• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rotobrane / Rotodrljače

  • Temu pokrenuo IMT560
  • Datum prvog posta

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Puno zavisi kolika je vlaga zemlje Zetor 6340 RD 250 cm 2 spora a negdje 1 brza
Druga spora kod zetora je jako jako spora

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,757
Pitanje je samo zasto kod maikya u okolici nema rotodrljaca. Mozda se nije pokazala dobra u tim zemljama?

Možda iz istog razloga kao i kod mene. Nisu ljudi zainteresirani stvarno za rad na zemlji ali za lupati kojekakve teorije kad se malo popije o oranju, tanjuranju i ostalo to može.
Pa ja nikad nejdem ispod 3. spore da je neznam šta.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Za nekoga tko se ne bavi povrtlarstvom,gdje se traži malo finija obrada,priprema sa RD je neisplativa dok se ima više zemlje..
Laka ili teška drljača je stroj koji je i više nego dobar za proljetnu pripremu..
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Opet ovisi o zemlji. Evo,baš ovih dana sam vidio prvu kvalitetnu pripremu za kukuruz u tvrdoj zemlji,a da nije odrađena sa RD. Lemken Kompaktor čuda radi u dva traga,ali je mnogo skup,i puno konja mu treba... Svi ostali strojevi nemaju šanse. Veliki ratarui koriste rotodrljače na veliko,sjetvospremač i drljača igraju samo u lakoj zemlji.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Marko, laka ili teška drljača mogu na jesensko promrzlo oranje, ali na proljetno u težoj zemlji kaj naprave, nikaj!! Bez RD nema ništa.


Nego da pitam za kolegu.

Jel ima možda netko tehničke upute ili katalog rezervnih dijelova za rotodrljaču Pegoraro RC 300, ili možda netko zna kakvu stranicu gde bi se to moglo pronaći??
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,416
Taj koji ima težu zemlju ne ostavlja ju za proljeće da ju ore. Ja sam vidio gdje iz RD kukuruz bude nikakav odnosno pola ga ne nikne, zašto je tako ne znam.
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Ja sam vidio gdje ljudi rade sa malim gasom,pa je iza njih loše napravljen posao,ima svakakvih situacija.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Nema to veze sa samom RD,pa ja sam viđavao da ne nikne iza tanjurače ili SS-a...
Već po milijunti put se ponavlja ista priča,da je svaki priključak za neku zemlju,SS ni drljača nemaju što tražiti u teškoj zemlji,ako se hoće pripremiti brzo i kvalitetno,za pješčane zemlje je dobro bilo što.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Već po milijunti put se ponavlja ista priča,da je svaki priključak za neku zemlju,SS ni drljača nemaju što tražiti u teškoj zemlji,ako se hoće pripremiti brzo i kvalitetno,za pješčane zemlje je dobro bilo što.
To se varaš jako..Sve zavisi kaj planiraš sijat/sadit na zemlji s time ideš i u pripremu..Ja ti garantiram,da ova laka drljača kaj imamo mi,kad je u jesen izorano,na prolječe 2 traga i spremno za sjetvu bilo kkava zemlja može bit..
A teška drljača radi još bolji posao..
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Nije kolega baš tak,kod mene to ne prolazi.
Negdje morami dva puta roto drljačom nekada proči.Teška zemlja je priča za sebe.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
A ja ti garantiram da u mojoj zemlji ne bi napravila ništa. Ako ide plitko,to je nula,čim pustiš malo dublje,vade se grude ko pola nogometne lopte. Nakon četiri-pet puta po tragu,počneš samo premještati grude s jedne strane na drugu,i to je to.
Kod vas je drukčija zemlja,i nedaj ti Bog da probaš kako je to ovdje.
Nema ni veze kad je orano,kad zadnjih 6-7 godina nije bilo prave zime samo poplave,a proljeća mokra...
I meni bi bilo draže da mogu sa poštenim sjetvospremačem proletiti dva put po tragu,i to je to,ali ne ide,osim u malom dijelu zemlje uz Dravu.
Naravno,govorim o pripremi za kukuruz,a ne o nekom ekstremnom sitnjenju.
 

Zekson

Aktivni član
Tu od
26 Srp 2012
Poruka
503
Rotodrljača je zakon za sve opet ovisi o tipu zemlje radil sam sad na proljeće sa svakakvim rd sa nozevima klinovima i raznim valcima najbolje se pokazala fradent rotodrljača sa noževima i paker valjkom i oba dvije daske...
Ove ostale su isto dobar posao radile ali ova ipak nijansu bolje bit će sutra slike rada u friškom oranju..
a1c5154a311d50546ffbb54b4d81d860.jpg
6fbbc9490b50cb5a2d97f3045e1c794b.jpg
cb07e37a83dc2e4e6c85ed3eeb3b3468.jpg
9f65f5a97dd2f7bc1f7e433e54888c57.jpg
1a2a720fa20863f48930977b48db96cc.jpg
061abda8a77a90fc8bfe7743336a98cd.jpg


Poslano sa mog HUAWEI Y330-U01 koristeći Tapatalk
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,416
A ja ti garantiram da u mojoj zemlji ne bi napravila ništa. Ako ide plitko,to je nula,čim pustiš malo dublje,vade se grude ko pola nogometne lopte. Nakon četiri-pet puta po tragu,počneš samo premještati grude s jedne strane na drugu,i to je to.

