• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rotobrane / Rotodrljače

  • Temu pokrenuo IMT560
  • Datum prvog posta

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
861
Radio sam sa 3 vrste rotodrljača,Lely,Eberhardt i V&N koju sad i imam. Lely je imala cjevasti valjak no nisam ju jako brzo tjerao nije bila moja da nebi nešto potrgao a na kraju se kardan potrgo i imala je klinove.Njezin radi mi se ni malo nije sviđao. Eberhardtova ja laka za nosit ai za tjerat,ima noževe i odlično odradi posao,još je imala i packer valjak.
Mi smo kupili V&N i ide dosta lagano,u zimskoj brazdi ju tjeram i 8km/h a pustim ju u zemlju dokle ide,kada je mokro onda ide oko 6km/h jer se ta zemlja malo teže razreže,i zna se nakupit ostataka kuruzovine ako je loše zaorano.

Da li je za ratarstvo,npr u jesen za pšenicu dovoljno nekih 10 cm ako je u komb.sa sijačicom iza?
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Neznam ti,nisam nikad gledao na to kolko ide duboko,ako ju podignem onda ostaju tragovi od traktora nerazbije to rotodrljača,onda gledam da mi ti trakgovi neostaju zato idem dublje.Po pirčama sam čuo da netreba ič duboko za kukuruz max 8-10cm a za pšenicu neznam
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
U jesen ti sve zavisi od zemlje, kakve je strukture i kak se izore. Ako je lagana zemlja i još ako nije mokro, dovoljno je par sm odozgora da RD poravna i sijačica odmah iza sije i to je ravno k ostaklo.
Ali, ako je tvrda zemlja koja se isto tako i dosta teže i lošije izore pa ostanu velike brazde, e to onda treba ići dosta sporije i dosta dublje, odnosno toliko da RD poravna gornji sjetveni sloj da ne ostaje neravno iza nje tak oda sijačica što bolje odradi posao iza.
Tako da sve je relativno i sve zavisi od uvjeta i zemlje.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Gogo Kakvu ti rotodrljaču imaš??

nikakvu zasad,planiram do proljeca uzeti novu V&N 2,5m s paker valjkom,daskom i nozevima,hidrolift mi ne treba.

inace sam radio sa svojim 6340 i maschio rd s paker valjkom 2,5m,
pa s DF agrofarm 100 i eberhardt 2,5m s paker valjkom,
steyr 9200 i maschio rotosem 2,5m...
zetor 7340 i V&N 2,5m ....
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
U jesen ti sve zavisi od zemlje, kakve je strukture i kak se izore. Ako je lagana zemlja i još ako nije mokro, dovoljno je par sm odozgora da RD poravna i sijačica odmah iza sije i to je ravno k ostaklo.
Ali, ako je tvrda zemlja koja se isto tako i dosta teže i lošije izore pa ostanu velike brazde, e to onda treba ići dosta sporije i dosta dublje, odnosno toliko da RD poravna gornji sjetveni sloj da ne ostaje neravno iza nje tak oda sijačica što bolje odradi posao iza.
Tako da sve je relativno i sve zavisi od uvjeta i zemlje.
Ovo je točno tako kako je napisano.Što se tiče teške i lagane RD,razlika je što teška ima jaču getribu,veče zupčanike i osovine su jače koje prolaze kroz zupčanike i odmah ju je i teže vrtiti,a jači traktor kada radi sa lakšom,i negdje dođe u tvrdo traktor ne osijeti i onda najebe RD,zato su napravljene jače i slabije da i manji traktori mogu raditi sa njom.Ja sam sa zetorom 7245 terao 2.5 m sa cijevastim valjkom crone marke,ali imao sam i masio,eberhard,pegoraro i još njih,tko bi se i sijetio svih,sve su iste za terat,nema neke razlike,a ako je oranje loše negdje se mora dva puta proči sa njom ako ideš direktno na brazdu,a i na klinove,polu noževe i noževe se uvijek skupi korijenje koje je u zemlji,ali njemače marke su mi jednostavnije za popraviti,i kada bi birao od njih svih za naj bolju,definitivno crone mi je broj jedan.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,820
Moja pobere sve sa površine na klinove i to mi se sviđa. Iznese korov i ostale gluposti sa zemlje. Jedino što moram tada na svakom izlasku čistiti klinove. Uzeo sam u ove 3 god dosta zemlje koja je počela zarastati u svakakov korov i več prve god se oko 90% sve očistilo i druge godine milina za raditi. Sa tanjuračom bi to sve samo zatrpao
 

