• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rotobrane / Rotodrljače

  • Temu pokrenuo IMT560
  • Datum prvog posta

HellLord22

Novi član
Tu od
13 Stu 2012
Poruka
29
...i ja mislim da je to malo previše za ursusa... ja imam zetora 5211 i roto brane 2 i 20.. tj to su 2 metra ali vanjska širina je 2.20.ii zekanu je to taman... možda čak i previše.... probali smo te moje s ursusom c-360 i s njima je išo nije ni osjetio da ih ima iza zakopčene.. tako da... a sad sve ovisi... recimo ja kad sam kupovo ove svoje bilo je dve vrsti... tj mislim na širinu samo je bila razilka u sekcijama... recimo ove su moje sa 8 sekcija a ove druge su bile sa 10 znači gušče... odma su teže a bile bi sigurno teže i za okretat :)) bar ja to tako razmišljam :)
 

djendrag

Novi član
Tu od
25 Lip 2012
Poruka
27
Postovane kolege, u potrazi sam za RD 2,5m sa parker valjkom i nozevima, ovdje oko mene nema nekakav izbor, gdje da potrazim, zna li neko od clanova foruma gdje ima veci izbor ili neko od clanova ima za prodaju. Inace cu da je vucem za Zetorom 6340.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
To je "lakši" model Maschio-a, al svejedno odličan stroj.
Ima kod mene u kraju jedna DRAGO model 2,5 m, ali cjevasti valjak tak da ju zekan od 80 ks može nositi :) TO je MASIVNO!!
 
B

bahdet

Guest
ja imam problem sa rotodrljačom lely..oštećene su mi osovine na donjem dijelu gdje dolaze klini..pa je li neko imao sličan problem i kako je rijesio..
 
Tu od
26 Sij 2012
Poruka
150
KUHN HRB 2.5m
dsc00624nd.jpg

dsc00702i.jpg

dsc00637fz.jpg
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
kolko brzo ideš otprilike dok radiš z njom??i kolko je to ks traktor?? pitam zato kaj pri meni u selu dvojica sa zetorima 50 ks vuku 2.5 meterne ali idu valjda u najsporijoj brzini i dosta plitko ali traktori se oču raspast i kak su kupili rotodrljače za 3 god su morali raditi generalku....probal sam ja vuč sa 75 ks 3 meternu od kolege ali nije to to...na nekoj pristojnoj dubini ide on ali dosta sporo...
 
Tu od
26 Sij 2012
Poruka
150
kolko brzo ideš otprilike dok radiš z njom??i kolko je to ks traktor?? pitam zato kaj pri meni u selu dvojica sa zetorima 50 ks vuku 2.5 meterne ali idu valjda u najsporijoj brzini i dosta plitko ali traktori se oču raspast i kak su kupili rotodrljače za 3 god su morali raditi generalku....probal sam ja vuč sa 75 ks 3 meternu od kolege ali nije to to...na nekoj pristojnoj dubini ide on ali dosta sporo...


ci oces zaklat traktor,odlicno! to ti je 95ks,kazu 1m=30ks... ispod 100ks na 3 metara se ne ravnaj :D
pa brzina ovisi kako se zemlja priprema,krece se od 5-8km/h
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
ci oces zaklat traktor,odlicno! to ti je 95ks,kazu 1m=30ks... ispod 100ks na 3 metara se ne ravnaj :D
pa brzina ovisi kako se zemlja priprema,krece se od 5-8km/h

ma nebi ja radil z njom ipak je to preteško traktoru...to sam samo probal malu parcelu jer smo mjenjali noževe reko pa ajd da ju sprobamo... inače sve radim z tanjuračom tak da mi nije potrebna rotodrljača...
 
Tu od
26 Sij 2012
Poruka
150
ma nebi ja radil z njom ipak je to preteško traktoru...to sam samo probal malu parcelu jer smo mjenjali noževe reko pa ajd da ju sprobamo... inače sve radim z tanjuračom tak da mi nije potrebna rotodrljača...


ljepse i prije se napravi sa drljacom
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
ljepse i prije se napravi sa drljacom

nebi rekel..ja zatvaram brazdu sa šinjom i onda samo preletim 1 eventualno2 put z tanjuračama i sijanje...prije napraviš tak nego z rotodrljačom a i manje potrošiš goriva...ipak je drugač dok ideš 20 km/h a ne 6-8km/h z rotodrljačom..nejdemo dalje u OFF topic...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
U svakom slučaju se ljepše napravi s rotodrljačom, niti jedna tanjurača nemože napraviti u jednom prohodu kaj napravi rotodrljača!!
U zabludi si ako misliš da je priprema tanjuračom bolja, baš nasuprot, tanjurača je najgora moguča opcija pripreme zemljišta u prolječe jer izvlači puno vlažne zemlje van, a to nevalja, pogotovo u ove sušne godine.

