• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Samogradnja kardanske prikolice za motokultivator Labinprogres

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Jebiga za kipu ne znam ali volan hidraulicni ili bilo kakav drugi nikad ne bih imao na traktoru...koliko mi se puta desilo picis kroz livadu pa naletis na panj ili upadne u rupu ili ponese ga u kanal...da ti nije rucki prevrno bi se...ruckama ga zadrzis...a kad ti je volan u ruci i kad ga ponese negdje onda tim kurama mos samo cigaru zapalit i gledat kako ide...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Točno tako , pod ručkama osjetiš opterečenje isto kao i kad voziš auto bez serva , osjetiš kaj je pod kotačima .
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Vidjeo sam u onoj temi o prikolici bez pogona da dosta forumasa koristi one auto prikolice najobicnije za labina, ono prepravi se prikljucak i vozi se traktor sa time.

Cak sam skuzio da neki imaju prikljucak koji je demontazan sto je super stvar jer sa par sarafa mozes da vozis prikolicu i na autu i na traktoru. E sad...

da li je iko od vas pokusao kombinaciju takva jedna mala prikolicica i kardanski prenos? Znaci izbaciti zadnji most od prikolice i staviti diferencijal od lade i kardan i picis :)
Jes da tovarna moc nije ni pola od originalne ali dobija se jedan mali fini efikasni strojcic...

Jel ko probao to?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,233
Nemreš ju onda voziti s autom, jer nemaš kam s kardanom.
Inače, ak mijenjaš osovinu na prikolici, moraš ju ponovno atestirati (da bi ju mogel registrirati).
To se ne isplati, jer atest košta k'o samogradnja nove prikolice za MTK.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
mozes ti staviti diferencilal dole samo ako posle vozis sa automobilom veliki otpor pravi diferencijal[ teze je vuci] .moze se resiti preko prenosnog lezaja da jedan deo kardana ostane a drugi da se skine i ruda izmenljiva. ali sve su to komplikacije koje prilicno kostaju u izradi i treba svaki put dosta sarafati ako zelis koristiti za obe namene. ja sam iskoristio auto prikolicu za hondu stim da je sve original samo montiram drugi prikljucak umesto sape za kuku. dva vijka odvrni zavrni i reseno. druga stvar je sto sasija obicne prikolice dosta slabija i niza od mkt tako da kruta veza diferencijala pod teretom nebi bila bas dobro resenje za sasiju i pitanje je visine od tla zbog zaglavljivanja na losem putu.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Pa cek...visinu odredjuje promjer tocka...a prikolica je samo spustanija diferencijalu...

Nego to oko krute veze te ne razumijem...ne bi bila kruta veza diferencijala na prikolicu nego preko onih lisnatih opruga kao sto je i osovina originalna prikolice odradjena...sta mislis o tome?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,233
Apokaptus, napisal sam ti. To se ne isplati prepravljati ako imaš registriranu prikolicu.
Svaki put kad budeš trebal voziti prikolicu autom, budeš moral skidati kompletan kardan šarafima na prirubnici.
Ako pak postaviš federplate, auto prikolica ti bude jako visoka.

Napravi pogonsku prikolicu zasebno. Ne mora biti velika kao originalna.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
A sa listatim oprugama...kako bi to radilo na kultivatroskoj prikolici...posto je svaka fabricka fiksna bez amortizera? ? ?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,233
Pa, udobnija za voziti.
Treba postaviti gumene graničnike za slučaj pretovara.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
gumene granicnike obavezno jer bice udobnija ali i nestabilnija i prevrtljiva jer teret na kosini vise iskrece i optereti lisnatu oprugu koja je u strani niza. drugo kardan mora imati dovoljno dugacku spojku cev u cev ili vec kakav je sistem . rad na oprugama dodatno izvlaci ili uvlaci kardan .pravili su kod nas te prikolice sa gibnjevima za prevoz maline ,kupine ili slicnog tereta .
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,233
... jer bice udobnija ali i nestabilnija i prevrtljiva jer teret na kosini vise iskrece i optereti lisnatu oprugu koja je u strani niza...
Balansštanga od Juga45 čuda čini.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Ne kontam vica sta mislis pod tim cjev u cjev...to neki metod fiksiranja kardana za lisnate opruge ili?
 

ChykaKure

Aktivni član
Tu od
4 Velj 2013
Poruka
284
Kontam da se odnosilo na uzdužno kretanje, kao kod skretanjja, da ne bi doslo do otkapcanja ili oštećenja spojeva.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Mislis na otkacivanje diferencijala od lisnatih opruga? Ma jok to nema sanse...pa pogledaj i na ladi staroj kad uletis 100 na sat u krivinu(ako imas muda za to :) ) diferencijal ne otpada a vezan je isto tako preko ona 2 zakrivljena sarafa koji idu preko lisnate opruge.

A to sto se tice problema sa amortizacijom ako je to problem to se lako rjesi...sipku jednu zavariti od sredine lisnate pa gore prema prikolici i eto ga vice nema amortizera :)
A opet ostaje lagan nacin da se uz par prepravki od auto napravi mkt prikolica
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
E narode...kreno sam danas nesto na brzinu sarafati...nabacim slike kad stignem i dodjem do aparata. Nadam se da ce biti koliko toliko ok.

Nego...handre me sad za sad oridjidji gume zadnje moracu da se snadjem za pocetak sa obicnim auto gumama.

Negdje je neko pisao u postotcima ili tako nesto kolika je otprilike dozvoljena tolerancija tj razlika izmedju obima guma a da getriba ne trpi.

Gume na mom mkt su one obicne stare cini mi se oznaka 12x5 Obim im je oko 180 cm.

E sad mene zanima podatak koliko cm + - od tog obima je ok i podnosljivo za mjenjac a koliko se ne smije prekoraciti?
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ono sto sam pisao cev u cev se odnosi na kardan. imas vecinu kardana gde se uvlaci jedna u drugu a neki prave od ladinog ili fiatovog kardana koji se razmice na nutove. e to se mora razmeriti dobro da kardan prilikom skretanja neizadje jedan iz drugog ili napinje kad ide pravo a ako je na gibnjevima pozadi taj rad se jos malo povecava
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Aaaa to. To kontam. Ja i kontam ladin kardan staviti mozda produziti malo necim vidjecu kako. E sad...meni samo treba neko da objasni kako se to sa kardanom ladinim radi. Original je kocka u kocku. E sad ako stavimo cjev u cjev jedna ce se okretati druga ne...meni nije tu jasno kako je u tom slucaju izvedeno blokiranje cjevi da se ne more jedna u drugoj okretati a da moze jedna u drugu ulaziti izlaziti
 
Na vrh