Driver

Član
Tu od
26 Srp 2013
Poruka
396
Mi smo danas uzeli rd MORA 2.5m cjevasti valjak nikad čuo za tu marku al bila povoljna kombinacija pa uletela. Dali ko ima ili nešto zna o toj rd.
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Ja sam imao,pisalo je na njoj DELA MORA.To mi je bila prva rotodrljaća koju sam imao,radila je dobro,sada zavisi kakva je tvoja,i moja je imala cjevasti valjak.
 

Driver

Član
Tu od
26 Srp 2013
Poruka
396
I meni je prva rd nisam je kako treba ni vidio jer bila je kombinacija tako da nema previše biranja ni gledanja ni moja roba nije u nekom stanju doma sam je probao radi tiho i kako bi rekao ne gega se ništa nije masna od ispod jedino sumnjam da nije otišao neki semering u samoj getribi pa da ulje bježi dolje u kuciste jer fali dosta ulja u getribi al to ćemo još utvrditi kad nalijem ulje na mjeru i pocnem raditi neznam kakvi su noževi jer mi izgledaju nekak između noževa i klinova nadam se da će to delat
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Dok je ona tiha u radu nebrini se ništa i ako ti se vide zupčanici kad otvoriš čep za ulje.To se i meni tak vidi na V&N rd a nova je kupljena. To ulje ti zupčanici bacaju prema gore,sličan ili isti ti sistem ko u karteru motora,znači ulje je dolje a zupčanici ga bacaju prema gore (kod motora ga podiže pumpa ali to je sličan princip).
 

Driver

Član
Tu od
26 Srp 2013
Poruka
396
Slažem se sa tim al moja dolje u kadi gde su zupcanici od noževa ima dosta ulja al gore u getribi ima cep i na njemu mjerac slično ko na motoru i on je suh pa zbog toga mislim da možda ne propusta ili se varam
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Ako imaš mjerač to je druga stvar onda se orjentiraj prema njemu.Ja nemam mjerač pa neznam točno kolko treba ulja,malo mi su se čuli zupčanici kada sam ju podigao na hidraulici skroz dokle može dignut upaljenu pa sam poslije toga nadolio 1l ulja i sad se nečuje.
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
U getribi treba ulje,ali u zubčanicima ako curi semening,ja stavim tot mast i ulje,to se pomješa i podmazuje a ne curi.Probao sam ja mjenjati semeninge,malo drži i čim malo uhvati trave ili nešto,semening procuri,jednostavno zaštite se te potroše,što čuvaju semening.Mast i ulje dobro podmazuju,isto radi tiho a ne curi ništa.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kupili bi ove godine novu RD 2,5m! Noževi, greda za ravnanje, cjevasti valjak i eventualno hidro-lift ako bude povoljan.

Kakve su preporuke i općenito neke okvirne cjene, malo da se raspitam do sajma u Gudovcu pa da znamo pregovarati s trgovcima?!?

Nešto tipa Maschio (srednji model), Vogel&Noot i ostale manje poznate marke kojih sad ima dosta na tržištu, dajte neke nazive i preporuke pošto meni sad ne pada ništa na pamet??
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Nazovi par zastupnika pa ćeš vidit kaj se nudi i po kojoj cijeni. Ima raznih modela i oprema...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kakva je ona tvoja, isto neka "manje poznata" marka, tak bi nekaj mi uzeli, netreba nama za 100 rali godišnje, radila bi koliko bi radila, ali bitno je da je takav stroj novi doma!
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,222
Ja bi ti definitivno preporučio MASCHIO zato što iza tog imena stoji kvaliteta. Ako hoćeš lakši model onda uzmi delfino kao što ja imam, a ja bi ti preporučio model ds (daino) jer mi se čini puno masivnija i bolja. Koliko novca misliš dati??
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kod Maschia je Drago najjači model, taj Daino je valjda srednji, a Delfino je najslabiji model valjda
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,222
Da evo baš sam sad pogledao u Messisov katalog i u pravu si. Mislim da bi ti model daino bio idealan ako ti je pristupačan cijenom. U katalogu mi piše da je teška 942kg i da za nju treba od 80-120ks.
 

Najnoviji postovi

Na vrh