• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

TomGun

Aktivni član
Tu od
24 Svi 2019
Poruka
75
Ispit za sjekača u SLO – tijek i način polaganja ispita

Kandidati za ispit se obavještavaju tjedan dana prije ispita i dobivaju dva termina od kojih odabiru jedan koji im odgovara.

U 7:00 ujutro smo podijeljeni u dvije grupe, te smo izvukli brojeve stabala koje ćemo rušiti na ispitu. Kako sam ja bio u prvoj skupini odmah smo krenuli u 20 kilometara udaljenu šumu.
Najprije su ispitivači provjerili imamo li svi odgovarajuću opremu za pristup ispitu.

Ispitivači su svakome pokazali s obzirom na izvučeni broj gdje se nalazi stablo koje treba srušiti i obraditi. Ja sam dobio za srušiti smreku br.6 promjera na panju oko 120 cm i visine cca 40 m.

Nakon što su ispitivači dali dozvolu glede smjera rušenja onda sam trebao očistiti oba smjera za uzmak pod 45% suprotno od pada stabla i reći kamo ću se maknuti kad drvo počne padati. Na nekih 8-10 metara na putu uzmaka je ispitivač napravio na zemlji liniju bojom u spreju. Drugi ispitivač je moj metar prislonio na drvo, a ja sam trebao na udaljenosti od 15 m u zemlju zabiti granu/štap na mjestu gdje mislim da bude palo drvo. Padne li drvo više od dva metra od štapa/grane automatski se pada na ispitu.

Slijedi izrada zasjeka gdje također treba obratiti pažnju na dubinu i kut istoga. Nakon što je ispitivač provjerio veličinu i kut zasjeka, morao sam upozoriti i maknuti sve sudionike na udaljenost veću od 80 m od stabla koje rušim.

Nakon povratka je trebalo još jednom glasno upozoriti sve sudionike da počinjem s rušenjem s uzvikom: PAZI! RUŠIM! Kako je stablo bilo promjera 120 cm prvo sam trebao napraviti ubodni lepezasti rez u sredini zasjeka na nekih 5-10 cm visine od dna zasjeka. Zatim sam s ubodnim rezom s lijeve strane gdje su vlakna stisnuta prvo napravio rez do željene debljine prijelomnice, a zatim prema natrag do zadnjeg dijela debla. Zatim treba ugasiti motorku i nabiti kajlu u rez i još jednom upozoriti sve sudionike s: PAZI! RUŠIM! Ako se zaboravi bilo koje upozorenje automatski se prekida ispit i padate na istom. Zatim opet palim motorku i nastavljam rez po obodu na drugu stranu debla uz postavljanje dodatnih klinova. Rez se nastavlja do željene debljine prijelomnice i kad je ona oblikovana treba ugasiti motorku i staviti ju sa strane.

Tada treba sve upozoriti uzvikom: PAZI, PADA! I nabijanjem sjekire po kajlama srušiti drvo.

Drvo ne smije pasti kod piljenja i izrade prijelomnice jer to znači pad na ispitu. Morate ga srušiti s kajlama i nakon što upozorite ostale da prođete test. Na raspolaganju imate 5 kajli i ako ste ih sve zabili u drvo i ono nije palo padate na testu. Kad drvo počinje padati morate se maknuti u smjeru koji ste odredili i prije pada drva biti iza crte koju je nacrtao ispitivač. Ako niste iza crte a drvo je palo to opet znači pad na ispitu. Ako je udaljenost od sredine stabla do kolca koji označava mjesto pada veća od 2 metra isto padate ispit.

Nakon toga slijedi uklanjanje grana i rezane debla na sortimente. Ja sam imao 4 komada trupaca duljine 8.15 metara i još popriličnu duljinu vrha. Gleda se način i tehnika piljenja grana (ja sam koristio Skandinavsku tehniku) i tehnika piljenja trupaca. Ispit padate ako zaboravite aktivirati kočnicu kod kretanja naprijed a nemate pilu sa suprotne strane debla. Ako od grane ostane komad dulji od 2 cm na deblu dobivaju se negativni bodovi, također ako se kod piljenja trupaca rezovi ne spoje i bude razmak veći od 3 cm isto idu negativni bodovi.

Ako ste nakon milijun provjerenih sitnica zadovoljili praktični dio ispita ide se na teorijski dio gdje dobivate 6 pitanja koja nose 25 bodova i za prolaz trebate imati više od 50% bodova. Nakon položenog ispita za cca. Tjedan dana dobivate certifikat na kućnu adresu.

Ako tko ima dodatna pitanja slobodno neka pita šta ga zanima.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Danas sam naletel na priču o kojoj @Tommy priča.
Jedno prevrtanje i ode Zeks u vječna lovišta, nekoliko soma eura štete.
Otplačuju oni njega dalje, ima zakopčan hidraulični kalač i pomalo kalucka ali kad dojde vreme za prodaju bojim se da bu cijena minimalna.
Da ga se osposobi za registraciju treba fest novac uložiti samo u izgled, a gde je sve ostalo.

 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,851
Ispit za sjekača u SLO – tijek i način polaganja ispita

Kandidati za ispit se obavještavaju tjedan dana prije ispita i dobivaju dva termina od kojih odabiru jedan koji im odgovara.

U 7:00 ujutro smo podijeljeni u dvije grupe, te smo izvukli brojeve stabala koje ćemo rušiti na ispitu. Kako sam ja bio u prvoj skupini odmah smo krenuli u 20 kilometara udaljenu šumu.
Najprije su ispitivači provjerili imamo li svi odgovarajuću opremu za pristup ispitu.

Ispitivači su svakome pokazali s obzirom na izvučeni broj gdje se nalazi stablo koje treba srušiti i obraditi. Ja sam dobio za srušiti smreku br.6 promjera na panju oko 120 cm i visine cca 40 m.

Nakon što su ispitivači dali dozvolu glede smjera rušenja onda sam trebao očistiti oba smjera za uzmak pod 45% suprotno od pada stabla i reći kamo ću se maknuti kad drvo počne padati. Na nekih 8-10 metara na putu uzmaka je ispitivač napravio na zemlji liniju bojom u spreju. Drugi ispitivač je moj metar prislonio na drvo, a ja sam trebao na udaljenosti od 15 m u zemlju zabiti granu/štap na mjestu gdje mislim da bude palo drvo. Padne li drvo više od dva metra od štapa/grane automatski se pada na ispitu.

Slijedi izrada zasjeka gdje također treba obratiti pažnju na dubinu i kut istoga. Nakon što je ispitivač provjerio veličinu i kut zasjeka, morao sam upozoriti i maknuti sve sudionike na udaljenost veću od 80 m od stabla koje rušim.

Nakon povratka je trebalo još jednom glasno upozoriti sve sudionike da počinjem s rušenjem s uzvikom: PAZI! RUŠIM! Kako je stablo bilo promjera 120 cm prvo sam trebao napraviti ubodni lepezasti rez u sredini zasjeka na nekih 5-10 cm visine od dna zasjeka. Zatim sam s ubodnim rezom s lijeve strane gdje su vlakna stisnuta prvo napravio rez do željene debljine prijelomnice, a zatim prema natrag do zadnjeg dijela debla. Zatim treba ugasiti motorku i nabiti kajlu u rez i još jednom upozoriti sve sudionike s: PAZI! RUŠIM! Ako se zaboravi bilo koje upozorenje automatski se prekida ispit i padate na istom. Zatim opet palim motorku i nastavljam rez po obodu na drugu stranu debla uz postavljanje dodatnih klinova. Rez se nastavlja do željene debljine prijelomnice i kad je ona oblikovana treba ugasiti motorku i staviti ju sa strane.

Tada treba sve upozoriti uzvikom: PAZI, PADA! I nabijanjem sjekire po kajlama srušiti drvo.

