• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sakupljači sijena

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
mario stroj je mrak ,sličan sa dva rotora ali sip ima u mojoj blizini i čovjeku lagano odiže zekonju od 90 KS,sa čime ga budeš nosio, inače kažu majstori koji vrše uslužno baliranje da je milina za raditi bale iza tog stroja,uglavnom sretno sa strojem i nek služi godinama

Pa i ovaj je sa dva rotora, samo ovako gledajući čini mi se da to ni malog fergu neće odići a kamoli neki veći traktor. :p
A milina je raditi iza svakog stroja koji ima graničnik tj. zavjesu sa strane tako da može lijepo oblikovati liniju.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Ima oko 2 tone, ali se ne nosi nego se vozi pa je tako kako cowboj veli ni malog imt nebi digo u zrak.
Radit ce Lamborghiniji s njime.
 

Bosonoga

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
469
obično ako je mašina predviđena da radi dvije operacije, onda ne radi ni jednu kako treba. :mrgreen:
SIP u svom proizvodnom programu ima takve sakupljace-prevrtače. Rade na centrifugalnom principu. Lošem grabljenju može biti uzrok to da su zubi potrošeni ali isto tako može biti i do opruge koja drži zube. Uglavnom sve dobro pregledaj prije kupovine i obavezno probaj.
Mada se meni ovakvi univerzalni sakupljači uopšte ne sviđaju. :toimonster:

Narvno da ću ga probati, ipak je to polovna mašina. Inače imao sam sve sakljupače, sunce, trakasti (panonija), belerinu. Ali ovaj mi je mala nepoznanica. Jedino me kod njega privlači cijena 650KM. Ako mi se ovaj ne svidi tražit ću balerinu od 2.5 - 3 m radnog zahvata.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
:lol::lol: sad tek viđe da je ajkula govorio za marijev sakupljač, a ja sam mislio na bosonogin, nisam pazio na šta se koji post odnosi :madmana:

Ovaj u maria je baš pravi profi stroj. Fergo to možda može vući ali za neki komotan rad ipak tu treba traktor dosta jači i teži od ferge. :)

Narvno da ću ga probati, ipak je to polovna mašina. Inače imao sam sve sakljupače, sunce, trakasti (panonija), belerinu. Ali ovaj mi je mala nepoznanica. Jedino me kod njega privlači cijena 650KM. Ako mi se ovaj ne svidi tražit ću balerinu od 2.5 - 3 m radnog zahvata.


Bolje idi odmah i traži neku balerinu a ovo centrifugalno čudo preskoči. Dok je malo para odmah je pitanje i njegove funkcionalnosti. Ja imam balerinu radnog zahvata 3,1 m i radi stvarno odlično.
Sa ovakvim doduše nisam nikad radio ali mislim da bi mu u grašku većina žica ostala na njivi ili bi se toliko upetljao da bi ga morao zapaliti da ga oslobodiš :lol: :lol:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
B

BAGERISTA

Guest
Skoro da si u pravu ovo ča si napisa,,,kolega cowboy,,,,,neznam kako bi se ponaša u velikoj travi,,,a da ne pričam ko šta kažeš grašak.....
Ali nekako zubi čudno stoje,,mada na ovakvog se nebi baš zaletio..
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
@bosonoga
Ja sam imao veoma sličan sakupljač ovome koji ti gledaš . čak je i od istog proizvođača , vrati se malo unazad kroz temu i naći ćeš moje slike i utiske
Prodao sam ga iz razloga što mi je naišla dobra mušterija i lako smo se dogovorili

Uglavnom on prilično lijepo radi u travi koja nije duga , ako je recimo djetelina koja je omatorila i bila velika onda hoće da zavrti poneku travku u krug ali opet ništa strašno niti problematično , za prese veoma dobro slaže redove , daleko bolje od sunca

Sada sam kupio sakupljač (balerinu) kojem treba dooobar remont , radi se o starijem FELLA sakupljaču koji ima posebno reduktor pod 90 stepeni pa onda prenos lancom nazad do rotora , izuzetno jednostavan sakupljač i nema šta da se pokvari a da nemoće 'opraviti aparat za varenje i brusilica :lol:
Za sada sam ga opjeskario i prefarbao temeljnom bojom , čeka se dalje sklapanje i farbanje u završnu , na njemu mi fali i 10 komada žica ali i njih ću nekako naći

Da nisam naletio na ovu balerinu sigurno bi kupio isti sakupljač koji sam i imao pošto sam našao još jedan po povoljnijoj cijeni od ove koja se tebi traži (oko 200e) ;)
Još je u igri bio i jedan sakupljač V/N na remenje ali mi je bio predaleko , oko 350 kilometara i nije mi se dalo ići tako daleko za sakupljač , ovu balerinu sam kupio bukvalno od komšije , nisam ni znao da je ima jer sam kod njega viđao neku drugu koju on koristi
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Sada sam kupio sakupljač (balerinu) kojem treba dooobar remont , radi se o starijem FELLA sakupljaču koji ima posebno reduktor pod 90 stepeni pa onda prenos lancom nazad do rotora , izuzetno jednostavan sakupljač i nema šta da se pokvari a da nemoće 'opraviti aparat za varenje i brusilica :lol:
Za sada sam ga opjeskario i prefarbao temeljnom bojom , čeka se dalje sklapanje i farbanje u završnu , na njemu mi fali i 10 komada žica ali i njih ću nekako naći


Ima li gdje koja slika? Takav sakupljač još nisam vidio, a i ja isto volim što jednostavnije to bolje. :supz:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Slikao sam kada sam ga rasturio ali nemožem da nađem nikako , biće slika kada ga budem dalje radio , sada nije kod mene nego kod kolege koji ga je pjeskario
 
I

IvanVl

Guest
Ako bi mi mogli pomoči , trebao bi za grabilicu za sijeno dvije remenice koje pridržavaju gornju stranu remena .
To su kotači promjera oko 10 cm .
Da li bi se to negdje moglo nači rabljeno ?
 

