• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Same Explorer 60, 65 Special

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,904
Šanana, obrati pozornost na jedan (ne)bitan detalj.
Svaki Explorer ima 540/1000, no jako je važno imati 540E, a to imaju rijetki.

Obrati pozornost na to, jer ti bude za sve lakše priključke (livada i sijanje) muka vrtiti motor na >2000 okretaja bez potrebe.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Obrati pozornost na to, jer ti bude za sve lakše priključke (livada i sijanje) muka vrtiti motor na >2000 okretaja bez potrebe.
a kak sad radi s imt-jom a ne bi mogel sa sameom ? ja nisam nikog videl da vrti takve priključe na 540 ...voli bi da ljudi kažu svoja iskustva
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,904
Puknuti, ne kudi konja kojega nisi jahal....
Same nam ima 3 brzine pa znam kaj govorim.
Imal je i Štore, ali samo na beraču, pa znam kolo to fali za kosilicu i okretalo.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,205
Meni na Zetorima uopće ne fali ta brzina, sve teram na 540. Uostalom lakše je motoru i dulje me bude služio, a sad da gledam na svaku kap goriva nema mi to smisla.

Iako bi dobro bi došla za berač i sakupljač..
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,477
Ne fali kad je nemas. Ako na 1500 okretaja motora dobijes 540 kardana ne moze motoru sigurno smetat nista.
Na velikom traktoru mi nije znacilo nesto ali s malim tjeram rasipac, prskalicu, pneumatsku, cisternu.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,205
Ne treba mi, recimo sijacica radi dobro i na 1300 okretaja, sakupljač tjeram na 1500, cisternu ispod 1500 isto..

Zbog brda uvijek treba više gasa, pogotovo sa balirkom.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Imamo Ekonomik kardan na velikom Sameu i znam kaj to znači :) Mi ga koristimo za silikombajn i silomlin, odlična stvar, silokombajna vrtim na 1900-2000 okr motora, a to mu ispade malo jače 600 okr kardana i samo fučka silokombajn :)
A silomlin se vrti na 1800 okr, to mu ispada 550 okr kardana i traktor samo pjeva, potrošnja minimalna u odnosu dok je silomlin vrtio 560 na punom gasu nekad prije Samea :)

Znači ti mali Exploreri nemaju vjerojatno ECO kadan, ti bi moglo baš faliti, a prednost je velika, nisam uopče razmišljal o tome.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,477
Minus nije, moze biti samo plus. Samo sam to htio rec.
Razmisljam slicno kao Sanana, samo ja bi torpeda i fergusona zamjenio. Posto novi traktor nije u planu ovako nesto bi mi sjelo odlicno.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,205
Puknuti slažem se s tobom, zato mi nije žao što traktore tjeramo većim gasom.. Al da bi radije 540-540E, nego 540-1000 bi.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
trakoru tj motoru treba dati da se vrti..
1 prisilno hlađenje ne radi ako se "ventilator" ne vrti (svejedno zračno ili vodeno)
2 podmazivanje i cirkulacija ulja
3. cirkulacija vode kroz blok (zašto uvjek prvi zarba najudaljeniji cilindar od pumpe?)
4. i ne tak zanemarivo je moment , na manjem okretaju treba više moenta za istu snagu ..to opterečuje lamelu , spojničke , zupčanike . kardan itd.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kod mene se traktori uvjek vrte i više nego kaj treba, ništ ne mazimo, samo uredno održavanje.

Moram sad otići pogledati ovog Explorera 70. Moram vidjeti i probati koliko je okretan pošto je duži jer je 4 cil. motor. Ako je okretniji od 565 odličan bi bio za međurednu iako im je međuosovinski razmak vjerojatno tu negdi.

Al da vam budem iskren, onaj Explorer 60 sa 3. cil. je zamišljen za sjetvu, kultivaciju, prihranu, prskanje, košnju, okretanje, sakupljanje, ma ubio se za sve te sitne poslove, a opet dovoljno jak i udobniji od svih manjih traktora, a sličnih gabarita. Kad sam ga vidio to je bilo to, sad samo da se nađe u boljem stanju.
Prežalio bi taj jedan cilindar manje u odnosu na moj 565, valjda bi dobro vrtio dvorednog Zmaja, samo zbog tog berača me malo strah trocilindraša, al konji su valjda konji :)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,904
Kenjate kvake o štetnosti rada motora pri malo iznad najvećeg momenta, a fergusone vrtite na 400 okretaja i to je normalno?

Kak bi motor vrtil 4-polni agregat nego na 1500 okretaja, cijeli život?? Pregrijaval bi se???

Manja brzina vrtnje, manji mehanički gubici, manja potrošnja goriva, manja najveća snaga.
Kad treba puna snaga, nek se motor vrti punom brzinom, a kad netreba onda netreba. Pa tko od vas auto vozi u prvoj ili drugoj brzini na punoj brzini vrtnje?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,164
Slažem se, ali nemreš ga ni u petoj ili šetoj voziti na 1000 okretaja 60-70, nebi li ga prišparal.
Motor mora disati.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,904
Pa 540E nije cicijašenje, već šparanje kad ne treba puna snaga. Samo neki to nemru shvatiti ili prihvatiti.
Gdje god se vrti iznad (pa i malo ispod) najvećeg momenta to je dobro područje vrtnje.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Pa IMT i ima 540E (vrti se oko 700) ZJ pa ako nekom priključku treba 720 o/min ubrzati priključak jer za večinu paše 540 Zetor ima 6 brzina +rikverc kardana a koliko ih se koristi?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,904
Znam da Fergie ima 540E, no nema 540, pa zato umire pod frazom primjerenom za njegovu snagu.
A ove brzine na Zetoru su primjenjive samo na mjestu, a ne s priključcima u pokretu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh