• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Registracija prikolice

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,437
Ista stvar je sa zabranom samogradnje u graditeljstvu. Postiglo se suprotno od cilja: samogradnja nije iskorjenjena, već su mnoge nadstrešnice, gospodarske zgrade i sl. napravljene bez dokumentacije i opet nelegalno.
A u Njemackoj samogradnja dopustena, naravno da smo veci 'katolici od Pape'. I to ne jednostavni objekti nego i visestambene zgrade grade obicni ljudi naravno uz projekt i nadzor.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,708
Pozdrav,
Nisam prije pratio ovu temu, ali dopustite da ovako na ulet spomenem par mojih iskustava s "ispitivanjem i atestacijom" određenih samogradnji "vozila".

Prije puno godina sam kroz zimu, u podrumu kuće izradio jednu jako lijepu prikolicu za auto. Imala je sve: opruge, amortizere, tip top signalizaciju, aluminijske blatobrane, aluminijske stranice... Vozio sam ju neregistriranu puno godina... Onda sam se susreo s problemom da je svako malo netko "od mojih" trebao tu prikolicu, a nije registrirana. I dojadilo mi je. Našao sam u oglasniku jednu jeftinu atestiranu i registriranu samogradnju prikolicu u Čakovcu, otišao po noći, oko 21 sat po nju, kupio ju "na neviđeno" i dovukao doma. Bila je "sklepovana", ali bila je atestirana i registrirana, "legalizirana". Svoju sam samogradnju još par mjeseci gledao, a onda ju s terolitkom "zrezao" na komade i bacio u otpadni metal.

Tamo negdje 2003. ili 2004., nije ni bitno, vrag mi nije dao mira, pa sam izradio jedan buggy-roadster. "Kaj sad, mi bi se vozili, nikaj, z njim na ispitivanje, atestaciju i registraciju." Otišao sam prvo na razgovor u stanicu za tehnički pregled. Naišao sam na super korektnog mladog inženjera, voditelja stanice. Rekao mi je napravite zahtjev, napravite nekakav "elaborat", donesite da vidim, pa onda razgovaramo dalje. To sam sve napravio i dao mu. Zvao me drugi dan, čekalo me još par njegovih kolega s hrpom pitanja. Pa kako ste odredili površinu ojačanja na karoseriji, pa kako ste odredili promjer cijevi, pa kako ste ovo, pa kako ste ono. Ja sam njima sve strpljivo pojasnio i dokazao da sam sve napravio cca 30% iznad zahtjeva FIA pravilnika za međunarodne utrke za natjecateljska vozila,"za trkače aute". Složili su se da sam u pravu i poslali moju "dokumentaciju" u CVH. Za dva ili tri dana je došao pozitivan pisani odgovor, te atest i dobio sam registracijske pločice. Naglašavam da sam surađivao sa izuzetnim mladim i sposobnim inženjerom, voditeljem naše stanice za tehnički pregled, te napravio svu potrebnu dokumentaciju i foto priloge o čitavoj preradi.

Početkom 2006. sam nabavio (u Ludbregu) jednu tamno plavu "strijelu" u namjeru da od nje napravim jednu novu jurilicu, preradu. Imao sam i "originalni račun", ali ni nakon svih peripetija nije postojala "ni mrvica šanse" da ju legaliziram, ispitam i atestiram. Odustao sam od nje, kao donora projekta i našao preko oglasnika drugu "crvenu strijelu" u Karlovcu. Nju sam kupio normalnim kupoprodajnim ugovorom i preradio. Izradio sam potreban eleborat o preradi, poslao ga u CVH "na analizu i čitanje". Nakon tri tjedna je crvena strijela bila pozvana u CVH u Veliku Goricu. Tri dana je tamo ispitivana, napravljen je nulti tehnički pregled i dobila je atest. Registrirao sam ju doma, poslije primitka dokumentacije, bila je to prelijepa čestitka, došla mi je baš na imendan :).

