• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Registracija prikolice

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Žao zakonodaje u HR ne poznajem. Pronašao sam samo tekst sa revije iz godine 2006 u SLO jeziku, znači slovenski zakon(može se razlikovati na HR), gdje piše tako:
"Ena bistvenih novosti je nova opredelitev traktorskih priključkov (50. točka 23. člena ZVCP-1). Med priključke je na novo uvrščen tudi traktorski priklopnik, katerega največja dovoljena masa ne presega pet ton, njegova konstrukcijsko določena hitrost pa je omejena na 30 kilometrov na uro. S tem se rešuje problematika manjših in predvsem starejših traktorskih priklopnikov. Kot so sporočili z notranjega ministrstva, teh priklopnikov po 1. januarju 2005 ni potrebno več registrirati, prav tako zanje ne velja obveza opravljanja tehničnega pregleda. Zavarovalno jamstvo za takšen priklopnik je vključeno v zavarovanje vlečnega vozila - traktorja. Pri udeležbi v prometu pa velja, da jih morajo njihovi lastniki na zadnji strani označiti z ustreznim znakom, ki določa največjo dovoljeno hitrost 30 kilometrov na uro. Vsi ostali traktorski priklopniki (npr. nakladalne prikolice, cisterne za gnojevko) pa morajo biti skladno s predpisi registrirani in tehnično pregledani. "
Što znači, da izgleda podatak sa mog prijašnjeg posta sa godine 2017 ne drži, i da je granica za registracijo prikolice 5t(neznam, al je to ukupne mase il samo tereta nanjoj), ako ne prestiže 30km/sat a treba imati naljepnico največe njoj dozvolene brzine 30.
Čini mi se, da je moj poznanik kupijo prikolico za 100ks traktor 5t umijesto prvo željenih 6t samo zbog toga, da je ni još treba registrovati.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,335
Bio sam na tehničkom i ni oni sami ne znaju što učiniti, treba dokaz o vlasništvu jer ono sa svjedocima ne igra više. Oni do sad od uvođenja novih propisa nisu imali ni jedan takav slučaj pa nisam mogao dobiti bolji odgovor.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
No, ako ga oni ne poznaju, onda samo vozi i nikog niš ne pitaj. Ak tehničari neznaju, onda ni policajci ne znaju. Sijetim se ja slične situacije, kad sam htijo registrovati mini auto sa izpitom za mopede. Tehničari htijeli su mi obavezno dati tablico težkog motora, umijesto male moped tablice, al na policijski postaji niso znali ni što pričam, kad sam jih išao pitati za nasvet.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,335
Da je bar samo tako, ne da mi se zafrkavati za par kuna registracije a htio bih to rješiti kad je prikolica tvornička.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Policajci znaju da treba biti registrirana, a na koji način, to njih ne zanima.

Joc, a kaj da je "kupiš" od rođaka? Imaš račun da je legalno kupljena. Poreza na kupoprodaju mehanizacije, ako se ne varam, nema.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,335
Al on treba nekakav papir da je njegova, jer mi ne može prodati bez dokaza nekakvog o vlasništvu. U biti više ništa ne znam, nešto se sigurno da al ne znam koga već pitati.
 
Posljednje uređivanje:

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
A koliko joj je tona nosivosti? PA onda ne pitaj samo na jednoj izpostavi za tehničke preglede raditi. Sa iskustvima mogu ti kazati, da nek zaposleni znaju zagonetke u njihovom poslu, al nekvi neznaju. A sad ti trebaš sresti onog, ko "zna". Pokušaj čuti pričo večih tih ljudi. I usporedi priče.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Probaj nazvat centralu cvh pa pitat i ja isto imam dve tvorničke nisam regao.
Do sad je išlo ali ako ne bude biće problem
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Reider, koliko znam, pri nama se ne treba registrirati samo zaprežno vozilo, preuređeno za traktorsku vuču (umjesto zaprege).
Za tvorničke pikolice nije tak.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Al on treba nekakav papir da je njegova, jer mi ne može prodati bez dokaza nekakvog o vlasništvu. U biti više ništa ne znam, nešto se sigurno da al ne znam koga već pitati.

