• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Samogradnja kardanske prikolice za motokultivator Labinprogres

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Puknuti ne bi htio biti naporan ali me zanimaju slike pa ako je moguće da ih staviš

Zanima me kako i gdje nabavljate spojke između kardana prikolice i mtk-a, jel kupujete original u dućanu (skupi su) ili se snalazite kod tokara?
MA kaj naporan , za reputaciju idem odmah 70 km i slikam .
Samo reci koja poza ti odgovara .
JA sam više zaboravio kaj tebe zanima ? .
Samo da rekmem prije nego zaboravim .
Mjere od mtk do početka sanduka je 1340 .
Sanduk je dug 2000 .
Sredina sanduka je cca 100 mm ispred centra osovine .
Spojku za kardan možeš napraviti tako da kupiš spojnu čahuru za frezu .
Sve kaj nađeš na otpadu jeftinije je nego novo :icon_rofl:
 

ZELJAC DMP

Član
Tu od
2 Lip 2013
Poruka
119
MA kaj naporan , za reputaciju idem odmah 70 km i slikam .
Samo reci koja poza ti odgovara .
JA sam više zaboravio kaj tebe zanima ? .
Samo da rekmem prije nego zaboravim .
Mjere od mtk do početka sanduka je 1340 .
Sanduk je dug 2000 .
Sredina sanduka je cca 100 mm ispred centra osovine .
Spojku za kardan možeš napraviti tako da kupiš spojnu čahuru za frezu .
Sve kaj nađeš na otpadu jeftinije je nego novo :icon_rofl:

Zanima me spoj prikolice i mtk jer je tvoj drugačiji (po mom mišljenju i čvršći) nego na ovim od labina
Pa ako može po koja slika sa svih strana, a poželjne su naravno i dimenzije.
 

ZELJAC DMP

Član
Tu od
2 Lip 2013
Poruka
119
ako mislis na krstove to mora da se kupi nemore ti to bas tokar uraditi

Mene zanima (kad gledaš u sliku) ovaj lijevi dio koji ide na kardan od mtk
 

Prilozi

  • zglob kardana.jpg
    zglob kardana.jpg
    3.6 KB · Pregleda: 691

ChykaKure

Aktivni član
Tu od
4 Velj 2013
Poruka
284
u psc ferenčak http://www.psc-ferencak.hr/psc2/index.php?option=com_content&view=article&id=68&Itemid=72&lang=hr ti dođe, samo vilica sa tim utorom (1' 1/8) 375,00kn... to je profil koji je koristio stari Tomo Vinković, pa se može pronać okolo jeftinije, a imaš i ''jeftiniju'' opciju, to ti je prijelaz sa 1' 1/8 na 1'3/8 što je standardni traktorski profil, dođe nekih 50-60 kn i stavlja se na kardan mtk kao kondom :icon_lol: onda možeš koristiti obični traktorski... osobno smatram da je bolje potražit stari Tomin jer nije toliko glomazan... pozzz
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
a morel se onaj produzetak od freze ili od strizne kose uzet navarit na kineticki a kineticki na kardan navarit?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
a morel se onaj produzetak od freze ili od strizne kose uzet navarit na kineticki a kineticki na kardan navarit?
Tako je kod mene napravljeno za košaru zglobova .
Onu čahuru prepiliš na pola i imaš za dva kardana .
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Puknuti...a ako onaj dio kardana koji ide u tocak zavarim na ta dio od freze...kako da sredim spoj dijela kardana sa kinetickim...jer on veseo se spaja na onu osovinu koja ide kroz njega pa ide do mjenjaca.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Ja sam nekoč imao kinetički , ali sam odrezao dio koji ide u kotač .
To je dio koji ovaj na slici drži prstima
http://www.autoglobal.hr/files/pictures/picture_1846726.jpg
I na to mjesto zavario čahuru iz freze .
Poluosovinu skratio i zavario cijev kardana
Ne znam jel sam tebi pisao ali kardan na specijalu je jako dug i težak .
Svakako preporučam ugradnju dodatnog zgloba i pent lagera ( to je ležaj u gumi ) .
http://www.lagercommerce.hr/prog_04_auto.asp
može i ležaj u normalnom kučištu ali tada mora biti samopodesivi .
Ja sam nekad postavio sliku kako to izgleda ako nisi našao stavit ću ponovno .
Ako nema pomočnog ležaja kardan jako brzo pojede spojku na mtk i onda jako "baca " .
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,754
Mali OT...
Da te pitam vi-za-vi tog pent lagera, jel vratilo prolazi kroz njega ili isto treba lomiti?
 

