• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Samogradnja kardanske prikolice za motokultivator Labinprogres

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,427
0myk.jpg
T-FIX debljina im je od 9mm do 30mm.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Napolitanke :icon_pray: mljac, mljac, mljac
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,754
Ne znam, frend nije niti imao nekog izbora zbog debljine, ali što sve on vozi od rinfuze do paleta i još veli da mu je super jer se roba gotovo i ne pomiće, tako da je odlučio na drugoj prikolici staviti to umjesto Al profila.
 

ZELJAC DMP

Član
Tu od
2 Lip 2013
Poruka
119
Na onom dijelu homokin. zgloba koji ide u kotač napraviš izvana kućište s dva lagerima, a iznutra cijev koja ide na kardansku osovinu MTK. Dugački dio poluosovine usmjeriš prema diferencijalu.

Jel može tu kakva slika kako to izgleda, baš mi to nije previše jasno.
 

ZELJAC DMP

Član
Tu od
2 Lip 2013
Poruka
119
Ovo ti je jedini pravi i ispravni zglob , sve ostalo je igrarija .

Kiper nije nužan ali ako konstrukcijski pratiš orginal nameče se kao opcija koju je šteta odbiti .
Kiper je osakačen naročito ako imaš 12 cola gume i šasija bude minimalne visine koliko je potrebno radi guma .
Obavezno izvadi zadnju stranicu prije kipanja jer ako si skipaš na nju opet ti sljedi lopatanja :lol:
Kukurz , gnoj , pijesak , iskipa koplet samo na brijegu , po ravnom imaš robu razvučenu 4-5 metara

Puknuti
Jel može koja dimenzija i još neka slikica malo sa drugih strana i izbližeg, ovo rješenje mi se čini daleko najbolje od svih viđenih.

Na nekim slikama sam vidio da ljudi stavljaju ležajeve na tom dijelu, da li to stvarno ima potrebe?
 

ZELJAC DMP

Član
Tu od
2 Lip 2013
Poruka
119
Na original prikolici je zadnji dio kardana do diferencijala klizni (cijev u cijev) zbog spajanja na mtk (barem mi tako gazda prikolice kaže).
Da li je to potrebno raditi ako se radi spoj kao što je kod puknutog jer na drugim prikolicama koje su samogradnja nisam zapazio to riješenje
 

Prilozi

  • prikolica panti kardan.jpg
    prikolica panti kardan.jpg
    49.3 KB · Pregleda: 4,573

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
ZEljac nije to samo zbog spajanja na mkt. pazi i da je to fiksno mogo bi se kardan prikopcati na mkt samo bi ga morao stavljati istovremeno sa ostatkom prikolice. Nego je to tu prvenstveno iz druge namjere... pazi ovo kad motas lijevo desno traktor se ajmo reci tim djelom mjenjaca primice diferencijalu smanjuje se razdaljina a kad ispravis poveca se. Da nema tog pomicnog dijela ne bi ni mogo motat a ako malo i bi krstove kardana bi lomio ko perece.

E sad mene samo zanima koja su sve rjesenja povodom toga...kolika duzina treba djelova da bude koji ulaze jedan u drugi. I sta me zanima jos dosta...da li je moguce isvesti taj prikljucak u kardanu koji je od cijevi znaci cijev u cijev da ide...e sad kako odraditi da se more pomicati cjev unutar cijevi a da se pritom ne okrece
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,754
Mišljenja sam da ako bi centar križa stavio u os sa klinom da u tom slučaju i ne bi dolazilo do velike promjene duljine vratila. Naravno nešto dilatacije je potrebno prilikom vožnje po neravnom terenu. Ne znam, imaš sistem kao kod klasičnog "limun" teleskopskog vratila ili iskoristiti npr kardan od nekog manjeg terenca.

