• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Registracija prikolice

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Kakva je razlika između lagane dvoosovinske prikolice i gumenjaka, ako oboje vuče traktor?
Prikolica je od početka napravljena kao priključno vozilo, dok je gumenjak "zaprežno vozilo preuređeno za traktorsku vuču".
Ak od gumenjaka napraviš platon, i dalje je to gumenjak i ne treba ga registrirati.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,481
Ja sam opet čuo da ako dvoosovinska prikolica ima drvenu onu centralnu okruglu gredu, onda ne treba registracija, ako je metalna, onda treba reg
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,523
Dečki, hvala obojici, ali ja još uvijek ne vidim razliku u prometu između preuređenog gumenjaka dvoosovinke iste nosivosti. Jesu li to opet definicije i propisi koje važe samo u RH? Kakve veze ima jel svora drvena ili metalna. U početku su i štelovi bili drveni, a kasnije se prešlo na metalne.
Po meni prikolice, jedno i dvoosovinke, ne bi trebalo registrirati ako nemaju radnu kočnicu, ali trebaju imati ispravnu signalizaciju. U slučaju nesreće koristi se polica vučnog vozila.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,481
Ja imam mail od policije u kojem su mi napisali za stočarsku prik da ne treba reg, samo trokut i svjetla. Doduše od prije koju godinu je mail...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Kola sa svorom (bila drvena ili čelična) su i dalje kola, odnosno zaprežno vozilo.
Gore mogu biti postavljenje lojtre ili sanduk s ručicama ili platon (pod) ili pod sa stranicama, koji izgleda kao prikolica. To su sve "priključci" na istoj šasiji od kola.


Jedan stari ZOSPC veli ovak:

Član 21.
U prometu na cesti traktorom se smije vući samo jedno zaprežno vozilo koje je posebno preuređeno za traktorsku vuču, ako se tim vozilom prevoze poljoprivredni proizvodi ili obavljaju drugi radovi.

Zaprežno vozilo koje vuče traktor u prometu na cesti mora imati kotače sa pumpanim, spužvastim ili sličnim gumama.

Zaprežno vozilo koje vuče traktor u prometu na cesti mora biti priključeno traktoru pomoću krute zglobne veze tako da je u toku vožnje osigurana stabilnost oba vozila i onemogućeno njihovo razdvajanje.

Član 22.
Zaprežno vozilo koje vuče traktor u prometu na cesti mora imati na stražnjoj strani pozicijska svjetla i smjerokaze.

Ako traktor koji vuće zaprežno vozilo na ravnoj cesti može razviti brzinu kretanja veću od 20 km na sat, zaprežno vozilo mora imati uređaj za zaustavljanje i stop svjetla.

Pozicijska svjetla. smjerokazi i stop-svjetla iz stava 1. i 2. ovoga člana moraju odgovarati propisima za motorna i priključna vozila i biti postavljena prema tim propisima.

Član 23.

Ukupna masa zaprežnog vozila koje vuče traktor u prometu na cesti ne smije biti veća od 3.000 kg, niti za više od 50% veća od ukupne mase traktora koji ga vuče.


Dakle, nigdje se ne spominje registracija, već samo ugrađena signalizacija.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,523
ZJ,
hvala na trudu. :ppozdrav:
Problematičan je članak 22, stavak drugi. Ako traktor može razviti brzinu veću od 20 km/h, a danas većina može, spominje se uređaj za zaustavljanje. To mogu razumjeti samo kao radnu kočnicu na gumenjaku, a nje nema.
No, tak je to kad zakone pišu ljudi koji nemaju veze sa stvarnošću.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Znači ak se od kol napravi prikolica sa dve osovine opet nema straha? Ali nekak mi se čini da to više za njih nisu kola i nastali bi problemi.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Ma kaj kad svako tumači drugačije. Kolko ko kola su sigurna kaj se policije tiče. Ali se bojim preinaka, odam bi nekaj našli.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,222
Kod nas u Podravini ne gledaju na registracije prikolica, bilo to gumenjak ili 10-tonka.
Ja imam Tehnostrojku dvoosovinku 5 t i nije registrirana a dosta je na cesti.
Papire nikakve nemam od nje pa ne znam el bi ju uopce i mogel registrirati, a i nebudem se ni trudil oko toga dok me prvi puta ne budu gnjavili policajci.
received_1719857398146294.jpeg
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
platiš osiguranje i kazna nije velika za neregistriranu prikolicu.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Policu osiguranja možeš kupiti...jedino kaj ne pokriva štetu za neregistrirano vozilo.
 

Najnoviji postovi

Na vrh