• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

seljačić

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
puno ti hvala za ovo
iskreno sluša sam puno ljudi ali ajmo reći teoretičare više nego da imaju prakse i oni govore da temperatura mora biti nekih 37 stupnjeva
seljačić reci mi ovo što si ti napisao za koju vrstu sira se koristi, tvrdi , polutvrdi, ....
neće mi biti druge negu pravac bihać pa do tebe da popijemo piće pa da mi sve u detalje rečeš a ja da to pišem,ako se slažeš i naravno d adonesem sir da ocjeniš moj koji sam prošle godine pravio


ako ideš do 37 stupnjeva onda se može desiti da ti sir bude presuh,toliko suh i tvrd da ga nožem nemožeš sjeći. ovo što sam ti ja napisao je nešto kao polutvrdi.za pravu recepturu pored sirišta ti treba i kisela sirutka koja se dodaje mlijeku.ali tada dobiješ tvrdi sir jakog ukusa,slično parmesanu. ali ovo sa kiselom sirutkom nemoj prakticirati jer ti treba jako puno sterilnog inox posuđa,nešto kao laktofriz za halđenje mliječnih kultura itd. jako kompliciran proces koji nije za domaćinstvo.
probaj ovaj prvi recept sa manjim količinama kravijeg mlijeka dok nedobiješ ono što želiš,i piši svaki put šta si tačno radio,koliko si mješao,koliko sirišta si dodao,koliko si presao itd... kad nađeš "svoj" sir onda radi po toj recepturi jer svako od nas ima svoj ukus a ukusi su različiti. mi mekane (weichkäse) sireve nismo pravili jer su naše količine (360.000 litara dnevno) bile prevelike za meki sir,pa smo bili prinuđeni praviti tvrde sireve koji imaju daleko duži vijek trajanja od mekih sireva.

od 360.000 litara smo 110.000 litara radili parmesan a od ostale količine brdski sir i ementaler,sve to svaki dan samo nas osmorica u smjeni od 10 sati dnevno sa samo 15 minuta pauze.fuuuujjjj to je bio poso ko u rudniku,
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
ako ideš do 37 stupnjeva onda se može desiti da ti sir bude presuh,toliko suh i tvrd da ga nožem nemožeš sjeći. ovo što sam ti ja napisao je nešto kao polutvrdi.za pravu recepturu pored sirišta ti treba i kisela sirutka koja se dodaje mlijeku.ali tada dobiješ tvrdi sir jakog ukusa,slično parmesanu. ali ovo sa kiselom sirutkom nemoj prakticirati jer ti treba jako puno sterilnog inox posuđa,nešto kao laktofriz za halđenje mliječnih kultura itd. jako kompliciran proces koji nije za domaćinstvo.
probaj ovaj prvi recept sa manjim količinama kravijeg mlijeka dok nedobiješ ono što želiš,i piši svaki put šta si tačno radio,koliko si mješao,koliko sirišta si dodao,koliko si presao itd... kad nađeš "svoj" sir onda radi po toj recepturi jer svako od nas ima svoj ukus a ukusi su različiti. mi mekane (weichkäse) sireve nismo pravili jer su naše količine (360.000 litara dnevno) bile prevelike za meki sir,pa smo bili prinuđeni praviti tvrde sireve koji imaju daleko duži vijek trajanja od mekih sireva.

od 360.000 litara smo 110.000 litara radili parmesan a od ostale količine brdski sir i ementaler,sve to svaki dan samo nas osmorica u smjeni od 10 sati dnevno sa samo 15 minuta pauze.fuuuujjjj to je bio poso ko u rudniku,

hoću puno ti hvala na receptu, iskreno ja ću to raditi od kozjeg mljeka
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155



heeejjj baba danas zvala,ako se nepredomisli,sutra joj plaćam mtk,neda ispod 1750 eura,ali još ut to ide i sijačica koju onaj dan nisam ni vidio.

upali kvrga odmah,ni nedimi koliko sam očekivao.radi ok i na leru nema zahukivanja.

gume su 13ke,neznam od čega su felge.čim dovezem "kombinirku" sve vam poslikam detaljno pa vi dajte komentare,i da znate samo primam pohvale i čestitke,nemoj da čujem jednu negativnu,jesmo se razumli?:weedman:
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532



heeejjj baba danas zvala,ako se nepredomisli,sutra joj plaćam mtk,neda ispod 1750 eura,ali još ut to ide i sijačica koju onaj dan nisam ni vidio.

