• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

registracija OPG-a?

mountain

Član
Tu od
28 Tra 2010
Poruka
63
E pa to se njih ne tiče kako ćeš platit oni ti fino lupe ovrhu na račune pa onda na pokretnu imovinu i na kraju i na nepokretnu.

Naravno, jasno mi je to.

Nego, baš i nije dovoljno istaknuto da ako si nezaposlen i otvoriš OPG gubiš prava na burzi.
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Da, ja sam 2.3. izasao iz bratovog OPGa i otvorio svoj jer brat nece u pdv i naravno pred nekih tjedan dana vec su mi stigle uplatnice za mirovinsko i zdravstveno otprilike po 750kn svako plus nekih 250 za neznam sta da budem iskren nit me ne zanima, znam da to moram platit. Dok sam imao obrt placao sam oko 1850kn mjesecno a sad je oko 100kn manje.
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Mirovinu? Sve se nesto bojim da ce bit zesca mirovina nesto poput izhlapjele mineralne!
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Mirovinu? Sve se nesto bojim da ce bit zesca mirovina nesto poput izhlapjele mineralne!

Kako je krenulo mislim dok mi budemo trebali u mirovinu da će ovi naši muleki da ukinu takve mirovine. Znam da je poljoprivredna 700-800 kunića a za ovakvu još nikog neznam da je u mirovini.

@ Kićo zašto si ti ušao u sustav pdv-a zar nisi mogao da živiš mirno bez stresova a mirovina koju ostvariš na ovaj način ionako ti neće koristit kod mene tko može bježi iz pdv-a.
 
Posljednje uređivanje:

mountain

Član
Tu od
28 Tra 2010
Poruka
63
Da, ja sam 2.3. izasao iz bratovog OPGa i otvorio svoj jer brat nece u pdv i naravno pred nekih tjedan dana vec su mi stigle uplatnice za mirovinsko i zdravstveno otprilike po 750kn svako plus nekih 250 za neznam sta da budem iskren nit me ne zanima, znam da to moram platit. Dok sam imao obrt placao sam oko 1850kn mjesecno a sad je oko 100kn manje.

750 + 250 = 1000 kn.

Što još plaćaš do tih 1750kn?
 
M

MOCO

Guest
750 + 250 = 1000 kn.

Što još plaćaš do tih 1750kn?

Plaća se mirovinsko I + II stup +zdravstveno + neko dodatno za ozljede na radu + predujam poreza na dohodak! sve skupa cca 1750kn
 

mountain

Član
Tu od
28 Tra 2010
Poruka
63
Plaća se mirovinsko I + II stup +zdravstveno + neko dodatno za ozljede na radu + predujam poreza na dohodak! sve skupa cca 1750kn

Super, znači odustajem od ideje otvaranja OPG-a! :(

Trenutno mi je glavni problem što imam grunt sa starim voćnjakom, a nemam para ulagati u njega. Imam li ikakvu drugu mogućnost za dobiti neke poticaje i uložiti u voćnjak, a da me ne kresnu sa svim tim doprinosima? :(
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,538
Super, znači odustajem od ideje otvaranja OPG-a! :(

Trenutno mi je glavni problem što imam grunt sa starim voćnjakom, a nemam para ulagati u njega. Imam li ikakvu drugu mogućnost za dobiti neke poticaje i uložiti u voćnjak, a da me ne kresnu sa svim tim doprinosima? :(

nemaš!
:gitarist:
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
siki
Puna poljoprivredna mirovina je negdje oko 2000kn. Znaci koja se placa do 65 godine starosti.
U pdv jos nisam usao ali budem od 1.1. iduce godine, razlog je sto su mi godisnja davanja drzavi kroz doprinose oko 18000kn a samo u proljetnoj sjetvi drzavi poklonim oko 25000kn pdva. Da ne nebrajam ostala ulaganja kroz godinu.

Mountain
Doprinosi su oko 750kn mirovinsko + 750kn zdravstveno + 250kn neka izmisljena majcina.
 

mountain

Član
Tu od
28 Tra 2010
Poruka
63
Mountain
Doprinosi su oko 750kn mirovinsko + 750kn zdravstveno + 250kn neka izmisljena majcina.

A dal pare od poticaja možeš/smiješ potrošiti na te doprinose?

Koliki uopće jesu poticaji za npr. 1,5ha jabuka?
 

Njoko

Aktivni član
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,635
A dal pare od poticaja možeš/smiješ potrošiti na te doprinose?

Koliki uopće jesu poticaji za npr. 1,5ha jabuka?

