• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Kad veliš da je većinu poboljšanja izmislil nepismeni radnik- možda. Vrlo vjerojatno nije al ok.
Ja sam svoj radni put započel u gradskom gigantu, tata mi je bil brigadir, ja serviser. imamo i ja i on iza sebe hrpu terena na kojima smo rješavali probleme koje su kasnije oni s diplomama dipl.ing. ucrtavali u nacrte po našim rješenjima i dalje se radilo tak do nekog novog zastoja.


Ja neznam gde sam ja vređal nekog.
A gde sam ja to rekel da si vređal ti nekog?
Možda se jesi malo priklonil, ako ničim drugim onda lajkom, kolegi ZJ-u koji je započel s nepismenim ljudima kaj je mene jako zabolelo pa sam se sjetil svojeg posmenog ferovca i oko njega s tobom raspravljal.


Ja sam recimo obrazovan i delam “fine” poslove a delam i u šumi i vozim gnojnicu i gnoj i tovaril sam ga puno put ručno tak da znam i jednu i drugu stranu medalje
I svaka ti čast na tome, rijetki su danas takvi koji uz dobar posel (koji je najvjerojatnije solidno i nagrađen) kad dojdu doma iz ljubavi ili duševnog odmora rade fizikaliju koju ih niko ne tjera raditi.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,614
Ja sam svoj radni put započel u gradskom gigantu, tata mi je bil brigadir, ja serviser. imamo i ja i on iza sebe hrpu terena na kojima smo rješavali probleme koje su kasnije oni s diplomama dipl.ing. ucrtavali u nacrte po našim rješenjima i dalje se radilo tak do nekog novog zastoja.
Ako si mislil da moreš/znaš bolje od tih dipl.ing. zakaj nisi počel ti konstruirati? Ja vjerujem da bi ti dali priliku…
U mojem skromnom iskustvu u strojogradnji i bravariji sam videl da “majstori” često i kad skuže da je negde problem namjerno naprave tak da bi se poslje mogli naslađivati (tipa on je plaćen tolko i tolko a ja puno manje, kaj bum ja njegove greške ispravljal). Taj osjećaj manje vrijednosti si oni sami nameću. Svaki dobar inženjer cijeni i dobrog majstora i uvijek bude poslušal njegov savjet i to je simbioza. Oni koji svojom arogancijom kompenziraju nedostatak znanja su opet druga prića. Ista stvar je među majstorima. Najglasniji su oni koji nemaju pojma. Oni koji znaju su svjesni toga kolko još moraju naučiti… A večinu inženjerskih greški danas ispravljaju inženjeri. Možda je nekad bilo drugačije jer je bilo puno dobrih majstora koji su mogli svaki problem rješiti. Danas je u firmi od 50 ljudi 5 majstora a ostalo pomoćna radna snaga…
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Ja nisam mislil da znam bolje od njih. Moj zadatak je bil da se problem riješi na bilo koji način i da stroj dalje radi.
Nekad je vredila poslovica, ko pod drugim jamu kopa sam u nju upadne.
Mi smo bili kolektiv, ekipa, za pojesti i popiti, za pomoči i napraviti, za šaliti se.... toga je danas malo ili rijetko. Svako gleda da se zmekne ili gurne nekog drugog u vatru. Objasniti znaju svi, ali kad treba u praksi pokazati kak velis i sam, malo ih je.

Evo, kolega Kupljenec več leto, ako ne i više govori kak ga je strah zrušiti bukvu.
Ja da znam otišel bi tam u svojem trošku i pital ga samo koja.
Jednu bi mu zrušil, na drugoj mu objasnil kak sam ja to napravil, a na trečoj bi njega u vatru pustil da uz moju kontrolu proba osloboditi se straha.
Nekog vraga več zna, nije totalni dudek.

Tak se od nepismenog pismeni čovjek stvara, a svako od nas je od krvi i mesa i nekad bu pogrešil i štetu sebi ili drugome napravil.
Tak su i mene učili. Pokazali su mi osnove, auto u ruke i marš na teren.
A onda su samo fiksni telefoni bili, nije bilo naprednih pomagala ko danas....
 

