• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SIJAČICE ZA KUKURUZ

stjepan

Član
Tu od
30 Lip 2009
Poruka
189
Recimo ove godine je soja klijavost 80%, sigurno nisu u vrećicu stavili 20% više soje, vrećica je 25kg a u vrečici ima 20kg klijave soje, tako da se sjetvena norma mora povećati za 20 - 25%. Ako je za Iku norma 100 - 120 kg, znači ove godine treba minimalno, 120kg po hektaru sjemena s 80% klijavosti.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,547
Soju ne sijem pa ne znam ali kukuruzu je svake godine manje vise ista klijavost.
Ako je preporuka 70000 onda sijem toliko ili rijeđe zbog vremenskih uvijeta zadnjih godina.
 

stjepan

Član
Tu od
30 Lip 2009
Poruka
189
Ja uvijek gledam ispoštivati najveći preporučeni sklop biljaka po hektaru, bolje volim da je gušće nego da fali.
Kod renomirani tvrtki poput Pionera i Dekalba i da ne nabrajam dalje, je jako bitan sklop ako nema sklopa nema ni prinosa.
Jedino naši hibrodi ako se posiju gušće se neće ometiti, ili ako je rijeđe budu veći klipovi i sklop može varirati čak i do 10000 biljak po hektaru, a prinos je podjednak.
 

domo1984

Dobro znana faca
Tu od
22 Srp 2014
Poruka
558
Kupio sam za moju olt msk sijacicu one nove metalne izbacivace sjemena,svratim u Prvcu po neku smjesu i pitam za sjeme kukuruza.Kaze mi prodavac da vise nije kalibrirano sjeme kao prije,kakvo sjeme da uzmem da nema problema u sjetvi?
 

bduda

Član
Tu od
24 Stu 2013
Poruka
71
Dali netko ima iskustva sa Rumunjkom pneumatskom sijačicom. To je ona sa okruglim limenim posudama za sjeme kukuruze. I kako se krece njihova cijena na tržištu?

Poslano sa mog HummerLE koristeći Tapatalk
 

Pozitron

Član
Tu od
20 Lip 2011
Poruka
154
Pozdrav,

jos jedno kratko pitanje za vlasnike Monosem sijacica. Da li ima negdje za kupiti sijace ploce bez rupa ili se postojece za kukuruz daju modificirati da sade na vecem razmaku, trebao bih ju prilagoditi za sjeme tikve na razmak od 70 do 90 cm izmedju biljaka, da li je to moguce sa Monosem ?
 

Mario10

Novi član
Tu od
18 Pro 2017
Poruka
4
Lijep pozdrav!

Imam problem sa kukuruznom sijačicom Gaspardo SP 540 2011 godina.
261l2c6.jpg

2hmo7c6.jpg


Ne sije dobro odnosno nije pravilan razmak između zrna u redu.

Primjer: naštelam ju na 17 cm i kad idem mjeriti imam 13, 20, 15, 17 cm itd.
i potrošnja sjemena po hektaru baš ne odgovara naštelanom razmaku odnosno baci manje sjemena.
Sijačica je do sad posijala nekih 200 hektara.
Sad sam stavio nove dihtunge i pločice i opet je isto.
Prije je imala 26 rupa i promjer rupe 4,5 mm, a sad sam stavio 36 rupa i promjer rupe 5,5 mm jer su mi tako rekli serviseri i prodavatelji i da će to sad biti sigurno dobro.
Brzina sjetve je 7 km/ha i skidač je podešen na broju 9 i podtlak je 50 mbar.

Zanima me da li je netko imao istih problema ili da zna kako riješiti taj problem ako može neka pomogne.

Zahvaljujem se unaprijed!
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,547
S kojim plocicama ti se to dogadalo?
Daj nekom da vozi a ti trci iza nje pa gledaj sta se dogadja.
200ha je premalo za ista mjenjat
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
Razmak je normalno da je takav,nemože biti uvijek 17cm..

