riješeio, ili ako ima na Yuotubu kakav video puno bi mi pomoglo. Trupac nije bitan itak ide za drva.
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
popni see gore i prvo vrh i gornje grane obrezuj a deblo kako ti je već na ruku 50 - 100cm dužine, skračivati, nemoj se zeznut i donje prvo skresat jer će one služiti kao amortizacija za gornje, u biti teško je ovako reći nekakvo pravo rješenje kada nemaš niti jedne slike a i u opisu si bio škrt, koliko visi, kakve su grane debele-tanje - dugačke kratke- ima tu unoo stvri koje utječu na to ,,,, ALI ako nisi siguran u svoje mogučnosti i ne razumiješ se u osnovne tehnike rušenja SAVJET JE ostavi se toga i čuvaj glavu,,
 

Riis

Član
Tu od
12 Velj 2012
Poruka
155
ma srušil sam več jedno 10 stabala tako da sam ih orezival, najprije grane pa komad po komad, ali ovde nemogu, jer je cijela krošnja iznad kučice, mislio sam navezat sajlu na jedno 6, 7 m visine i našpanat je za neko drvo dalje da mi drži da nemože past na kučicu, pa narezat i s kajlama usmjerit drvo bočno. ak bu loše vrijeme nebum rušal, ali slikat ču svakako. Pozval sam i prijetelja, inače po struci šumar da mi pomogne ak bu treba s traktorom vuč pa budemo neš smislili
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
ma srušil sam več jedno 10 stabala tako da sam ih orezival, najprije grane pa komad po komad, ali ovde nemogu, jer je cijela krošnja iznad kučice, mislio sam navezat sajlu na jedno 6, 7 m visine i našpanat je za neko drvo dalje da mi drži da nemože past na kučicu, pa narezat i s kajlama usmjerit drvo bočno. ak bu loše vrijeme nebum rušal, ali slikat ču svakako. Pozval sam i prijetelja, inače po struci šumar da mi pomogne ak bu treba s traktorom vuč pa budemo neš smislili

ako je šumar i završio školu u Karlovcu onda to mora znati, klinovi i ostalo ali u svemu rizik trba svesti na najmanju moguču mjeru i kada sve bude gotovo nemojte se opustiti jer sam to osjetio na vlastitoj koži uz brata šumara, kuma, oca i cjelo vjeće na samom kraju kada više i nije trebalo obrezivati grane svi se opustili a i ja sam koji sam bio u krošnji i malo me dohvatila motorka po trpuhu od pupka do kuka, 30 šavova, kirurgu nikako nije bilo jasno kako sam to s motorkom (poprečno) uspio napraviti, rekao mi je svi dobiju po rukama nogama glavi ramenu ali dužno a ti poprečno, hhehehhe
 

Riis

Član
Tu od
12 Velj 2012
Poruka
155
Je, završio je u karlovcu za šumara, završi sam i ja u šumarskoj ali za drvodjeljskog tehničara dizajnera, samo ja uživam u radu s matorkom a njega to uopče ne zanima, ma znam kako je to opasan posal, proljetos sam bio gadno gležanj uvinuo kad sam u šumi prekoračivao trupac. A jednom sam rezo granu na drvu, narežem odozdo, zatim rez od gore, nisam dosta brzo pilio i rezao sam ukoso preko donjeg reza i kad je grana se odvojila povukl motorku prema dole ali nasreču sam uspil držat motorku i odlomio se komadič te je motorka osala u rukama, komadič se tolko zaklavil da sam morao skidat lanac i mač da ponovno pokrenem motorku.
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
a čuj teorija je jeno a praksa drugo, treba se strikno držati sigurnoti i ne rizikovati i iči će to ako ga našpanaš sa sajlom ubaciš klinove i guraš na ga konra stranu moralo bi to ići
 

Riis

Član
Tu od
12 Velj 2012
Poruka
155
ma mislil sam samo narezat dole i vuč na stranu traktorom ali tu nemogu nikako predvidjet gdje če i koko puknut stablo a da se ne poklopi po kučici, puno je jednostavnije samo našpanat sajlom i kontrolirano rušit drvo.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,661
mi neuki šumari odemo na drvo, narežem negdje dva-tri metra do polovice promjera, ili zeru više i onda to otkinem s vinčom...:axe: nema veze kaj se otčepa i tak je za drva...
 

