• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Repica Raoula

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Ja ću ovog ljeta poslije pšenice,ječma,graha i krumpira zemlju podrivati ako bude dosta suho,ako ne onda će se orati i posijati rauolu,zatim ju u jesen zaorati.
Predlani smo ju sijali na strnište,ali malo prerano,pa mi je do oranja već bila dosta suha,no usprkos sabijenosti zemljišta i velikoj vlagi,jako se lijepo oralo iza nje,i jesenas je bio odličan kukuruz tu,naravno,uz adekvatnu gnojidbu...
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,584
koliko gnoiti za samu rauolu dali nešto bacate prije sadnje ili tokom sadnje
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Iz nekih tekstova koje sam uspio procitati dade se naslutiti da rauola pri srednjim prinosima iznosi iz tla priblizno dusika 190 kg/h, fosfora 100 kg/h, kalija 150 kg/h i kalcija preko 100 kg/h.
Proracuni su se odnosili na rauolu koja sluzi za sjeme, buduci da kod zelene gnojidbe ne dolazi do cjelozivotnog ciklusa za pretpostaviti je da ni hranjiva ne iznosi u cijelosti,,,

Ja sam prilikom oranja u tlo pohranio osjetno vise gnojovke od dopustenih kolicina, kod mene se naime radi o pripremi zemljista za trajni nasad,,,
Ponavljat cu to dva puta u ovoj i najmanje dva puta u sljedecoj godini,,,
Svaki puta se provnozira oko 150 kubika na 2 hektara,,,
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
864
Ali ako se koristi za zelenu gnojidbu onda se valjda sva ta hraniva zaoru nazad i raspodjele u oranični sloj, a ne iznose se kad se ni sama biljka ne iznosi nego vrača u zemlju.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Niti jedna biljka ne iskoristi sve sto jos je "da" vec uvijek jedan dio ode u nepovrat,,,
tako je i sa rauolom,,,
opet ponavljam ona nije losa i treba je sijati jer se pomocu nje (i ostalih siderata) prorahljuje tlo i stvara humus koji se ne ispira kao npk gnojiva,,,
o ostalim prednostima sam vec pisao,,,

zakljucak je da se njoj mora dati da bi kasnije dala rezultate,,,
ako joj se ne da onda ona nije gnojivo nego osiromasuje tlo,,,
c065.gif
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Ne gnojimo nikad rauolu i uvijek je vrhunska. Vjerojatno nebi škodilo, no mislim da nema potrebe. A što se tiče hranjiva, bar pretpostavljam, koliko iznese toliko unese u tlo, jer se ni grama zelene mase ne iznosi sa njive.
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
864
S time se slažem, čak štoviše prednost je što hraniva koja korijen uspije pokupitiu dubljim slojevima i ugraditi u stabljiku, zaoravanjem stabljike premještamo u oranični sloj.
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,584
ček malo ako iznese 190kg dušika ona ga iskoristi znači izgori za svoj rast nema ga u biljci
u biljci može biti nekih minerala u tragovima i šećera klorofila kloroplasti vlakna...
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Na koji način ga osiromašuje?

Ma nema vazno, zaboravi,,,

Ne gnojimo nikad rauolu i uvijek je vrhunska. Vjerojatno nebi škodilo, no mislim da nema potrebe. A što se tiče hranjiva, bar pretpostavljam, koliko iznese toliko unese u tlo, jer se ni grama zelene mase ne iznosi sa njive.

Da ali su ti zemljista u vrhunskom stanju, zelim reci dobro gnojena, pokusaj sa rauolom na nekoj posnoj zemlji pa opisi razliku,,,:wink:
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,846
Ja sam lani posijao na susjedovoj zemlji gdje mi predlani nije rodio kukuruz i lani ječam i pšenica. Rauola je bila dosta dobra mada ne baš kao na mojoj zemlji, isto sijano bez zrna umjetnog a ove godine čemo vidjeti šta je ustvari napravila.
Bobić, vjerujem ja tebi sve što pišeš ali ipak mislim da daje više nego šta se misli.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Ja sam lani posijao na susjedovoj zemlji gdje mi predlani nije rodio kukuruz i lani ječam i pšenica.