Bosonoga

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
469
@ savoris volio bi kupiti što jeftinije, ali opet bolje dati više novca pa uzeti dobar stroj. Imao sam belerinu prije 10 dana je prodo jer mi je bila pre mala (180 cm radni zahvat). Sutra idem da razgledam što se nudi još. Balerina je prioritet i to malo veća. Proračun mi je do nekih 1300 KM i mislim da se za te novce može kupiti dobar stroj, samo treba malo prohodati.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Pa za te pare sigurno možeš uzeti neku pristojnu balerinu , onda nemoj da se komplikuješ sa nepoznatim strojevima
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
@ savoris volio bi kupiti što jeftinije, ali opet bolje dati više novca pa uzeti dobar stroj. Imao sam belerinu prije 10 dana je prodo jer mi je bila pre mala (180 cm radni zahvat). Sutra idem da razgledam što se nudi još. Balerina je prioritet i to malo veća. Proračun mi je do nekih 1300 KM i mislim da se za te novce može kupiti dobar stroj, samo treba malo prohodati.




Neznam kako se sad kreću cijene balerini ali ja kad sam kupovao tad su bile prilično skupe. Ja sam svoju platio 1600 KM polovnu... a novi SIP prevrtač sa remenjem bio 1550 KM. Al nisam ni jednog trenutka požalio što sam je toliko platio, radi perfektno i potpuno bešumno. Kod mene je "po papirima" radni zahvat 310 cm, međutim širina rotora je "samo" 260 cm. To je zato jer se u radnu širinu računa i širina linije, granice, reda... ili kako je već sve ne zovu. Kod ove moje je transportna širina 280 cm nemože se sklopiti, osim što se zavjesa može skupiti i preklopiti da ne zapinje al to je ta širina od 2,8 m, uže nemože :mrgreen:

Zato kad već tražiš, gledaj da uzmeš što veću ali stim, da se može sklopiti. Dobro je pregledaj prije kupovine i obavezno probaj
 

Bosonoga

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
469
Cowboy malo sam prelisto temu i vidim da imaš class balerinu. Istu takvu samo vučenu sam prodo prije 10 g. I mogu reći da je to najbolja balerina što msam vidio. Sve je na oprugama. Prodo sam je ovdje kod sebe u oklinu pa ako vidim čovjeka pitati ću ga da mi proda natrag, onda bi je prepravio da bude nošena. Jer onda sam je prodo najviše iz razloga što je bila vučena.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Da to je moja "Claas WSDR 310" ja od kad sam uzeo ovu, poslije nisam više vidio takav sistem sa oprugama. Mogu reći da je stvarno super, ja sam prezadovoljan snjom, nigdje lufta i nikakvog zvuka, samo šum zraka dok radi :gitarist:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Kada radite sa balerinom , na koliko obrtaja kardana obično radite i kolikom brzinom se krećete ? u Kmh
 

Bosonoga

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
469
@bosonoga

Sada sam kupio sakupljač (balerinu) kojem treba dooobar remont , radi se o starijem FELLA sakupljaču koji ima posebno reduktor pod 90 stepeni pa onda prenos lancom nazad do rotora , izuzetno jednostavan sakupljač i nema šta da se pokvari a da nemoće 'opraviti aparat za varenje i brusilica :lol:
Za sada sam ga opjeskario i prefarbao temeljnom bojom , čeka se dalje sklapanje i farbanje u završnu , na njemu mi fali i 10 komada žica ali i njih ću nekako naći

Da nisam naletio na ovu balerinu sigurno bi kupio isti sakupljač koji sam i imao pošto sam našao još jedan po povoljnijoj cijeni od ove koja se tebi traži (oko 200e) ;)
Još je u igri bio i jedan sakupljač V/N na remenje ali mi je bio predaleko , oko 350 kilometara i nije mi se dalo ići tako daleko za sakupljač , ovu balerinu sam kupio bukvalno od komšije , nisam ni znao da je ima jer sam kod njega viđao neku drugu koju on koristi

Taj što si sad kupio takavu sam i ja imao, prodao je prije 10 dana. Isto reduktor, prenos lančanikom na rotor. Samo je moja bila Oma. Vrlo jednostavan mehnizam, lak za popraviti. Kao što sam već bio napiso prodo sam je samo što je bila mala.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
500-540o/min kardana,i brzina od 8-10 km/h..
Pa kako vam onda ne otresa pri toj brzini rotora ?

Evo jedna slika sa PIKa gdje se prodavala slična balerina kao moja , isti je proizvođač i mehanizam sa prenosom samo je razlika u kačanju , moja ima mogućnost da se vuče , jer kad se spusti onda pri motanju traktora ona se na zabacuje jer šte na jednom bolcnu

Ova sa slike nema taj mehanizam

slika-0-2012-06-1339603981-velika.jpg
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
A zašto bi se otresala?

Ne vidim neki problem u tome da ako se brzo vrti da se otresa?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Pa kod mene niko ne voli da mu sakupljaš djetelinu sa tolikom brzinom grabalja jer spada lišće sa nje
 

Najnoviji postovi

Na vrh