• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SAME Explorer 95 Classic

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
ŠANANA nije isto kad se pregrije motor sa suhim i mokrim piksama , kad se pregrije sa mokrim i još zapeče gumicu na dnu pikse treba promjeniti sklopove krpanje karike honanje piksi je za udaju . Rođaku se pregrijal JD i nakon kemijanja ipak promjenil sklopove dvaput šarafil . Buduči da radiš za sebe napravi kak treba a majstor koji mijenja leteče a vrače sve staro ti ne čini uslugu nego suprutno .
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Šanana, nisam mislil na male Zetore. Mislil sam na Crystala 100-45. To je traktor za vas. Jednostavan i grub, a zahvalan. Nek reku više oni koji ga imaju.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
ZJ misliš 12045/16045 to več dugo nisem vozil ali veliki poljoprivrednik veli da nema 12045 stala bi poljoprivreda jer SDF MF I JD-ovi mu stanu u sezoni dok Čeh samo ide .
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Ne. Mislil sam baš na 100-45 ili 101-45. (80-45 turbo, 100ks).
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,519
Za njega mu i trebaju svi drugi strojevi, a to mu vjerovatno ne odgovara. Mada bi svakom malo vecem poljoprivredniku preporucio sestaka. Nas je 20 godina sluzio i dan jedan nije stajao zbog kvara. Govorim o ursusu 1224, no mehanika je ista, zetori imaju nesto bolju kabinu.
Eno ga u garazi, ceka bolje dane ili novog gazdu. Da ga sad pipnem upalio bi na pola zuba. A i nije neki potrosac.

I ja sam mislio kao Zeljko. Ovi 4cil. su mozda jos bolji zbog strojeva i okretnosti. No 6 je po meni i dalje bolje. Lakse i brze se zavrsava posao, lakse za vozaca, lakse za traktor. Pogotovo u losim uvjetima.
 
Posljednje uređivanje:

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Kako god al na 200rs da traktor potroši 2l ulja,a relativno novo je za mene dobra potrošnja..
na Claasu je JD motor,na 200rs potroši pola litre ulja,oba Hurlija su isto tu sa potoršnjom,možda do 1 litre..
Mercedes na kombajnu na 200rs,potroši 1-2l,al je star 25god...

Bolje da se Šanana drži ovog Same,nego da kupuje Kristal..Nikakav napredak nebi bio,a dobio bi neokretniji traktor,manje bi ga mogao iskoristit s obzirom da se bavi i stočarstvom njemu treba svestran traktor..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Marko, svaki motor potroši dio količine ulja, ali stariji nivo nadoknađuju gorivom u ulju, samo kaj toga mnogi nisu svjesni.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Složit će se Same i sigurno bude dalje dobro išao.

ŠANANA nije isto kad se pregrije motor sa suhim i mokrim piksama , kad se pregrije sa mokrim i još zapeče gumicu na dnu pikse treba promjeniti sklopove krpanje karike honanje piksi je za udaju . Rođaku se pregrijal JD i nakon kemijanja ipak promjenil sklopove dvaput šarafil . Buduči da radiš za sebe napravi kak treba a majstor koji mijenja leteče a vrače sve staro ti ne čini uslugu nego suprutno .
Evo ja stvarno ne vidim razlog za to, al da me ubiješ ne vidim.

Pa nije se ništa rastopilo u tom motoru niti se parilo iz njega niti je ikad zakuhao da bi mu sad trebalo raditi generalku motora, baciti van dobre, gotovo nove sklopove i stavljati druge.
Stvarno ne vidim razloga zašto???

Ja vjerujem da bude napravil još 3000 rh sa tim sklopovima, ako ne i više, a to je još 6 godina rada kod nas, ako do tad ne uleti jedan pravi šestak na gospodarstvo, onda se budemo i prestali baviti poljoprivredom, valjda bude stvarno neisplativo onda :)
 

slaven

Član
Tu od
18 Sij 2013
Poruka
94
Ma je cuj najbolje je ic sve novo! Ali je to puno love a kak velis i sam pazis na stroj kak i velis... Uostalom sam i vidio tak da... Ima masa strojeva na kojima su zamjenjene samo karike pa je to islo jos godinama.. Poznam svakakve majstore pogotovo one iz ovlastenih servisa koji vele ne to mora ic sve novo.... Najbolje je tak,kad budes ti to slozio i nakon 5godina bus im dokazo da i dalje radi;-)
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
ŠANANA ja sem samo rekel moje skromno mišljenje na jednom JD i jednom Fendu bil isti slučaj kao i kod tebe . Motori su predihtani i promjenjene karike do 500 rh su radili super a tad je počelo srkanje ulja gubljenje snage i opet motori na grabu . Mislim da 4 sklopa nisu preskupa investicija ali i mirno spavaš no ti kako hočeš a kvaliteta prve ugradnje iza 1991 g se počeli ugrađivati žutiči .
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Pa nije se ništa rastopilo u tom motoru niti se parilo iz njega niti je ikad zakuhao da bi mu sad trebalo raditi generalku motora, baciti van dobre, gotovo nove sklopove i stavljati druge.

Ja sad više ne kužim.

Sad si napisao da nije nikad zakuhao, a vec si prije napisao da je zakuhao prije koju godinu kod siliranja i da ste mjenjali jednu brtvu glave i sad nedavno si napisao da je stricu pukao glavni remen koji tjera praktički sve i da se on tako dovezao doma i tek drugi dan ste to skužili kad ste palili traktor.

I sad nakon toga curi odjednom voda u ulje,dakle 99% sigurno da je do ponovnog pregrijavanja došlo a pošto vodenu na tvojem čini mi se tjera taj reman puknuti velika je šansa da je u motoru voda kipjela, mozda do kilera vruča voda nije ni došla,barem je tako kod kolege jednog bilo na agrotronu.

Da je moj traktor svakako bi honao pikse i stavio nove karike orginalne kad se vec rastavlja, imaš doslovce 5-10 firmi u hrvatskoj koje nabavljaju orginalne sdf dijelove i vjerujem da se daju ležajevi,karike i ostalo naci po koliko toliko korektnim cijenama jer kad je sve rastavljano onda nikakve logike nema pola posla napravit.

I obavezno premjerit pikse na par mjesta jer kolegi na agrotronu je jedna u sredini malo iznad donje mrtve točke otišla van mjera kad jako slične situacije.

I kad je rastavljeno sve prava ti je prilika za isprat dobro i kvalitetno kiler izvana, prije ispiranja samo dobro ga odmastit između sača jer imalo masnoce skuplja na sebe prašinu ko magnet.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Ako ga odmasti, curel mu bude na sve strane :D:
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
:icon_smile: Pustio bi on kad je pod tlakom pri radu da je tako loš vec
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ma je cuj najbolje je ic sve novo! Ali je to puno love a kak velis i sam pazis na stroj kak i velis... Uostalom sam i vidio tak da... Ima masa strojeva na kojima su zamjenjene samo karike pa je to islo jos godinama.. Poznam svakakve majstore pogotovo one iz ovlastenih servisa koji vele ne to mora ic sve novo.... Najbolje je tak,kad budes ti to slozio i nakon 5godina bus im dokazo da i dalje radi;-)

Kolega, ti si vidio taj traktor i u 4000 rh izgleda ko nov.
I ja bi najradije d aide sve novo, ali logika mi veli nek prvo pojede ove sklopove do kraja pa čemo dalje vidjeti.

ŠANANA ja sem samo rekel moje skromno mišljenje na jednom JD i jednom Fendu bil isti slučaj kao i kod tebe . Motori su predihtani i promjenjene karike do 500 rh su radili super a tad je počelo srkanje ulja gubljenje snage i opet motori na grabu . Mislim da 4 sklopa nisu preskupa investicija ali i mirno spavaš no ti kako hočeš a kvaliteta prve ugradnje iza 1991 g se počeli ugrađivati žutiči .
Željac, da bi riječe rekel, cjenim tvoje mišljenje, ali tako je kako je.
Evo kolegi prije 2 godine bio isti slučaj, pomješal mu je ulje i vodu, Hurliman 75 ks, isto rastavljanje motora, zamjena gumica i sve isto nazad vračeno unutra, apsolutno nikaj novo nije kupil osim gumica, no drugi dan opet pomješao, ponovno su rastavili motor i nakon kaj ju ponovno izvadili stubline vidjeli su tek tada da je jedna puknjena, uzel je samo tu jednu novu stublinu, vratili nazad sve stare klipove i karike, sklopili ga ponovno i evo traktor radi bez nekih problema, veli da mu ulja ne troši nikaj više nego prije toga. Tad je imal 4500 rh, a sad ima oko 6000 i ide i išel bude još sigurno.

Ja sad više ne kužim.

Sad si napisao da nije nikad zakuhao, a vec si prije napisao da je zakuhao prije koju godinu kod siliranja i da ste mjenjali jednu brtvu glave i sad nedavno si napisao da je stricu pukao glavni remen koji tjera praktički sve i da se on tako dovezao doma i tek drugi dan ste to skužili kad ste palili traktor.

I sad nakon toga curi odjednom voda u ulje,dakle 99% sigurno da je do ponovnog pregrijavanja došlo a pošto vodenu na tvojem čini mi se tjera taj reman puknuti velika je šansa da je u motoru voda kipjela, mozda do kilera vruča voda nije ni došla,barem je tako kod kolege jednog bilo na agrotronu.

