• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Servis ceone kosacice(dosta pitanja)

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Dobri dan

elem...imam ovu kosacicu na labinprogresu super specijalu ona obicna ceona njegova originalna valjda samo je kod mene "majstor" odsjeko krajeve prije 6 7 godina da bi mogao da upasuje neki kraci noz koji je imao da mi proda



E sad...u zadnje vrijeme mi nesto i lose kosi i zeza i sarafi se neki otpustaju pa ne znam kolko dotegnut iuz sve to kad kosim previse guzva travu pa moras vracat u nazad pa grabit pa opet prelazit...itd pa reko dok uhvatim malo slobodnog vremena da to rastavim sve precistim podesim da opet kolko tolko dobro kosi jer stvarno imam dosta toga za kositi ove godine.

E sad...dosta mi i stvari nije jasno pa ako mozete pomagajte. Evo pitanja mecem numerickim redom :)

1. Sipka za razmicanje trave da li mi treba biti duza ili kraca...moja bila pukla pa isti "majstor" nadovario komad metala. Da li bi bolje smicalo travu kad bi stavio jos vecu sipku?



2. Ispod klackalice su 3 sarafa(2 se vide na slici) koji drze kompletnu kosu noz i podnozje za ovaj zeleni dio. E sad...sarafi se odozgo uvrcu u zelenom dijelu je dakle navod a dole ispod su matice. Zakirnirani su sarafi da se valjda ne odvrcu matice. E sad...koliko uopste stegnuti gore saraf a koliko matice posto koliko sam ja uspjeo da vidim kad se steze saraf onda se kompletan noz pomjera ispravlja prema gore...




3. saraf ispod klackalice mi se cesto zna popustiti koliko ga god jako stegao...dal on uopste treba biti do kraja stegnut ili?



4. Ovih 5 sarafa za sta to uopste sluzi podesavanje nivoa necega ili? U kom polozaju oni trebaju biti?



5. Ovi nozevi imaju gore kao stezace kad se popuste previse onda noz mice se lako gore dole pa trava se lose kosi prolazi pod traktor nepokoseno...a kad dotegne se previse grije se tu ko ludo jer tare noz od drzac. Kako to rijesiti koji zazor treba biti izmedju noza i stezaca(ako ima neki koji je propisan)?


6. kako izgleda ovaj dio originalni kod klackalice? TO je kod mene dole izbusena matica ona stoji u nozu a gore ide saraf koji je dole otokaren malo da prolazi kroz maticu. Jel ok to tako da bude il moram nesto drugacije praviti?
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
uh na pitanje broj 2 se danas odgovor sam od sebe nametnuo. posle par sati kosenja spada cjela kosa popucali sarafi belaj zivi. uglavnom posle vadjenja starih i pregleda zakljucio sam da tu nema nikakvog hoda treba biti skroz stegnuto samo je u mene bilo labavo jer su sarafi bili vec napukli vjerovatno odavno.

Otiso danas odmah kupio 3 sarafa najjaca koja sam mogao naci zatego ko mrcina i kosio cjeli dan i eto radi dobro :)


Samo mi je pred kraj dana pocelo mnogo trave ostavljati iza noz se skroz istupio sutra ga moram nekako probati naostriti pa u nove radne pobjede...

iko ista da kaze ? :)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,701
Možda ti se opet nešta popustilo , jer nebi smjelo odjednom da se desi da prolazi trava , kakva je trava jel livada.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Slika 6 noz dobro nabrusi ali pazi da ga ne skuris jer ce se tupit brzo i otici k vragu....
E stelanje posto je trzalica u sredini nesmije biti vise od 1mm lufta max.
Uzmi obavezno rabljenog ulja i prije posla nakapaj malo i svako malo opet al samo po djelu noza gdje klizi po klizacu ako kosis za krave ili ovce nemoj puno ulja stavljat.
Ako ima krtorovaca puno i nabije ti se zemlja okoklizaca treba stat i malo i ocistit inace slabije kosi.
To je ono kaj ti mogu pomoc ovo drugo nemam i neznam.

