• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Romanovske ovce

ovčica

Član
Tu od
24 Srp 2011
Poruka
281
@zeleno zagorjr..ovaj zadnji sa crnom grivom je preljepi!

@miladinpera..uzimala sam od više uzgajivača-Peter Zaijek..Kvisova (njjezin oovan mi napario oko 5-7 ovaca,pa otišao dalje)..Havel..i još drugi uzgajivači..zaboravila sam kako se zovu...imam ih u dokumentaciji...
 

miladinpera

Novi član
Tu od
22 Svi 2009
Poruka
26
Hvala za inf,znaci uzeta su grla od najboljih odgajivaca njihovih,zaista pohvalno
jesu li vam mozda cesi odali neke svoje odgajivacke tajne?
iskreno mene najvise zanima manipulacija oko parenja,da li pustati ovce da se pare kad hoce,ili samo jednom godisnje,ili odluciti jagnjad spremiti ovce 1 mesec pa pustiti ovnove?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Z

zeleno zagorje

Guest
ovaj sa crnom grivom je otac od većine ovnića sa naše farme vrlo plodan i kvalitetan ovan
 

ovčica

Član
Tu od
24 Srp 2011
Poruka
281
@miladinpera
Zaiček pari ovce samo jednom godišnje...šiljzice ili starije ovce su mu odvojene od ovnova...u stvari on odmah proda ovnove poslije parenja,pa ih nema. Kad su spremne za parenje on dovodi novog ovna u stado..sa njima je određenno vrijeme i tako iz godine u godinu...Ima linijski uzgoj...više puta ima ukrvljenost u rasi zbog linijskog uzgoja..što kažu da je normalno..
Havel..npr ne pušta ovce u pripust sa 6-7 mj...čeka i do 12 mj
Zajiček ih stavlja u pripust sa 5-6mj....
Slejrt..on nema štale..ovce su mu stalno vani..a ni ostali uzgajivači baš nemaju neke štale..sve su neke nadstrešnice..
i tako..vjerojatno zgog jednog parenja godišnje imaju četvorke i petorke..no ima ih puno sa dvojčekima i trojčekima...prvorotke i njihone imaju od 1-3 janjeta
 

ovčica

Član
Tu od
24 Srp 2011
Poruka
281
i još nešto...oni lijepo međusobno surađuju..imaju neke udruge..ponekad posuđuju ovnove.. imaju stručnu službu , stručno ocjenjivanje ovnova..itd
 

Sika

Član
Tu od
16 Sij 2012
Poruka
77
A kada se ide 3 jagnjenja u 2 godine,kako postupate sa ovcama odnosno koliko posle jagnjenja ih sastavljate sa ovnovima.Tipa meni se neke ovce jagnje oko 10og januara,da li pustati kod njih ovna odmah nakon jagnjenja ili sacekati da se odluce jaganjci ili cak odluciti jaganjce sacekati npr mesec dana pa tek onda pustiti ovna.Sta vi radite u ovakvim slucajevima? :)
 

miladinpera

Novi član
Tu od
22 Svi 2009
Poruka
26
hvala na odgovoru za funkcionisanje Ceskih stada
znaci pripust se kod njih radi jednom godisnje
znaci stale su im funkcionalne ali ne bas sjajne
shvatio sam da su vecinom mala stada i da bas lepo saradjuju
Kod mene su ovnovi uvek sa njima,pare se kad hoce,uglavnom od 35-50 dana po jagnjenju.zenska jagnjad ulaze u pripust izmedju 6 i 7 meseci i daju dvojke u 95% slucajeva
ps.
Kako objasnjavate Slejterove rezultate u prirastu u cemu je njegova tajna?
jesu li dobijali nesto ovnova iz rusije,za poljsku i ukrajinu se zna da su dobili par linija(Ruslan I Ramon npr kod Kvisove)
 
Z

zeleno zagorje

Guest
2vman9h.jpg
[/IMG]
 

miladinpera

Novi član
Tu od
22 Svi 2009
Poruka
26
lepo jagnje,steta sto mu je mindjusa savila uho,nazalost to se cesto desava kod ove rase
moja jagnjad slikana prosle godine stara oko 6 meseci,50 % ruska krv s h pijeska,50 % ceska krv
 

ovčica

Član
Tu od
24 Srp 2011
Poruka
281
sika,miladinpera
mislim da vas obojica (kao i zeleno zagprje) imate više iskustva od mene u ovčarstvu..
ali pokušat ću izneti moja skromna iskustva..
Imam 7 odvojenih pašnjaka...u svakom je veće ili manje stado sa ovnom..Ovnovi su sa ovcama..odvajam ih samo 2 mj (od 10.2 do 10.4 mj) jer ne želim slučajnja janjenja u ljeti. U to vrijeme se dosta ovaca ojanji...nakon toga puštam ovnove i imala sam dosta parenja .Tako mi janjenja počinju u 9 mj i traju do skoro 10. 7.....Odgovara mi takav rad jer sada imam puno ovaca pa mi je takav način rada manje naporan i mogu brinuti više o svakoj pojedinoj ovci kad se janji.
Prirast kod naših romanovskih je manji nego u drugih rasa,,,Kako Česi imaju dobar prirast...mislim da daju krive podatke o janjenju..npr. ja sam vidjela i naručila ovce ..bile su stare po mojoj procjeni oko 5-6 mj..ali kad su stigle pisalo im je krivi datum rođenja..

