• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SIJAČICE ZA KUKURUZ

gromil

Aktivni član
Tu od
19 Ožu 2013
Poruka
260
Ne trebaju rupe na pločici biti 5,5 mm , moja ima rupe cca 4mm i diže grah na ler gasu bez problema , Problem je u pre malom podtlaku ( crijeva i kučišta gdje su pločice) ili je problem u turbini .

Kako utvrditi i rijesiti taj problem?
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,659
kolega @gromil, pročitaj cijelu temu, naći češ odgovor, nažalost neki članovi napišu nešto i onda ih nema duže vrijeme da razjasne što su napisali. Ja ću pojasniti svoje postove fotografijama, iako ne čitajući temu neki članove lupe svoj post u dvije riječi bez pojašnjenja a naročito dokaza slikom. Ja tvrdim da MSK nemože sijati plosanto zrno precizno tj. u omjeru jedna vrečica od 25000 zrna na 1000 čhv. pronašao sam staru tj. novu pločicu od MSK broj 8, i unutra ide zrno od kukuruza koji je kalibriran od 5,5 do 7,5 mm, ali rijetko koje, nemam drugih pločica jer nemam već dugo MSK. Ta zrna u toj vrečici su stvarne dimenzije od 5,5 mm do 11,5 mm duljine. Po nekima bi se ta vrečica sijala s pločom od 11 mm...e u tom slučaju događalo bi se da u jednoj rupi izbaci i po tri zrna što je dokaz sa slikom u mojim prethodnim postovima.
 

Prilozi

  • WP_20140428_001.jpg
    WP_20140428_001.jpg
    50.7 KB · Pregleda: 118
  • WP_20140428_003.jpg
    WP_20140428_003.jpg
    39.9 KB · Pregleda: 152

kec-m

Član
Tu od
6 Ožu 2011
Poruka
465
sa koliko rupa imaš pločicu za grah?

22 rupe , ali ne sijem velike površine pa duplam redove inače bi trebale biti s više rupa da ga možeš sijati na 10 - 11 cm razmaka .

Neki članovi nemaju vremena svaki dan sjediti za kompjuterom , najbolje probati sijačicu na jačem gasu i gledati kak diže zrno . ako na jednom redu diže normalno a na drugom fali zrna tražiti problem na tom redu (poknuto crijevo , ne zatvoren poklopac pločice ili neki mehanički kvar unutar mehanizma )
Sijanje ne kalibriranog sjemena sa MSK se radi tak da počneš sijati na manji promjer rupe na pločici pa kad počne ne izbacivati sjeme stavljaju se veče pločice zato imaju sijačice mjesto za promatrače .
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,740
Kupio sam pet hibrida i to dva osječka i tri od pioneera, s tim da su mi osječki ujednačeni i dva pioneera a V 74 od pioneera ima okruglog i duguljastog zrna i izgleda mi da su dvije frakcije pomiješane. Sijem MSK a zanima me kako bi se tu ponašala PSK te da li bi jedno i drugo zrno išlo na iste ploče.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
na psk sve ide na 22 rupe, a rupa je 5,5mm......samo se mjenja razmak na lančanicima.......

ja sam uvijek sa msk sijao VO, i nisam imao problema, sa pločama 11
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Kolege, s ovakvim sijačicama nema problema sa sitnim ili krupnim sjemenjem, što brže voziš to je ljepše posijano..
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=RKVr1SHbwfg[/YT]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
al su ploče skupe......pa kvalitetne dizne......itd

mene zanima kod tih aeromat, jel se sa tom jednom pločom može sijati kukuruz i suncokret......vidio sam da za soju ima 2 reda
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Ne znam za suncokret, ja na ploče za kukuruz sijem i grašak, i grah, al sitnije sjeme, onaj duguljasti ne može ići.., kao ni plosnati bijeli, jer ga ispuhne van,, pa idu prazne rupe.. Baš kad si spomenul dizne, baš me zanima gdje ih kod nas ima za kupiti, htio sam uzeti za rezervu pa mi u jednoj trgovini vele 500 kn +pdv po komadu..!!
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,738
kak vi imate tak problema sa tim mehaničkima, moja sije savršeno, imam 5-6 pari sita, i prema zrnu stavljam odgovarajuću ploču, kad je kao sve uštelano, dignemo u zrak, izvrtimo jedan krug i vidimo jel bude točan br zrna s svake strane i tek onda na dvorišću povućemo 10-ak metara da vidimo jel štima razmak i količina sjemena.. desi se da nekad negdje baci i po 2 zbog nejednakog sjemena.. ali problema nikakvih nikad.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ja sam bio zagrijan za tu aeromat, čak su bile jako povoljne.....al onda odustao