ZELJAC DMP

Član
Tu od
2 Lip 2013
Poruka
119
u psc ferenčak http://www.psc-ferencak.hr/psc2/index.php?option=com_content&view=article&id=68&Itemid=72&lang=hr ti dođe, samo vilica sa tim utorom (1' 1/8) 375,00kn... to je profil koji je koristio stari Tomo Vinković, pa se može pronać okolo jeftinije, a imaš i ''jeftiniju'' opciju, to ti je prijelaz sa 1' 1/8 na 1'3/8 što je standardni traktorski profil, dođe nekih 50-60 kn i stavlja se na kardan mtk kao kondom :icon_lol: onda možeš koristiti obični traktorski... osobno smatram da je bolje potražit stari Tomin jer nije toliko glomazan... pozzz

Ma to me zanima jer ove koje sam zvao kod sebe to cijene 595 kn (cijeli zglob), a prirubnicu za frezu 600 kn (ne mogu vjerovat u cijene) i to jedino po naruđbi ali ništa prije rujna jer ne mogu uvest iz italije???
Ovo za traktorski ću pogledat ako nije problem da vidiš cijenu tu kod sebe da mogu malo usporedit
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Ma to me zanima jer ove koje sam zvao kod sebe to cijene 595 kn (cijeli zglob), a prirubnicu za frezu 600 kn (ne mogu vjerovat u cijene) i to jedino po naruđbi t
A koji su to , slobodno ih izreklamiraš .
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Puknuti...da shvatam kako si to odradio kratio si izlazni dio kinetickog a ulazni si ostavio kroz njega ide dio poluosovine koju si takodje kratio a na poluosovinu kracenu vario kardan a na izlazni dio kinetickog vario spojnicu od freze


E sad mene zanima samo jedna stvar...pazi imao si 2 rezanja(POLUOSOVINA I IZLAZNI DIO KINETICKOG) i 2 varenja( spoj izlaznog sa frezinim nastavkom i poluosovine i kardana). E sad...zar se stvar nije mogla pojednostaviti da samo kratis poluosovinu i na nju da varis dio od freze, a ovaj izlazni dio kinetickog koji ide kroz tocak da varis na kardan...dakle da okrenes kineticki naopacke...imao bi jedno rezanje manje...manje posla manje rascentriranih djelova itd...

Da li se moze tako uraditi?


I jos jedno pitanje...kako si rijesio stezanje tog dijela sa freze na samu osovinu od mkt? da ne spada kardan?

e SAD...zanima me jos u vezi tog pent lagera...Da li se to moze odraditi sa obicnim lezajem nekim velikim i bez dodatnih zglobova...posto su mi oni najveci problem za pronaci(a ne kupovati nove) znaci moze li se to odraditi da prolazi osovina kultivatora kroz lezaj neki veliki koji ce biti nekako fiksiran za prikolicu...

Postavi nekad ako imadnes zivaca slike kako si ti to odradio...
Ja znam otprilike kako ide prava varijanta znaci na sredini imamo dupli zglob a u sredini zgloba je taj lezaj koji ide na samu sasiju mkta...

E sad...mene zanima tu neka grunf izvedba dal je moguca :)
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
E jebi ga , ta jebena uvjek pristutna nezaobilazna grunf izvedba .
Ja se više ne sječam kombinacija oko kinetičkog ali znam da je bilo super dok je trajalo i da je tako prikolica prodana .
Em nema podmazivanja em nema onog neugodnog cukanja u zavoju .
Sve se to da preživiti ali ..

Oko okretanja kinetičkog , kontam da mora tako biti jer ako čahura ide na stranu poluosovine bude cijela stvar predaleko .
Centar kinetičkog tojest os lomljenja bi morala biti čim bliže vertikanom okretištu zgloba .
Bolje da je bliže mtk nego kontra
To je onaj klin oko kojeg skrečeš mtk .
Ako ga okreneš kako ti kažeš onda bude dugačak .
Poluosovinu moraš odrezati tek kad ona izađe iz zaštitne gume/manđete .
IMaš dodati problem jer je poluosovina tanja od rupe u čahuri .
trebaš prelazni komad .
valjda ne trebam napominjati da moraš paziti da to sve skupa bude u centru .
Ja sam na tokarskom obradio dosjed za čahuru a poluosovina je taman ušla u teleskopsku cijev iza kinetičkog .
NA čahuri urežeš m8 navoj i ciljač kanal na vratilu mtk.
Čahura je dosta "teška" za obradu , koristi kvalitetna urezna svrdla .
Mislim da na njoj ima jedna navojna rupa M8 , samo se ne sječam jel na pravom mjestu .


