• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Samogradnja kardanske prikolice za motokultivator Labinprogres

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
Pa cijev nije samo okrugla i cetvrtasti profil je cijev !
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
ahahahahaha presli ste me :)

Postoji li neki fazon to sa OKRUGLIM :) cijevima da se odradi?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Napisal ti je post prije Vica.
Trebaš imati unutarnje i vanjsko ozubljenje na okruglim cjevima.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
eee...ali kako to izvesti? Sta uraditi sa cijevima? Imal gdje kakva slika il ako nema pisite :)
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
Postoji jednostavan nacin da to rijesis na okrugloj cijevi , medjutim to mora biti cvrsta i debela cijev . nadjes si dvije dimenzije cijevi koja ide jedna u drugu sto vise na knap , zatim na vanjskoj urezi na suprotnim stranama uzduzne sliceve , isto urezi na unutarnjoj cijevi ali krace taman toliko koliki komad plocevine ces provuci , recimo cetiri centimetra , zatim kad uvuces manju cijev u vecu ubacis plocevinu i jednostavno zavari za unutrasnju cijev . Jelda nije neki problem , sve odradis brusilicom i svajsaparatom .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Odlican predlog. Jednostavna rjesenja su uvijek najbolja nema sta. Predpostavljam da cijev sa plocevinom treb biti zarezana samo toliko da plocevina moze uci u nju a ova druga vise da ima se taj hod.
E sad nesto mi pada na pamet...tu ulaznu cijev malo ojacati da se ne rasiruje. Prosto navariti novu cijev ili komad metala preko zarezanog dijela ne bi bilo ok po meni jer bi onda plocevina morala biti precizno odrezana na knap vanjske cijevi sto bi moglo dovesti do sirenja te cijevi i belaja. Zato meni ovo pade na pamet.
Na vanjsku cijev unutar koje ce se kretati plocevina se sa strana kuda je zarezana moze navariti jedan mali L profil i onda plocevina moze biti znatno sira a slobodno se kretati. Evo na ovo mislim:

Kako vam se ta ideja cini?

E sad moze li mi iko otprilike reci koja je potrebna duzina tog usjeka tj. koliko cm kardan treba da moze da radi unutra i vani....da li bi zarez od pola metra bio dovoljan a kada stoji ravno traktor da bude u sredini zareza plocevina znaci ukupno po 25cm da moze tamo amo da radi...ili treba vise ili manje?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,233
Pa kupi pol metra limun cijevi i s njom produži postojeći kardan.
Ovakva rješenja lupaju na zazorima i uništavaju pogonski sklop MTK.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,233
Cijev za traktorske kardane. Dvokraka je oblika limuna ili trokraka, svejedno. Pitaj u trgovini koja prodaje i servisira kardane
 
Posljednje uređivanje:

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
najsigurnije ti je od starog traktorskog kardana napraviti. nesme imati mnogo lufta jer tad vibrira kardan a time brzo sradjuju sklopovi. ako nadjes neki stari kardan kome su krstovi popucali mozes ih iseci i od cevi tih napraviti. treba bar 30-40cm duzine oba komada da bi bolje drzalo i da manje vibrira kardan. setanje cevi je mozda oko 10cm mah. ali je kazem bolje kad ima malo vecu duzinu i povrsinu naleganja. sve te budjevine mogu skupo kasnije kostati. i pravac kardana mora biti dobar. ako iskrivis varenjem imaces besplatan vibrator u voznji
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
Ma samo ti napravi kako sam ti rekao , hod ne trebas pola metra , maksimalno 15 cm i ako nadjes dobar materijal ne trebas nista navarivati i stiti cijev nema veze ako je i centimetar duza plcevina od vanjske cijevi nista se nece desiti i ako namotas malo trave doj vozis po sumi !
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
15cm u oba pravca ili samo u jednom? Znaci npr kad stoji mkt pravo u odnosu na prikolicu i kad je kardan nakacen...da se isti moze skinuti i 15cm gurnuti prema diferencijalu? JEsam li ukapirao?

Vica...razumijem ja tebe o cem pricas jebemu misa pa sto puta me u zivotu neka glupost skupo kostala ali sta da se radi ovdje se tako zivi...krades i od juce i od sutra za ovo veselo danas da bi ga nekako prekrpio...
POrobacu ovu varijantu sa plocom to mi se cini kao dobra varijanta samo ako znadnem to precizno odraditi.
Sve djelove sam vec pronasao osim vrazjeg kinetickog zgloba i nekakvog vraga koji cu privarit na njega da bi njega mogo naturit na mkt. drugo mi nista ne fali
 

ChykaKure

Aktivni član
Tu od
4 Velj 2013
Poruka
284
Sama čahura koja paše na labinov kardan dodje 20ak €. Vidio sam na pik.ba da netko kod Tuzle prodaje kompletne zglobove za 60-80km, samo mi daleko...
 
