• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SILIRANJE sezona 2009.-2010.-2011.-2012.

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Najbitnije je to dobro sabiti. Bio sam na par farmi sto imaju preko 500 i 1000 tovne junadi i oni glavni za to kazu da je najbitnije to dobro sabiti i sve bude ok.
I stvarno dok sam gledao proslogodisnju silazu to je stisnuto kao beton je. I sto je najvaznije junad jede,nista ne ostavlja tj. nema nikakvih kvarova.

Al Emy,onaj tko radi taj i grijesi,bit ce bolje sljedece godine :partyman:
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Jako dobro uradjeno....za kataloga...

Ovdje od mene na silazu trpaju i stavljajuu svasta, najcesce zemlju, jos niko ne stavlja tako nesto s strane i to je to...

Koliko je samo jeftinih i jednostavnih rjesenja...

Ja sam prije 2 godine pobjegao od zemlje i pjeska...zemlju je bilo jako tesko skidati zimi ili se zaledi ili bude blato...a pjesak je tesko kontrolirati...jako se osipa i mjesa s silazom, e onda sam imao ovog crijepa i poredao ciglu do cigle, lako sam skidao a ujedno s ciglom je isao i snijeg, kasnije sam vidio da je bogec stavljao isto crijep medjutim ne ciglu do cigle nego red cigle pa metar do metar i pol prazno pa tako opet...
Meni je ove godine zafalilo cigle jer sam dao komsiji, nevrijeme mu polupalo, pa sam stavio drva i tih starih tepiha...

Medutim ovo sto vidim kod tebe je jako prakticno i brzo postavljanje.

Znaci dovoljno je imati jednu jeftinu ali novu podfoliju, poslije preko nje najlol od prosle godine koji je poprilicno ocuvan...okolo naredati te vrece i dobro zategnuti najlon...preko najlona nije potrebno nista stavljati...

Inace kod mene je silaznik jako zasticen od pasa i ostale nemani, s jedne strane je stala s druge neka velika medja a s trece je ograda i zivica od komsije...jos nisam primjetio ni sapice od mace a pogotovo psa...jer odmah na pocetku vide ako ce se penjati prema silazi moraju se i vratiti od kud su dosli, nema skakanja i preskakanja, pa im to izgleda vise kao zamka, nego put ili prolaz...uglavnom jedino ostecenje najlona je ono koje ja napravim.

Cowboy da li na ovaj nacin pravis i sjenazu ili mora biti veci pritisak na najlon ???

Ovakve vrećice sam vidio na sajmu u Gornjoj Radgoni u Sloveniji i to mi je dalo ideju da bi se takvo nešto dalo vrlo lako napraviti. Punjene su neke pjeskom a neke šljunkom, zemlja ne valja jer se vremenom stvrdne pa vrećice budu kao drvene.
Što se tiče pokrivanja silosa, za pokrivanje uglavnom koristim piljevinu ili otpad od silaže. Kod mene lisice najviše prave štete na silosu, ne pomaže mnogo ni piljevina jer kopaju po njoj, valjda traže miševe, i tako poparaju najlon. Zato preko ove nove folije stavim i staru foliju od prošle godine i onda na to stavljam piljevinu. Ovaj silos nisam stigao pokriti piljevinom kad sam ga završio, pa ga zato sad moram pokriti da mi se ne kvari ovaj gornji sloj kad ga otvorim. Evo par slika:









Sjenažu isto pokrivam piljevinom ili nekim otpadom samo što njoj treba deblji sloj tj. veći pritisak jer je gornji sloj dosta rastresit i jako dobro provodi vazduh pa ga zato treba bolje opteretiti.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
@Emy
Kako izgleda silaža, jel se išta smanjilo grijanje otkako pažljivije kopaš?
Dali možda preko noći pokrivaš taj čeoni dio koji izuzimaš?
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Dakle....kombinacija silaze i sjenaze ili sendvic silaze...da li ima da jos ko pravi osim Cawboya...

Dakle druze...ti mislis da bih ja mogao posto sam doista oko stale skucen s prostorom...na sjenazu graska zitarica koju odradim...uraditi kasnije 2 mjeseca silazu sirka ...znaci da za pocetak ne idem u cak 3 vrste razlicitog bilja (nije dobro bas biti preambiciozan i sve stavljati na jednu hrpu)...ali bi mi puno znacilo ukoliko bih mogao kombinirati sjenazu graska i silazu sirka ili silazu sirka gomilati preko ljeta a kasnije zakljuciti s silazom kukuruza...

Nece li tu biti problem zrak duz cjelog silosa ili nekakvi drugi problemi...

Na sto mislite da bi covjek trebao obratiti paznju???

P.S.

zaboravih ti odgovoriti...grijanje se jest smanjilo za pola...a kao sto si i rekao nema sirenja na unutarnje slojeve silaze......ceoni dio ne pokrivam, samo malo navucem najlon tako a bude zasticen od padavina....i stavljam jednu gredu na najlon tako da zrak ne prodire unutra...
Bilo mi je bitno da se kvarenje zaustavi i sad jest...i primjetio sam jos jednu stvar a to je da je silaza dobila kvarenje po metar s lijeve i desne strane a oko 2-2.5 metara u samoj sredini je kao dukat...fantasticna i niti ijednog zrna nema pokvarenog.
 
Posljednje uređivanje:

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Slobodno možeš na travu ili grašak ići sa kukuruzom. Ja sam tako radio i nema problema. Neznam čega se bojiš ako silos cijelom gornjom površinom dobije zrak. Pa gljivice, plijesnii i kojekakve bakterije trebaju puno više vremena da se počnu razvijati nego što će silos biti otvoren. Znači jednostavno otvori silos, pazi da ne podereš najlon, i na sjenažu stavljaj kukuruze ili sirak i normalno gazi. Ja bih ti preporučio da na sjenažu graška uradiš silažu kukuruza. Tako ćeš dobiti odličnu kombinaciju a osim toga kukuruz u gornjem sloju će opteretiti sjenažu graška ispod pa neće imati mogućnost da provodi zrak u dublje slojeve i neće se kvariti kad budeš trošio. Možeš raditi i više vrsta silaže ili sjenaže na jednom silosu, samo svaki put kad završiš dobro zatvori silos i nema problema. Ja sam radio na jednom silosu 1 i 2 otkos ljulja, zatim na drugom silosu sam na sjenažu graška stavljao sjenažu ljulja a isto tako išao sam kukuruznu silažu na sjenažu ljulja, a na ovom jednom i sirak na kukuruz. Znači skoro sve moguće kombinacije i nije bilo problema. Sad uglavnom izbjegavam takve kombinacije, jer mi je puno lakše iskombinovati i sastaviti obrok kad je u silosu samo jedna vrsta silaže ili sjenaže.
Kad stignem poslikaću kod prijatelja njegov silos on je radio kukuruznu silažu na sjenažu ljulja.

Dobro je da se kvarenje u tvom silosu smanjilo. Čeonu stranu nemoj pokrivati jer će se ispod najlona više grijati i brže kvariti. A za ovo sa strana što se kvari, kako izgleda, jel se samo grije ili ima i plijesni? Možda su miševi izbušili najlon :scratch . Kad je počelo to kvarenje sa strane?
Reci mi još za ovaj gornji sloj, jeli on već bio pokvaren kad si otvorio silos ili je tek kasnije počeo da se kvari? Kako sad izgleda taj gornji sloj?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Moram najaviti da mi krečemo sa siliranjem u četvrtak, plan je pokupiti sve ovo kaj je več više od pola izgorilo na pjeskovitim tlima, da se barem nešto spasi od toga.
Manji silos bude napunjen, a veliki nadam se u nekom normalnom roku kasije.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Jučer počeli,danas završili kod kolege:
Siliralo se 2 dana i napravili 34prikolice:

Silirao IMT 577
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=62_MFVyRSPw&feature=player_embedded[/YT]

Posao gaženja:
19936072.jpg
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Uh ovaj mi kukuruz baš izgleda nekako nizak i slab.
Koliko je morao površinski sasjeći da napravi toliko silaze?
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Uh ovaj mi kukuruz baš izgleda nekako nizak i slab.
Koliko je morao površinski sasjeći da napravi toliko silaze?

Zbog loše strukture zemljišta i nedostatka kiše večina kukuruza na tom području je takva..

Površinski oko 3.5-4ha.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Mi smo jučer napunili mali silos kod ujaka, nemam slika s polja, gazil sam doma s 565.
Bilo je 8 prikolica, ali pravih ;)
Slika2209.jpg


Uteg posuđen od kolega Belca...samo sitnih 850 kg, silos je sjeo toliko da smo još jednu prikolicu stavili gore, a prijašnjih godina nikad nije stala :)
Slika2210.jpg


Slika2211.jpg


Slika2213.jpg


Slika2214.jpg
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
mi valjda švedski akcioni imamo u četvrtak...kao gazda je rekel da mu punimo 4 silosa po 500 kubika...al misli da bumo tri...:shock:
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
vidim krenuli vi opasno sa silažom. ja ćekam da se zrno ispuni pošto je još mljeko u njemu. kod mene kukuruz odličan za silažu......... neću se žalit.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
vidim krenuli vi opasno sa silažom. ja ćekam da se zrno ispuni pošto je još mljeko u njemu. kod mene kukuruz odličan za silažu......... neću se žalit.

Prolazil sam nedavno kroz tvoj kraj, imate odlične kukuruze, kolega je bio samnom i nije se mogel načuditi :)
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Kolege kako se kreče cijena uslužnog siliranja sa jednorednim silokombajnom???
Danas sam dobio ponudu da idem u subotu uslužno silirat a neznam kako se kreče cijena.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kolege kako se kreče cijena uslužnog siliranja sa jednorednim silokombajnom???
Danas sam dobio ponudu da idem u subotu uslužno silirat a neznam kako se kreče cijena.

Ja sam išel lani ove manje prikolice tipa dubrava ili kikinda 3,4t s nastavcima po 80 kn, a ove velike bunkerašice 6,8,10t tipa pronar i sl. po 100 kn. Pa kome paše nek izvoli...8)
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Kolege kako se kreče cijena uslužnog siliranja sa jednorednim silokombajnom???
Danas sam dobio ponudu da idem u subotu uslužno silirat a neznam kako se kreče cijena.

Kikinda sa stranicama 70kn..
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
A ovaj maže sve redom.

Jaguar 960 inače.
DSC05551.jpg


DSC05545.jpg


DSC05549.jpg


DSC05570.jpg
 
Posljednje uređivanje:

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Si to bio u ispomoći kod nekog privatnika ili to belje skida??
 

Najnoviji postovi

Na vrh