Riis

Član
Tu od
12 Velj 2012
Poruka
155
mi neuki šumari odemo na drvo, narežem negdje dva-tri metra do polovice promjera, ili zeru više i onda to otkinem s vinčom...:axe: nema veze kaj se otčepa i tak je za drva...

ma nema veze, ali ako taj komad nesmije past dolje, mora ic bar 5, m u stranu, a nisam siguran da je vitlo brže od gravitacije, a stablo je svinuto kao slovo J naopačke , tako da sve grane rastu is savinunutog djela prema dolje i ima možda 2 m do vrha kučice
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,661
ma nema veze, ali ako taj komad nesmije past dolje, mora ic bar 5, m u stranu, a nisam siguran da je vitlo brže od gravitacije, a stablo je svinuto kao slovo J naopačke , tako da sve grane rastu is savinunutog djela prema dolje i ima možda 2 m do vrha kučice

brže je vitlo od gravitacije, jer našpana cijelo drvo prije nego pukne...navuče ga prilično na stranu di vučeš, i puno je bolje nego kad se vuče samo s traktorom...
 
B

bosniahos

Guest
-

Jednom sam pomoč bia treba kaže kolega samo našpanat sajlu a ja ču dovršit prepilavanje oraha.Drvo je bilo nadvito iznad starije kljeti obnovljene po standardima i za velike pare.Nije bilo gotovo nikakvog rizika mada je loše izgledalo.Ali ipak se dogodilo sranje.Ja sam napeo sajlu a traktor Fiat lagan pa se počeo propinjat a dok je kolega propilal orah se na panju izokrenil a jedna grana ne deblja od 2 cola zapela za oluk i otvorila trečinu krova kljeti,potrgala letava i okapnice povadila.Poslije je bilo jao pa ti neznaš kako treba.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ma to se da napraviti bez ikakvog problema, još pogotovo ak imaš dobar traktor i vitlo i dobrog rušača koji zna posao s motorkom.
Rušili smo ja i tata predlani u našoj šumi koja graniči s jednim pašnjakom koji je ograđen s žičanom ogradom. Bila je agacija, stara, debela, svakakvih savinutih oblika i jedan cijeli niz je ostao nagnut iznad ograde. Unutrašnjost šume smo porušili i očistili tak da smo mogli s traktorom vezati svako drvo na dugačku sajlu da bi ga zadržavali da ne padne na ogradu, nego da padne paralelno uz ogradu.
Porušili smo taj niz od jedno 30 stabala bez da je ijedno dotaklo ogradu s ijednom svojom grančicom. Mora biti samo sloga, pratiti rušačeve komande i nema frke.
Stari je ipak bil rušač nekad u HŠ, iskustva ima, a ja znam s traktorom i to je išlo bez frke. Imam možda i koju sliku, ako najdem postavim.
Evo slika...
Vidi se tu u pozadini ograda o kojoj sam govoril, i ovaj niz kaj je još ostal neporušen je to.
Slika1269.jpg

Slika1271.jpg

Slika1273.jpg

Slika1284.jpg

Slika1285.jpg
 
Posljednje uređivanje:

Riis

Član
Tu od
12 Velj 2012
Poruka
155



ma evo ga to je otprilike to, išlo bu to bez problema, danas sam malo bolje pogledal, ali nema gazde pa bude vjerovatno čekalo prolječe, a onu jabuku šta raste skros u koso prema trešnji neda srušit.
 
Posljednje uređivanje:

kec-m

Član
Tu od
6 Ožu 2011
Poruka
465
Jednom sam pomoč bia treba kaže kolega samo našpanat sajlu a ja ču dovršit prepilavanje oraha.Drvo je bilo nadvito iznad starije kljeti obnovljene po standardima i za velike pare.Nije bilo gotovo nikakvog rizika mada je loše izgledalo.Ali ipak se dogodilo sranje.Ja sam napeo sajlu a traktor Fiat lagan pa se počeo propinjat a dok je kolega propilal orah se na panju izokrenil a jedna grana ne deblja od 2 cola zapela za oluk i otvorila trečinu krova kljeti,potrgala letava i okapnice povadila.Poslije je bilo jao pa ti neznaš kako treba.

Nisi ni ti zaj... ni Fiat nego on s motorkom . Ja sam rušil doma oraha ali je fest visel na susedovo . Svežem sajlu dost visoko, izvadim iver , velim tastu da napne sajlu samo da ju izravna i dok mu ja dam znak on kreće . Dobro . Ja krenem rezat drugu stranu , prerežem ne skroz da drži pravac padanja , mahnem tastu da krene a zetor već ukopan 80%:axe: Viče tast sad budem pustil i idem u drugi trag :finga: Odi ti van iz traktora , Špera, gas, skopal pol vrta ali je orah opal kak treba bez štete. Tast je dobil lopatu kaj je grabe zametal a ja sam granje pilil.:partyman:
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,687
Riis,pozoveš dečke iz elektre da ti dođu sa kamionom sa kranom,oni to elegantno naprave....:scratch
 

Najnoviji postovi

Na vrh