Al po mom je trbalo sve matice i sarafe promjenit i dotegnut i obavezno osigurat od otpustanja posto je tu dosta trzaja ljevo desno!:(wasntme)::(hi)::8):
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
da da meni su 3 sarafa u sredini koja nose kosu pukla ko ledenice i to odjenom jebiga velike su tu sile pazi zakacis krajem kose za neki panj kamen zemlju jebiga desava se
a traktor u prvoj brzini na jakom gasu ima dosta snage cupa ko lud kolko god da ti brzo stisnes kvacilo ogromna se tu sila prenosi jer je poluga pola metra daleka od kraja kosacice do sarafa ogromna je to sila mora neka puci :)

nego neko mi je reko da se ti nozevi sa zubicima ne ostre a meni vec moji ostrani par puta nema skoro nikako vise tih zubica pa ce otic sve brusenjem al valjda ce kositi jebiga...

sto se tice przenja ne brini ja to sve polako brusilicom prodjem par puta jedan kraj pa drugi pa sledeci noz pa se vratim na prvi znaci da ima vremena da se hladi nije to problem problem mi je samo sto ne znam jel se to smije ostriti vise i koji ugao da idem...
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ako nema zube ostri ju kak je i bil kut ili riskiraj i kupi novi,ja doma ima set samo tih spica nozeva, pa se sa zakovicama spoje slikat cu ti pa da vidis.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ma valjaju novi,al tvoji ako nemaju zubice ili su pobruseni ,ti pobrusi kak je kut bil i teraj.
 
B

BAGERISTA

Guest
Samo dobro naoštrit i tijeraj bez greške,...
Dobro pazi da nož leži do samih oločica na zubovima,jer nije dopialama(dupla kosa da rade oba dvije,),,več jedna i bitno je da nož ima di prerezat travu,nači na svakom zubu kud klizi nož mora bit pločica,,a ako je ispala ili je nema kosa neče kosit,to vrijedi za kose sa jednim pomičnim češljom......


apokaptus

Ko god da ti je reko da se noževi ne oštre,,taj pojima nema o kosi,reci mu slobodno......
Evo ja sam jučer naoštrija svoju dopiu lamu,,,od 220,,,,ima da brije ko luda....
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Tako je svaki noz kaj reze treba ostriti al osjecajno i lagano da se ne prekuri.:(wait):
Mi ga nakon duze kosnje obavezno brusimo sa malom fleksom i tvrdom sajbom za brusenje.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Dobro pazi da nož leži do samih oločica na zubovima,jer nije dopialama(dupla kosa da rade oba dvije,),,več jedna i bitno je da nož ima di prerezat travu,nači na svakom zubu kud klizi nož mora bit pločica,,a ako je ispala ili je nema kosa neče kosit,to vrijedi za kose sa jednim pomičnim češljom......

kolega ovo vas nijesam razumio ponajbolje na zalost. Da li ste mislili na dotegnutost samog noza u samoj kosi

znaci kod mene to ide ovako...ima ona greda na njoj su zubi oni i tu ide noz a gore sa gornje strane imaju ovi kao drzaci noza koji ga stiskaju odozgo ka gredi. Tu nemam nikakve plocice ili vi zapravo mislite na te stezace?

Ako vam nije tesko molim vas pogledajte predzadnju sliku na prvoj stranici ove teme gore. Znaci tako to kod mene ide ima taj drzac koji steze noz ka gredi. on na sebi ima 2 sarafa koji drze njega i dole zube one a sa strane u sredini ima imbus kljuc ne znam tacno koji...e sad... preko tog imbusa se podesava koliko ce stezac da pritisne noz uz gredu i predpostavljam da radi efikasnijeg kosenja stezac treba da steze do te mjere da je noz naslonjen skroz uz kosu a da opet ona labavo moze da ide tamo amo.


Ali opet ne znam kako to da podesim da ne zeznem da mi ne pregrijava da ne bude ni previse i premalo stegnuto...na koji se to nacin radi...
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Pa na tim dotezacima imas 3 sarafa 2 imbusa i jedan klasicni,otpustis imbuse i 3 saraf vrtis dok ti taj klizac nije na otprilike 1mm ili malo manje i dotegnes ta dva imbusa.