Otprilike 2900kn +-100kn oko450 lit plavog i to je to.
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
evo mene :DD
ja gledam za neki opg al barem 10 puta moram sve da dobro provjerim jer me je sve nekako strah da gres samo u minus s opg-om...

za sada ovo: moja obitelj ima 16ha zemlje, sta sume sta pasnjaka sta nekada bile oranice.... i sada to bi sve stavili na mene i di je lijepo bavili bi se ratarstvo a di je strmno bile bi voćke, suma je jos malo pa posječene i tu bi bile isto vocke ili kada neka kozica na paši...
ja bi bio jedini koji bi bio u tom opgu, jer svi ostali rade ili su u mirovini

sada ja to sve prijavim, koliko nafte mogu dobiti te kako ide ako je na jednoj parceli oranica i vocke, jel treba tu parcelu onda dijeliti ili sta te koliku su poticaji, ja mislim da bi isao na njih...?

drugo, od pok noneta sestre brati i neki moji prijatelji dali bi mi svoju zemlju u zakup na recimo 10-15g, i sada to je sve dogovoreno ca se tice moga plaćanja njima, al kako napraviti taj zakup i koliki pdv ja plaćam na njega, jer sumnjam da se moze staviti da je nula kuna njihova potraznja...

ukupno bi dosao na nekih 22ha i da naglasim da je velicina parcele u prosjeku manja od pola hektara, dali i tu dolazi do kojih problemi... ?

vocke bi prodavao na trznici ili tak restoranima i sl... a pšenicu kukuruz ječam itd to imam rijeseno, znaci za to ko da mi je vjetar sve odnio :D ...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
evo mene :DD
ja gledam za neki opg al barem 10 puta moram sve da dobro provjerim jer me je sve nekako strah da gres samo u minus s opg-om...

za sada ovo: moja obitelj ima 16ha zemlje, sta sume sta pasnjaka sta nekada bile oranice.... i sada to bi sve stavili na mene i di je lijepo bavili bi se ratarstvo a di je strmno bile bi voćke, suma je jos malo pa posječene i tu bi bile isto vocke ili kada neka kozica na paši...
ja bi bio jedini koji bi bio u tom opgu, jer svi ostali rade ili su u mirovini

sada ja to sve prijavim, koliko nafte mogu dobiti te kako ide ako je na jednoj parceli oranica i vocke, jel treba tu parcelu onda dijeliti ili sta te koliku su poticaji, ja mislim da bi isao na njih...?

drugo, od pok noneta sestre brati i neki moji prijatelji dali bi mi svoju zemlju u zakup na recimo 10-15g, i sada to je sve dogovoreno ca se tice moga plaćanja njima, al kako napraviti taj zakup i koliki pdv ja plaćam na njega, jer sumnjam da se moze staviti da je nula kuna njihova potraznja...

ukupno bi dosao na nekih 22ha i da naglasim da je velicina parcele u prosjeku manja od pola hektara, dali i tu dolazi do kojih problemi... ?

vocke bi prodavao na trznici ili tak restoranima i sl... a pšenicu kukuruz ječam itd to imam rijeseno, znaci za to ko da mi je vjetar sve odnio :D ...

