...prve 2godine nije bila razlika
ali kasnije sve veća razlika
sada kada je 7 -8 god voćnjaka razlika je nevjerojatna
da mi je to neko pričao, ne bih mu vjerovao
To potpisujem.
Pričam stalno, kako je za trajne nasade, priprema tla ključna, jer kasnije nema više velike mogućnosti za popravak.... nažalost, malo ih posluša savjet. :icon_anal:
Sama tehnička razlika postoji za slijedeća tri zahvata:
1. Rigolanje - samo vučeni plug, stroj ne gazi kotačem u dno brazde (ne zbija tlo), već se kreće po neobrađenom dijelu. Najbolja kombinacija, jer je tlo duboko obrađeno i prozračno (voda/zrak/hrana). Problem. Plug je težak, velik, potreban je jak stroj (gusjeničar; gumenjak nema trakciju za takvo povlačenje; nije u pitanju samo snaga), i može se provoditi na većim parcelama (radi okretaja stroja i sl.). Alternativa za manje parcele je prekopavanje (ali kvalitetno) bagerom/kombinirkom. To je moja preporuka za sve male parcele za voćnjake/vinograde.
2. Oranje - polunošeni ili nošeni plug; traktor gumenjak, jedan kotač (desni) je uvijek u dnu otvorene brazde. Za dobra učinak treba jači, a onda i teži traktor, koji zbija tlo na dnu brazde. Efekt: dvojben; površinski sloj do 60 cm rahli i prozračan, na 60 cm zbijeni, nepropusni sloj. Problem nastaje kod viška vode, jer voće ne vole "korijen u vodi" - dolazi do brze asfikcije/gušenja korijena. Ovo je pogotovo problem na ravnijim terenima, i terenima teže strukture (glinasta tla).
3. Podrivanje - duboka obrada specifičnim ratilom, podrivačem sa fiksnim ali i sa vibrirajućim organima (skupi podrivači). Ne okreće se tlo, već se samo rahli. Efikasan ukoliko je vlažnost tla odgovarajuća (to je najveći problem).
:icon_biggrin: