• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SIJAČICE ZA KUKURUZ

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,519
Cestitam. Bolje je ovako nego dva pa kosevi. Jednu godinu smo s fergusonom nosili 4r s kosevima. Na silu je islo ali na godinu smo skinuli.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Ma ide to brzo i s dva reda :). Zetor 3511 i Gaspardo pneumatska dva reda s košem za 45 min posijemo ral :).
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
Ma nosi ferguson i sa kosevima 4 reda, samo par kila utega napred i ide..
Ove godine je kolega posijao 100+ jutara u sa olt 4 reda i ugradenim novim pocincanim kosevima za gnojivo..

Al kaj se mene tice, sijacica mora obavezno imati koseve za umjetno, nikad vise ne sijem bez gnojiva u sijacici, zasto bi ga prosipal po cijeloj njivi ako moze doci uz biljku..
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,343
Da, samo dok sipaš širom i korijen se širi svuda prema gnojivu.

A za 539 je muka sijačica s koševima, kolega NH je dobro rekel, može na silu, al nije to to.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
Tocno se vidi razlika na kukuruzu koji je sijan sa umjetnim u sijacici i onaj koji je sijan bez njega..
Ovaj sa umjetnim je nekak tamniji i brze napreduje..
 

bobe

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
312
Ja imam takvu dvorednu kupljenu prije nekoliko godina pred samu sjetvu ali je bila bez koša i te godine se tako i posijalo. Iduće godine sam joj napravio koš i baš to što kolega Ivan KC kaže vidi se odmah u startu kako kukuruz brže napreduje i bolje se zeleni.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Ma kad ga moraš cjeli dan motat,postane naporan za ruke :(mm):
Nema neki izbor brzina za sjetvu,1 brzina mu onak malo spora a2 prebrza..

Svakako se slažem sa ovim gore u vezi 2 i 4 redne sijačice..Ipak je bolje 4 reda kupit..Jednom manje okretanja,manje se gubi kod spajanja redova,lakše je sijat ako recimo zemlja visi uz među...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Ja moju sijačicu nosim sa 539 (dvoredna sa koševima koji se nalaze iza koševa za sjeme) i nekada u većem brdu sa punim koševima i okretanju zna se desiti da poskakuje prednji kraj i to mu je kraj , veće opterećenje mislim da nebi bilo pametno
Što se tiče dvoredne , dobra je za male parceli a dva reda su ipak malo , najmučnije je okretanje jer se nemožeš nikako okrenuti bez dva rikverca , dok 4 reda ide sa jednim rikvercovanjem

Što se tiče brzine idem drugom bez problema jer mi ne treba veliki broj obrtaja kardana da bi uredno držao sjeme na pločama , isto tako imam dovoljno snage jer dvoredna nije teška za vući
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,519
Sto se tice fergusona i 4 reda sa 8 redi uvratina posijanih nema potrebe za rikvercom kod okretanja. Razdvojene kocnice i ide tocno na trag markira.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
NH, tko zna zna,ja sijem bez uvratina, al se onda i sporije okreće, na kočnicu, i nema stajanja, dok sa 8 redi uvratina, može sijati i traktor sa jednostepenim,i to nevjerojatno brzo ide,druga na fergusonu i 1600 obrtaja motora.Ako je dobra priprema,ploče za grah sam već uzeo prošle godine, od 72 rupe, baš me zanima kako će to ići,to mi je i najvažnije, pa bi i probao skupiti na 50cm, da vidim kako će zatvoriti sklop, i zbog suncokreta, jer mehanička ga nemože posijati, ako je sitnije sjeme.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
AntonioJD, vidim da te ne slušaju, pa da ja malo obrazložim iz vl. iskustva. Susjed gdinama sije s MSK Olt i full doza gnojiva u sijačicu, ništa prije niti poslje, ti mješa kan i 15. Njiva pored moje, ja zadnjih godina 100 kg po jutru s sijačicom 15, i dva puta prihrana s kultivacijom, prva 75 kana i druga 50 kg pu jutru Ureje.On sijačicom posije oko 300 kg po jutru. Naravno njegova je napočetku lijepa, zelena, dvaput veća od moje jadnice, ali....na kraju...ja imam za 50% veći prinos od njega, čak je i ista sorta sijana. Dok jedan kolega razbaca rasipačem Ureju i 15, znači ništa sijačicom i prihrana, također prinos za ponos...Probajte nevjerni tome i sami se uvjerite, samo s sijačicom..čisti promašaj.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
Da al mi govorimo o sijacicama bez i sa kosevima za umjetno..
Izostavimo sad prihranu kultivatorom. Ja mislim da je bolje staviti 15 u sijacicu nego ju rasipati sa rasipacem, pa zasto bi onda bezveze i stavljali kutije za umjetno na sijacice.
 

bobe

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
312
Pa normalno da ću ići i poslije sa prihranom, jer bez prihrane sigurno će biti manji prinos. Prošlu sezonu jednu pacelu nisam prihranio zbog kiše koja je konstantno padala i u međuvremenu je kukuruz porastao da nisam mogao prihraniti...urod 40-50% manji.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,343
Pa ne treba me niko slušat, a također iznosim svoje vlastito iskustvo kak radim i ne sjećam se zadnji put da mi je kukuruz kiksao. Čak i 2011 one sušne sam imao 6t/kj vlažnog kukuruza naći 30-35 % vlage, a ove godine je to bilo 9.5t/kj. 250 kg 15-15-15 i 150 kg Uree po kj predsjetveno i 200 kg KAN-a po kj u jednoj prihrani jer nemam vremena ići dvije.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
600 kg gnojiva po kj?
Moj kukuruz to nebude vidio nikad.. Ove godine bude dobio 200 kg, ako i toliko, i to mu je..
 

bobe

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
312
Neosporavam ničiji način rada, svatko radi kako misli da je najbolje tj. kako mu se najbolje pokazalo.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Bhorv, ako sam dobro shvatio ti stavljaš 1. 100 kg petnaestice, 2. 75 kg KAN 3. 50 kg UREA. to je sve skupa 225 kg gnojiva da sada ne pišem koliko kojeg elementa ima u toj količini. Zanima me kakva ti je zemlja, koja klasa i da li u jesen šta zaoreš. I neki višegodišnji prosjek s tim načinom gnojidbe.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Pa ne treba me niko slušat, a također iznosim svoje vlastito iskustvo kak radim i ne sjećam se zadnji put da mi je kukuruz kiksao. Čak i 2011 one sušne sam imao 6t/kj vlažnog kukuruza naći 30-35 % vlage, a ove godine je to bilo 9.5t/kj. 250 kg 15-15-15 i 150 kg Uree po kj predsjetveno i 200 kg KAN-a po kj u jednoj prihrani jer nemam vremena ići dvije.

sušna je bila 2012 g, i neznam kako si uspio dobiti toliku vlagu na sušnu godinu........


ja bacim 100-150kg 15ice rasipačem, i 110kg vukovarskog N30 u kultivaciji i to je sve, i uvijek imam dobar prinos, i 15ica je iz VU, sve preko toga je bacanje novca.....i veći prinos neide, a zemlja je dosta dobra........malo tema ide u OFF

uglavnom, sijačica dovežena, valjda bude dobro sijala, i ja budem zadovoljan. :cool2:
 

Najnoviji postovi

Na vrh