Mozda nebi bilo lose odnijeti zemlju na analizu ako izostanu rezultati,,,

Mene je zaprepastila na zemljistu koje sam prosle godine kupio,,,
zapravo bio sam svjestan cinjenice da je hranjiva u njoj malo ali prevagnule su prednosti koje mi to zemljiste pruza a kvalitet cu s vremenom popraviti, nadam se,,,
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,584
dali bi se moglo sijati rauolu sada u prolječe i zaorati ljeti pa da se u jesen na tu zemlju posije ječam ili pšenica
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,846
Mislim da bi mogla. Kolega mi je pričal da mu je prodavač rauole lani rekel da bi ju bilo dobro pokositi ali prije nego pusti mahune, otprilike u onom stadiju razvoja kad se zaorava, i da tada ona raste ponovo i još više jača svoj korijen. Znam da ju je jednom pokosil a drugi put je zakasnil. Eto, probaj tako ako želiš.
Bobić ako mi ove god ne uspije tamo sjetva nemam drugog izbora nego analiza.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Mozda nebi bilo lose odnijeti zemlju na analizu ako izostanu rezultati,,,

Mene je zaprepastila na zemljistu koje sam prosle godine kupio,,,
zapravo bio sam svjestan cinjenice da je hranjiva u njoj malo ali prevagnule su prednosti koje mi to zemljiste pruza a kvalitet cu s vremenom popraviti, nadam se,,,

Gledaj čuda kako smo mi kupili zemljište sa istim razmišljanjem. :icon_scratch:

Mislim da nema smisla kositi rauolu da opet rasti, jer ona jako brzo ide u cvatnju kad su temperature više od 20 stupnjeva, tako da nebi dobio ništa, prije bi izgubio. Što se tiče sijanja u proljeće za zelenu gnojidbu, bilo bi sasvim ok posijati je krajem 2. ili početkom 3. mjeseca i bila bi za zaoravanje već tamo krajem travnja i počekom svibnja, pa bi se bez brige mogao kukuruz još posijati po tome, ili nešto drugo ako netko recimo sadi kupus, papriku.... No ne smije se čekati sa zaoravanjem, jer čim krene cvatnja, krenu i mahune, a to ide dosta brzo, pa bi se moglo dogoditi da si navučeš sjeme koje onda godinama niče. Imam takvu jednu koju radim u zakupu, nikad kraja rauoli.

A i stabljika postaje tvrđa kada počne raditi sjeme, samim time teža za razgradnju.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Gledaj čuda kako smo mi kupili zemljište sa istim razmišljanjem. :icon_scratch:

Gle svi bi mi da imamo Ferarije (figurativno pisem) ali za njih treba para,,,
Neki imaju mogucnosti i kupe ih pa ako nemaju dovoljno iskustva ubrzo pozale,,,
to mi dođe nesto kao sa mladim vozacima jer za Ferari vozat treba iskustva,,,
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,584
a kako napraviti sjeme rauole posijem je tamo krajem ožujka i ostavim za sijeme dali ju mogu žeti običnim kombajem za žiti što sa sjemenom koje ostane na zemlji
 

slaven

Član
Tu od
18 Sij 2013
Poruka
94
Gledaj čuda kako smo mi kupili zemljište sa istim razmišljanjem. :icon_scratch:

Mislim da nema smisla kositi rauolu da opet rasti, jer ona jako brzo ide u cvatnju kad su temperature više od 20 stupnjeva, tako da nebi dobio ništa, prije bi izgubio. Što se tiče sijanja u proljeće za zelenu gnojidbu, bilo bi sasvim ok posijati je krajem 2. ili početkom 3. mjeseca i bila bi za zaoravanje već tamo krajem travnja i počekom svibnja, pa bi se bez brige mogao kukuruz još posijati po tome, ili nešto drugo ako netko recimo sadi kupus, papriku.... No ne smije se čekati sa zaoravanjem, jer čim krene cvatnja, krenu i mahune, a to ide dosta brzo, pa bi se moglo dogoditi da si navučeš sjeme koje onda godinama niče. Imam takvu jednu koju radim u zakupu, nikad kraja rauoli.

A i stabljika postaje tvrđa kada počne raditi sjeme, samim time teža za razgradnju.
Nemam iskustva uopce sa rauolom, pa dali se nemoze unistit otrovima, posto vi kako velite imate problema sa njom?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
a kako napraviti sjeme rauole posijem je tamo krajem ožujka i ostavim za sijeme dali ju mogu žeti običnim kombajem za žiti što sa sjemenom koje ostane na zemlji

Nakon kombajniranja rasturim otkose sa okretačem za sijeno i onda sve to skupa zatanjuram, sve ono kaj se rasteplo po tlu ponikne i do kasne jeseni, odnosno studenog imam još jednu odličnu zelenu gnojidbu na toj parceli, to zaorem i na proljeće normalno kukuruza ide gore.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Ma može se uništiti, nije problem, ali niče stalno. U nekim povrtnim kulturama se ne može uništiti jer otrovi ne djeluju na nju.
 

Najnoviji postovi

Na vrh