• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rovokopač za traktor - samogradnja

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Vodeći ljudi foruma bi mogli uvesti kategoriju zlatne ruke foruma,zjocko garant nosi titulu,svaka čast,kad ove preinake vide ovi firme Belarus ima da te postave za glavnog i odgovornog,još jednom SVAKA ČAST:icon_pray::icon_pray:
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,433
Agromaner, slažem se, bilo bi dobro kad bi mladi već u osnovnoj školi imali pristup razvojnim programima, a ne samo Call of Duty-u... Nažalost to se nastavlja i kasnije kroz srednju...rijetko tko vidi važnost i prave mogućnosti poznavanja rada u tom i sličnim programima.
Rovokopač će poslužiti za čupanje većeg broja panjeva koje imam na jednom mjestu koje moram počistiti, za kopanje kanala, temelja i kasnije vjerojatno i za mnoge druge stvari kao npr. tovarenje drva i slično.
Hvala Ajkula :). Volio bih da se što više članova foruma pokrene što se tiče ovakvih stvari, tj. općenito samogradnje jer mnogo toga se može napraviti samostalno, kvalitetno i što je najvažnije povoljno
 
Posljednje uređivanje:

Å tore 502

Član
Tu od
15 Stu 2011
Poruka
536
Jooj joooj i joooj..

Ovu temu više nikad nebum otovoril (šalim se naravno) samo mi je narasel tlak od toga kako volim ovakve egzibicije. Koliko ideja ovakvih ima u mojoj glavi, ali vremena, materijala, alata i nofcof naravno uvijeka manjka.

Zjocko ovo je posel nema traljkavog posla. Sve razrađeno od nule, a i odrada VRHUNSKA...svaka čast :(clap)::icon_pray:
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,433
Evo radi se dalje kako se stigne. Rastavio sam stare cilindre da i provjerio stanje brtvi i o-ringa. S obzirom na loše stanje jedne od vanjskih "glava" odlučio sam napraviti novu sa trostrukim brtvama (1 čistač + 2 x TTU manžeta), pa evo kako je to ispalo...

2ev947l.jpg

312cpht.jpg

zw0r39.jpg


Ovi cilindri su sada servisirani, provjereni i ne puštaju. Prvi će služiti kao glavni podizni cilindar, drugi će služiti za pregib ruke, a ova dva crvena će služiti za stabilizatore. cilindar za korpu i hidro-prst još moram rastaviti i provjeriti.

2zipwsm.jpg


Nakon popravaka nastavio sam izrađivati glave i prstene za zakretne cilindre. Napravit ću ih na način da skratim dva stara cilindra jer su djelomično oštećeni pa ću iskoristiti dobre dijelove i napraviti im središnje kopčanje da bi pravilno zakretali glavni stup rovokopača lijevo -> desno.

24bm684.jpg
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Svaka cast na ideji trudu radu strpljenju. Treba vala imati zivaca za sve to a i jom mnogo vise znanja.

Gledam ovu sliku i ne mogu da vjerujem:
http://i46.tinypic.com/bezmu1.jpg

Jesi li ti isao u neku skolu varenja ili sta :) Tako dobar i uredan var nisam vidjeo odavno da je neko polegao. Ko mlijeko je cist sto bi rekli stari majstori
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,433
Svaka cast na ideji trudu radu strpljenju. Treba vala imati zivaca za sve to a i jom mnogo vise znanja.

Gledam ovu sliku i ne mogu da vjerujem:
http://i46.tinypic.com/bezmu1.jpg

Jesi li ti isao u neku skolu varenja ili sta :) Tako dobar i uredan var nisam vidjeo odavno da je neko polegao. Ko mlijeko je cist sto bi rekli stari majstori

Hvala. Nisam isao u skolu varenja, sam sam naucio tako variti. Stvar je u tehnici; varim desnom rukom, al ne vucem var nego ga guram pod odredenim kutem, a imam i princip po kojem micem pistolj za varenje, pa zato tako ispadne. Kod takvih opterecenja kakva se javljaju na takvom stroju var mora biti cvrst i pouzdan.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Bravo i svaka cast na varenju i kompletnoj izradi.:icon_pray:
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,433
Ima li kakav update radova ?