za mene je oltova pneumatska / nodet, najbolja pneumatska sijačica......olt mi je blizu, imaju sve potrebne djelove, nisu skupe......i za moje potrebe odlična mašina
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
514
Predlani sam kupio kukuruz OS 499, veliko pakovanje, 40 000 zrna .. Otvorim vrećicu i veliko razočarenje. JA "TO" nemam čime posijati. Imam četverorednu mehaničku sijačicu IMT 639, nije svemirski brod, ali za moje potrebe sije sasvim ok. U vrećici su zrna bila od 5,5 mm do 13 mm, okrugla, plosnata, sve što je izraslo na klipu išlo je očito u sjeme. Platio sam prijatelju da mi posije dvije rali pneumatskom sijačicom. Za lanjsku sezonu opet mi vrag nije dao mira, kupio sam 5 vrećica OS 499, veliko pakovanje. Opet isto. Išao sam presijavati na dva sita, tako da je za pneumatsku ovaj put ostao oko hektar. Ove godine ne sijem 499 iako je kukuruz sam po sebi bio uvijek dobar, neću plačati uslugu za ono što inače mogu sam posijati. OS 499 je očito predviđen za sjetvu pneumatskom sijačicom.
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Je, OS 499 je posebno zrno, ne može se sijati mehaničkom, jer bi tih 40 000 zrna posijal na pola rali, a na pneumatsku ide super, inače je taj 499 jako dobar hibrid...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Ma ljudi, manje više svako je sjeme predviđeno za pneumatsku sijačicu, ne *ebe gore njih s čim mi sijemo...osobno i ove godien imam 499 i dosta smo ga zasijali, dobra je kukuruza i ne zamaram se s sijačicom, sve može :)
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
514
Šanana, pa vic i je u tome što su sjemenarske kuće zaboravile da mi i dalje koristimo mehaničke sijačice. Ne znam razlog zašto bih svoju IMTovu bacio u staro željezo, kad s njom posijem mojih 10 hektara kukuruza sasvim solidno.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
To i je problem, ne šljive nas više ni 5%, samo daj pare da se kupuje!

Imao sam i ja do prije 7-8 godina OLTovu mehaničku 4 reda i sijala je 10-15 rali moje godišnje i još kod ujaka 10 rali, nova kupljena oko 90.-e godine. No postalo nam je sporo pa smo prodali i uzeli pneumatsku.
 

niho

Član
Tu od
25 Tra 2011
Poruka
255
lijep pozdrav forumašima.
imao bih jedno pitanje: imam olt dvorednu mehaničku sijačicu stara tipa( sa odvojena koša za gnojivo) i željezne sjetvene ploče. zanima me gdje se mogu nabaviti nove i koliko mora biti debljina sjetvene ploče (moja je 4,5 mm debela sa 13 mm otovorima i ima 16 rupa na njoj)????imao sam problem ove godine sa sjetvom jer sam sijao 408b kukuruz koji je okrugao i oko 8 mm je kalibrirano zrno i nije mi dobro posijala.
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Novih sjetvenih ploča kao i ostalih dijelova za taj tip više nečeš nać za kupit,imao ja takvu sijačicu i cijelu ju nanovo obnovio al dijelove tipa skidaća-izbijaća i drugih potrošnih dijelova nisam uspio kupit,na kraju ju prodao za 1200kn i kupio noviju i sijem bez brige dal če posijat dobro il ne,sijao sam sam sa njom nekih 4-5 god i nije loše sijala,al uvjek je to bilo sa strahom kak če posijat,sve u svemu meni se isplatila jer sam ju kupio za 100 eura i sijao sa njome 4 godine

A ovak je izgledala nakon obnove
 

Prilozi

  • DSC_0088.jpg
    DSC_0088.jpg
    74.7 KB · Pregleda: 107
  • DSC_0090.jpg
    DSC_0090.jpg
    70.2 KB · Pregleda: 86
  • DSC_0089.jpg
    DSC_0089.jpg
    80.1 KB · Pregleda: 99
  • DSC_0091.jpg
    DSC_0091.jpg
    62.7 KB · Pregleda: 99

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
mislim da sam vidio negdje skidača i izbacivača za stari tip sijačice, al se moram sjetiti gdje je to bilo.....ja imam jednu komplet kutiju za taj stari tip, samo nema ploče unutra......
 

Najnoviji postovi

Na vrh