• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Salata

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Evo još dvije slike danas iz vrta idu susjedu.
Prva slika je Jolito RZ a druga slika je Judita isto RZ.

Jolito 730 grama a judita 800 grama ukus i hrskavost salate je perfektna, još ju je led dva puta otukao i dosta je skinuto doljih listova jer su ležale na zemlji velika vlažnost i puno kiše vjerujem da bi bile preko 1 kilogram.

Jolito ide više u širinu i potreban je šira sadnja minimalno 35cm a Judita je malo sitnija ali su listovi više zbijeni u glavicu i time teža na ovoliku težinu nije izgubila ništa od ukusa.


 
Posljednje uređivanje:

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
Koliko redova salate je optimalno na foliju širine 120 cm, stime da bude išla lagana gredica pa tek onda folija na to? Četiri?
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Da maksimalno 4 u cik cak redu.
Par slika od moje salate danas slikana.




 
Posljednje uređivanje:

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Mislim da bi ti bolje bilo bez folije,malo veći utrošak vode ali po vručini bude isparila pa ti napravila malo vlage u zraku.Kažem ti iz još jednog razloga ,ti bi vjerojatno uzeo crnu foliju pa bi moglo biti jako vruće u zoni korijena a salata ne voli visoke temperature.Pozdrav
 

telerone

Novi član
Tu od
11 Ožu 2014
Poruka
15
Hvala na savijetu, ali bi možda foliju u zimskom periodu 11 mj i možda 2 mj u plasteniku..a kakva su vam iskustva sa vanjskom sadnjom...imam neki komad zemlje koji je neiskorišten,pa se premišljam da li sadit il ne, na foliju( da ne bude prljava) il ne..
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Sadnja ljetne salate vani ili u plasteniku su različite stvari.I različite sorte salate.Vani stavi foliju i ispod navodnjavanje.Bez folije ti bude salata blatna nakon kiše,donji listovi će ti više propasti i veća mogućnost bolesti.Ja ne sadim salatu vani ,bolja mi je računica za Božić i Uskrs.Kada sam sadio ljetnu u plastenik,zbog temperature mi je otišla u "nebo".Nekad sam vani sadio salatu koja se lagano savija u glavu,teža je,možeš lakše manipulirati sa cijenom a ide i teže u cvijet.Mana je,ako ima previše kiše glava pukne i počne propadati.Sadnja za zimu u plasteniku-obavezno stavljam foliju,prije sam koristio crnu, sada bijelu,malo je skuplja ali je salata na njoj kvalitetnija.Na crnoj foliji se za sunčana dana stvara veća temperatura,listovi znaju povenuti,a sama se salata otvara,stvara široku i prozračnu rozetu.Redi se zatvaraju,stvara se veči kondenzat ispod samog lista zbog temperaturne razlike.Bijele folija reflektira svijetlost,ne zagrijava se poput crne,osvjetljava grede,salata se ne širi nego raste zbito,veća je prozračnost između redova.Prvi put kada sam stavio dvije boje,salata na crnoj foliji je bila optički veća ali kada sam stavio na vagu,sa bijele folije je bila teža.Pozdrav
 

Prilozi

  • CAM00356.jpg
    CAM00356.jpg
    69.7 KB · Pregleda: 251

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
u ljetnim mjesecima salatu možeš uspješno proizvoditi na bijelo-crnoj foliji, zaljevanjem kap po kap. Mi tako proizvodimo već 7-8 godina, sijemo i sadimo u osam turnusa (početak sjetve10.05 - 30.09 kraj berbe). U prosjeku ima bolju cijenu od proljetne ili jesenske pa se bijela folija itekako isplati.
2qlgayc.jpg


u ljetnom uzgoju u plastenicima bijelo-crna folija je idealna za plodovito povrće. Na slici naša rajčica na bijeloj foliji
dzbz7.jpg
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Pozdrav društvo. Imam pitanje, da li je tko sadio salatu Boomerang,navodno kasna salata u tipu iceberga.
 

telerone

Novi član
Tu od
11 Ožu 2014
Poruka
15
društo može mali pomoć....ako posijem salatu u plitice početkom 10 mj. i presadim u plastenik početkom 11 mj kad bi mogla bit za berbu..
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
društo može mali pomoć....ako posijem salatu u plitice početkom 10 mj. i presadim u plastenik početkom 11 mj kad bi mogla bit za berbu..

Kao prvo misliš li saditi vani ili plastenik. Ako je za plastenik onda može sadnja od 15.09. pa do 01.02. samo salata mora biti plastenička. Za berbu dolazi ovisno o broju sunčaniha dana. Recimo ako ju sadiš 01.10. može doći u berbu 15.12, ali može doći mjesec nakon toga.Za zimski i kasnojesenski usjev je dosta teško prognozirati vrijeme dospijeća. Ako sadiš u plastenik sorta Angie ti je savršena.
Pozdrav!

PS. Trebat će ti više od 30 dana za uzgoj presadnica, negdje oko 5 tjedana.!
 

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
društo može mali pomoć....ako posijem salatu u plitice početkom 10 mj. i presadim u plastenik početkom 11 mj kad bi mogla bit za berbu..

moglo bi se lako desiti da ju i neubereš ,ući će ti velika u zimu i stradati, idi prije ili kasnije pa da ju dobiješ rano u proljeće
 

Najnoviji postovi

Na vrh