Drvo ne smije pasti kod piljenja i izrade prijelomnice jer to znači pad na ispitu. Morate ga srušiti s kajlama i nakon što upozorite ostale da prođete test. Na raspolaganju imate 5 kajli i ako ste ih sve zabili u drvo i ono nije palo padate na testu. Kad drvo počinje padati morate se maknuti u smjeru koji ste odredili i prije pada drva biti iza crte koju je nacrtao ispitivač. Ako niste iza crte a drvo je palo to opet znači pad na ispitu. Ako je udaljenost od sredine stabla do kolca koji označava mjesto pada veća od 2 metra isto padate ispit.

Nakon toga slijedi uklanjanje grana i rezane debla na sortimente. Ja sam imao 4 komada trupaca duljine 8.15 metara i još popriličnu duljinu vrha. Gleda se način i tehnika piljenja grana (ja sam koristio Skandinavsku tehniku) i tehnika piljenja trupaca. Ispit padate ako zaboravite aktivirati kočnicu kod kretanja naprijed a nemate pilu sa suprotne strane debla. Ako od grane ostane komad dulji od 2 cm na deblu dobivaju se negativni bodovi, također ako se kod piljenja trupaca rezovi ne spoje i bude razmak veći od 3 cm isto idu negativni bodovi.

Ako ste nakon milijun provjerenih sitnica zadovoljili praktični dio ispita ide se na teorijski dio gdje dobivate 6 pitanja koja nose 25 bodova i za prolaz trebate imati više od 50% bodova. Nakon položenog ispita za cca. Tjedan dana dobivate certifikat na kućnu adresu.

Ako tko ima dodatna pitanja slobodno neka pita šta ga zanima.
Fala na podijeljenim detaljnim informacijama i svaka čast na položenom ispitu(y)
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Bili neki dan u šumi i vidimo iskrčenih drva od zadnjeg nevremena.
Jučer brat natrpao jednu prikolicu onak pošteno, danas otišli sa vitlom izvuć jedan hrast koji je bio izvrnut i usput natrpali još jednu prikolicu, nismo previše jer ima jedno spuštanje zeznuto pa da ne pogura traktor.
Pravi komadi, ali već su dugo srušeni kad se tak posušili?
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,776
A negdje krajem 7 mjeseca.
To kaj sam vukao je jedan hrast kojeg smo prerezali, inače bi ga bilo nemoguće dovući zbog dužine jer na izlazu iz šume ima uzbrdica i oštro skretanje.
To inače vučem direktno iz šume do kuće. Ima nekih 2 km al nigdje ne izlazim na cestu nego sve kroz šumu i poljskim putem.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Najbolje je tak šlajsat ak imaš mogućnost 🙂kad su doma sve je lakše.

Predivno🙂

 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,635
Ispit za sjekača u SLO – tijek i način polaganja ispita

Kandidati za ispit se obavještavaju tjedan dana prije ispita i dobivaju dva termina od kojih odabiru jedan koji im odgovara.

U 7:00 ujutro smo podijeljeni u dvije grupe, te smo izvukli brojeve stabala koje ćemo rušiti na ispitu. Kako sam ja bio u prvoj skupini odmah smo krenuli u 20 kilometara udaljenu šumu.
Najprije su ispitivači provjerili imamo li svi odgovarajuću opremu za pristup ispitu.

Ispitivači su svakome pokazali s obzirom na izvučeni broj gdje se nalazi stablo koje treba srušiti i obraditi. Ja sam dobio za srušiti smreku br.6 promjera na panju oko 120 cm i visine cca 40 m.

Nakon što su ispitivači dali dozvolu glede smjera rušenja onda sam trebao očistiti oba smjera za uzmak pod 45% suprotno od pada stabla i reći kamo ću se maknuti kad drvo počne padati. Na nekih 8-10 metara na putu uzmaka je ispitivač napravio na zemlji liniju bojom u spreju. Drugi ispitivač je moj metar prislonio na drvo, a ja sam trebao na udaljenosti od 15 m u zemlju zabiti granu/štap na mjestu gdje mislim da bude palo drvo. Padne li drvo više od dva metra od štapa/grane automatski se pada na ispitu.

