• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rotobrane / Rotodrljače

  • Temu pokrenuo IMT560
  • Datum prvog posta

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,568
Istina da,strojevi postaju sve teži i veći i to djeluje na samu zemlju za obradu.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
I to se da riješiti podrivanjem,kalcizacijom,zelenom gnojidbom... Nekad su imali tri puta manje prinose,pa se to ne može uspoređivati. Nije se ni toliko gnojilo,veli moj stari-krava je vukla plug,drljaču,drva iz šume,othranila je tele i bila je dojena,a nogama si je gurala slamu ispod nje k jaslama da bi ju mogla pojesti,kad je bila kriza ,jela je i slano kocenje od kukuruza,nije ni imala što pokakati. :)
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
A samo da pitam,kako ste pripremali zemlju dok nije bilo rotodrljača?
Jel su usjevi uspjevali?

Neki i danas tako pripremaju ali ako uzmeš u obzir koliko puta treba prec oranje drljačama običnim da se malo poravna da se tek onda može ici pravom brzinom na kojoj one najbolje rade onda se zapitaš zašto nemaš roto drljače koje to riješe u jednom ili dva prolaza maksimalno.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,152
A samo da pitam,kako ste pripremali zemlju dok nije bilo rotodrljača?
Jel su usjevi uspjevali?
Uspijevali su, ali su bili osjetno niži prinosi.. Mi smo znali tanjurati 4-5 puta tragom da bi napravili nešto i još obične drljače jedan trag, pa se poslije sjetve i valjalo da se malo razbiju grude i osigura bolji kontakt sjemena sa tlom..
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Mo smo tako poslije spremanja graska i psenice u sjenazu.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,862
Ukoliko mi se posloži financijska konstrukcija da kupim traktor,trebat će mi i roto drljače...da li se za 15ak tisuča mogu kupiti solidne 2,5m ,te koje preporučate?
 
Tu od
24 Svi 2015
Poruka
49
Evo stari je sad kupio RD maschio 2.5 m, odlične su, ja sam baš s njima danas radio i dobro su zaredile. Došle su 2900€, ali je to to(ne lupaju). Gledao je RD i za 2000€ ali sve su više manje imale lufta. Uzmi onu koja ne lupa :p, dosta ljudi kod mene ima maschio i svi su zadovoljni. Mi smo prodali Howardove RD od 2.5 metra zato kaj se Zetor 7245 čudil s njima, a i nije imal 1000 okretaja na kardanu što je za tu RD trebalo. Sused ju je kupio i rekao je da odlično rade, on ima MF-a koji ima 1000 okretaja na kardanu a i jači je od našeg Zekana. I da ova Howardova RD je dosta teža od maschia kojeg mi imamo. Tako da za nju treba malo više snage.
9940313178abb53fd86cfb9f3734831a.jpg

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,862
hvala...imam masseya 80ks..tako da bih trebao neku "lakšu" rotodrljaču
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Može se nači dobra za toliko para.Ne radiš ti 100 hektara da če ti se nešto potrgati,i ako se malo čuje,to tako na manjim hektarima godinama može služiti.Ja sam ih imao svakakvih i nije bilo nikada problema.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,862
Maschio,frandent,krone ili neka treća marka?
koja je poželjna oprema uz packer valjak ? getriba s brzinama?daske prednje ili zadnje,ili obje?noževi ili klinovi?

sviđaju mi se ove
http://www.njuskalo.hr/strojevi-obrada-tla/frandent-rotodrljaca-2.5-m-oglas-19388155
http://www.njuskalo.hr/oprema-obrada-tla/roto-brana-oglas-19277193
http://www.njuskalo.hr/oprema-obrada-tla/rotodrljaca-breviglieri-2.5-m-oglas-18940032
http://www.njuskalo.hr/oprema-obrada-tla/rotodrljaca-maschio-2.5-metra-oglas-19051955

sad da ne kopiram još pol njuškala...
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,152
Po meni je ova Maschio dosta dobra, treba vidjeti uživo.. Od opreme gledaj obavezno packer valjak, noževe i zadnju gredu. S prednjom gredom nisam radio, ali vjerujem da je korisna..

Koliko planiras godišnje rotirati?
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,152
Ovisi o puno faktora, prije svega o dubini pripreme i zemlji, ali 70ks bi bio minimum neki sve do 90-100ks, nadalje ide 3 metra za 100+ks..
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Ova Maschio mi se najviše sviđa,ista je kao moja. Mana joj je što nema getribu s brzinama ni gredu. Getriba se može preboljeti,a greda se da napraviti. Bitno je i kako stoje s dijelovima,za Frandent i Breviglieri ne znam kakva je situacija...
 

Novajlija

Član
Tu od
8 Sij 2014
Poruka
325
Ma da ali o tome samo razmišljam jer sam ove godine puno puta tanjuračama išao po tragu. Mislio sam posuditi od kolege u selu koji ima 2.5m i tjera sa zetorom 6745 ako se ne varam samo ima jako potrošene klinove pa sam odustao od toga.
 

Najnoviji postovi

Na vrh