Vidim da mnogi ljudi imaju mnogo različitih problema oko ispitivanja i atestiranja samogradnji, ali uvijek je bilo tako, nikad to nije išlo jako lako. Razlozi tome su koje kakvi, uglavnom ljudi ne uspiju zadovoljiti sve zahtjeve, a s vremenom zahtjeva ima sve više i sve su stroži. Vozila su potencijalna sredstva od kojih mogu neki drugi sudionici u prometu i teže nastradati, da ne mudrujem previše. Svi Vi to jako dobro znate.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Da, kolega Plus, slažemo se s tobom. Reda treba biti.
ALI
Novim pravlinikom se zabranjuju sve te radnje koje si ti uspješno prevladal. Prerade su zabranjene.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,708
To po meni baš i nije najbolje rješenje, ako su "zatvorili sva vrata" samogradnji.
Zapravo smatram da su time napravili svojevrsni "grijeh"... jako su pogriješili.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,334
Isto je i sa mojim slučajem imt prikolice bez papira, ja bih sad morao tužiti nekog i trošiti da dokažem da je moja da mogu registrirati, tu se više ne zna tko koga g...
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,928
Tak i mi imamo 2 tehnostrojke 4 tone.
Imaju pločice, uredne, ispravne. Al nemam nikakvu dokumentaciju. Na tehničkom mi rekli da se obratim na županijski sud. Ili kontaktirati tehnostroj, možda po broju uspiju pronaći račun i vlasnika. Pa onda ja tražim vlasnika dal ima papire. I ak ima onda napravimo kupoprodajni..
Ja bi rekao skoro nemoguće 😐
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Porijeklo kupnje je valjda potrebno da se ne regaju ukradena vozila. No uz malo dobre volje tome je lako doskočiti.
U prometnu dodati napomenu da je regano bez dokaza vlasništva ili uz dokaz svjedocima. Ukoliko je vozilo (prikolica koje ima tvorničku pločicu ukradeno, veća je šansa da se javi pravi vlasnik ak je na cesti, nego kad je kod nekog u dvorištu ili se koristi samo po neprometnim putevima. Ako se pojavi pravi vlasnik, onda se zbog napomene u prometnoj pokreće spor i dosadašnji posjed i registracije se zanemaruju. Taj dio sigurno ne zadire u sigurnost prometa, a smatram da u samogradnji sigurno ima kvalitetnijih prikolica nego su neke s tipnim odobrenjem, ponekad dobiveno koruptivnim radnjama..
 
  • Like
Reactions: ZJ

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,928
Tako je. Meni da je ukradena prikolica tražio bi je na sve načine..
Nije mi jasno zašto država neće zaraditi na takvim stvarima.. Evo npr ja bi platio riješavanje papira, pa tehnički pregled i registraciju.. X2. Jer puno vozimo na otkupnu stanicu koja he udaljena 10 km. Vjerujem da se dobro može zaračunati na takvoj operaciji..
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Ja imam isto tehnostrojku i koristim susjedovu prikolicu koja je isto radena kod nekakvog privatnika.
Ni jedna nema papire i nije registrirana a godisnje prevezem s njima oko 100 t zitarica i kukuruza.
Evo ih u tandemu
20201112_154340.jpg

Puno idu po cestama i to po 15-20 km od kuce i u zadnjih 10 god koliko ih ja vucem nikad me nije stavila policija niti me itko pitao za registraciju.
Mislim da ne bude nikakvoga problema kaj nisu registrirane, jedino bi moglo biti ako se netko nekad zabije u njih na cesti.
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,928
E pa baš radi tog šta se more desit, jeftinije je osigurat i regat prikolicu. Pa onda pokrije osiguranje štetu..
Ovak moreš masno platit kaznu i još lako ostaneš bez prikolice
 

Prilozi

  • IMG_20200709_154401.jpg
    IMG_20200709_154401.jpg
    61.4 KB · Pregleda: 18

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Nikak. Prodaš ih na otpad i kupiš nove s papirima.
To je i cilj ovih svih pravila.