Slijedi izrada zasjeka gdje također treba obratiti pažnju na dubinu i kut istoga. Nakon što je ispitivač provjerio veličinu i kut zasjeka, morao sam upozoriti i maknuti sve sudionike na udaljenost veću od 80 m od stabla koje rušim.

Nakon povratka je trebalo još jednom glasno upozoriti sve sudionike da počinjem s rušenjem s uzvikom: PAZI! RUŠIM! Kako je stablo bilo promjera 120 cm prvo sam trebao napraviti ubodni lepezasti rez u sredini zasjeka na nekih 5-10 cm visine od dna zasjeka. Zatim sam s ubodnim rezom s lijeve strane gdje su vlakna stisnuta prvo napravio rez do željene debljine prijelomnice, a zatim prema natrag do zadnjeg dijela debla. Zatim treba ugasiti motorku i nabiti kajlu u rez i još jednom upozoriti sve sudionike s: PAZI! RUŠIM! Ako se zaboravi bilo koje upozorenje automatski se prekida ispit i padate na istom. Zatim opet palim motorku i nastavljam rez po obodu na drugu stranu debla uz postavljanje dodatnih klinova. Rez se nastavlja do željene debljine prijelomnice i kad je ona oblikovana treba ugasiti motorku i staviti ju sa strane.

Tada treba sve upozoriti uzvikom: PAZI, PADA! I nabijanjem sjekire po kajlama srušiti drvo.

Drvo ne smije pasti kod piljenja i izrade prijelomnice jer to znači pad na ispitu. Morate ga srušiti s kajlama i nakon što upozorite ostale da prođete test. Na raspolaganju imate 5 kajli i ako ste ih sve zabili u drvo i ono nije palo padate na testu. Kad drvo počinje padati morate se maknuti u smjeru koji ste odredili i prije pada drva biti iza crte koju je nacrtao ispitivač. Ako niste iza crte a drvo je palo to opet znači pad na ispitu. Ako je udaljenost od sredine stabla do kolca koji označava mjesto pada veća od 2 metra isto padate ispit.

Nakon toga slijedi uklanjanje grana i rezane debla na sortimente. Ja sam imao 4 komada trupaca duljine 8.15 metara i još popriličnu duljinu vrha. Gleda se način i tehnika piljenja grana (ja sam koristio Skandinavsku tehniku) i tehnika piljenja trupaca. Ispit padate ako zaboravite aktivirati kočnicu kod kretanja naprijed a nemate pilu sa suprotne strane debla. Ako od grane ostane komad dulji od 2 cm na deblu dobivaju se negativni bodovi, također ako se kod piljenja trupaca rezovi ne spoje i bude razmak veći od 3 cm isto idu negativni bodovi.

Ako ste nakon milijun provjerenih sitnica zadovoljili praktični dio ispita ide se na teorijski dio gdje dobivate 6 pitanja koja nose 25 bodova i za prolaz trebate imati više od 50% bodova. Nakon položenog ispita za cca. Tjedan dana dobivate certifikat na kućnu adresu.

Ako tko ima dodatna pitanja slobodno neka pita šta ga zanima.
A za sto si to polagao? Rad u sumariji ili? Za privatno?
 

TomGun

Aktivni član
Tu od
24 Svi 2019
Poruka
75
A za sto si to polagao? Rad u sumariji ili? Za privatno?
Radio sam 3 mjeseca u privatnoj firmi, ali sam odbio ugovor na neodređeno zbog premale satnice ( 7 EUR/h).
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Bil malo prije išel do šume i ljudi ima kaj beru vrganje da to nije istina, al ima i ljudi kaj ruše i voze dosta dok je ovak lepo vreme, sad mi nije jssno to kaj sad ruše to nisu drva za ovu zimu? Kolko se moraju po peseu drva sušit da su spremna.?
Ja jedva čekam da ja idem rušit, al neznam kad bum vremena imal. 🙂




