• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Samogradnja kardanske prikolice za motokultivator Labinprogres

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Koliko kosta kod vas u HR prednji zglob kardana...jbt ovdje u bih je 35 eura ne mogu da vjerujem koliko je skupo. 35 prednji skoro 40 zadnji....
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,386
Mogu li se na ladin diferencijal postaviti manji dobosi ili ti ga tromble od stojadina ili nekog drugog auta? Samo mi je bitno da su manje od ladinih da mogu staviti 12-ke felge i gume sa ripnama. Mijenjam diferencijal pa da i to sredim ako moze.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
I meni ce to biti belaj kada budem pravio, meni diferencijal od tristaca sa diskovima i 12ka felga ne moze na njega. 13ka ide normalno ne smeta joj disk ali nemore 12ka guma na njega. Pa cu ili gume od auta istih dimenzija ko prednje morati ili felge nekako prepravljati....
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,386
Nije to meni toliko ni bitno ako ne moze ionako vise nesto ne tovarim na njega,a ako i zapne negdje nabacim lance i vozi dalje. Na ovom dif su mi otisli lezajevi i ne mogu da ih nadjem nigdje.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,427
Trebalo bi probat ak se može nekak namontirat zadnja anker ploča od zastave ili pegle novi tip.Bubnjevi su manji i uži pa bi se morala i ploča pomaknut sa nekim distancerima prema van.Ko se hoče malo igrat za probat bi verovatno i uspeo.Ja nisam probo tak da ???.:icon_axe:
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,386
Imam zadnje komplet od stojadina pa cu kad skinem ovaj dif. na njemu majstorat i probat to uklopiti, poslije mi je to lako prebaciti na novi dif.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,427
Pa evo kad več imaš na lageru i sad preko zime nije vrag da ne bi uspelo.
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,386
Kolega ako je kod vas zima kod nas nije,sad ce mjesec kako nista nije palo i toplo uzas za ovo doba godine. Jbg ja sam student pa i nemam nesto vremena. I ovaj dif ceka dvije godine u garazi da ga ugradim.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Kakva crna zima ja ovdje vec poceo da orem.

I to zivim u mjestu gdje bas znaju biti zestoke zime a ove godine cijele nije 2 3 puta pao snijeg po par centimetara ni jedan jedini dan nije osvanuo ujutru. Bilo je uvece padne snijeg sutra popodne mozes u majici kratkih rukava hodati.

Pobudalilo vrijeme totalno...


ja vec poceo orati sto u ovim krajevima se nije moglo u ovo doba nikad raditi
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Istocna Bosna, tj skroz istocni kraj Republike Srpske, nekih 120ak kilometara istocno od Sarajeva.


Tu vam ja obitavam :)
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,386
Koji je grad? Ja sam na nekih 60 km istocno od Sarajeva. Stalno sam na tockovima po citavoj BIH pa mozda se nekada i sretnemo.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
O jebote pita ja sve kontam da si iz Hrvatske i ti ko vecina clanova foruma, nisam ni pogledo u profilu da ti pise Sokolac. Ja sam jarane iz visegrada tu smo mi jebote sat vremena voznje jedan od drugog. Ja cesto idem na Pale imam tamo dobrog jarana, pa kad budem isao nekad javim se da odemo na kavu.


I bogati da ne znas mozda prednji zglob za labina koliko kosta gore kod vas, ja neki dan bio u gorazdu 70 maraka kosta ja nisam mogo vjerovati jebote kineticki najjeftiniji moze da se nadje nov kinez za 20 maraka, ne bi mu 70 dao za zglob makar mi za koljena svog trebo. preskupo brate preskupo.

a hocu nesto iskombinovati imam malu prikolicicu na koju hocu staviti kardanski pogon, kardan ladin imam, diferencijal imam...samo mi jos centar lezaj fali i vrazji prednji zglob.

Pa da ga osposobim na 4x4 vucu....mala je ova prikolicica nemoze nista ozbiljno na nju ali za uvar je za sada dok ne imadnem para za pravu prikolicu, a sad sa prednjim pogonom samo nemogu nigdje, natovarim pola metra sijena nemogu po ravnom krenuti :)
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,386
I ja sam vise u Sarajevu nego na Sokocu,ali kad treba da se radi tu sam. Iduce sedmice idem na Skolac pa cu da svratim kod ovog naseg prodavaca. Ja sam ugradio kineticki od stojadina,a kardan je od lade. Kad odem slikat cu da vidis kako je uradjeno.
Kod njega je onaj mali kardan za traktorske roto kose 120 KM,ovo bi trebalo biti jeftino.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Ugradio bih i ja kineticki naprijed ali na zalost nemam nikakav zglob prednji stari sjeban pa nemam sta naturiti na izlaznu osovinu naprijed na mjenjacu. Inace planiro sam da ide diferencijal pa kardan od lade, pa centar lezaj, pa mala osovinica i zglob a kad se zglob razjebe prerezem i nadovarim kineticki. Ali mi stvarno to preskupo 70 maraka platiti zglob a na zalost nemogu ovdje nigdje naci da bi neko prodo neki stari rajzebani

A poslikaj kad stignes interesuje me kako si ti to uradio
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,386
Nije problem slikat cu. Negdje sam ja imao jedan onaj hepek sto sam pravio za kosu pa bi se na njega mogao navariti zglob. Imas u temi "prikljucci" na 23 strani gdje sam postavio sliku kose kako to izgleda. Ako ga nadjem mogu ti ga poslati.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Da znam na koji prikljucak mislis imam kosu. Ali na zalost samo jedan taj prikljucak pa ga nemogu iskoristiti jer ne bi mogo kositi onda.

Drug je jedan tako nesto kombinovo, presjeko taj dio na pola navario kineticki, busi rupu i navoj pa sarafom stezo zglob taj na izlaz osovine al mu posle razglodo saraf izlaznu osovinu tamo gdje je glodo lijevo desno...
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,386
Kod mene je napravljeno od ovog nastavka za kosu,samo sto su na kraju kardana uradjeni kroneri i postavljena opruga da ne spada zglob sa izlazne osovine.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Apokaptus ti imas jaku frezu idosta se patis sa tim pogonom i pitanje Jel bu to sinkronizirano kao treba.
Ja bi na tvom mjestu kupio dobre gume,utege na felge i napred i lance za teze uvjete vožnje.
Koliko si novaca dao za dif i ostale sitnice?
Još jedna sitnica sto ti je rudo duže to ti bude manji potisak na frezu i teze bu vukla punu prikolicu.
 
Na vrh