• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SAME Explorer 95 Classic

oliver

Član
Tu od
5 Sij 2014
Poruka
406
ti stvarno misliš da bi recimo ursus ili imt od 60ks i mali 533 mogli raditi cca100jutara zemlje,,ja mislim da bi mogli al uz recimo ovakvu SAMU kao što ima šanana,,a sve ostalo je forsiranje nečega što realno nebi ni pola sezone izdržalo
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Naravno da bi mogli uz redovno održavanje. Nisam mislio da uzmeš ursusa, nego pošten traktor od 60-ak ks, sa nekom normalnom razinom udobnosti u radu. Recimo zetor novijeg godišta je dovoljno udoban i siguran da će taj posao izdržati, ili bilo koji drugi zapadni traktor.

Nije sve ni u konjaži, jer za traktor od 90 ks ti trebaju priključci koji su većih dimenzija, a ako bi išao na jeftinije i manje gabarite priključaka tu opet rasipaš gorivo, kao recimo šanana kad ore sa 90 ks i 2 brazde.Šanana nemoj se ljutit ali to je tako...

Treba gledat maksimalnu iskoristivost stroja. Računaj si da radiš efektivno 10 sati dnevno, i to podijeli kroz sve radne dane u godini, pa ćeš doći do neke računice. Sa većim traktorom bi prije napravio posao, ali bi ti on stajao duže vremena neiskorišten a traktor koji stoji je hladan trošak, jer plaćaš za njega veću ratu kredita koja nema ekonomske opravdanosti, ajmo to tako reći.
Na kraju, sve se svodi na to da posao napraviš na vrijeme. Ako ćeš raditi u nekoj firmi i uz to posao kod kuće, onda ti za tih 100 jutara treba traktor i od 150 ks koji će to sve obaviti u puno manje vremena. Tada ti ostaje veća rata troškova nabave mehanizacije, ali radiš to kao dodatnu djelatnost koju u početku financiraš osnovnim poslom u firmi.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,446
Zasto nebi za 100 jutara imao jedan ili dva nova traktora umjesto da se gusis u prasini ili trujes pesticidima
Kad smo kupili malog nh-a ozbiljno smo razmisljali o sameu ali eto cijena i oprema a i dosadasnje iskustvo je presudilo.
Jedan 95-105 ks je pravi multipraktik. 3 brazde, sijacica, prskalica, transport...
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Ja govorim o vlastitom aspektu stočarskih 100 jutara, gdje je najviše košnje, baliranja i sl. Recimo da je od toga 40 jutara oranje, ostalo livade i pašnjaci. Udoban traktor od 60 ks sa jednim manjim traktorom to odradi bez problema, kao i gazda.

I naravno, govorimo kao da idemo sutra ujutro po traktor. Dakle, poticaji su totalno nepouzdani, nema polj.politike, naplata proizvoda kao i cijena je upitna. Da živimo u Austriji, sutra ujutro bi rješio kredit u zadrugi i kupio 2 nova jd-a od 60 ks, jedan sa utovarivačem, i bili bi to mali nemorni mravi koji bi se vrlo brzo isplatili...

I govorimo o situaciji da tek krećeš u ozbiljnu poljoprivredu, a ratarstvo na 30 jutara je slabo dohodovno ako se siju pšenica i kukuruz. Normalno je da bi s vremenom stekao nekakav kapital, pa bi uzeo veći traktor da prije napraviš posao i olakšaš si život. Ali to bi vrlo teško i sporo stekao uz 30 jutara ratarstva.

Mnogi su tako razmišljali o traktoru duplaku, pa se zaletili kad su došla kapitalna, a sad ih gledamo često na poljoprivrednim emisijama kao propala gospodarstva. Ne pljujem nikoga, samo hoću reći da ih je do toga dovelo razmišljanje tipa, lako ćemo, samo kad budemo imali veći traktor. Ne, to nije put do uspješnog gospodarstva. Poljoprivreda je pošten posao, koliko radiš toliko zaradiš, dakle ako ležiš pola godine kao i tvoj novi veliki traktor, nećeš puno zaradit...
 
Posljednje uređivanje:

oliver

Član
Tu od
5 Sij 2014
Poruka
406
abrkili--krivo si me shvatio nikada ali nikada nebih kupio novi traktor zato što su sadašnji traktori preskupi na odnosu sadašnje poljoprivredne politike,cjene goriva i otkupa žitarica,,ja sam razmišljao o uvozu dobrog polovnog stroja,,stari je iz njemačke uvezao steyera 8110 prije 14godina i platio ga je mislilm oko 18 tisuća maraka tadašnjih to je recimo oko 9t.eura,,i iste te sezone ga je otplatio u berbi kukuruza bilo je posla preko glave a nafta bila 3 ili 4kune....poslije par godina posla u sezoni ga je čovjek sa šleperom udario pozada i sve odnijeo u kanal i gurao ga kanalom 100m i prebacio preko 2 ulaza za dvorišta sve je otišlo u pm.i traktor i berač,toliko da nam se nije isplatilo popravljati onda je stari dobio moždani udar i od tada je invalid a ja sam tada još išao u školu tako da su se svi ostali strojevi malo po malo rasprodali,,i onda ga je kupio jedan čovjek iz požega možda ga netko i pozna zove se tihomir kotrla i iz golog brda je,on nam je dao 7,500 eura za steyera i dan danas radi sa njim,jest da je uložio novaca...Hocu reci da bi radije uzeo dobar polovan stroj i sve potrebne priključke za njega nego samo novi traktor pa onda da gledam u njega,,prije će se polovan same recimo kao šananin otplatit nego isti takav novi
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,171
Vidim da je riječ o 95aku i dvorednom beraču
Tu u blizini je bil takav do prošle sezone,prodan je nažalost zbog para

