• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Samogradnja samohodne rotacione kosilice za voćnjake

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Evo ovako stoje stvari , planirao sam ovih dana da potjeram akciju uz pomoć nekoliko prijatenja da probamo uraditi ovaj ''projekat'' do kraja ali danas odmah naiđem na problem
Ova kosačica , svi smo mislili da je predviđena za 1000RPM pogonskog kardana , međutim NIJE :icon_butt:
Kompletna redukcije kose i njenih reduktora je 1:4.2 , kompletna redukcija moje kosačice (standardne) zadnje sa 4 diska kojoj je pogon 540RPM je 1:5.2
Znači ova frontala kosačica nie namijenjenja za kardan 1000 nego u najvećem slučaju 720 ili čak i za 540 pošto ja kada radim sa ovom mojom zadnjom kosačicom i nemam potrebu za nekim većim brojem obrtaja kardana , na pola gasa radi sasvim uredno

Znači problem je sledeći , ono što sam mislio da sa radilice idem samo jednim parom remenica do kardanske osovine mi je sada problem jer nemam remenice odgovarajuće veličine a sve da ih i imam nemam prostora da ih upakujem , izgleda da ću morati da idem sa 4 remenice i jednom pomoćnom osovinom da dobijem neku optimalnu brzinu kardana a i da motor radi u režimu oko 2000 obrtaja da mi je iskorištem i motor
Malo zeznuta situacija
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
a sto neubacis neki manji menjac umesto silnih remenica. cini mi se da ti je u prvoj brzini redukcija oko 1-4 . na izlaznu osovinu lako preraditi za kardan. skines deo zvona koji smeta i nista veci nebi trebalo biti po gabaritima. ok kadeta 1200 ako mozes naci sitija on je malen
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Mjenjač nije loša ideja , pogledat ću dal' može da se uglavi nekako
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ili pogledaj od rekorda sa 4 brzine. isto je mali menjac a vrlo robustan. veliko je zvono a njega iskasapi. jedino mozda nije lose ako bi se dodalo kakvo manje kuciste sa lezajem na spojnicku ako ces na nju postaviti remenicu.posto je njoj oslonac u cauri zamajca zbog bocnih sila. i rucice menjaca su direktno na menjacu odozgo sto ti je plus za ukljucenje.ili da ga probas sa gumenom spojkom fiksirati na radilicu direktno. za telo lamele pricvrsti jednu stranu a drugu na radilicu. ako se secas imaju neki gumani prenosnik na izlasku menjaca a kardan se na njih kaci. imaju lade jako dobar.time bi izbegao remenice nacisto. samo ako imas prostora
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Imam jedan mjenjač od mercedesa i pokušat ću njega da ukomponujem , znači na dio gdje je lamela mora da dođe remenica a na izlaz iz mjenjača će da produžava kardan naprijed prema kosačici , onaj hardijev zglob tu će dobro da se uklopi jer zbog dužine kardana dobro će da dođe
Znači sa motora do mjenjača mora da bude remenje zbog položaja

Znam da je od kadeta najmanji mjenjač ali toga nema više nigdje
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
mozes remenicu zasrafiti ili zavariti za srce lamele .samo onda jedan lezaj sa kucistem dodaj otprilike gde je nosac druk lezaja zbog sila bocnih na spojnickoj. ili jos bolje ako mozes izvesti manji lezaj sa kucistem na kraju spojnocke gde ulazi u cauru. tu je najveca poluga
 

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
Ima li neko ideju kako bi se ovo čudo napravila neka rotaciona kosačica, ali da ide naprijed (imala bi jedan točak naprijed)? Pogon bi mogao da se uzme direktno sa motora na koji bi namontirao kardan ali mislim da bi bilo dobro da se naprijed na ovaj istureni dio radilice nabaci još jedaan ležaj, čisto da ne trpe ležajevi u samom motoru? Mislio sam da uzmem neki manji diferencijal bez truba (takve imaju mercedesi), spojim ga na motor preko kardana (tu dobro posluži kardan od Lade ili neki homokinetički od kakvog auta) a na ulaz u diferencijal namontiram nekui glavčinu na koju bi došla tri noža. Nešto sasvim slično malčeru kakve ljudi rade za traktore ali meni treba da kosi travu a ne da je melje. Motor ima snage, 10KS. Spojnice bi mi u tom slučaj bila najveći problem mada bih mogao pogon da uzmem i otpozadi (u tom slučaju nemam potrebe za dodatnim spojnicama) tako što bih kardan proveo ispod kućišta mjenjača (kao kod traktora sa prednjom vučom).

http://i42.tinypic.com/aph1yb.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Zašto komplicirati i stavljati ispred motora kosilicu? Biti će teško upravljiva zbog lošeg balansa, a i kako si mislio uključivati pogon kosilice?
 

