• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Samohodna kosilica - preporuka

Boris Vž

Novi član
Tu od
6 Tra 2024
Poruka
10
16 godina? Zvuči super! Koja je to ako nije tajna?

Mislim da mi se ne kupuje kosilica više :ROFLMAO: ili da zaboravim na pogon pa nastavim gurati i dalje.
Koliko su ti pogoni problematični ustvari?
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,720
U postu 307 na 16-oj stranici ove teme sam stavio slike pogona. Kupi samohodnu puno je lakše za kositi. Gledaj da ima što veće točkove da ti je lakše kad ju vučeš unatrag, i to je to.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,815
O bilo kojoj novoj kosilici zapravo ne znamo ništa. Polako otkrivamo njezine "tajne" dok počne kiksati, ili stane.
PVC kučište getribice za pogon kotača je OK, zaista je bitno što je "ispod poklopca", a to za stare kosilice znaju samo oni koji se s njima svakodnevno bave, gledaju im utrobu / drobovinu. Za nove kosilice tko nešto zna, "sumnjam, s razlogom", to što ljudi piskaraju na raznim forumima su uglavnom poluistine i polu gluposti, slobodno neka se takvi ljute, rado uđem sa svakim takvim u detaljnu raspravu.
Uglavnom velika većina nema pojma kako razlikovati lijevu od desne getribe "na oko", a kamoli kakav mehanizam sadrži. Ja sam rastavio mnoge i još ne bi pametovao drugima "na oko".
Ovo što je kupio kolega @ZJ neki dan, je "klasika" dobra kosilica, provjeren i dokazan stari dobri B&S 190 cc, nije to današnji novi "plastični motor", samo su takve radosti i skupe, on je bio spreman ju kupiti. Ja mu ovim putem čestitam. Imam i ja takvu ALKO silver kosilicu, ali sa Loncin motorom i odgovorno tvrdim da je taj Loncin jednako dobar kao i takva Honda, ali "manje troši benzina", imam ih sve i točno znam kakvi su i koliko troše.
Znam da sad bude "nevjerice" ali kaj ja sad mogu, to je tak 🥂😈.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,815
Moja Vam je preporuka, kupite kosilice s ovakvim pogonima kotača:

IMG_20230429_180946.jpg
Ovo je jedna od AL-KO, a druga od Vikinga. Obratite pažnju na "kut" zuba!!! da ne bi bilo "ja sam mislio"...

Ovo, na slici ispod, je AL-KO, bila je na mojem silveru, pužno kolo PVC i bez zuba (sad je kod mene ugrađena na kosilici jedna gornja, s brončanim pužnim kolom):
IMG_20230429_192552.jpg
To Vam dokazuje da u ama baš svakoj tvornici ugrađuju "svašta", razne modele getribica...

Ovo dolje su također vrhunske i profy getribice:
IMG_20220610_181847.jpg
Kakva je koja unutra možete pouzdano znati samo na ovaj način:
IMG_20230427_085525.jpg
 

Boris Vž

Novi član
Tu od
6 Tra 2024
Poruka
10
Kolega Plus hvala puno na vremenu za napisati sve ovo i ljubazno staviti slike.

Moram reći da se slažem da nije sve što na forumima piše nužno 100% točno i da se ne treba svega slijepo držati. S druge strane definitivno se isplati pitati jer ljudi djele svoja iskustva i time itekako olakšavaju potragu. S obzirom da sam i sam serviser po struci, ne kosilica ali računala, itekako sam svjestan da je danas itekao teško kupiti bilo kaj i računati da će potrajati. Ovo pišem na laptopu starom 15 godina koji me još uvijek itekako dobro služi, ali birao sam točno taj sa ciljem da potraje (ne bi rekao da sam se nadao da će nakon 15 godina i dalje odlično služiti ali eto služi). Sada polako planiram kupiti novi i teško da ću opet imati toliko sreće... ali prvo kosilica :)

Što se tiče ove alkosice otišao sam danas opet u Međimurku pitati i pogledati sam. Sve kosilice SOLO by AL-KO koje imaju u dućanu dolaze sa aluminijskom getribom (iako je trgovac super uslužan ne vjerujem da bi mi dao da ih i otvorim i pogledam zupčanike:) ). Dakle i kosilica 2 i kosilica 5 su alu kućišta getribe. Ono što mi je rekao je da je jedna od razlika između običnih AL-KO i onih SOLO da SOLO dolazi sa polu profi getribama made in USA. Što se motora tiče milsim da ću ići na Loncin.

Na kraju razogovora sam uspio izvući informaciju da drugi vikend imaju "demo dane" i da daju 10% popusta za gotovinu tako da ću pričekati još malo i uštedjeti koji euro.

Mislim da je ova sapunica uspješno završila i da sam našao kosilicu.

Hvala svima na pomoći, savjetima i strpljenju!
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,815
AL-KO ne proizvodi motore, niti getribice za pogon kotača, niti... On proizvodi kučišta / kosišta, ručke i sve zajedno montira na kučišta (tuđe motore, tuđe getribe, tuđe sajle i tako redom).

Husqvarna ne proizvodi motore, Viking nije proizvodio motore...

Motori su bitni, dobri su motori "jaki, novi modeli" B&S-a, Honde, mnogi Loncini, ali ima i odličnih "Kineza", samo ih treba raspoznati, itekako odličnih - naravno ne oni gdje cijela, nova kosilica košta cca 100 EUR-a.
 

mbukal

Član
Tu od
8 Tra 2017
Poruka
54
GT getribe koje su bile na svim SOLO ALKO kad sam prije mjesec dana ja tražio bile su u plastičnom kučištu, te getribe se rade u Francuskoj,Meksiku i Kini, tako je rekao čovjek u eurovrtu i nije spominjao ameriku u kontekstu sa SOLO ALKO, amerika se spominjala za TORO, rekao mi da ako želim premium neka pričekao do početka svibnja kad mu dolazi veliki izbor TORO/STIHL/SABO, toliko nisam spreman investirati u kosilicu po sam investirao u ALKO SILVER PREMIUM, cca.40%manje, aluminijsko kučište getribe sam našao na njoj kao i B&S motor, i ta getriba je bila made in italy, eto imamo suprotno diametralna iskustva o potpuno istim stvarima, nadam se da neču trebati nakon par godina kontaktirati člana plus svezeiglede ovak kak je on prikazal zrulene getribe ALKO SILVER naspram moje ALKO SILVER PREMIUM
 
Posljednje uređivanje:

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,815
WP_20180826_08_50_15_Pro.jpg
WP_20181105_13_50_06_Pro.jpg
Aluminijsko je vanjsko kučište, a u nutra je živo zlo...
pogon-kosilicu-pevec-slika-97445249.jpg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,769
Tražim originalni koš za AL-KO Silver 520 BR RS, pa ako netko ima...

Kosilica je brutalna, a nevjerojatno tiha. Jedino bi bilo dobro da ima varijator, jer je prebrza. Znam da su postojali i modeli s varijatorom, samo očito ne u našim krajevima.
 

Boris Vž

Novi član
Tu od
6 Tra 2024
Poruka
10
GT getribe koje su bile na svim SOLO ALKO kad sam prije mjesec dana ja tražio bile su u plastičnom kučištu, te getribe se rade u Francuskoj,Meksiku i Kini, tako je rekao čovjek u eurovrtu i nije spominjao ameriku u kontekstu sa SOLO ALKO, amerika se spominjala za TORO, rekao mi da ako želim premium neka pričekao do početka svibnja kad mu dolazi veliki izbor TORO/STIHL/SABO, toliko nisam spreman investirati u kosilicu po sam investirao u ALKO SILVER PREMIUM, cca.40%manje, aluminijsko kučište getribe sam našao na njoj kao i B&S motor, i ta getriba je bila made in italy, eto imamo suprotno diametralna iskustva o potpuno istim stvarima, nadam se da neču trebati nakon par godina kontaktirati člana plus svezeiglede ovak kak je on prikazal zrulene getribe ALKO SILVER naspram moje ALKO SILVER PREMIUM
Nisam se stigao javiti povratno ali skočio sam opet pogledati kosilicu tj. getribu i nema veze s amerikom. Aluminijsko kućište made in Italy... poslikao sam ako nekome treba dokaz :D