Posljednje uređivanje:

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
343
Da malo oživim temu.....

Pročitao od prve do zadnje strane.

Lepo je graditi u DIY režiji jednoosovinsku kardansku prikolicu, i vidim da ste se koncentrisali isključivo samo za jednoosovinsku prikolicu.

Sa tom fabričkom prikolicom sam prevozio svašta: pesak, drva, kamenje,...... i uočio sam njegovu manu - mala mu je dužina od 2 metra za prevoz od na primer dužih trupaca drva ili aluminijumskih cevi dugačkih 6 m za navodnjavanje......

Nego, nisam razumeo za onaj kardanski zglob da tu treba nešto dodatno intervenisati kako ne bi u krivinama došlo do naprezanja odn. napinjanja upravljača.

Bio bih zahvalan ako mi neko od Vas odgovori šta treba uraditi kako bih komotno i lako menjao pravce kretanja mtk.

Drugo, znam koristiti Google SketchUp, pa bih mogao lepo nacrtati prikolicu u detaljnom 3D prostoru u razmeri 1:1 i postaviti tu slike te prikolice iz svih mogućih uglova sa merama i presecima.
 

gradic

Član
Tu od
5 Sij 2014
Poruka
52
Pozdrav forumašima ja sam jedan od novih ali stari korisnik motokultivatora Honda F620y koje posjedujem 26 god.koji je sada na izdisaju pa sam se odlučio na kupovinu novog Labinca greena. Molio bih forumaše da mi razjasne princip rada mjenjača jer mi neke stvari nisu jasne koje pišu u upustvu od grena a koje sam našao na forumu odnosno pokretanje kardanske prikolice.Prvo pitanje:Dali je moguće pokretati motokultivator samo u njegovom pogonu i ako je spojena kardanska prikolica. Drugo pitanje:Dali je moguće pokretati motokultivator samo pogonom prikolice odnosno donjim vratilom a da nedođe do kakve havarije mjenjača jer upustvo kaže da se prikolica vozi samo u sinhro. Treće pitanje:Dali se mogu šaltati brzine iz prve u drugu odnosno iz treće u četvrtu bez stajanja odnosno dali kultivator ima sinhrone. Molio bih forumaše ako netko ima kakve primjebe na motokultivator da ih navede. Pozdrav forumašima.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
1.Da
2 Drži se pisanih uputa , vožnja "pod frezom" ga ubija i ne preporučam ju .
3. Nema sinhrone , dakle NE ..u praksi je drugačije ali to je praksa a ti je nemaš

Vaš velečasni
 

Težak

Član
Tu od
25 Lip 2013
Poruka
30
Pozdrav i tebi gradic,a puknuti mogao si malo bolje čovjeku objasniti.Znači imaš opciju biranja pogona od samo mtk-a,prikolice i sinkro.Za pogon samo mtk-a kardan staviš u ler,ako hoćeš samo pogon prikolice mjenjač od mtk-a staviš u ler najbolje oboje i spore-brze i onda biraš brzu ili sporu frezu i na kraju za sinkro pogon staviš kardan u položaj kada je dolje vratilo sinkorizirano s mjenjačem.Ja pogon samo preko prikolice koristim samo kada sam prazan zato što je brži.Spora freza je možda malo brža od druge brze a brza mnogo brža ali samo p oravnom možeš vozit nema šanse da u strani voziš u brzoj.Što puknuti reče u jednoj raspravi vezanoj za vožnju na frezu osjeti stranu prije nego je ti vidiš i na kraju čestitke na kupnji stroja neka te dugo služi i bez kvarova.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,427
Ali baš pod frezom tako lepo ide i fino se šalta iz spore u brzu frezu med vožnjom.:icon_rofl:
 

gradic

Član
Tu od
5 Sij 2014
Poruka
52
Pozdrav i tebi težak ajde mi odgovori kolika ti je prosječna brzina kad si u brzim brzinama prikolice i koje imaš točkove 12 ili 15 cola a i ja mislim koristiti taj brzi prijenos samo kad sam prazan jer do šljivika imam 12 km Mlio bih tvoje mišljenje o točkovima šta je bolje Ja još nisam kupio motokultivator sad sam u pregovorima za jednog sačuvanog samo tako ali ga moram isprobati u svim mogućim opcijama ako imaš kakav savjet napiši inače sam mislio kupit novog sa palenjem na alnaser u proljetnoj akciji. Ovog što sad gledam je palenje na štrik pa ajd mi reci šta misliš o tim palenjima . Pozdrav
 
Na vrh