• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rotodrljače, freze, tanjuraće...

MikiFendt

Član
Tu od
5 Sij 2016
Poruka
72
U radu se skoro ni ne čuje koliko je tiha pre zadovoljan sam,možda sam dubinu namjestio i na malo pre duboko ali sa tim da mi je ovo prvi put u radu sa RD super je.
Inače ovo se pripremalo za proljetnu zob.
U Bjelovaru sam točnije Nove Plavnice.
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
Jako dobra drljaća. Ja sam kupio prije božića isto 3 m drago s pakerom i hidroliftom samo ju nisam još probao, Radio sam sa starom. sad će jedan dan u uporabu pa ćemo vidjet kako će se ponašati.
 

nenno77

Novi član
Tu od
26 Ruj 2014
Poruka
19
Molim majstore tog zanata da mi olakšaju kupnju,za imt 539,da li freza ili rotobrane i koja širina i marka,obrađivala bi se teška zemlja,ali ne puno oko 1 ral godišnje,nemam pojima kaj da kupim,u koji god dučan dojdem svi fale svoje,pa da pitam vas iz prve ruke,zahvaljujem se na pomoći.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Za 539 ti i nije neki izbor , rotodljaču možeš u startu otpisati , ja sam imao 180cm na vladimircu i konstantno je umirao , to je bilo brutalno mučenje traktora.
Tako da po meni ti ostaje opcija freze , ako bi radio u oranju mogao bi i sa širinom koja ti poklapa traktor a to je 165cm , ako ti treba velika dubina ili da radiš neorano ona ti je ''teška'' od 140cm puna kapa.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Po meni ti se ne isplati ništa kupovat za tu jednu ral.

Sta nema ni jednog susjeda u blizini koji ima RD da ti to potegne?
 

masni 6200

Član
Tu od
18 Sij 2013
Poruka
67
Evo stigla nova masina prije par dana i odma isprobana
viewer.php
[/URL][/IMG]
viewer.php
[/URL][/IMG]
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Tema je univerzalna, pa ću ovdje i pitati...

Po vama, koji stroj od ova dva navedena bi bio bolji za pripremu zemlje, za svoje potrebe? Trenutno je u pitanju 10 jutara.

Trenutna situacija: Poorao sam, te sam četiri puta prošao tanjuračom, tek sad to nekako izgleda, ima sitne zemlje i nema gula večih od šake. Javili su neku kišu, pa nju čekam i onda će sjetvospremač i gotovo. Radi se o pripremi za češnjak, gdje mi mora biti sitno i mora biti dolje sitne zemlje.
Vjerujem da bi isti taj rezultat uspio dobiti oranjem, baciti gnojivo, zatanjurati ga i sa jednim od ova dva stroja odraditi finalnu pripremu. Vjerujem da bi išlo i direktno u neko ljepše oranje.

Mene zanimaju vaša iskustva, koji bi stroj to bolje odradio, u kombinaciji sa traktorom od 50-ak konja?

http://www.njuskalo.hr/oprema-obrada-tla/roto-brana-lxg-210-radni-zahvat-210-cm-oglas-13845683

http://www.njuskalo.hr/oprema-obrada-tla/traktorska-freza-ign-180-kardanom-oglas-13974071

Molim bez komentara poput toga da bježim od tih kineskih sranja i slično, navodim ih kao primjer, nije finalna odluka.
Zanimaju me isključivo iskustva i mišljenja freza vs. rotodrljača!
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Moj savjet..

Ako imaš mogučnost posudit oba dvije vrste stroja i isprobat, tak češ najbolje znat..Al to valjda i sam znaš da je tak..

Ja bi izabrao rotodrljaču.
Sa frezom nisam nikad radio tak da neznam prednosti..Gledao sam u radu jedino..
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Ne znam ima li itko u selu manju od 2.5 metra. Opcenito se slabo koriste u mom kraju, a freze takoder.

I mene nekako vise vuce rotodrljaca, ali vjerujem da ima ovdje ljudi sa iskustvom
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
I moj savjet rd, ali čim manja i ne preteška. Moja od 230 u brdu ubija 6245 ako je proljetna brazda, teže tlo i slično. Da mora raditi neke velike hektare bilo bi problema. Opet ako dobro izmrzne brazda ide super..

Budeš to tjerao 3-4 spora i eto.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Ova je 210, a prva manja je 175, mislim da to ne bi ni trag pokrilo. Ako je bas toliko tesko, manja brzina i dobro. Ipak je ovo neka lagana izvedba i nema ni prednju ni zadnju dasku, tako da mislim da bi Medo nju vrtio bez brige i da bi radila solidan posao.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
Od 2 metra bi tjerao. Kod mene su vrtili 3 metra sa c360. Išlo je par sezona pa generalka. Koja rd i kako je to išlo pojma nemam, al je..
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Nemoj si neku slabu i laganu Roto uzimat..
Pusti priče,teško se tjera ako je neka glomazna i tak..Roto mora biti teška i masivna i onda radi posao..
Neznam kakvu zemlju imas,ali ako napraviš prije jedan prohod nečim,a vjerujem da budeš,dalje bude lakše išlo sve..
Uzmi 230cm,ili 210,ispod toga nemoj.I ako bude rabljena gledaj da nije neka iz doba Hitlera..
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Ako nema dasku, nema ni smisla to uzimati.
Slažem se da RD mora biti teška, moja ima oko tone, i opet je prelagana.
Teška RD s daskom i paker valjkom od bilo kakvog oranja u jednom prohodu napravi prah, ali to nije za Ursusa, zato bih ja išao na frezu, pogotovo jer za češnjak ne treba neka dubina.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
Baš zbog tog, nije mu cilj ubijati traktor. Neku Lely bi tjerao ili Maschio kao moja 2 metra ili nešto slično.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Kod mene na istoj parceli rađeno sa RD i frezom, freza bolje usitni zemlju pogotovo ako je frisko oranje. Iza RD je ostalo dosta gruda/ica. Kakva je razlika kod oranja na jesen pa priprema na proljeće kad promrzne, ne znam.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Kolika bi bila razlika, otprilike, u potrebnoj snazi za pogonit 2 metra rotodrljacu i 2 metra frezu?

Jel bi mogao Ursus vrtiti frezu od 2 metra?
 
Na vrh