 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,543
Planiram srušiti jedan hrast debljine oko 60 cm na visini pola metra. Niže prema zemlji se debljina dosta povečava. U blizini je jedan stari objekt i voćnjak. Na sam na kartu sam ucrtal položaj hrasta kojeg treba srušiti (krug cian bojom), susjednog manjeg hrasta (žuti krug) i objekt (crveni pravokutnik). Voćnjak je područje oko brojke 2 (rijeđa stabla), crvene linije su putevi kuda se može traktorom, a zelena strelica označava nagib stabla. Žuta strelica 1 je optimalan smjer pada drva, a u smjeru 2 bi vjerojatno bilo neke štete na bližim voćkama. Teren je najviši 5-6 m lijevo od manjeg (žuto označenog) hrasta, a nagibi terena nisu zanemarivi. Razmak između hrastova je cca 3 m.

Ideja rušenja je da se na manji hrast u podnožju pričvrsti kolotura i preko nje sajlom veže na visini 3-4 m za hrast koji se ruši. Sajla se može vući traktorom u smjeru plave strelice.

Kak ja nisam niti profesionalni, niti pomoćni šumar odnosno šumski radnik, nego samouk korisnik motorne pile za svoje potrebe, bez većeg iskustva, molim pomoć i pitam znalce s iskustvom:
1. je li iznesena ideja rušenja uopće vrijedna razmatranja?
2. na koju stranu se maknuti kada drvo krene padati, s obzirom na to da optimalan smjer zaprečava sajla o koju se moguće spotaknuti?
3. bi li bilo korisno prvo ručnom pilom porezati grane debljine 15-20 cm koje rastu na stranu zelene strelice?

Ako netko ima bilo kakav sigurniji način rušenja, biti ću jako zahvalan da ga iznese.



Slika u smjeru poželjnog pada stabla (strelica 1).


U smjeru strelice 2.


S kontra strane u odnosu na prethodnu.


Oba hrasta, desni je za rušenje.


Naznačen objekt u blizini.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,724
Jedna opcija bi bila (kad se iscrpe) sve ostale opcije rušenja da hrast padne u željenom smjeru, a da se pri tome izbjegnu svakakve moguće i nemoguće pizdarije koje su uvijek moguće.
Popeti se gore i početi piliti grane (od najnižih ) pa prema gore, i to na cca 50 cm od trupca, i onda prema gore sve do kud je moguće popiliti grane. Kod te varijante najteže bi bilo odpiliti vrh, i onda od vrha u dijelovima piliti prema dole. Kako sam već napisao (donje grane ) piliti na 50 cm od trupca (bi služile ) da se na njima može stajati.
Za tako nešto napraviti ( ako bi bilo moguće) zbog gustoća grana na kojim a bi mogao stajati radnik sa motorkom, isto tako za takvu varijantu izvest treba biti profesionalac i sa opremom da se veže.
Predloženu varijantu nemojte pokušavati raditi doma!!!!😩
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,161
Ima tu puno iskusnijih,ali evo moje mišljenje
Popiliti grane koliko je moguće,na suprotnoj strani od koje mora pasti,i vezati ga čim više sa sajlom (potegnuti traktorom)ili konopom i potegnuti ručno,ali tu postoji opasnost
Ako ga ručno povlačite konopom pazite da ga na vrijeme možete pustiti i da vam se konop ne omota oko noge jer ćete poletit kao praćka ili ostat bez ruke noge
Ako potežeš sa traktorom sa niže pozicije isto tako postoji mogućnost da ga sajla prilikom pada povuče,za takvo potezanje bi trebalo vitlo
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,661
iz nekog razloga ne mogu vidjeti slike pa ću odgovoriti teoretski, znači kod obaranja, pravac obaranja ti određuju zajsek i prijelomnica, na većini pila imaš crtu koja ide od prilike paralelno sa prednjom ručkom, ta crta ti pokazuje smjer padanja. Moj prijedlog bi bio, odnosno kako ja radim, sajlu zavezati što je više moguće i provući ju, odnosno zakačiti traktor, ak imaš i ideć preko koloture tim još bolje, napraviš zasjek maksimalno 30% u dubinu stabla, glredaj da zasjek napraviš što je moguće čistiji, znači da ti nema usjeka dubokih...kad je zasjek napravljen nategni sajlu dobro ali toliko da ti ne vraća traktor...pošto je malo ozbiljnije stablo napravi i ubodni rez, probuši ga u sredini ali ostavi barem po 30% debljine neprerezano sa svake strane,idealno je da ubodni bude u visini završnog reza ali nije neophodno, uglavnom ideš na završni, reži slobodno ali lagano kad ti lanac uđe dovoljno odmah nabij kajlu i reži dalje do prijelomnice, prijelomnica mora biti cca 10% debljine stabla i ni u kom slučaju ju ne smiješ presjeći, do tada ne vući traktorom, eventualno lagano nabijati kajle i samo držati traktor u pripravi i održavati da je sajla stalno nategnuta. Kad doeš do prijelomnice skloni motorku na sigurno, lagano krenuti traktorom vući i u slučaju da ide skloni se, u slučaju da zapinje moraš biti tu da možeš pomoći sa kajlama, ne smiješ dozvoliti prazninu da ga traktor nategne pa da se vrati. kada krene padati skloni se na sigurno standardno od panja malo pod kutem. Sretno