A ako nemaš novce - 'ko ti je kriv :(
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,708
Gledam ovu sliku, dvije prikolice pune zrna, a ispred njih "mali" ferguson. Nije problem to po cesti kotrljati, uvjeren sam da je problem s tim stati. Traktor koči samo na zadnju osovinu i to onako - efikasnost kočnica je "od traktora do traktora".
Kako s tim teretnim vlakom kočite dok zagusti?
A kako to da su Vam tolike prikolice bez pripadne dokumentacije? Ili je ovo moje pitanje "neuko i bezobrazno"
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Kolega @plus , nije ni neuko ni bezobrazno.
Te su prikolice stare 35+ godina i vjerojatno nikad nisu bile registrirane, pa su se papiri izgubili...

I sam sam kupil prikolicu s papirima, ali sam ih negdje zagubil...jer nisam prikolicu nikad ni namjeraval registrirati.
A ne registriraju se iz raznih razloga. Jedan o najčešćih je da na tehničkom pregledu traže aktiviranje kočnica s traktora, a traktor nema zračni uređaj ili pak ima hidraulično kočenje, a prikolica ima zrak, a preinaku treba atestirati...
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Gledam ovu sliku, dvije prikolice pune zrna, a ispred njih "mali" ferguson. Nije problem to po cesti kotrljati, uvjeren sam da je problem s tim stati. Traktor koči samo na zadnju osovinu i to onako - efikasnost kočnica je "od traktora do traktora".
Kako s tim teretnim vlakom kočite dok zagusti?
A kako to da su Vam tolike prikolice bez pripadne dokumentacije? Ili je ovo moje pitanje "neuko i bezobrazno"
S tim teretnim vlakom se ne moze zaustaviti dok zagusti jer traktor od 1600 kg vuce teret od 12.5 tona.
To nikad ne vucem po cesti nekud na dalje jer nije moguce s tim baratati, nego samo po ravnom poljskom putu odvucem s polja do kuce, po cesti mozda idem 500 m.
Prikolice nisu registrirane jer su kupljene bez papira pred 20 g i u nasem kraju rijetko ko registrira prikolice.

Ali zato ovaj 539 bez kabine izlazi i staje s ovom kombinacijom gdje god hocu i vuce ove prikolice svaku jesen po mjesec dana.
20191008_103159.jpg

ZJ, nikad ove prikolice nece na otpad, jer su gomilu toga prevezle i dosta toga zaradile, pa makar ne izasle vise na cestu, ako se nece moci registrirati, a bude se moralo.
A u planu mi je kupiti jos jednu tehnostrojku trostrani kiper, novijeg godista, u koju se tovari 7 t zrna, i to bude opet 539 vukel na otkup.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,708
Znam ja da takav "vlak" mali ferguson ne može efikasno zakočiti.
Znam i to da nisu svi vozači maksimalno odgovorni, da bi izbjegli unaprijed rizične situacije. Sve je dobro - dok je dobro. Ali uvijek ima i onih koji se upute recimo na nekakvu nizbrdicu, puno puta nisu imali nikakav probem, a onda, iz tko zna kojih razloga, jednom izgube kontrolu nad njihovim "vlakom"...

No dobro, evo prestajem s ovakvim analizama hipotetskih situacija, znam da to gotovo nitko ne voli.
 

ratarko1991

Novi član
Tu od
22 Lip 2018
Poruka
11
Pozdrav drugovi,, imam pitanje u vezi registracije traktora koji nikad nije bio registriran, ne postoji onaj račun sa specifikacijama za njega, ima samo kupoprodajni ugovor,, znam da se to sad mora sudski rješavat (po novom više nema izjave svjedoka) pa me zanima da li je neko upoznat s tim, i koji to mogu biti troškovi takvog sudskog dokazivanja?
 
Na vrh