Mali ti dobro veli, nazovi CVH i pitaj. Nemoj se zadovoljiti negativnim odgovorom. Ako si uporan, dosta puta se pronađe zadovoljavajuće rješenje.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,335
Budem pital pa budem vidio, ako se ne može tako da znam i gotovo
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,335
Info iz CVH, znači nikakvi ugovori o naknadno pronađenoj imovini ili slično ne prolaze, treba preko suda dokaz o vlasništvu jer badava bilo kakav kupoprodajni ugovor ako onaj koji prodaje nema dokaz o podrijetlu.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
A jel vrijedi račun od neke metaloprerađivačke firme koja se npr. bavi proizvodnjom čeličnih konstrukcija, odnosno može li ona ishoditi atest prikolice? Takve firme u pravilu imaju atestirane zavarivače.

P.S.
CVH je privatna država u državi.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,335
Vjerojatno vrijedi ako ishodi atest pod svojim imenom, ali ako hoću samo da mi oni daju račun da su mi prodali onda opet ništa od toga. Da mogu kupio bih od nekog samo papire i registrirao na to al gdje ću to naći.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Pitaj kaj treba da ju možeš atesirati kao samogradnju :)
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,335
Pitao sam već, uglavnom treba nacrte, atest varioca, nosivost, i tak to. Da ih imam više komada vjerojatno bi se to isplatilo al ovak sigurno košta puno to sve.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Phu onda je papir vrijedan više od prikolice, koj ga ima. Onda bolje ni ,da mojo kod kuče zavareno prikolico sa osovino od auta, ni ne vozim kazati nikome. No ni traktor nemam registrovan, kamoli da bi bila prikolica:(Izgleda, da su ove godine, kad se več varilo prikolice kakvu ko imao zamisao i vrijeme, sporo prošle.
Ako pomislim, dosta čuje se prič, al nikad čuo, da bi kojeg milicija kaznila zbog neatestirane neoriginalne prikolice. Sve drugo se dogodilo, ali ovo nisam čuo. Više su osijetlivi na njezino opremu i prevelik teret(trokuti, svijetlo,predugi teret)
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Već sam prije pisal da prometni propisi, unutar EU, nisu ujednačeni. Također ni postupanje policije u konkretnom slučaju. Ako propis kaže da prikolica mora biti registrirana, onda policajac može sankcionirati korištenje neregistrirane prikolice u prometu. Može i progledati kroz prste, ali ne mora.
Prije otprilike 6 godina sam se na tehničkom interesiral za registraciju prikolice iz samogradnje. Onda je uvjet (čini mi se jedini) za pristupanje atestiranju, kojeg je radio posebno obučen i ovlašten djelatnik szanice za tehnički pregled vozila, bio da se svjedocima dokaže da se uistinu radi o vlastitoj izradi. Ostalo je zavisilo od kontrolora.
Koliko čitam tu na forumu, u međuvremenu je to promijenjeno. Kaj reči nego šteta, velika šteta.
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,931
a kaj onda ne smisle neki način na koji bi se te prikolice registrirale? niko ih ne traži, nisu ukradene, pa jbmu dajte čovjeku koji želi regat papire i svake godine će vam punit blagajnu.
Imam dvije tehnostrojke 4 tona iz 80tih godina, baš ću otići pitati kaj mene čeka. Prikolica ima pločicu i broj šasije udaren. Nikakav drugi papir nemam.
Na koji način bi se mogao utvrditi vlasnik? možda pitati u tehnostroj? al nekako sumnjam da imaju to sve u arhivu.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,335
Izgleda da im je bolje da nas zaustave sa nereganim prikolicama i uzmu više nego dođe ta registracija. rekao mi je iz CVH da sudski se utvrđuje vlasnik,a kako nemam pojma jer bez papira na koga glasi prikolica ništa. Ja sam se zeznuo što sam zakasnio sa papirima na izjavu, pa tko je znao da će promjeniti zakon. Još jednom se vidi kako se iživljavaju na seljacima. A realno ljudi imaju po 40 godina stare prikolice i tko ju nije na vrijeme registrirao sigurno ne čuva papire.
 
Na vrh