Koliko manje sjemena potroši ?
Rekao bi da takva sijačica tak sije i tu nemožeš ništa,jedino probat sporije sijat i pratit dal ima razlike.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,659
Marko.."takva sijačica" tako nesmije sijat..treba pogledat u kakvom su stanju istrošenosti ulagači zrna, ako su već ovalni, treba ih,pobrusiti,navariti, ili zamjeniti novima. Zrno mora pasti u zemlju gdje ulagač napravi slovo V, i onda se zrno više nemože otkotrljat, nego ostane na mjestu gdje padne... Provjeri razmak, na jednom tvrdom djelu (poljskom putu)gdje češ ići najsporijom brzinom, pa prati kako zrna padaju. Kod SP 540 nebi trebalo biti problema, jer ima niski sjetveni aparat, a na novijima zna biti taj problem s razmakom, zbog nakupljene crvene boje..ili neke druge..kojom je zrno tretirano..boja se nakupi po rubu cijevi gdje ispadaju zrna, pa ih usporava,i nakuplja.
 

Mario10

Novi član
Tu od
18 Pro 2017
Poruka
4
Razmak je normalno da je takav,nemože biti uvijek 17cm..

Koliko manje sjemena potroši ?
Rekao bi da takva sijačica tak sije i tu nemožeš ništa,jedino probat sporije sijat i pratit dal ima razlike.

Na tablici od sijačice je razmak 17,1 cm i tu bi ona trebala potrošiti oko 83500 zrna po hektaru, a ona je potrošila 77700 po hektaru kaj odgovara razmaku 18,3 cm.

Muči me to kad pogledam kak siju stare Bekerice precizno i recimo kad vidim kako sije Monosem, Nodet i Kuhn, a princip rada je isti.

I ja sam zaključio da je to jedan klasični Talijanski poluproizvod koji košta, a ne vrijedi ništa.

Marko.."takva sijačica" tako nesmije sijat..treba pogledat u kakvom su stanju istrošenosti ulagači zrna, ako su već ovalni, treba ih,pobrusiti,navariti, ili zamjeniti novima. Zrno mora pasti u zemlju gdje ulagač napravi slovo V, i onda se zrno više nemože otkotrljat, nego ostane na mjestu gdje padne... Provjeri razmak, na jednom tvrdom djelu (poljskom putu)gdje češ ići najsporijom brzinom, pa prati kako zrna padaju. Kod SP 540 nebi trebalo biti problema, jer ima niski sjetveni aparat, a na novijima zna biti taj problem s razmakom, zbog nakupljene crvene boje..ili neke druge..kojom je zrno tretirano..boja se nakupi po rubu cijevi gdje ispadaju zrna, pa ih usporava,i nakuplja.

Ulagač je kao nov
20i645.jpg


Ovako to izgleda iza Monosema.
s44f1z.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,355
Kod mene na Olt ako sijem na 19, ima i na 18 i na 20 cm razmaka, ali ne može biti odstupanje od 13 do 25 cm. Na razmak može utjecati ralo ako je potrošeno jer pravi širok kanalić i zrno se kotura po njemu svuda, ono što je kolega bhorv gore napisao. To je bio kod mene problem, malo je utjecalo na razmak, ali najviše na to da ga je falilo.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
Monosem,Nodet i Kuhn,tim redom idu i sijačice od najboljih prema dolje ;)

Šalim se malo,ali taj Gaspardo je u svemu poluproizvod..Tko malo prati stanje usjeva nakon kaj se posije,pa kako se razvija biljka lako zaključi..
Ima još puno detalja koji utječu na sjetvu,ali ovo gore je praktički nova sijačica,nije posijala ni 200ha piše,pa to nesmijes ni pomislit da neče dobro sijat..

Naša Monosem posijala pitanje koliko,i dan danas sije dosta precizno..
 
Na vrh