• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

IMT549DV

Član
Tu od
27 Sij 2022
Poruka
45
Kad rušim nagnutu agaciju visine 20m a smjer rušenja je za 90st od strane na koju se naginje. jel bolje gurati ili vuči s traktorom?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Najbolje pozvati strručnjake..
Ako ideš na vuči obavezno preko pomočne koliture jer diže traktor ili vitlo..osim ako nije traktor 5 tona a drvo fi 20 cm
 
Posljednje uređivanje:

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Video rušenja bukvi od jučer. Srušeno 5 komada promjera od 70 do 90 cm. Pila koja je korištena je
Stihl 661CM sa 90 cm vodilicom, da se malo odmori MS462 koja je u upotrebi 95% vremena.
Video je malo dulji...

Imam istu pilu, mrak stroj, nema tu prepreka... TomGun, maher nema što za rušenje, odjeven sve po PS-u zaštitna obleka i obuća (y)(y)(y)(y)(y) i jasno sve STIHL :cool::cool::cool:
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,661
Ako znas raditi 90° nije problem bez icega zakrenuti, samo dobar zasjek i kajle. Ako nisi siguran bolje je vuci nego gurati, zapravo ja osobno guranje nikad ne bih preporucio.
Kad rušim nagnutu agaciju visine 20m a smjer rušenja je za 90st od strane na koju se naginje. jel bolje gurati ili vuči s traktorom?
 

IMT549DV

Član
Tu od
27 Sij 2022
Poruka
45
dosta je nezgodna jer je tanka a visoka i nagnuta točno na trešnju pokraj koju nebi htio oštetit.
 

TomGun

Aktivni član
Tu od
24 Svi 2019
Poruka
75
Ako znas raditi 90° nije problem bez icega zakrenuti, samo dobar zasjek i kajle. Ako nisi siguran bolje je vuci nego gurati, zapravo ja osobno guranje nikad ne bih preporucio.
Tako je. Ova bukva koju sam rušio u prije objavljenom videu s kajlama je bila upravo takva. Visjela je dobro u desnu stranu od smjera u kojem sam ju rušio, zato je bilo toliko udaranja :) . Samo treba ostaviti dovoljno debelu prijelomnicu trokutastog oblika, tako da je najdeblja sa suprotne strane od one na koju visi i smanjuje se gotovo u trokut na nagnutu stranu. Pa onda udri po kajlama.
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,661
1. zaveži sajlu koliko više možeš dohvatiti, barem iznad ove prve grane,
2.Napravi zasjek u smjeru gdje želiš da padne stablo,
3. Nategni sajlu toliko da stablo se krene uvijati, ali ne previše, bitno da je sajla dobro nategnuta, traktor nek ti bude pod cca45° od smjera padanja da ga stablo ne stigne.
4. završni rez lagano, neka ti uvijek malo više bude zarezano na onoj strani na koju je nagnuto, kada dođeš do toga da stablo počinje "zijevati", odnosno odvajati se od panja zasjeci još malo i odi u traktor i vuci. NIKAKO ne presjeći prijelomnicu, ukoliko imaš nekoga da ti pomogne bit će ti jednostavnije ali ovo je sasvim lagan postupak, nije to stablo nešto preveliko, ja osobno ga čak niti ne bih vezao išao bi sa klinom bez problema pogotovo jer je okolo čistina. Sretno :)
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Ja bi je nategnul ali ne previše da se ne raskoli kad je zareže..dobil bu po glavi.
U smjeru suprotno od linije agacika -ttešnja..zapilil bi je tak da padne ljevo ili desno od sajle/okomito na sajlu.

Adrenalin i klecanje nogu je normalno u takvim situacijama..to se dešava i profićima.
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,300
To sam rijesavo da se podreze i samo povuce s traktorom. Mislim da je to previse riskantno da jedan radi. Moze puhnut vjetar i evo belaja.
Nabolje sajla,traktor, zarezes i ovaj potegne i pada di hoces.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,161
I ja bi kao što je kolega mladenko napisao
Vitlo,svežem čim više(znam stavit na kraj konopca kamen i prebacim preko grane i onda sa konpcem povučem sajlu)nategnem koliko mogu,zapilim dok ne osjetim da bi krenulo i onda sa vitlom prelomim kamo god hoću
Ako nemaš vitlo ,možeš i sa hidrauličnom dizalicom,imaš dosta videa na you tubu o tome
 

Najnoviji postovi

Na vrh