Ja ne pripremam nit s jednim nit s drugim, koristim samo dobar sjetvospremač. Kvalitetnije napravi od tanjurače, a brže od rotodrljače jer imam takvu zemlju koja kad se promrzne tokom zime u prolječe je jako fina za pripremu i dobar sjetvospremač mi odrađuje sav posao, s rotodrljačom bi samo bezveze trošio naftu. A nemože se ići s njom 12-13 kmh kao s sjetvospremačem :)
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
U svakom slučaju se ljepše napravi s rotodrljačom, niti jedna tanjurača nemože napraviti u jednom prohodu kaj napravi rotodrljača!!
U zabludi si ako misliš da je priprema tanjuračom bolja, baš nasuprot, tanjurača je najgora moguča opcija pripreme zemljišta u prolječe jer izvlači puno vlažne zemlje van, a to nevalja, pogotovo u ove sušne godine.

Ja ne pripremam nit s jednim nit s drugim, koristim samo dobar sjetvospremač. Kvalitetnije napravi od tanjurače, a brže od rotodrljače jer imam takvu zemlju koja kad se promrzne tokom zime u prolječe je jako fina za pripremu i dobar sjetvospremač mi odrađuje sav posao, s rotodrljačom bi samo bezveze trošio naftu. A nemože se ići s njom 12-13 kmh kao s sjetvospremačem :)

pa normalno da tanjurača nemre napravito ko rotodrljača u jednom prohodu to je tak i tak jasno i ja potenjuram neposredno prije sjetve tak smo i prije ja z steyrom tanjural pred tatom koji je poslije sijal i gotovo..normalno sve su zemlje u prolječe bile zatvarane sa šinjom ...
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
kad smo kod toga već, da li mi netko može objsniti i reci da li je točno da ozime kulture , posebno pšenica ,ne vole roto brane nego više vole tanjuraču?
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
i kod nas za setvu psenice ,deteline ,jecma koriste samo tanjiracu .poseju podrljaju i vecina predje valjkom posle da sabije zemlju. kod nas su zemlje takve da ako se previse isitni kad udari kisa napravi se ploca koja posle tesko propusta vlagu i gubi strukturu [rastresitost] zemlje. valjkom se sabije samo 1-2 cm zemlje ali prilikom padavina vlaga prolazi u dublje slojeve i zadrzava vlagu. tako je kod nas ali tehnike zavise od samog zemljista . i kod nas ima vise tipova zemljista koji se mnogo razlikuju pa time i tehnika obrade i pripreme. svako godinama radi i vidi kako se najbolje pokazalo pa tako i radi
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
kad smo kod toga već, da li mi netko može objsniti i reci da li je točno da ozime kulture , posebno pšenica ,ne vole roto brane nego više vole tanjuraču?

Neznam ni sam, sve ove godine pripremu za pšenicu smo vršili tanjuračom zbog kukuruzovine, lani smo probali sjetvospremačem, malo vadi kukuruzovinu iako je dobro zaorana, a tam gdi nije dobro zaorana nema smisla sjetvospremačem, jedino tanjuračom pošto nemam rotodrljaču.

Sad je ipak HIT u zadnje vrijeme kombinacija RD+S i ja budem tak radio nadam se za koju godinu, zato neznam dal je to točno, pa tak se radi u EU, pa jel bi oni to radili da tak nevalja???
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
kod nas neki znaju ako z sjetvospremačem izvuku dosta kukuruzovine onda ili izguraju u grmlje ili na kup pa drugi dan zapale..a ni z rotodrljačom kolko sam imal za videti dok dobro ne zaoreš i ona izvadi dosta van...
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
kod nas neki znaju ako z sjetvospremačem izvuku dosta kukuruzovine onda ili izguraju u grmlje ili na kup pa drugi dan zapale..a ni z rotodrljačom kolko sam imal za videti dok dobro ne zaoreš i ona izvadi dosta van...

Uh to su onda biseri kao i kod mene,koje sve gluposti ljudi rade s kukuruzovinom to se nebre zamislit,kod mene večinom završi na poljskom putu..AL ima ljeka i za to:icon_smile:

Ma RD je najbolja priprema za jesensku sjetvu,brza i efikasna,kakve tanjurače i tome slično..
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
slažem se da je najbolja ali kak kome dopuštaju financije tak i radi...i mi smo planirali uzeti RD 3 metra dok je bil steyr ali ošlo sve k vragu i tak sad radimo sa tanjuračama i dobro se može napraviti i sa njima uz malo truda...gledal sam jedne kak rade r RD..prvo nije ni bilo izorano kak spada jer imaju dosta niske pluge i sve se štopalo i dok je prešel z rotodrljačom gore je ostala dosta kukuruzovina i na to su sijali drugi dan taman dok sam išel pokraj i gledam i smijem im se kak se muče da očiste one federe iza na sejačici koji zagrču sjeme..kak su sijali sve im se nabiralo...tak da ni RD ne usitni dosta komade kukuruzovine...
 

Najnoviji postovi

Na vrh