• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SIJAČICE ZA KUKURUZ

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Malo pitanja oko Monosem PNU4 , s vertikalnim kosim potisnim kotačima za zagrnjivanje.

Kupili smo je proslo proljeće, posadili ukupno 10ha s njom i sve je bilo zadovoljavajuče s obzirom da smo se učili tj prvi put radili s njom.

E sad na proljeće bi malo to optimizirali pa mi recite vaše mišljenje:
1. čini mi se da sadilica bas nije bila najpreciznija pri sadnji.
Sadio sam P9911 na 19cm i KWS Kasmir na 18m i onako svakako je to ispalo na kraju od 14 pa do 22cm.
Što može biti razlog tome?
Prvo sam radio s kardanom na 540, kasnije na 1000 ali isto je bilo. Pomašaja puno u razmaku definiranom na zupčaniima (19 i 18cm)
Nisam dirao onaj rasteretni kanal za vakuum 0-4 i sve sam sadio na 0 postavljeno, tj da nije bilo rasterećenja vakuuma na sjetvenoj kutiji.
Poslje sam vidio da bi kukuruz trebalo sijati na rupi 1 ili 2 ovisno i veličini zrna,a za soju je 3,4.
Da li to može imati utjecaj na netočnost sadnje?

2. I što vam još pada na pamet za tu netočnost sadnje tj odstupanje po 2-4cm od namjestene vrijednosti?
Ploče sjetvene mi se ine ok, imaju po sebi tragova ali nije to nešto ozbiljno.
Ili one moraju biti kao staklo polirane?

3 .Nadalje ove sljedeće godine bi smanjio razmak redova s 75m na 70cm (to je oko 6.66% međuredno gušće).
Mislim si bliže su redovi jedno drugim , ali povećam razmak pri sadnji po redu. Ista količina zrna po ha ali su ljepse raspršena zbog dostupnosti hranjiva.
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
604
Moguće da su raonici, kod mene na gaspardu mtr dobio sam na većoj preciznosti tako da ploče nisam dotezao "na mrtvo" na klizače. I kod olt-a isto nebi trebale biti stegnute skroz, sa monosemom se nisam susretao.
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Moguće da su raonici, kod mene na gaspardu mtr dobio sam na većoj preciznosti tako da ploče nisam dotezao "na mrtvo" na klizače. I kod olt-a isto nebi trebale biti stegnute skroz, sa monosemom se nisam susretao.
Sjetvene ploce su zatrgnute s poklopcem na kojem su M8 leptir matice. Jesam to rukom stegnuo i onda jos za 90' s kombinirkama, ali se ploce okrecu dovoljno "slobodno".
 

damekVTZ

Član
Tu od
25 Sij 2011
Poruka
57
Nove raonike stavi, vakum skroz zatvoren na 0 i brzina me više od 6 km/h. Sklop bude skoro pa savršen.
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Nove raonike stavi, vakum skroz zatvoren na 0 i brzina me više od 6 km/h. Sklop bude skoro pa savršen.
Ne kužim zasto bi do raonika bilo, u solidnom su stanju i ima jos naprijed odstranjivac gruda. Zar zrno ne prolazi kroz raonik nakon sto ispadne s ploce gubitnom vakuma? Meni se vise cini nesto do pogona ploca, preskakanja lanca il slicno iako nema nikakvih stranih zvukova osim suma turbine
 

Hass

Aktivni član
Tu od
1 Srp 2019
Poruka
589
Raonik na ulagaču mora imati onaj "zub" koji napravi uski kanalić u kojeg padne zrno, ako je ulagač poderan i tup onda on radi široki kanal po kojem se zrno kotura dok ga nagazni kotači ne zatrpaju i pritisnu i onda nije pravilan razmak zrna, poslikaj ulagač ili ga skini i odnesi u trgovinu i usporedi sa novim
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,124
Velika brzina sijanja je najveci problem za nejednak razmak zrna, kod ovih starijih, primitivnih sijacica.
Npr, kod nas se sije dosta s 539 i s psk 4 reda i ako tjeraju drugom brzom, razmak je nejednak i svakakav.
Najbolje je tjerati prvom na 1500 okretaja i onda ona sije precizno, skoro u centimetar.
 

martinv1

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2020
Poruka
1,524
Stari s 560 tera drugom, bilo je super dok smo mu stavili brzi direktan kardan. Sad kak je nazad ovaj s reduktorom je većinom dobro ali ako je krupnije zrno mora prva.
 

Dabio

Član
Tu od
28 Velj 2012
Poruka
523
Poštovani kolege imam staru sadilicu za kukuruz Olt pa me zanima čemu služi ovaj mehanizam ispod kutija za kukuruz ? 625AEE35-3939-49D6-8298-4491739CF8EB.jpeg 57C1A742-A136-44F1-A511-2D1160B0CC88.jpeg 9AC7644B-E4DF-4418-9529-A0C829F8B0D8.jpeg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
To je uređaj za tzv "kućišnu sjetvu" graha i sličnih kultura, gdje se zajedno ispušta nekoliko zrna na jednom mjestu.
 

Dabio

Član
Tu od
28 Velj 2012
Poruka
523
Na kojem onda to principu radi? Ovo kod mene je van funkcije očito neki djelovi nedostaju, pa ako ima netko da mu je u kompletu sadilica da mi poslika da vidim kako to u stvari izgleda možda bi se dalo što nabaviti i da to stavim u funkciju
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Pa fali ti feder koji drzi zatvoreno sistem koji onda skuplja sjeme do trenutka kada bi s osovine brijeg trebao ot oritisistem preko one klinaste poluge i sjeme ispada. Sistem radi po principu bregaste osovine...
 
Na vrh