Na nozu imaju zadebljanja kud klizi i ona se znaju potrosit,i kad se izlizu ili su nozevi vec jako potroseni kupis novi noz komplet.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ima i nozeva koji se neostre . na kombajnu sad sam stavljao nozeve nove i stelovao i ti se neostre. potpuno su nareckani i ako se naostre i skinu recke vise nece da odseca kako treba. probali su i da ih ostre ali nema leba. u vecine kosa se ostre a na novim se vidi ako su ostreni .ali ima i ovaj tip sto se pojavio da se neostre. ljuti su i dugo traju i fantasticno kose ali ostrenja nema. dok kosi kosi i menja. ali mnogo mogu pokositi i jedino udarac u nesto ih moze unistiti
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
znaci na 1mm zazor da idem ok probacu pa javim sta sam uspjeo samo dok trojice prodju

meni je to uvijek bio problem postelati jer pazi otpustim 2 sarafa dotegnem treci da ima npr mm lufta i kad onda stegnem ona 2 vesela sarafa onda opet jebe stvar stisne stezac noz...ali probacu ukomponovati nesto

a vidi sad opet i ti veseli nozevi su malo se istrosili odozgo zato ona i ne kosi kako treba jer stezac ne steze kako treba

Nego kad je ostrenje noza u pitanju...koliko da zicu mu izvlacim jel to bolje da bude onako bas ostro da brije da se mos posjec il je bolje malo tuplja jaca ostrica?
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
sto ostrija to bolje kosi. sto rekli da brije. prvo moras siljke sa podzupcima staviti u ravan sa kosom da bude ravno i luft oko 1mm. ako se pojedu gornji nosaci pa nemozes dotegnuti noz ti malo navari deo kud steze na kosu i obrusi ravno.onda stegni koliko da rukom mozes pomerati kosu.ali ravnomerno mora lezati i svud luft da je priblizan.nekad se od udarca u prepreku pokrive siljci i onda je tesko ustelovati ili se moraju promenuti.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Hvala mnogo na savjetima.

Ako moze samo objasnjenje par termina...podzubci to je onaj dio sto ima siljke naprijed a dole ispod na njega se naslanja noz jel tako? A ako je tako ne razumijem sta mislis to da budu u ravni...kolko sam razumjeo treba stezac odozgo da pritiska noz uz gredu sto vise ali da ne zapinje opet... ili ti na nekuu drugu ravan mislis.

Stezaci mozda jesu malo potroseni ali opet meni se vise cini da su nozevi sami odozgo dobili dosta lufta pa jel mi mozda bolja opcija navariti po nozu? Ili opet mozda ne...jer var je dosta cvrst metal pa ce onda dodatno jebavati stezac. E sad dal njega nadovariti samo na jednom dijelu ili vecom povrsinom? Ili mozda neke limice da isjecem i ispoturam ispod njega ako se ne bude dalo dotezanjem samog stezaca srediti taj luft
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
evo ovako. siljci su ti prvi deo kose koji se kaci odozdo na nosac kose. kroz njega prolazi kosa. na siljcima sa gornje strane su zanitovane manje plocice nazubljene na koje lezu zubi kose.te manje nazubljene plocice su podzubci. e izmedju podzubaca i zuba kose mora biti mali luft i da budu u ravni .desava se cesto da se iskrive siljci pri udaru u neki predmet i nisu u ravni sa kosom nego il se spuste dole ili odu gore pa stegnu kosu na tom mestu i onda pali zube i podzube ili glaba travu , nece je seci. ako ti je neki podzubac stegao negde zub kose da nema nikako zazora taj siljak sa podzupcem moras nastelovati da se spusti kao dva susedna i kosa lezi ravno.kad tako ustelujes celu na stezacima spustis kosu do samih podzubaca samo koliko bi mogao rukom da je pomeras.od udaraca se cesto to razdesi i pokrivi pa je tesko ispraviti nego se mora i menjati deo. stezace mozes navariti malo oko 5mm sirine na delu gde pritiska kosu. nemora cela povrsina ali to se radi ako se nemoze vise stelovati na poturanje limcica za stelovanje ili ako je na vijcima stelovanje .ili se menjaju
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Na siljcima se ne bruse zubi nego samo na nozu koji seta ljevo desno.
 
Na vrh