• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rasipači

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Meni su i u megametalu kad sam zvao rekli da je drugačija neka ploča kod vocarskih i kod ratarskih. Nešto 2 rupe 4 rupe.

I da mi ne preporučuju uzimanje sa vocarskim nastavkom ako planiram skidati.

A s druge strane sam od par ljudi čuo kao što i ti kažeš da nije problem. Ali svi ti ljudi imaju stare rasipače. Možda je ovo nešto novo?
Ratarski je sa 2 rupe, voćarski sa 4, kod nas je sa 4. Naš rasipač je star 12 godina, ovo su slike iz prvih godina, bacamo sa njim i po voćnjacima i po njivama, sigurno da neki skuplji sa dva diska ili sa lulom bacaju bolje, tu nema dileme.
Ali koliko sam skontao po porukama to bi se sve bacalo po voćnjacima samo nekada po cijeloj površini, a nekada po redovima. Za koju površinu trebaš i šta bi tačno radio?
Koliko vidim Mega metal je trenutno najpovoljnija ponuda, taj od inoksa je odlično rješenje, ali je i skuplji.
Nekada je Nova mehanika iz Kozarske Dubice imala dobre rasipače, plastični koš i usmjerivači, a lopatice od inoxa, bili su čak jeftiniji od mega metala, ali ne znam da li sada u ponudi imaju usmjerivače, trebalo bi ih pitati.

Evo našao sam jedan snimak iz 2018 godine, komšija bacao krečnjak na jabuku

 
Posljednje uređivanje:

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
2,983
Pa koristio bi ga na 6 ha voćnjaka.

Za sada imam 1ha pod orahom, 3 ha pod Šipkom i u planu je 2 ha šljive.

Do sada sam ručno bacao na orah. Šipak je tek godinu dana, tu još nisam. Tu je prije sadnje šogor širom bacio, a kod sadnje se ručno još u rupe stajnjak.

A trebao bi za kan i npk u redove.

Geo2, paletirano gnojivo širom.

Ali i sijao bi zelenu gnojidbu pa bi bilo prihrane širom.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Ako ne želiš ulagati više para, Mega metal će odraditi posao, to nije puno posla. Poslije upotrebe redovno rastaviti, oprati i podmazati i ići će bez problema
 

vlastel

Aktivni član
Tu od
30 Sij 2019
Poruka
514
Na koji način radite finu regulaciju, zatvarate rupe, na Viconu sa klatečom cjevi.
 

Jourek

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2014
Poruka
167
@Marko355
Meni na Vicon ps602 ne štima računica sa Vicon aplikacije, baca više. Odšarafio sam lulu, stavio kantu i vagao
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Da bi to izračunao moraš znati koliko brzo se krećeš i koliki ti je zahvat, a za najbolje uštimavanje treba znati i granulaciju i težinu jedne litre gnojiva, al' to na stranu.

Ako nemaš literaturu i nitko od članova je nema.

Stavi na neki odokativni broj, bubam 5 npr. i vidi koliko m2 možeš napraviti s jednom vrećom ili stavi 17.5kg i prema tome ga uštimavaj. Ne znam kakav je sistem na megametalu koji ima dva diska, ali ako je slično Amazonu, nijedna literatura osim praktičnog utvrđivanja potrošnje ti ne može pomoći ako poluge nisu dobro naštimane. Zna biti oscilacija po 30 - 40kg od literature.
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,218
Dali netko ima skalu za ovu vrstu rasipača,bivšem gazda se je pokazala,a volio bih imati nekakav orjentir 20230222_075644.jpg 20230222_075652.jpg
 

mikiai

Aktivni član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
143
Pozdrav dali ko zna koji od ova dva raspršivača ide na rasipač creina

Screenshot_20230313_153647_Chrome.jpg Screenshot_20230313_153658_Chrome.jpg
 

Prilozi

  • Screenshot_20230302_194241_Facebook.jpg
    Screenshot_20230302_194241_Facebook.jpg
    30.1 KB · Pregleda: 6

Mika555

Novi član
Tu od
6 Lip 2021
Poruka
22
Pozdrav kolege
Pitanje jedno da li ima neko iskustva sa sulky DR rasipačima iz 2000ih godina da li ima dijelova kod nas u HR i kakva su vaša mišljenja oko njih ili neki drugi poznati proizvođači? Planiram kupiti rasipac za traktor 60ks otprilike 600l do 1000l godisnje cca 14ha gledao sam i nove manje rasipace ali nisu mi nesto uvjerljivo izvedeni i materijali se čine slabašni... Slika je simbolicna Screenshot_20231218_104257_Facebook.jpg
 
Posljednje uređivanje:
Na vrh