557844_447351525311343_2015594718_n.jpg


229931_447351105311385_736064014_n.jpg


197482_447350475311448_829300893_n.jpg


397250_447350145311481_1491730463_n.jpg
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,141
Oliver
Ako si mozes priustiti veci i udobniji traktor, samo kupuj.. Bez obzira koliko mislis zemlje raditi.. Nije da mali to ne moze odraditi, ali se covjek napati s njim.. Traktoru je svejedno, on ako je odrzavan, uredan i imas kaj tociti u njega on ide, ali covjeku bas nije svejedno sjediti 10, 12 sati dnevno na IMT-u ili nekom modernijem i udobnijem traktoru..

Cuo sam ja price od starijih ljudi iz sela dok su se pred 30, 40 god zaposljavali u zadrugama, imt 533 ili 539, jednobrazni ili nekakvi mali dvobrazni plug i deri po cijele dane.. A dok su izorali sve zadruzne zemlje, onda su isli ljudima po selima orati usluzno jer nije bilo traktorov.. Iz pocetka im je to bilo uzitak, prijeci s krave ili konja na traktor ali nakon nekog vremena im se smucilo, i oranje i IMT..
 

oliver

Član
Tu od
5 Sij 2014
Poruka
406
IvanKC u potpunosti se slažem,, zamisli da ja ujutro u 6 ustanem u 7 sam već zabrazdio i u 8 navečer završim s oranjem normalno nosim si jesti ne idem kući, i uspijem nekada 4 jutra uzorati s jednobraznim,uuu i tada sam sretan kao malo djete još ako ništa ne ode na traktoru i nema puno rikvercanja,,i zamisli tako čitav dan ne gasiti mali traktor koji nema kabine,nema grijanja, sjedalo od 500kn na kojem se ljuljam kao na brodu,mehanički volan i još puno toga, problem je što sam imao traktor s prednjom vučom,grijanom kabinom,muzikom,gramerovim sjedalom i trobraznim plugom s kojim smo znali uzorati jutro za 45 min..život je kratak i neplaniram ga provesti na imt 533,on će ostati al se zna šta će raditi,,prskalica,,rasipač,kultivator i sijačica ostalo će definitivno zamjeniti noviji i veći traktor
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,757
Radio sam sa ursusom 355 godinama po cjele dane i dok sam bio mlađi išlo je. Išlo bi i sada samo kako. Več sam pisao da navečer nisam normalno mogao sići sa ursusa a sada obrađujem 3 puta više zemlje sa zetorom i radio bi i više jer navečer opet mogu skočiti sa traktora a da mi koljena ne otpadaju od bolova
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
Dado, pa i nema baš neke velike razlike u udobnosti (ako izuzmemo kabinu) glede koljena.
Na bilo kojem Zetoru je kuplung tvrd jednako kao i na Ursusu.

Naravno, Zetor ti ima prednji pogon, odvojenu kabinu i hidrostatički volan, kaj mu daje značajnu prednost.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
tu si u krivu. kad smo mi mijenjali lamele i druk lezaj, nastelali su mi kuplung na 5011 tako da ga mogu s dva prsta ruke pritisnuti...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
Gogo, nema štelanja. Tvrdoća pedale ovisi samo o jačini federa na korpi (i o hodu, ali to nije promjenjivo).
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
ma da,ja sam s mehanikom na vi,tak da... uglavnom,nakon te zamjene,kuplung je postal nevjerojatno mekan,a ja sam mislio da bi od pocetka trebao biti tvrđi,i da to nije dobro,ali nakon oko 1000rs jos sve funkcionira...
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
2 ZJ: na medi je pedala puno tvrđa nego na zekanu, bar je tako bilo na 360. Neznam koliko mi je puta pukla šipka od pedale kvačila (uvjek sam imao jednu rezervnu), i koliko je puta varen onaj ''flah'' što ide na osovinu koja odvaja.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
Oba pamtim po tvrdoj pedali...a bilo je to davno, pa nemrem reći koji je mekši.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
@Toma...
Dal imaš ugrađen ventil za hidraulične kočnice na Exploreru??

Ima li ko kakvih slika od tog ventila ugrađenoga na takav isti ili sličan traktor??
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
@Toma...
Dal imaš ugrađen ventil za hidraulične kočnice na Exploreru??

Ima li ko kakvih slika od tog ventila ugrađenoga na takav isti ili sličan traktor??

Ne, nemam to
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
I postavljena zavjesica da ne baca više blato na kutiju akumulatora i kutiju za alat! NAPOKON :)






Kutija za alat je pofarbana, sutra montaža!
 

Najnoviji postovi

Na vrh