upali kvrga odmah,ni nedimi koliko sam očekivao.radi ok i na leru nema zahukivanja.

gume su 13ke,neznam od čega su felge.čim dovezem "kombinirku" sve vam poslikam detaljno pa vi dajte komentare,i da znate samo primam pohvale i čestitke,nemoj da čujem jednu negativnu,jesmo se razumli?:weedman:

neka kupuj odmah traktorić i unaprijed ti čestitam ako ti bude što tebalo samo pitaj
a 13 ke su vjerovatno stavljene jer su ih stavljali i na prikolici pa radi kardana jer auto gume 12 coli je jako teško nabaviti polovne a nema više fićeka zato a 13 coli još ima
sretno sa strojem
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
neka kupuj odmah traktorić i unaprijed ti čestitam ako ti bude što tebalo samo pitaj
a 13 ke su vjerovatno stavljene jer su ih stavljali i na prikolici pa radi kardana jer auto gume 12 coli je jako teško nabaviti polovne a nema više fićeka zato a 13 coli još ima
sretno sa strojem


hvala. nadam se da će sve ići glat sutra.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
snijeg opet pada pa nemogu ići po mtk,baba se prehladila. pa eto danas malo poradio na kuki za moju vozilicu...bemti amerikance i njihove stanadarde,našo kuku a naepašu rupe na nosač pa moro prepravljati.pa hajde kad sam sve skinuo i šerafe polomio da i ofarbam sve prije montaže.
evo kako sam ja to danas uradio,nine posebno ali bolje i to nego dosada.



URL=http://www.bilder-upload.eu/show.php?file=9ccce9-1298409395.jpg]
9ccce9-1298409395.jpg
[/URL]

 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Pinzgauer na djelu

Jutros u akciji.NM 948 metara.Mjerni jarbol jedne telekomunikacijske firme se prebio pa sam im vozio novi.Ukupna težina tereta 1200KG. bilo je fino,ali kad smo došli na vrh,bura na -6 stepeni.srce puca od studeni. ko na sjevernom polu











 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,705
lanci na pincu,nema prepreka za njega....
a lijepo ga zabjelilo kod vas..
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
lanci na pincu,nema prepreka za njega....
a lijepo ga zabjelilo kod vas..

moro sam ih pripeti.od težine propadam kroz led u blato pa kad se to sve zaljepi nema prolaza jer odmah mrzne.a imo sam dva prevoja do vrha koji su jako strmi i provaljeni šumskim traktorima.
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
super fotke
mogao bi ići voziti u kadandu po zaleđenim jezerima, bar imaš nešto iskustva
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
reci mi jesi dovezao mtk.
ja danas svome rastavio getribu, propali ležajevi
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
reci mi jesi dovezao mtk.
ja danas svome rastavio getribu, propali ležajevi

nisam.baba nazvala u ponedeljak da ima temperaturu i da gripa,pa nije mogla.sutra je zovem da vidim kako je da nije nedaj Bože odapela
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
nisam.baba nazvala u ponedeljak da ima temperaturu i da gripa,pa nije mogla.sutra je zovem da vidim kako je da nije nedaj Bože odapela

bolje i o tome nemisliti ,
nek prvo mtk. dođe u kuću
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
bolje i o tome nemisliti ,
nek prvo mtk. dođe u kuću

u pravu si.ali je ipak sutra zovem da vidim kako je,draga je bakica jest bogami,ono skromna i vrijedna žena
 
V

VOJVODJANIN

Guest
nisam.baba nazvala u ponedeljak da ima temperaturu i da gripa,pa nije mogla.sutra je zovem da vidim kako je da nije nedaj Bože odapela

Možda bi onda mašina bila jeftinija :vragek:
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
joj kad vidim ove slike zimske idile zima i trnci me ufate i u sobi
al stroj ti je pravi:p
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
joj kad vidim ove slike zimske idile zima i trnci me ufate i u sobi
al stroj ti je pravi:p

al samo da znaš kako je danas brijalo gore,katastrofa.ja ponio 20 litara čaja sa rumom,popili ljudi za 10 minuta sve i radii pjevajući. još kad su čuli vukove ma to je bio smijeh do bola,misli da ih mi za.ebavamo
 

Najnoviji postovi

Na vrh