Nakon 5 dućana i gro kosilica zaključak je sljedeći, nije to više to... niti kosilice niti trgovci. U jednom dućanu nakon jako jednostavnog upita čovjeku koji radi na odjelu sa kosilicama doslovno sam osjetio veliku žudnju da se okrenem i izađem van, pa sam to i napravio. Razumijem da se ljudima nekad jednostavno više neda, niti su pošteno plaćeni za svoj posao... ali ako radiš kao trgovac probaj bar osnove predstaviti ljudima, čini razliku i možda nešto prodaš.

Ovom prilikom bi pohvalio gospodina iz Motorene i zahvalio kolegi Plus koji me uputio. To je bio jedini dućan gdje sam poželio odmah kupiti kosilicu, ne zbog kosilice nego zbog gospodina koji mi ju je predstavio, izokretao, objasnio pozitivne i negativne strane, kotači ovakvi, nož onakav, košara, motor... sve u detalje bez da sam pitao. Ma top trgovac.

Tako da sad biram između dvije kosilice :p
Solo by AL-KO (Međimurka) i Stiga (Motorena). U principu su to jako slične kosilice, samo jedna (Solo) daje 4 godine garanciju i sljedeći vikend ide 10% dolje. Mislim da će to na kraju prevagnuti iako me vuče ostaviti novce u Motoreni.
 

mbukal

Član
Tu od
8 Tra 2017
Poruka
54
Ne treba niš dokazivati fotkama,ne pisati osobne zaključke prije provjere podataka pogotovo kad je to osobno moguče, i kako kaže člam plus identični proizvodi proizvedeni u različitim vremenskim intervalima/pogonima dolaze sa različitim hardverom, plus bi li trebao podmazati nekakvom ,kakvom, mašču/uljem prijenos diferencijalnog pogona ALK made in Itali na AL-KO silver premium 525BR, u autima nikad nisam mijenjao ulje manualne getribe jer mi je majstor rekao ne dirati getribu dok ne počne pokazivati loše ponašanjen (to mi se nije desilo ni na staroj trojci e36 bavarcu sa prijeđenih original 740tkm)
 
Posljednje uređivanje:

Boris Vž

Novi član
Tu od
6 Tra 2024
Poruka
10
Ne treba niš dokazivati fotkama,ne pisati osobne zaključke prije provjere podataka pogotovo kad je to osobno moguče, i kako kaže člam plus identični proizvodi proizvedeni u različitim vremenskim intervalima/pogonima dolaze sa različitim hardverom, plus bi li trebao podmazati nekakvom ,kakvom, mašču/uljem prijenos diferencijalnog pogona ALK made in Itali na AL-KO silver premium 525BR, u autima nikad nisam mijenjao ulje manualne getribe jer mi je majstor rekao ne dirati getribu dok ne počne pokazivati loše ponašanjen (to mi se nije desilo ni na staroj trojci e36 bavarcu sa prijeđenih original 740tkm.
Nespretan izbor riječi. Ništa ne trebam dokazivati naravno, slikao sam da vidim kaj piše gore jer nema šanse da se vidi iz tog kuta i tako sitno napisano. Svjestan sam da je sada gore jedna getriba a kakva će biti za 2mj tko to zna, možda i afrička :D

Još jednom hvala na listi onih 5 kosilica, definitivno mi je pomoglo u izboru i vjerujem da će pomoći i drugima.
Pozz
 

mbukal

Član
Tu od
8 Tra 2017
Poruka
54
Da, takve ALK getribe u Al kučištu su bile na svim ALKO kosilicama, na svim ostalim su bile GT u plastičnom kučištu (Stihl,Solo Alko), sad se samo nadam da onaj pridjev premium u nastavku Alko Silver se odnosi na kvalitetnu unjtrašnjost tog Al oklopa getribe, nek jel bi je kao novu več trebal otvoriti i zaliti sa cca.pol desi ulja ili da pričekam sljedeču sezonu, kak bi rekel hamlet iz mrduše donje biti ili ne biti ssm odmah ili sad
 

Najnoviji postovi

Na vrh