• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,176
Eh, kad nemam ovce ni loja, pa to nisam probal. (y)
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,591
Goveđi loj (kaj se koristi za mazanje drvenih lagvi).

Izgleda da me kolega hrva pretekel.
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Pa da, odma ima i za zamazati bureča 🤣 , ako nisu bureča id inox-a🤣,za namazati vintu na preši za grožđe i tak 🤣
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,595
A da probaš s medom 🤭

Malo se šalim, ja na svom ima vidia pilu i nemam nikakvih problema s podmazivanjem. Ide ko podmazano.
Nekad je gore bila obična pila koju sam dal na Brezovom mostu razvoditi i brusiti i išla je ko metak.
Po mom trebaš pilu dati razvesti i nabrusiti (ono doma turpija, brusilica....) to zaboravi. I nebu trebalo mazati ;)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,176
Pilu treba mazati kakva god ona bila. Ne bi na pilani špricala nafta po njoj da ne treba.

Pila je dobro razvođena i oštra, ali ju cvika to kaj nemreš jednoliko gurati drvo ili je više od pile. Ova moja pila je fi450.
S preradom mogu postaviti max fi500.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,595
Pilu treba mazati kakva god ona bila. Ne bi na pilani špricala nafta po njoj da ne treba.
Jel si ti baš sto posto siguran u ovu svoju tvrdnju?
Kontretno ova moja vidia je imala hobliče sa strane ali sam ih odrezal van

Ja sam dosta života provel u drvnoj industriji i videl svakakvih brenti i svakakvih raspiljivača ;)
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,631
Po mom trebaš pilu dati razvesti i nabrusiti (ono doma turpija, brusilica....) to zaboravi. I nebu trebalo mazati ;)
Imam nekoliko pila za cirkular (3). Neke sam dobio jer su "skakale" i radile neke čudne piizdarije. Kad sam ih malo "proučio" vidjelo se da su brušene brusilicom.
Onda sam kupio ovo:

LOROCH 2.JPG

...i dobro se zabavljao sa jednom pilom dok ju nisam bar donekle dotjerao
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
ja se ne sjećam jsemo ikad maali pilu nečim. svako brušenje pile idu u firmu di se time bave i slože ih kak treba. Za 30kn kolko mi po pili uzmu ja se neidem doma zahebavaat....
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,176
Pri nama nema tak jeftinog brušenja. To sam obavljam turpijom. Prije sam brusilicom, ali nije to to.
Nakon 10-tak brušenja ide na strojno da isprave profil zubi, a onda opet ručno.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,595
Znal sam ja da ti nju rašpaš doma, zato i treba mazati.
Rekoh ti odnesi ju na Brezov most i išla bu bolje nego podmazana.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,482
Pri nama nema tak jeftinog brušenja. To sam obavljam turpijom. Prije sam brusilicom, ali nije to to.
Nakon 10-tak brušenja ide na strojno da isprave profil zubi, a onda opet ručno.
To je cikular za sve i svašta. Ja sam radio cikulare nekim ljudima koji su stekli ogrev cijelu sezonu, sto je bio pokretan na lezajevima, samo gurne a opruga vreća, nije moglo da vata žagu. Ovde se vidi ovaj nosač ispod ploče ine i vidi se jedan ležaj. Takođe sam im ja ručno oštrio žage. Sa strujne obrade su dobri zubi ali nisu najoštrije zbog žice koja se javlja na vrhu zuba I bude presvijena. 20210726_150100.jpg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,176
@MUHA, ide ona kak treba dok je drvo ravno, no ono sfrkano i koso katkad ipak cvika, pa da pila ima i dvaput širju rez.
Ovo je, mislim 3,8 ili čak 4,2mm debela pila, koja dela rez od valjda 6mm, skoro ko motorka.
Čul sam za toga z Brezovog Mosta, ali ne znam tko je. Baš bi ju mogel odnesti sad kad je sezona gotova, da ju uredi.

...Sa strojne obrade su dobri zubi ali nisu najoštrije zbog žice koja se javlja na vrhu zuba I bude presvijena...
Točno. Takve sam stvari znal riješiti drot kefom na bušilici.
Važno mi je da su poslije strojnog brušenja svi zubi jednake geometrije i jednako razvođeni. Onda je to dobra osnova za držanje pile oštrom s potezom-dva, turpije.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,595
Kad skreneš lijevo na čošku je dučan. Prva kuča poslije dučana.
Odnesi, nebu ti zal ni jedne potrošene kune ;)
 
  • Like
Reactions: ZJ

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,064
A vi oštrite svoje listove :unsure: :LOL: evo meni će vidia prvi puta od kad je kupljena pred jedno 8 godina i min 300m drva na obradu. Fale 3 zuba a ostale naostrit
 

Najnoviji postovi

Na vrh