Nadam se da ce uskoro biti. Jucer sam odvezao materijal za nosivu ramu, okretiste i stope na rezanje, pa se nadam ce ce mi izrezati jos ovaj tjedan. Trenutno jos tokarim glave za kratke cilindre za zakretanje
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Hvala. Nisam isao u skolu varenja, sam sam naucio tako variti. Stvar je u tehnici; varim desnom rukom, al ne vucem var nego ga guram pod odredenim kutem, a imam i princip po kojem micem pistolj za varenje, pa zato tako ispadne. Kod takvih opterecenja kakva se javljaju na takvom stroju var mora biti cvrst i pouzdan.

Ovo prvi put cujem u zivotu. Odgledao sam milion mali snimaka profesionalnih varilaca i sve i jedan elektrodom i pistoljem bjeze od vara da tako kazem ne idu u kontra smjeru. To mi je bas cudno. Al opet kad pogledam kako je taj var ispao to bi bez problema zadovoljilo najvece svjetske varilacke standarde
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,433
Ovo prvi put cujem u zivotu. Odgledao sam milion mali snimaka profesionalnih varilaca i sve i jedan elektrodom i pistoljem bjeze od vara da tako kazem ne idu u kontra smjeru. To mi je bas cudno. Al opet kad pogledam kako je taj var ispao to bi bez problema zadovoljilo najvece svjetske varilacke standarde

Prvi put to cujes? Otkako sam to otkrio, ni ne varim drugacije, osim ako situacija, tj. polozaj dijelova za varenje drugacije ne dopusta. Pa ima pun youtube snimaka o tehnikama varenja... Onaj video o najvecem Caterpillar damperu u jednom dijelu prica bas o tehnikama varenja.
 
Tu od
17 Lip 2009
Poruka
174
Nema sta cuti ja sam zavrsio masinbravar,i sve zavisi od uslova i potrebe i mogucnosti.
Vari se na sve strane od Vara sa varom prema varu, gore dole ljevo desno Var mora drzati
i biti uredan
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
@Ssm nisam mislio na pravac varanje naravno da moze bitu u svakom pravcu nego u pravac kretanja elektrode od uvara na desno. Vecina welding instrukcija striktno govori da se od vara bdjezi a ne ide na njega evo npr kao na slici u smjeru srtelice se ide:




Ovo sam prvi put cuo u zivotu da neko ide kontra smjerom kontra od strelice, ali slike pokazuju da je jako dobro ispalo nema sta...
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
423
Ne razumijem o kojim zavarima prićate ? Prelistao sam cijelu temu i postoje samo zavari s CO2 aparatom koji baš i ne izgledaju profi(sori zjoćkoo ) ćiji pištolj se gura i kod njega nema šljake . Kod zavarivanja elektrodom se vuće baš zbog šljake koja nesmije doć ispred elektrode .
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ne razumijem o kojim zavarima prićate ? Prelistao sam cijelu temu i postoje samo zavari s CO2 aparatom koji baš i ne izgledaju profi(sori zjoćkoo ) ćiji pištolj se gura i kod njega nema šljake . Kod zavarivanja elektrodom se vuće baš zbog šljake koja nesmije doć ispred elektrode .

Cekaj pa kod elektrode uvijek ides od vara jel ti gural elektrodu ili ju vukel i sljaka ili var uvijek ostaju iza elektrode.
Onaj var na nosacu je super zavaren a opce nije bitno kojom vrstom je varil.
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,433
Sve ok snupy, pa i ne radi se tu o ljepoti nego je važno da dobro izdrži ono što mora i da je ravnomjerna zapunjenost žljeba. Neznam na koji "profi" var misliš; znam da se ručno može zavariti samo malo bolje od ovoga, a svi oni varovi na novim strojevima koji izgledaju perfektno napravljeni su pomoću robota. On se ne umara, ruka mu ne trza i nema nikakvog odstupanja od pokreta do pokreta, zato ono može onako izgledati. Ja sam sa svojim varom zadovoljan, iako uvijek nastojim napraviti još bolji :)
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
423
Nisam rekao da je zavar loš a ako si radio pripremu zavara skošenje onda ga ima i previše . Da ne kvarimo dobru temu kako napreduju radovi ?
 
Na vrh