pent lager

Ako je grunf izvedba onda sve može jer mora .
U principu struka ne dozvoljava tri ležaja na jednoj osovini .
Zato se stavlja još jedan zglob .
Večina tih djelova gotovo odgovara od auta s kojih si skinuo osovinu .
Sve ti auti imaju pent lager .
Dakle pent lager i dio kardana do diferncijala paše skoro orginal .
Mada bi ja radije da je pent lager bliže mtk .
slike idu



U...ovome otišla guma ..mora i on na remont

 
Posljednje uređivanje od moderatora:

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
E jebiga ne znam sta da ti kazem u vezi grunfa...pazi ja sam prvi uvijek da sve bude po psu, ali ps kosta, a para nikad nema dovoljno cesto ni za osnovne stvari u zivotu...tako da je nama ovdje na nasim prostorima grunf izvedba ne nesto sto se voli nego nesto sto se mora. Grunf je ovdje nacin zivota :)


Cekaj ovdje je na pent lageru sa tvoje slike zglob sa jednim krstom jel tako nije dupli? Jel ok to tako?
Pazi sta ja za sada imam...cauru od freze imam. Imam i kardan nekakav valjda od lade tristaca il tako nesta. imam i diferencijal neki zaboravih ga poslikati ima diskove pozadi. E sad...ja bi to onda mogao ovako odraditi...ide diferencijal na prikolicu od diferencijala ide taj kardan originalni dokle vec moze da dodje. Tu na kraju njega stavljam pent lager(koji trenutno nemam...jel to imaju samo auta na zadnju vucu?)...e ostaje mi onda samo od lagera sprovesti nekakvu cijev do kinetickog(kog takodje nemam al lako nabavim) i tamo na kineticki navarim cauru kako si ti i odradio.. Ostaje mi onda samo jos problematican spoj te osovine kratke od mkt do pent lagera i kardana autovog u njemu...jer to treba ili tu variti pa kardan negdje sjeci ili tu nekako rijesiti ono da se more izvlacit uvlacit kardan radi skretanja i montiranja

Eto tako nekako sam ja to iskombinovao da ide...a dal se more tako rjesiti ne znam. ZNaci diferencijal pa kardan od auta skroz dokle ide(da bi bio sto kraci put od pent lagera do mkt) pa na kraju kardana ide pent lager pa od pent lagera mala osovinica do poluosovine kracene,pa kineticki pa caura pa mkt :) S tim da toi treba sve iscentrirati da osovine budu ravno izvarene, da dio savijanja kinetickog bude u osi sa savijanjem prikolice i da pent lager bude sto blize mkt...eto valjda sam ponesto i shvatio...



I hvala sefe na javljanju i detaljnim objasnjenjima
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Iza pent lagera ne treba dupli zglob .

Kad več grunfaš grunfaj tako da iza kinetičkog ne radiš teleskop nego dužinu odredi tako da čahura kliže po osovini od mtk .
Ako kintički staviš na pravo mjesto u odnosu na centar skretanja onda je uzdužni pomak kardana jako mali , gotovo nikakvi .
Malo je muka kad treba priključiti mtk i prikolicu jer je sve na mjeru
U tom slučaju kinetički i križ iza pent lagera spoji nekom tankosjenčnom cijevi .
Nemoj uzimati vodovodnu cijev jer je užasno teška .

edit:

Pogledaj moju drugu sliku , povečaj je , ispod ljevog naslona za nogu se vidi koliko kardan "šeta"na teleskopu
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
A pazi sad ovo...na kraju kardana ima ona ko muska spojnica koja ide u mjenjac...e sad...sta mislis kad bi negdje na otpadu uspjeo naci zensku spojnicu za tacno daj kardan...nju zavariti na poluosovinu...a ostalo odraditi kako je pobrojano...onda bi to bio dobar posao jer bi se mogao taj dio od mkt do pent lagera pomjerati unutra i van i to kod samog pent lagera...a cijev nikakvu ne moram ni koristiti samo nadjem poluosovinu koja je dovoljno dugacka da stigne do pent lagera i tamo je odsjecem i navarim na nju zenski dio u koji ce ulaziti kardan. Ili ako je poluosovina preteska onda i neku tanju cijev naci jbt nesto smisliti...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Gdje budeš našao poluosovinu dugačku skoro metar . jedino od hamera .
A i teško je to
 

Najnoviji postovi

Na vrh