TomGun

Aktivni član
Tu od
24 Svi 2019
Poruka
75
Da, tema je radovi u šumi ali....
Ako nekog zanima kako se polaže i izgleda ispit za sjekača u EU (SLO) nek stisne lajk pa napišem jer post bude jaako dug i ne da mi se pisati ako nikog ne zanima, ali znam da će se mnogi iznenaditi i volio bih da i svi daju svoje komentare na isti jer bi se mogla razviti korisna rasprava nakon toga :)

Vidim da je došlo do nesporazuma pa da i ja malo napišem nešto van teme, ali namjerno u sljedećem postu ispod da znam na što se odnosi koji lajk ili TD :)
 

TomGun

Aktivni član
Tu od
24 Svi 2019
Poruka
75
@ZJ i @MUHA
u komunikaciji često dolazi do nesporazuma jer različiti ljudi isti pojam shvaćaju različito pa im je to teško objasniti.
Npr, ja se ne slažem sa ZJ-em kad kaže da "nepismeni" mogu raditi u šumi. Mogu tovariti drva, kalati, pa možda i rezati na komade, ali ne mogu raditi u šumi.
Po shvaćanju člana MUHA-e nepismeni su oni koji nisu završili neke "visoke" škole pa sebe svrstava među iste pa se našao uvrijeđen iako i ZJ i ja i puno Vas znamo da nije "nepismen".
Nisu svi imali mogućnost da im netko(ili sami) plaćaju "visoke škole" nego su se morali primiti posla čim prije, ali i kao takvi su PISMENIJI od mnogih koji su "visoke škole završili".
Značenje pojma nepismen je u današnje vrijeme puno drugačije nego je bilo prije 50-tak godina.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Po shvaćanju člana MUHA-e nepismeni su oni koji nisu završili neke "visoke" škole pa sebe svrstava među iste pa se našao uvrijeđen iako i ZJ i ja i puno Vas znamo da nije "nepismen".
Nisu svi imali mogućnost da im netko(ili sami) plaćaju "visoke škole" nego su se morali primiti posla čim prije, ali i kao takvi su PISMENIJI od mnogih koji su "visoke škole završili".
Značenje pojma nepismen je u današnje vrijeme puno drugačije nego je bilo prije 50-tak godina.
Meni takav način komunikacije smeta i zato sam se pripalil ko hepo kocka sinoč.

Tu u mom kraju još uvijek postoji omiljena uzrečica, nije ti to dati kravama jesti.... a kravama jesti može i zna dati svatko ko ima volju za to, a zna se da se takvim poslom bave uglavnom nepismeni ljudi jer štala smrdi.
Ja sam sebi prisličil takva zanimanja......

Danas je novi dan, idemo dalje u nove pobjede ali moje mišljenje i dalje ostaje kakvo je i sinoč bilo da je uvijek bilo pismenih i nepismenih i da život bez jednih i bez drugih nebu funkcioniral, a sve lošije nam ide jer je previše ovih koji mozgom rade a sve manje ovih kaj rukama rade.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,937
Čitao sam sve ovo "u hodu".
Nisam baš strašljivac, ali kao realna osoba uvažavam da radovi u šumi traže fizičku snagu, te velike vještine i znanje za biti drvosječa.
Imam svoje "zdravstvene probleme", imam još malo razuma - ne želim biti nepokretan, dakle nisam za šumskog radnika.
Iza pokojnog tasta je ostala ozbiljna štilovka. Moj je otac poderao jednu žutu Austija, nije bitna marka, sad ima jednu novu iz Bauhausa, ali nema mladosti, prošao je 84 stanice vlaka života, koji ga nije mazio.
Ja imam novu motornu pilu, marka nije bitna, imam svoju šumu, moja mlađa seka ima svoju šumu, moj otac ima dva "luga" puna ozbiljnog potencijalnog ogrjeva. Mojoj supruzi je pripala polovica šume iza njezinih prerano pokojnih roditelja.
Ja na kraju ove balade radije kupujem gotova drva s kamiona, bukva, grab, keš lova i još me služi moja draga (jako ranjena kralježnica). Da je šumski radnik biti lako bio bi to svako.
Ali, da je "majstor" biti lako i to bi bio svako.
Onog trena dok drva budu skuplja od nekog drugog energenta, ja se odmah šaltam, na jeftiniji izvor grijanja.
Za kraj ima u mojem kraju pametan tip. Porušin ti u tvojoj šumi 4 m drva, ali narušim i sebi 8 m. Ma jebi se ti i tvoja računica. Njegova je supruga bila moja školska kolegica, on je uvijek bio "posebno pametna mustra", samo ja ga ne želim financirati.
Imam novu motornu pilu koju kresnem 2-3 put na godinu, ali ne smrzavamo se, šumu ne prodajem, živ sam, migam.
Kod mene najglasniji u šumi rade najlošije i najgore.
Svaka čast Vama nekima koji ste sječu šume uzdigli na visoki i pošteni profesionalizam. Volim Vas dok ste takvi, kakve Vas ovdje vidim. 🥂👌
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Evo Kupljanec npr.kapetan broda odgovoran je i za brod i posadu i putnike i robu ako ju prevozi tj.dežurni krivac za sve.
Hvala ti kaj si prepoznal koji je to težak i opasan posao. I oprosti kaj nisam odma odgovorio, na brodu sam Diamond Gas Orchidna na Pacifiku pa nemam baš interneta, tu i tamo ulovim signal preko satelita, plovim na tankeru, naftu vozim,teško je ploviti po morima, po magli, po vrućinama, burama da ne pičam. Valovi nekad budu veći od broda, odgovornost jako velika, još kad te dočekaju neki gusari u Somaliji i traže bačve ruma da ne pričam, a ja ko kapetan odgovoran za ljude i robu, a i nekad zna bit kapetana kuke, e ti su opasni, uff moram ih se dobro paziti.
Inače ja sam pomorac na dugim plovidbama, kapetan duge plovidbe.
Upravljam tankerima, trajektima. Jako odgovoran posao, pogotovo kad prevozim ljude i posadu. I još ktome za sve sam odgovarn ostalo na brodu, o motorima, kolko se koji vrti,jel ima kaj lufta, jel je u strojarnici sve dobro, jel brod pušta di vodu, jel su morani pod gasom, ima tu x faktora na koje moram pazit.Al ja to volim i nije mi teško.
Danas baš našel mornare sa prstima u pekmezu, zamisli oni sa šlaufom mažnjavaju naftu u 3l kanistere, prasci jedni. Ali evo sve mi to u opisu posla. 🙂🤝
Kupljanec izvini naveo sam vas kao primjer ali i istinu.
Nemam se za šta ljutiti, 🙂🤝🍻😉istina je istina.Ja sam primjer puno tu ljudima na forumu.
jbt led, sveli ste šumarske poslove na utovar cjepanica i to je posao za nepismene...dragi bože
Eto to je tak onima kaj su šumu vidjeli na jutubu. Ili na papiru ili su čuli od nekoga kak se šuma dela. Da znaju kak je u šumi i kakvog sve posla ima nebi se tak pričalo, a delaju se da sve znaju, a nisu se vrući vode napili.
Zato smo mi tu da ih uputimo u ovaj težak posel. Kojega traba poštivati i cjeniti, puno je takvih kaj misle da se drva samo tovare u šumi. Mene nije sramota pitat ak nekaj neznam, a nije mi ni teško pomoći kad mogu.
 

TomGun

Aktivni član
Tu od
24 Svi 2019
Poruka
75
Nacionalna kvalifikacija za zanimanje sjekač – tijek i način polaganja ispita za dobivanje certifikata

Da bi uopće mogli u inozemstvu raditi u šumi kao sjekač morate imati položen nacionalni ispit za sjekača čime stječete certifikat kojim dokazujete da ste sposobni samostalno raditi s motornom pilom u šumi. To ne uključuje samo rušenje, već i cijeli postupak planiranja i pripreme posla.

Ispit se sastoji od dva dijela – praktičnog koji nosi 75% bodova i teorijskog koji nosi 25% bodova.

U SLO se ispit može polagati na dva mjesta – Postojni i Novom Mestu (tu sam ja polagao).

Nakon 2-tjednog tečaja gdje se u šumi objašnjavaju svi postupci kod pripreme i rušenja, vježba rušenje uz ovlaštene predavače i sluša teorijski dio pristupa se samom ispitu. Ispit raje cca. 4-5 sati.

Ovisno o broju polaznika, rade se grupe od 5-6 polaznika koji onda sa 3 ispitivača odlaze u šumu na samu lokaciju ispita. Svaki polaznik nasumično izvlači svoj broj (ja sam dobio br.6) koji označava koje stablo će rušiti u šumi (stabla imaju prethodno označene brojeve na sebi).

Da biste prošli ispit morate ostvariti više od 50% bodova u testu, a za neke greške se dobivaju i kazneni (negativni) bodovi pa nije baš tako jednostavno. Također je bitno napomenuti da za određene greške automatski padate na ispitu i prekida se ispitivanje. Nabrojit ću samo neke koje se sjećam iz glave zbog kojih Vas odmah ruše i šalju kući:

  • Nekorištenje ili krivo korištenje zaštitne opreme (treba imati zaštitne protu rezne cipele, hlače i rukavice, kacigu sa zaštitnim vizirom i slušnicima). Kad pila radi slušnici moraju biti na ušima, a vizir spušten inače padate)
  • Krivo korištenje motorke, ako ne koristite pun gas kod reza ili zaboravite aktivirati kočnicu kad se krećete ili držite pilu jednom rukom, ako vam motorka zaglavi u drvu
  • Ako vam je zasjek veći od 40% dijametra stabla, ako prerežete prijelomnicu i sl.
  • Ako ne upozorite osobe da se maknu na udaljenost veću od 2 visine stabla koje rušite
  • Ako nemate ispravan način rušenja ovisno o položaju stabla i smjera obaranja (uz upozorenja ostalim sudionicima)
U sljedećem postu objasnim točan tijek praktičnog ispita rušenja stabla uz 3 ispitivača i na što je trebalo obratiti posebnu pažnju….
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Kod nas u Hr moraš imati ispit za pilu kad rušiš drva u Hrvatskim šumama, tj kad kupiš drva na panju pa si sam rušiš. Traže te ispit ako si sam rušiš. Ako nemaš ispita nema rušenja.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,937
Je, je, svi ovi nasuprot mene u šumi mašu s diplomama za pilu 😖, uz put loču i razbacuju stvari oko sebe po šumi, a u pilu i traktor se neki od tih razumiju kao ja u katederalne orgulje (slobodno sam to napisao jer ih osobno poznajem i prepoznajem). Svi oni imaju gromoglasan ispit iz krčme...
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,661
Kod NAS u Hr šumama nema rušenja nikome osim sjekacima koji rade u hr.sume, moja...."diploma" za sjekaca nije bila niti blizu ovome sto je TomGuna opisao iako po papirima jest, imao sam 3 dana po 4 sata predavanje i nakon toga ispite iz teorije, praksa je trebala biti 100 sati ali od toga nista. Jedan sumjestanin je polagao skupa samnom a dan danas ja kod njega obaram kad sta treba jer on...nema pojma. Uvjerenja za rad sa motornom pilom nakon mog polaganja se svelo da je lik iz Krizevaca dolazio, sat vremena trkelja, uzme 200 kuna i kopiju osobne i nakon mjesec dana na kucnu adresu dobijes uvjerenje i iskaznicu. Jedina je razlika sto je moja "diploma" upisana u radnh knjizicu a njihove nisu i ne mogu biti. Da se vratimo, ovo sto je kolega TomGun opisao je zapravo jedini ispravan nacin polaganja jer koliko god neki u afektu sumske radnike/kirijase smatrali ili nazivali...nije to bas tako. Neki usooređuju neurokirurgiju sa tovarenjem metrica, pa nemoj me zajebavat, neurokirurg moze tovariti metrice, ali neka uzme pilu i obori stablo koje sam ja oborio danas i na nacin na koji sam ga oborio da ne osteti niti jednu okolnu zgradu niti stablo koje treba da ostane. Ali zato ja kao sjekac mogu neurokirurgu dodati skalpel. Dalje sto se tice FER i ostalih fakulteta, lik je zavrsio fakultet informatike i zove mene, nepismenog sjekaca sa osnovnom skolom i 3 dana tecaja za sjekaca da me pita kako otkriti i formatirati skrivenu particiju na disku tak da...nemojte molim vas prodavat mi muda pod bubrege. Hvala L.P.
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,486
I onda se svede na onu staru. Poslao me čača na faks da ne moram raditi. Ja završio faks i gle vraga. Stvarno ne radim. Ali da se držimo teme. Nemojte ljudi omalovažavati ničije znanje i sposobnost. Ljudi sa žuljevima su vam omogućili te diplome. Da nema ovih vrijednih ljudi koji crnče u šumama,v mnogim pećima bi gorela svijeća. Da ima lajbeka koji su najjači sjekači,ima. Z jezikom bi i prašume Amazone porušili. Za ozbiljan posel treba znanje i iskustvo. Papir eventualno za potkuriti. Ma da piše na njemu i dipl.ing. i neznam kaj. Zato,molim vas,malo poštovanja. I ne trpati lokalne alkiće s vrijednim i poštenim radnicima u isti koš. Stari sam konj,al garantiram da bum prije diplomiral elektrotehniku ili strojarstvo, neg se navčil rušiti drva ko pojedini članovi ovog foruma. Zato,pomalem,na brenzu.
 
Posljednje uređivanje:
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Svima nama je to jasno normalnima @Ghost kaj ti pričaš, i ja te jako cjenim stvarno.Tvoj kruh je jako težak i krvav, a nama se farbaju oči i mažu, Ali evo neko hoće da ih gledamo kako njima paše, e nemože, ja nebum gledal tako kako mi se oni namečeju. Ja imam svoje mišljene oko toga i to je tak. Ne zanimaju me prodavači magle, misle ak mi nemamo škole da ih ne kužimo, varaju se. U svakom slučaju nepismen bude ti prije dal koru kruha i čašu mljeka nego ovi visoki. Oni samo nekaj kalkuliraju, zbrajaju, meni muka od toga.
 

Najnoviji postovi

Na vrh