• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Registracija prikolice

Maja Pršir

Novi član
Tu od
7 Srp 2020
Poruka
3
Pa nažalost koliko sam upoznata sa time da, odnosi se na sve prikolice koje su samogradnja, i da moram se složiti s time da je to pogodovanje velikima na neki način no nema natrag više jer eto zakon. Vjerujte ni meni nije to super al nema pomoći. Ili nema razumijevanja za običan narod, dakle nas kojima su neke stvari jeftinije za izradu nego za kupnju. I svjesna sam da dobar majstor ili barem inteligentnija osoba može kud i kamo to bolje i kvalitetnije napravit od neke tvorničke trake, no očito je cilj izbijanja ljudima novaca iz džepova. 😔😔😔
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,335
Da li je tko uspio bilo što registrirati od kad se zakon promjenio ili su svi odustali?
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,335
I lovu da poplatiš sve to, ako netko zna jednostavniji način ja platim za informaciju
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,617
Ptal sam jučer za atest traktora. Rekli da svaki ugrađeni dio mora imati porijeklo...
Hrpa birokratskih idiota, od kojih je pametniji selski majstor koji zna napraviti vozilo, dok oni jedino znaju gledati papire koje je netko drugi napisal.
 

MAX

Član
Tu od
9 Ožu 2008
Poruka
126
pokušat ću sljedeći tjedan do tehničkog, pa ću javiti što saznam
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,964
Ptal sam jučer za atest traktora. Rekli da svaki ugrađeni dio mora imati porijeklo...
Hrpa birokratskih idiota, od kojih je pametniji selski majstor koji zna napraviti vozilo, dok oni jedino znaju gledati papire koje je netko drugi napisal.
Ti si svog trebal riješiti kad sam ti dogovoril atest i sve ostalo, ali onda si ti mudroval kao i obično.
Do lani si ga mogel regati kao "novi" vlasnik.
Sad ga moreš samo po dvoru voziti napred, nazad a za sve si sam kriv mada veliš da su oni hrpa idiota....
 

MAX

Član
Tu od
9 Ožu 2008
Poruka
126

II/9, BROJ: 1427-01/20​

Zagreb, 13/05/2020


STANICAMA ZA REDOVNI TEHNIČKI PREGLED VOZILA
STANICAMA ZA PREVENTIVNI TEHNIČKI PREGLED VOZILA

- S V I M A -

PREDMET: SAMOGRADNJA – SASTAVLJENO VOZILO

Poštovani,
u cilju osiguranja visoke razine funkcionalne sigurnosti vozila, zaštite svih sudionika u prometu te usklađivanja i poboljšavanja ispitnih postupaka uz osiguranje odgovarajuće fleksibilnosti, ovim Vas putem obavještavamo da se od 1. rujna 2020. godine primjenjuje Uredba EU (R) 858/2018 o homologaciji motornih vozila i njihovih prikolica te sustava, sastavnih dijelova i zasebnih tehničkih jedinica namijenjenih za takva vozila, kao i izmjene i dopune Uredbe EU (R) 167/2013 o homologaciji traktora za poljoprivredu i šumarstvo i njihovih prikolica.
Sukladno navedenom vozila trebaju ispunjavati znatno strože tehničke i administrativne zahtjeve. Obzirom na stanje proizvodnje vozila u RH, ovi stroži zahtjevi značajno će promijeniti dosadašnje postupanje sa priključnim vozilima kategorija O1, O2 i R (poljoprivredne prikolice) koja su proizvedena kao SAMOGRADNJA.
Ukratko, od 1. rujna 2020. godine vozila koja su proizvedena kao samogradnja od ostataka vozila koja se više ne koriste (npr. dijelova i sklopova rashodovanih osobnih i lakih dostavnih vozila) se neće moći odobriti.
Vozila trebaju biti proizvedena od sastavnih dijelova i zasebnih tehničkih jedinica namijenjenih za predmetnu kategoriju vozila, koji su novi odnosno koji ispunjavaju propisane zahtjeve i namijenjeni su za izradu predmetne kategorije vozila, što se dokazuje dokumentacijom proizvođača dijelova (odnosno da su tipno odobreni, homologirani ili ispitani) te proizvedeni u skladu sa specifikacijama i uspostavljenim proizvodnim standardima
.