Romanovske u Češkoj su sitnije nego naše u Hrvatskoj..I kod njih je dosta ukrvljenosti u rasi (osim Kviskove)..imaju ruske i poljske linije (ja sam također uzela poljsku liniju romulus)..Zaiček ime redoviti izvoz rasplodnih grla u Rusiju..ne znam...kažu da je rapidno pao broj romanovske u Rusiji..ali da rade ponovno na uzgoju i selekciji

Bila sam na farmi gosp. Šlejrt-a..Kod njegaa sam kupila ovčicu i ovnića koji je tamo pario...bio je vrlo mlad ovan..linja relik..sada je kod mene i očekujem njegova potomstva
Ne znam ..ne želim komentirati njihov rad..
dosta sam se raspisala..ugodno veče
 

miladinpera

Novi član
Tu od
22 Svi 2009
Poruka
26
Hvala na ovom tekstu,nikako ne bih rekao da nemate iskustva,jako brzo ste usli u fazon:)
Hvala na ovom izvestaju iz Ceske,to zaista znaci
iznenadjen sam tim krivotvorenjem podataka,obzirom da Cesi vaze za pedantan narod(slican nemcima)
rad na taj nacin vam omogucava da sigurno sve ispratite na pravi nacin
u kom kolenu oni opet ukrvljavaju vec u 3. ili kasnije?
jesu li oni uspeli dobiti sta iz rusije od genetike kao razmenu?
izvinite sto vas propitujem:),ali zaista me zanima,sve sto se cuje je skola zar ne?
 

ovčica

Član
Tu od
24 Srp 2011
Poruka
281
@miladinpera Vidim da poznajete gosp.Slavišu Njegića...on bi vam bolje odgovorio na to pitanje nego ja..
Nego..imate li Vi papire od svojih ovnova ..ovih ruske krvi???
 

miladinpera

Novi član
Tu od
22 Svi 2009
Poruka
26
da znam Slavisu,pitacu ga,mada vi ste gore bili skorije od njega,znate bolje stanje,svezije je:)
nazalost u srbiji nemamo papire uopste...
stado veliko koje je bilo u srbiji nazalost je unisteno vise greskom i nepaznjom vojske(dobijeno je 8 krvnih linija sredinom osamdesetih,vise stotina grla vrsnih grla...)
to sto je ostalo je zavrsilo na han pijesku i sva grla vode poreklo od njih,sve do ovog ceskog uvoza...
to sto je ostalo u srbiji nije imalo papire,kao ni to sto je dolazilo s h pijeska
 
Z

zeleno zagorje

Guest
ja nemogu povjerovati da bi češki ovnovi bili po bilo čemu bolji od hrvatskih , jedino je važno promjeniti krv ovaca, imam ovce koje su vrlo plodne sve su pod kontrolom HPA ako nešto nebi štimalo oni bi trebali prvi reagirati,ali naprotiv imala sam dobre preporuke HPA za prodaju rasplodnih ovnova i mislim da u hrvatskoj ima dobrog rasplodnog materijala moje ovce su vrlo plodne u odličnoj kondiciji i sve što je rasplodno mogu prodati
 
Z

zeleno zagorje

Guest
moje ovce su sa ovnom tako dugo dok ih ne odvojim u kotilište,nakon toga su sa janjcima 3-3,5 mjeseci i onda odvajamo janjce od ovci ovce idu k ovnu, a janjci u hranilište i nakon toga su odlični rasolodni ovnovi ili mlade rasplodne ovce spremne za pripust sa 7 mjeseci
 

miladinpera

Novi član
Tu od
22 Svi 2009
Poruka
26
ja nemogu povjerovati da bi češki ovnovi bili po bilo čemu bolji od hrvatskih , jedino je važno promjeniti krv ovaca, imam ovce koje su vrlo plodne sve su pod kontrolom HPA ako nešto nebi štimalo oni bi trebali prvi reagirati,ali naprotiv imala sam dobre preporuke HPA za prodaju rasplodnih ovnova i mislim da u hrvatskoj ima dobrog rasplodnog materijala moje ovce su vrlo plodne u odličnoj kondiciji i sve što je rasplodno mogu prodati

Iskreno sa Vama se ne mogu sloziti na osnovu nekih podataka,kao sto su plodnost ovaca u HR i clanka koji je u HR ovcarsko kozarskom listu objavio Prof. dr Boro Mioc na 28. strani
gde navodi da postoji bela romanovska ovca,to je najveca glupost koju je iko ikada o ovoj rasi izjavio
pogledajte link i ceo clanak na strani 28, sa sve slikama,komedija:):)
http://www.hpa.hr/LinkClick.aspx?fileticket=5-PWUpivGpA=&tabid=231&language=en-US
plodnost i velicina legla u HR za Romanovske ovce je 1,44 jagnjeta po ovci sto je zaista malo,zvanicni podaci na str 18
http://www.ovce-koze.hr/uzgoj_files/Dokumenti/PROGRAM UZGOJA OVACA.pdf

plodnost u ceskoj prosecna i plodnost kod Kvisove na farmi u ceskoj za nekoliko godina za redom
http://www.beraniraj.cz/view.php?cisloclanku=2008010010

Razlika je kao nebo i zemlja po ovim podacima

Ovde napisanim ne zelim nikoga da uvredim vec samo da iznesem moja opazanja na osnovu onog sto znam
 
Z

zeleno zagorje

Guest
plodnost mojih ovaca može se izvršiti uvidom u HPA prijavljeno je 17 janjaca od 5 ovci zna se koji su životni brojevi ovci i životni brojevi janjaca , janjci su prodani i razduženi sa OPG-a , nema muljanja , a ovce su na gospodarstu , to je to jasno i moguče dokazano tko se želi uvjeriti , , a link nemo otvoriti žao mi je
 

Najnoviji postovi

Na vrh