• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SIJAČICE ZA KUKURUZ

gromil

Aktivni član
Tu od
19 Ožu 2013
Poruka
260
Trebam savjet u vezi olt psk2.Na plocama za zrno dok je u radu nece na svaku rupicu da uhvati zrno a trebalo bi jel tako?Zasto?
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,659
@Mika..čovjek pita za PSK, a P znači pneumatska- ako ne lovi zrno, ima nekoliko razloga..za kukuruz rupe moraju biti širine 5,5 mm, ploča mora imati sve one zubiće po sebi koji služe za mješanje zrna u kutiji, ak ih nema zrna su sabijena i ne love se na rupe, i treće, ako nemaš dovoljnu snagu usisa, tj neko crijevo probušeno, ili na turbini gdje nema crijeva fali čep.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,430
Trebam savjet u vezi olt psk2.Na plocama za zrno dok je u radu nece na svaku rupicu da uhvati zrno a trebalo bi jel tako?Zasto?

Skidač viška sjemena stavi na veći broj,otvori poklopac da vidiš pločicu i lagano okreći točak i skidač podešavaj sve dok ne bude na svakoj rupi zrno.
 

gromil

Aktivni član
Tu od
19 Ožu 2013
Poruka
260
@Mika..čovjek pita za PSK, a P znači pneumatska- ako ne lovi zrno, ima nekoliko razloga..za kukuruz rupe moraju biti širine 5,5 mm, ploča mora imati sve one zubiće po sebi koji služe za mješanje zrna u kutiji, ak ih nema zrna su sabijena i ne love se na rupe, i treće, ako nemaš dovoljnu snagu usisa, tj neko crijevo probušeno, ili na turbini gdje nema crijeva fali čep.

Zahvaljujem na odgovoru.Rupe jesu manje stoga cu ih razbusiti,ploca ima zubice ali su pomotan, tu sam vec zapeo:ako ih probam ispravljati mislim da ce popucati pa onda nema smisla ni razbusivati rupe izgleda da je najbolje kupiti nove ploce.Sto se tice crijeva,kojom metodom je najsigurnije provjeriti,ukljuciti turbinu pa lagano rukom prijeci preko crijeva ili nekako drugacije i da jos napomenem ne fali ni jedan cep.

Skidač viška sjemena stavi na veći broj,otvori poklopac da vidiš pločicu i lagano okreći točak i skidač podešavaj sve dok ne bude na svakoj rupi zrno.
To sam vec pokusavao.Pored toga sto ponegdje na rupu uhvati po dva zrna idalje proleti i poneka prazna.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,659
@gromil, kada kupiš nove ploče, pazi da opet ne savineš te zubiće..a to se uradi kad vrtiš pogonski kotač,u kutijama je sjeme, a nisi uključio kardan tj turbinu, cijevi pregledaš vizualno i rukom, i da kad isprobavaš broj okretaja kardana mora biti oko 540, u ler gasu nečeš imat dovoljan tlak da se zrna love.
 

krone

Član
Tu od
14 Pro 2012
Poruka
142
poz jel ima gdje link ili tablica za štelanje gustoče sijemena na oltovoj psk sijačici
 

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
974
Pozdrav.imam pitanjejucer mijenjao izbacivace komplet ma olt msk,plasticne. Sada su oni sjeli tako da sa strane nemoze sjeme ulazit,dok kod starih je bio mali luft pa je sitnije sjeme moglo uci.
Jel to sad ovako ok? Ide privitak...
Fotografija0104.jpg
[/url]
img upload[/IMG]
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Da, tako treba biti, ja sam isto imao taj problem, pa sam izbušio rupu, baš iza tog zadebljanja koje osigurava štifte, i sa šerafom M6 i komadičem flaha, učvrstil taj izbacivač i sa unutarnje strane, tako da se taj rub više ne može podići van utora.
 

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
974
Eto ako moze netko ko je koristio to sjeme napisat na koje sito je sijao.
Radi se o pioneru PR37N01.?i msk olt.
 

mika75

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
274
@Mika..čovjek pita za PSK, a P znači pneumatska- ako ne lovi zrno, ima nekoliko razloga..za kukuruz rupe moraju biti širine 5,5 mm, ploča mora imati sve one zubiće po sebi koji služe za mješanje zrna u kutiji, ak ih nema zrna su sabijena i ne love se na rupe, i treće, ako nemaš dovoljnu snagu usisa, tj neko crijevo probušeno, ili na turbini gdje nema crijeva fali čep.

Nisam vidio da je psk moja greska ,ali ljudi se na greskama uce
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,659
Evo rezultata MSK i plosnatog zrna, o čemu sam prethodno govorio:
 

Prilozi

  • WP_20140427_003.jpg
    WP_20140427_003.jpg
    82.4 KB · Pregleda: 214

kec-m

Član
Tu od
6 Ožu 2011
Poruka
465
@Mika..čovjek pita za PSK, a P znači pneumatska- ako ne lovi zrno, ima nekoliko razloga..za kukuruz rupe moraju biti širine 5,5 mm, ploča mora imati sve one zubiće po sebi koji služe za mješanje zrna u kutiji, ak ih nema zrna su sabijena i ne love se na rupe, i treće, ako nemaš dovoljnu snagu usisa, tj neko crijevo probušeno, ili na turbini gdje nema crijeva fali čep.

Ne trebaju rupe na pločici biti 5,5 mm , moja ima rupe cca 4mm i diže grah na ler gasu bez problema , Problem je u pre malom podtlaku ( crijeva i kučišta gdje su pločice) ili je problem u turbini .
 

kec-m

Član
Tu od
6 Ožu 2011
Poruka
465
Evo rezultata MSK i plosnatog zrna, o čemu sam prethodno govorio:

Tak posije i PSK ako se dobro ne poštela , a uvijek je problem sitno zrno . Ove godine ima puno sitnog zrna da bi trebale pločice biti čak i 7 mm . Ljudi gledajte na vrečicama veličinu zrna , a ne kupovati sjeme za koje nemate pločice .:icon_e_geek:
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,659
Bravo @Danek, ova tema ima prek 1300 postova, i do sad to nismo znali, @IvanZ, to nije moje, ja imam Cararo PSK, to je srednje žalosno kaj sam poslikal ima i puno goreg,,polako ljudi shvačaju..ak hoće sijati baš određenu sortu, a kod nas u trgovinama možda se nađe 1% okruglog zrna da paše u MSK, parkiraju sijačice i plate da im netko s PSK posija..jer potroše više zrna da bez brige plate sijača i još im ostane za
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,740
Što se tiče sijanja i odabira sjetvenih ploča za MSK ljudi koji imaju manje površine ili posude sijačicu, na razmak u redu i krupnoču zrna gotovo da ne obraćaju pažnju. Pita susjeda što je sijao, na koju ploču i gotovo. Ljudi siju ime kukuruza a ne veličinu zrna. Pa dok nije bilo PSK sijalo se i konjskim i mehaničkim sijačicama i koje dobro naštimao bilo je sve u redu.
 
Na vrh