Da je moj traktor svakako bi honao pikse i stavio nove karike orginalne kad se vec rastavlja, imaš doslovce 5-10 firmi u hrvatskoj koje nabavljaju orginalne sdf dijelove i vjerujem da se daju ležajevi,karike i ostalo naci po koliko toliko korektnim cijenama jer kad je sve rastavljano onda nikakve logike nema pola posla napravit.

I obavezno premjerit pikse na par mjesta jer kolegi na agrotronu je jedna u sredini malo iznad donje mrtve točke otišla van mjera kad jako slične situacije.

I kad je rastavljeno sve prava ti je prilika za isprat dobro i kvalitetno kiler izvana, prije ispiranja samo dobro ga odmastit između sača jer imalo masnoce skuplja na sebe prašinu ko magnet.

Izgleda da ne kužiš :)
Kao što sam pisao, taj traktor nije nikad zakuhao, znači nikad nije kuhala voda u njemu, nikad nije izbacivao vodu van u kompresionu posudu, znači kaj se samog kuhanja tiće to nije sigurno!
E sad, ako je u samom bloku zakuhao neznam pošto tada nije bilo potrebno dolijevati tekučinu u rashladni sustav, onda valjda nije ni isparila.
Dihtung je nakon toga otišao za nekih 5-6 mjeseci. Tad se temperatura digla malo preko polovice i nikad nismo mi zaključili da se pregirajo, tek kad je digtung probio nam je palo napamet da je taj puta u siliranju dizao temp. malo preko pola.
Ovo sad sa remenom kaj je bilo, ja neznam koliko se je dugo ujak vozio tako, on veli 10-15 minuta lagano, sad ni on više nije siguran da je to uzrok ovom problemu ili ne.

Kaj se tiće novih karika i honanja piksi, to još uvije nije isključeno, čim se raspitamo za dijelove budemo vidjeli.

A kaj se pak tiće kilera, on je čist da se more televizija gledati kroz njega :D:
Nema tu nikakvih masnoća, neznam od kud bi ih bilo, sve je suho oko njega i on sam je uvjek suh i čist.
 
Posljednje uređivanje:

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Šanana samo ti to posloži i tjeraj ga dalje. Znam primjer kod novog Silvera 130 prije par godina riknula radilica koliko znam, dobili novu i traktor ide bez problema ikakvog dalje,gazda zadovoljan. Tako i ti složi ga i voziiii :)
Koliko Same ima RS?
 
Posljednje uređivanje:

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
933
Nekak se spomnem jednog primjera kod nas da je te gumice pojel antifriz.Fora je bila da ga moraš mjenjat na 3 godine. Original of cors.:(nerd):
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
Majko mila a jeste izmučili ŠANANU to su drame.
Čemu mjenjat sklopove nije mi jasno, ako je motor dobar bio, i piksne bez ikakvog ruba od karike. Pohonaju se cilindri čistom da se prođe kroz njih(ako nemaju takozvanog ajnzeca) da bolje sjednu nove karike, nove karike i nebu problema sigurno nikakvih. To nije preskupa investicija, a siguran si poslije tog.
Prva ugradnja je ipak nešto drugo, nego stavljat nešto kaj nebu tolko trajalo. Jedino ako imaju rub(ajnzec po domaći) nebu živilo ništ od tog navedeno, a ako nema nema ni greške.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Šanana samo ti to posloži i tjeraj ga dalje. Znam primjer kod novog Silvera 130 prije par godina riknula radilica koliko znam, dobili novu i traktor ide bez problema ikakvog dalje,gazda zadovoljan. Tako i ti složi ga i voziiii :)
Koliko Same ima RS?

Naravno da ga budemo posložili i budemo ga terali dalje, nema diskusije oko toga.
Kolega, sad ima oko 4200 rh.

Koliko ima tvoj?

Nekak se spomnem jednog primjera kod nas da je te gumice pojel antifriz.Fora je bila da ga moraš mjenjat na 3 godine. Original of cors.:(nerd):
Vrlo lako moguće da je i to, nebi bio prvi slučaj, a antifriz nije bio mjenjan baš prečesto, u ovih 8 godina kak je star 3 puta je mjenjan antifriz i sad nedavno kad je remen puko pa smo skidali kiler i stavljen je novi antifriz, neki no-name do kakvog se moglo u subotu navečer i onda je to procurilo.


Puki....a pouka bi bila loša kvaliteta, kaj definitvno i je, jer na kome bi serviseri i prodavači rezervnih djelova zarađivali kad bi traktor išel 20 godina bez greške. Sve je to tak zamišljeno, e sad neko najebe prije, neko kasnije.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
A zar nije da traktor počne miješati antifriz i ulje zato što je bio preopterećen?
 

Najnoviji postovi

Na vrh