@Lee Champa a gdje će pasti gornja grana ako ju režeš prije već donju?
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Prijatelj ak se ne ufaš bolje najdi nekog ko bi to ti mogel napravit, nemaš više leta da se penješ ko 20 let imaš, mene isto tak neke stvari strah i nemrem napravit.
Ja ti pilu morem posudit ak ti treba 👍
Mislim da kolega @Green23 to dela jedino stručno, on je penjač i to dela.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,543
Popni se gore i motorkom ga okljaštri!
Ne, taj film ne bu igral. To bi mogel netko tko je vješt s motorkom. Nisam taj.

Grane se pile od vrha!
Meni je logičnije ododzdola kak je napisal @brgud. Manja je mogućnost da se dogodi rikošet od donje grane. Čak ne bi grane rezal na pol metra, nego na 25-30 cm kaj je dosta za stajati na njima.

Ima tu puno iskusnijih,ali evo moje mišljenje
Popiliti grane koliko je moguće,na suprotnoj strani od koje mora pasti,i vezati ga čim više sa sajlom (potegnuti traktorom)ili konopom i potegnuti ručno,ali tu postoji opasnost
Ako ga ručno povlačite konopom pazite da ga na vrijeme možete pustiti i da vam se konop ne omota oko noge jer ćete poletit kao praćka ili ostat bez ruke noge
Ako potežeš sa traktorom sa niže pozicije isto tako postoji mogućnost da ga sajla prilikom pada povuče,za takvo potezanje bi trebalo vitlo
Ručno povlačenje je isključeno, prevelike su sile.
Vjerojatno je moguće da i traktor potegne prema natrag u smjeru sajle. No to ne bi trebalo biti puno više nego je visina priveza sajle. Ako je npr. na visini 3 m, računam da traktor ne bi trebalo povući u rikverc više od 6 m. Toliko bi iza traktora trebal imati čistog prostora u smjeru sajle.
Dobivanje usluge vitlom sam imal kao opciju kad iscrpim druge mogućnosti.

Imam dvije kamionske gurte, čini mi se 5 tonske. Možda bi ga mogel njima privlačiti prema susjednom hrastu, ali onda ne mogu staviti gurtu na jedan hrast visoko, a na drugi nisko. Dok pišem palo mi je na pamet da koristim koloturu, a sajlu umjesto traktorom našpanam gurtama prema nekom drvu u susjedovoj šumi. Na taj način bi mogelsvezati sajlu višlje, a koloturu postaviti nisko. Moram provjeriti ima li u susjedovoj šumi dovoljno debelo drvo na pogodnoj lokaciji.
 

Najnoviji postovi

Na vrh