Prijatelju,prvo moraš biti načistu dali želiš u PDV. Naše je gospodarstvo bilo u sustavu sedam godina,i to od samog početka uvođenja sustava,a onda smo se odlučili izaći.Odmah ti moram reći da su doprinosi u sistemu troduplo veći,po osobi oko 1600 kn,dok u običnom opegeu iznose 500 kn po osobi.Usto ako se ipak odlučiš uči,nikako nemoj upisivati i suprugu ili nekoga drugog jer će i njihivi doprinosi biti 1600 kn.Upiši ih kao članove,tako da davanja za njih budu 500 kn mjesečno(najprije se raspitaj na koji način to provesti)Da budeš na čistu,tvoja mirovina u budučnosti neće biti ništa veća od člana koji plača 500 kn.Tu smo informaciju osobno provjerili.Ako uđeš u sustav robu moraš prodavati preko računa kako bi si naplatio i pdv koji moraš dati državi.Ukoliko prodaješ za gotovinu obavezan si 25% od dobivenih novaca polagati na račun državnog proračuna.Tu možeš varati državu,ali su se oni već toliko uhodali da otprilike znaju po ulaznom repromaterijalu koliko ćeš robe proizvesti i koliko će ti biti prihod.Dakle,nekih velikih mučki više nema.U sistem ti se isplati ulaziti ako želiš dobiti nešto od EU fondova ili ako misliš kupovati mehanizaciju,graditi gospodarske objekte,znači ulagati velike novce u razvoj,kako bi dobio povrat PDV-a i kapitalnih ulaganja.Tu ne govorimo o nekim desecima tisuća kuna već stotinama i miljunim.Usto još moraš voditi poslovne knjige(angažirati knjigivođu,koji te isto mjesečno košta oko sto eura), Dakle,ako ti sve ovo ne treba onda otvaraš običan OPG.To smo sada razjasnili iako nisi pitao,tek toliko da budeš informiran.Idemo dalje. Poticaj za obradive površine za sada možeš dobiti i kao običan OPG koji nije u nikakvom sustavu,veličina zemljište nije uvjet,pa i parcele manje od pola ha dobivaju,prilikom traženja moraš navesti koliko koje kulture raste na parceli i točno naznačiti površinu za svaku posebno ako ih je na jednoj parceli više.Varati nemožeš jer se svake godine sve iz zraka snima i ako ti dođu u kontrolu vračaš poticaj i plačaš kaznu.U zakup što uzimaš ne plačaš PDV jer svatko pametan piše da je zakup za nula kuna.Jednostavno sa ljudima napraviš ugovor na kojemu su navedene sve parcele i podaci o njima,ovjeriš kod javnog bilježnika i to je to.Plavca dobivaš za oranice ,čini mi se,oko tristo litara po ha,za livade manje,za šume ,mislim ,ništa.Za livade je poticaj puno manji,(700 kn/ha)za šume ga nema,ali se može nešto sitno dobiti za održavanje.A za livade se dobije samo ako imaš životinje koje jedu travu.Za oranice je 2250 kn,ali se isplačuje umanjen.Za vočnjake neznam,ali je tu negdje,možda malo veći.Na kraju,ako misliš samo uzimati poticaj i plavu naftu,radije nemoj,prije ili kasnije će te uhvatiti,a onda si gotov.I na kraju,sve ovo vrijedi za ovu godinu jer se iduče mijenja europska poljoprivredna politika,biti će nova pravila i vjerojatno drastične izmjene,pa nitko sa sigurnošći nezna na koji će se način subvencionirati proizvodnja,i ono najbitnije-kome.
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
e hvala, samo steta ca se opet bas neznan previse zbog te eu kako sto i sam kazes... ne mislim ja nikoga varati, stime se nebi nikad isao zahebavati, makar vidim da puno njih samo kose travu a u arkodu stoji oranica, al nek rade sta oce...

ja bi imao oranice di god je moguce, samo je malo i zeznuto jer tu dosta divljih svinja pa, pa ono di se more oranice a di ne vocke... nebi ni otvarao opg nit ista jer zito cu lako prodati i doma a vocke dok one dođu vec ce se nesto vidjet sta i kako, nego planiram uzet traktor, i sve sta ide uz njega pa kud puklo da puklo pa da si vratim taj pdv... nikakav kredit nego utrosit usteđevinu... i ajde da imam te nafte jer ko ne tu nebu nista zarade...

uglavnom imam dosta zemlje mislim negdje oko 20ha sveukupno al ima i suma od toga, nije to puno al glupo mi je da stoji tako bezveze, sada neznam dali da gren lipo posadim vocke pa mi skoro ne treba ni mehanizacije...


uglavnom, di bi trebao poci vidjeti za zakup zemlje od lijepe nase? dali kome istice mozda brzo pa da se pripremim i kako to ide? procitao sam tu negdje u općinu, znači tamo sve rjesavas ili? te koliko je cca zakup jednog hektara?
 
Posljednje uređivanje:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,538
notica u vezi stočne hrane...ako proizvodiš na više od 5 hektara MORAŠ imati i upisnik proizvođača stočne hrane (pored "običnog" upisnika), ako proizvodiš i prodaješ povrće i voće isto tako postoji upisnik, ako proizvodiš grožđe još jen...ako imaš šumu, upisnik šumoposjednika....etc.etc...nema tome kraja...
 
M

MOCO

Guest
notica u vezi stočne hrane...ako proizvodiš na više od 5 hektara MORAŠ imati i upisnik proizvođača stočne hrane (pored "običnog" upisnika), ako proizvodiš i prodaješ povrće i voće isto tako postoji upisnik, ako proizvodiš grožđe još jen...ako imaš šumu, upisnik šumoposjednika....etc.etc...nema tome kraja...

ako nešto ne znaš, sam si si kriv! jer si tamo dolje u upisniku potpisao da sve znaš! :mrgreen:
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
kolike komplikacije su stim upisnikom kako to ide, uglavnom mene samo zanima troškovi koji idu lijepoj našoj, svi mogući porezi,prirezi, bla bla... jer svoje cu detaljno izračunat al stalno me brine to drugo...

i recimo ja svaki puta da bi dobio poticaje moram kupiti sjemensku pšenicu?
 
Na vrh