Suzuki samurai:
driveshaftkit-600.jpg
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Puknuti
Jel može koja dimenzija i još neka slikica malo sa drugih strana i izbližeg, ovo rješenje mi se čini daleko najbolje od svih viđenih.
Može ali za kojih 10 dana :drink:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZELJAC DMP

Član
Tu od
2 Lip 2013
Poruka
119
I ovo je čvrsto ali mislim da je ono od puknutog jače
Jel može još slika cijele prikolice?
Da malo vidimo konstrukciju, sanduk i dr.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Uz duzno postovanje al te prikolice nisu napravljene za ekstremne terete i lose terene,pa uz tu duzinu ruda na kopcanju nema vise od 200kg ako sjedi covjek od 100kg.
Tak da ovo kopcanje je i vise nego jako!
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Oficir...jesi li ti siguran da tu na rudi bude samo 200 kila? Sto se onda profili krive ispod sjedista sto se klinovi habaju sto traktori i sa originalnim prikolicama dobiju lufta s godinama...pa nije valjda zbog 200 kila bemu misa? :(
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,822
ja sam sa svojom oriđiđi prikolicom bez problema vozio paletu blokova 20-tke nekih 10-tak kilometara bez posljedica,s tim da su gume nove....
evo i dokaza...

 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Sto je rudo duze to je poluga veca i s time manji teret na kopcanju(papuci).
Ja sam komentiral samo kopcanje a ne rudo.

Gle ljudi svasta voze i svuda da ne govorim o pretovaru male prikolice i male freze koja nije traktor nego i dalje freza....

Ljudi trgaju ogromne traktore i jake prikolice a di nece ovo malo kaj imaju.
Te prikolice nisu napravljene za prevoz velikih tereta po neravnom losem i brdovitom terenu,treba se prilagoditi uvjetima di se vozi.
Po ravnom i asfaltu se moze prevest veci teret al po losem terenu NE DUGO!!!

Ja sam ti vec napisal ako hoces da prikolica i rudo izdrze napravi rudo od pocetka do kraja prikolice bez prekida,i onda na to dovezat konstrukciju e to ti se nebu pigalo nigdje jer nema spojeva i prekida i mozes biti bez brige ako bude i pretovar nekad! To je kaj se rude tice.
A ostatak mozes napravit sa kombinacijom okruglih i pravokutnih cjevi 4x6cm,i nebus vjeroval koliko je lagana a jaka ta konstrukcija,samo rudo mora biti pravo jako jer je dugacko i nemas frke,a za teret na mtk se ne moras brinut jer bu osovina na prikolici bila na sredini(vagi).
 

ZELJAC DMP

Član
Tu od
2 Lip 2013
Poruka
119
Abarth822. Čemu služi ovo označeno na slici i da li je zavareno za klin? zašto? koliko je promjer (debljina) klina?
 

Prilozi

  • priključak na mtk abarth.jpg
    priključak na mtk abarth.jpg
    51.3 KB · Pregleda: 1,688

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,427
Ovo fiksira klin u drugoj i petoj uški (srednjima od svake tri) da ne mrda.Klin se okreče u 1-3-4-6 uški.Klin ima 28 mm.Namazano je sa grafitnom mašču i neče se baš brzo razlokat.Znam i ja da postoji i bolji način ali tad sam si tak zamislil pa jebiga za mene je dobro a za druge kako kome paše. L.P.:drink:
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Narode jel vidjeo ko ove slike sa 3 strane ove teme

http://poljoprivredni-forum.com/attachment.php?attachmentid=5599&d=1371018821

Jako jednostafvno rijeseno kacenje traktora na prikolicu. Cijevni profil je ruda...cijev u cijevi...to ulazi u usice, cijev izbusena za klin koliko treba i bujrum.

Ako vlasnik slike posjecuje ovu temu molim da mi kaze kako se pokazalo ovo rjesenje jel ima klimanja itd.

I ako nije tesko da kaze vlasnik kako je rijeseno rotiranje prikolice tj kad traktor ide po ravnom prikolica naleti na brdo pa se zakrivi...kako je to rijeseno...
 

Najnoviji postovi

Na vrh