Ne narušavajući jednake uvjete za sve korisnike usluga, predlažemo da ih o navedenim novim zahtjevima upoznate koristeći dostupne kanale informiranja.
Iznimno, za vozila posebne namjene ili vozila na kojima su primijenjene nove tehnologije ili nova tehnička rješenja moguća su određena izuzeća, uz uvjet da je proizvođač vozila izvijestio CVH, Odjel za ispitivanje vozila prije početka radova i po potrebi osigurao praćenje tijeka proizvodnje vozila. Također je potrebno opisati utjecaj novih tehnologija ili tehničkih rješenja na sigurnost i okoliš te mjere koje su poduzete kako bi se osigurala barem jednaka razina sigurnosti i zaštite okoliša kakva je osigurana zahtjevima za koje se traži izuzeće.
Za sve dodatne informacije molimo kontaktirajte CVH, Odjel za ispitivanje vozila,
tel. 01 6379 200.
S poštovanjem
Pomoćnik Uprave za tehničke poslove:
dr.sc. Goran Pejić, dipl.ing.

pokušat ću sljedeći tjedan do tehničkog, pa ću javiti što saznam
izgleda da neću trebati na tehnički, našao sam na CVH stranici ovo
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,617
Muha, pustimo to sad.
Ova se država generalno guši u formalnostima a nitko ne sagledava stvarno stanje niti zna razlikovati zrno od šodra.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,964
To se slažem, ali mi smo zrno pijeska i ne možemo tu ništa promjeniti.

Jednostavno, dali su vam priliku dobrih 10 godina, a i više da to riješite. Kak je onaj nekad rekel: ko je jamio..... ko nije nek čeka neku novu rupu u zakonu.
A za tvoj traktor još uvijek ima rupica kroz koju bi se možda dalo progurati ;)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,617
Samo neg bu legalna.
Najjednostavnije mi je kupiti papire i kućište kardana ;)
Ali to nije ono kaj želim.

U proteklih 10g. sam zval CVH bezbroj pute, bil u KC bar 10-tak ... i niš nisu riješili. Niti su mi dali prijedlog rješenja.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,964
Normalno da je legalno. Legalno je sve bilo kaj god sam ti do sad u vezi toga predložil i savjetoval.
Ti si zval sim, tam, a kad sam ja govoril sad je prilika ti nisi imal vremena.

Sutra ti ispitam detalje kak je ovaj moj to riješil preko advokata. Koštalo je oko 5 soma kuna, ali advokat mu je sposloval.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,617
Hvala. Čujemo se.
Znam da košta, ali kaj se more. Jeftinije nego jedna kazna za neosigurano vozilo.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,617

II/9, BROJ: 1427-01/20​



PREDMET: SAMOGRADNJA – SASTAVLJENO VOZILO

Poštovani,
u cilju osiguranja visoke razine funkcionalne sigurnosti vozila, zaštite svih sudionika u prometu te usklađivanja i poboljšavanja ispitnih postupaka uz osiguranje odgovarajuće fleksibilnosti... Obzirom na stanje proizvodnje vozila u RH, ovi stroži zahtjevi značajno će promijeniti dosadašnje postupanje sa priključnim vozilima kategorija O1, O2 i R (poljoprivredne prikolice) koja su proizvedena kao SAMOGRADNJA.
Ukratko, od 1. rujna 2020. godine vozila koja su proizvedena kao samogradnja od ostataka vozila koja se više ne koriste (npr. dijelova i sklopova rashodovanih osobnih i lakih dostavnih vozila) se neće moći odobriti.
Vozila trebaju biti proizvedena od sastavnih dijelova i zasebnih tehničkih jedinica namijenjenih za predmetnu kategoriju vozila, koji su novi odnosno koji ispunjavaju propisane zahtjeve i namijenjeni su za izradu predmetne kategorije vozila, što se dokazuje dokumentacijom proizvođača dijelova (odnosno da su tipno odobreni, homologirani ili ispitani) te proizvedeni u skladu sa specifikacijama i uspostavljenim proizvodnim standardima
...
A koga oni štite?
Uvoznički lobi i nikoga više. Mi proizvodnje nemamo, bar ne proizvodnje dijelova (osovine, felge...pa i trokuti i lampe).