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
@Hodor

Ručke ne mogu da se okrenu pa sam zbog toga mislio da stavljam kosu naprijed, nije masa neki problem jer bi kosa imala svoj slobodni točak. Što se ovog čuda tiče, ima 10KS, 4 brzine naprijed i jednu nazad, 2 brzine kardana, blokadu i kočnicu.

@Savoris

Mnogo je to para, najradije ću preurediti ručke da se okrenu, napraviti rotacionu kosu od nekog diferencijala ili na kraju kupiti kosu od IMT 509, ima da se nadju za 200-250E a paše na ovo moje čudo (dobio sam adapter uz njeg) savršeno.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Nije problem naći neki reduktor , problem je što ako ideš na jedan radni disk nemožeš imati veliki zahvat , drugi problem je sklanjanje trave da prođe reduktor
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Radio sam ovih dana malo po kosačici , ništa pretjerano ali našlo se vremena malo za čačkanje
motor sam okačio na njegove nosače , skoro namontirao letvu volana i mudrovao oko prenosa kardana
Što se tiče kardana prelazim na hidrauličnu varijantu iz više razloga iako mi se to baš i ne sviđa pretjerano , da izvedem odgovarajuću redukciju i položaj kardana skoro je nemoguće mehaničkim putem
Od svega toga mi je veoma lakše ugraditi jednu hidrauličnu pumpu na čelo dizel motora i jedan hidro motor na kosačicu , kažem ne sviđa mi se ni to potpuno ali bio sam prisiljen

Sadašnje veliki problem je taj što sam imao odgovarajući hidro motor i dao ga kolegi na probu i prodaju , e problem je što je on prodao taj motor , imam pare ali nemam jednu ključnu komponentu
Pih , 'bem ti sreću :mad::
 
Tu od
17 Sij 2007
Poruka
36
Evo da se i ja malo javim ...ja sam isto nešto malo radio na svojoj kosilici ,ali jako malo ....
dsc00937wf.jpg






nikako da je završim a košnja je već počela...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
T

Todi

Guest
zanimljiv projekt,:(clap):
P.S.
slike su odlično postavljene,taman za jutarnju tjelovježbu:biggrin:
LP
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Evo da se i ja malo javim ...ja sam isto nešto malo radio na svojoj kosilici ,ali jako malo ....


nikako da je završim a košnja je već počela...

Kolega ajde malo detalja oko pogona kose pšto i mene čekaju iste muke


Evo i ja sam malo radio na mojoj improvizaciji
Brand nju sistem za upravljanje , donator OPEL , ustvari nekoliko opela :(giggle):

photo0150s.jpg


Ovdje sam dodao još jednu sponu na ovom centralnom cijelu koja dolazi sa letve volana ali nisam slikao
photo0151s.jpg


Još mi ostalo da napravim nosač za ovaj stub volana
photo0154d.jpg


photo0152th.jpg


Prvobitno zamišljeni položaj sjedenja podižem za nekih 10tak cantimetara jer mi je tako prirodniji položaj za nožne komande a i volan mi isto tako dolazi u bolji položaj
Dobra stvar je da ću imati prostora za neko kulturno sjedište :rolleyes:
photo0153ai.jpg


Nemoj da vas buni sadašnji položaj volana pošto nije bio niko da ga pridrži u njegovom pravom položaju
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,421
Koliko još imaš do kraja projekta? Onako okvirno?
Pitam jer je trava u punom rastu...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Koliko do kraja ? Pa do sledeće trave :(giggle): šalim se

Pa neznam ni sam koliko posla ima , evo danas sam cijeli dan radio na upravljanju , najlakše mi je to uraditi ali teško je osmisliti da se uklapa sa svim drugim komponentama
Da se radi o kopiranju nekog stroja daleko bi lakše bilo

Evo sledeće na redu je donji nosač motora pošto će on ujedno da bude i nosač hidraulične pogonske pumpe a i nosač da se motor ne okreće oko svoje ose
Pa je onda na redu sistem kočenja,kvačila,mjenjača i hlađenja motora , planiram sutra nešto od toga da uradim
Znači prvo sam se sada usmjerio na to da osposobim vozilo kao vozilo , posle toga ću da dodajem prednje poluge i hidrauliku pogona kose i te ostale komponente koje ustvari vozilo pretvaraju u radnu mašinu ili kako da to čudo nazovemo
Znači prioritetni cilj mi je ovo pokrenuti i provozati da vidim kako to funkcioniše i kakve su mi brzine kretanja za rad mada mislim da to mora biti dobro
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,421
Koji ce biti radni zahvat kose? Dok god je volje i para napravit ce se, sad il za ovu travu il za sljedecu...
 

Najnoviji postovi

Na vrh