Imam takvu zemlju, tanjurača je smrt za takvu zemlju, ja imam sjetvospremač sa ravnim S oprugama i on ne izvlači grude van, a i za kukuruz ne trebaš duboku obradu, jer kukuruz mora doći na tvrdo, a iznad njega rahlo. Tako radim i nikne svako zrno. Ovaj što je radio sa RD moje je mišljenje da je možda preduboko išao pa je sjeme bilo u lošem kontaktu sa zemljom. Samo je on presijavao, ne vjerujem da je samo kod njega problem sa sjemenom. Ne kažem da je RD loša, ali za zimsku brazdu i ratarske kulture ima boljih strojeva sa kojima si brži.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Evo jedan stari, a odličan stroj, vjerujem da može sahranit večinu ovih novih razvikanih :)

MASCHIO HD 2500





12 rotora, 2,5m, cjevasti valjak, rotodrljača je baš pogođena i radi kao sat, djevojkin stric več godinama rada s njom i Z6911, malo smo ju upregli za Same, ide kao pjesma :)


Uzimao jučer nozeve za ovakvu cijene svakakve od 50kn za zamjenske do i po 70kn za orginal.

Uzeo u Maxi doo (čitaj bivša trgo gea) za 45kn po komadu orginalne moschio i za sat vremena zamjenio sve.

Sad to vec ozbiljnije izgleda jer stari su bili ko ovi na slici cca 22-23cm dok su novi 33.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Imam takvu zemlju, tanjurača je smrt za takvu zemlju, ja imam sjetvospremač sa ravnim S oprugama i on ne izvlači grude van, a i za kukuruz ne trebaš duboku obradu, jer kukuruz mora doći na tvrdo, a iznad njega rahlo. Tako radim i nikne svako zrno. Ovaj što je radio sa RD moje je mišljenje da je možda preduboko išao pa je sjeme bilo u lošem kontaktu sa zemljom. Samo je on presijavao, ne vjerujem da je samo kod njega problem sa sjemenom. Ne kažem da je RD loša, ali za zimsku brazdu i ratarske kulture ima boljih strojeva sa kojima si brži.

Ni meni nije jednom nikao kukuruz iz RD,to je bilo prvi put kad sam radio s njom,na jednom manjem komadu,isprobavao sam što traktor može i duboko pripremio,zrno je otišlo preduboko. Ali to je bila moja krivnja,poslije više nisam imao problema. Neda mi se više ponavljati,u mom kraju se neda pripremati s ničim drugim osim sa RD,ima i susjed SS sa ravnim oprugama,već je kroz njega drvo izraslo. U vašim zemljama je drukčije,a i kod mene na lakšim tlima dobar SS sa dva ili tri valjka lijepo pripremi. Opet je stvar i oblika parcele,kad imaš 120 redova širine,na 100 metara dužine,to je puno okretanja,i brži sam ako idem jednim tragom sporije,nego dva-tri traga brže,na okretanju izgubim ono što dobijem brzinom,a ne mogu vući sjetvospremač od 4-5m da si radnim zahvatom to iskompenziram.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Svaka zemlja trazi odredjene prikljucke, negdje ide sa brnacom ili sjetvospremacem, a negdje je to samo neostvariv san
Recimo nama sad u sjetvi na tanjiraci pukla osovina i ostalo petstotinjak kvadrata da se zavrsi ta njiva, dok smo popravljali tanjiracu buraz je isao preci potanjirano sjetvospremacem, a to sto je ostalo nepotanjirano nije mogao ni da takne, tako da je kod nas bez tanjirace, roto drljace ili freze priprema nezamisliva.
Cak i kad se radi sa teskom vucnom tanjiracom ide se po dva puta + sjetvospremac ili brnaca.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,568
A samo da pitam,kako ste pripremali zemlju dok nije bilo rotodrljača?
Jel su usjevi uspjevali?
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Prije sam pripremao sa svime što mi je došlo pod ruku.,i nisam ni znao koliko se mučim,i kakvu štetu si radim.
 

borovicb

Član
Tu od
29 Velj 2012
Poruka
406
Zemlje nisu bile toliko zatrovane mineralnim gnojivima i pesticidima nego su bile gnojene stajnjakom, obradivane lakim traktorima, Zemlja nije bila toliko sabita kao danas. :D
 

Najnoviji postovi

Na vrh