Znači, umjesto kvalitetne samogradnje prikolice od, recimo, kamionske šasije i sanduka s kipom, treba kupovati tursko smeće s kineskom hidraulikom.
Naravno, velika je to razlika za državni budžet, jer su samogradnje relativno jeftine, no još jedan čavel na lijesu manjim gospodarstvima, koja si ne ne mogu priuštiti veće strojeve radi cijene, ili su osuđeni kupovati (iz)rabljene prikolice, pa ih obnavljati.

S druge strane, umjesto povećavanja sigurnosti, narušavaju istu, jer samogradnje ne budu prestale, već bude više neregistriranih vozila na cesti.

Ima tu na Forumu jedan genijalni konstruktor, koji je pred 10-tak g. napravil i registriral električni auto, prije ovog današnjeg pomodarstva. Očito to više ne bi mogel registrirati, jer mu to ovi debili, koji u životu nisu ni videli šarafcigera a kamoli ga držali u ruci, ne bi dozvolili.
Dakle, pametne i vrijedne ljude treba otjerati van, da nekome drugome stvaraju novu vrijednost, a ne u vlastitoj domovini.

Ista stvar je sa zabranom samogradnje u graditeljstvu. Postiglo se suprotno od cilja: samogradnja nije iskorjenjena, već su mnoge nadstrešnice, gospodarske zgrade i sl. napravljene bez dokumentacije i opet nelegalno.

Nije problem to kaj nas drugi smatraju kolonijom, već ”naša” vlast, koja nas podčinjava na razinu kolonije. Zbog koga i čega?
Ma gadi mi se to sve.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
Hvala. Čujemo se.
Znam da košta, ali kaj se more. Jeftinije nego jedna kazna za neosigurano vozilo.
ko ti brani da ga osiguraš?
kazna za neosigurano vozilo je 5000 ili više, a za neregistrirano 1000....znači, trk po policu, bar s te strane ne kompliciraju... 🤭
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,617
Plaćal sam police, ali one ne pokrivaju štetu napravljenu neregistriranim vozilom. Dakle, ako je neregistrirano, smnatra se i neosiguranim.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Mislim da je prije u temi napisano da nemreš osigurati vozilo koje nema tvornički broj, a samogradnja ga nema. To pri nas sliči na makadamsku cestu gde rupa drži rupu, samo se tu dela o glupostima. Nisam 100% siguran, ali čini mi se da u Sloveniji nije potrebno osiguranje poljoprivredne prikolice, negose koristi polica traktora. Molim kolege forumaše iz SLO da to potvrde, isprave me ili nadopune. Ako je prikolica tehnički ispravna (svjetla, gume, kočnice - ako ih ima), zakaj ne bi mogla slobodno na cestu. Kakva je razlika ima li gumenjak drvenu ili željeznu svoru. Kaj je sa željeznom svorom opasniji za druge sudionike pa podliježe drugim propisima. Glupost nad glupostima. Prije 6-7 godina sam bil na tehničkom i jedan ispitivač je slikal izvana i iznutra neki kombi koji je bil preuređen. Rekel je da je to za dobivanje papira (atesta) kak bi mogel i dalje biti registriran. Taj ispitivač je bil tehnički potkovaniji od ostalih i ako je sve bilo korektno izvedeno, nikad nije bilo problema. Kad bi netko podastrijel službene podatke koliko je takvih vozila zrađenih u samogradnji i pregledanih na tehničkom pregledu. zbog nedostataka iz samogradnje, uzrokovalo prometnu nesreću, složil bi se sa sadašnjim stanjem. Međutim toga nema, a nema zato jer se nikad nisu dogodile prometne zbog nedostataka u samogradnji na takvim vozilima.
 
  • Like
Reactions: ZJ

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,617
Ni pri nama ne moraš registrirati gumenjak preuređen za traktorsku vuču. Nema veze kakva je svora.
Važno je da ima signalizaciju.

@iwanho , oni koji visoko sjede ne vide "stoku sitnog zuba" i nije ih briga, jer pero je moćnije od mača.
 

Najnoviji postovi

Na vrh