• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SILIRANJE sezona 2009.-2010.-2011.-2012.

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Nailazim na netu da sem ora cekati 5-6 sedmica, a negdje opet pise da su dovoljne 2-3 ...

Nakon kojeg vremena otvarate svoju ????

Ja sam ovogodišnji silos otvorio nakon 40 dana. A komšija je svoju silažu radio poslije mene a silos je otvorio prije nego ja, mislim da je jedva bila mjesec dana zatvorena. Međutim ne veli da ima pokvarene. Inače ni on, ni ja nismo koristili inokulante u ovim silosima što su trenutno otvoreni. Mislim da je 2-3 sedmice premalo, možda sa nekim inokulantima koji pored vrše sojeva bakterija sadrže i enzime npr. "Silal 4X4" od Alltech-a, ili neke kiseline kao što je npr. "Labacsil Duo" od Sano. Išlo bi i bez takvih inokulanata ali morao bi trošiti najmanje 1-2 m dužna sedmično.
Ja inače silose radim tako da su tanji (70-120 cm) a dugački su: jedni 15 a drugi 25 m a širina je kod svih 5 m. Tako da imam dovoljnu potrošnju.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Ja sam ovogodišnji silos otvorio nakon 40 dana. A komšija je svoju silažu radio poslije mene a silos je otvorio prije nego ja, mislim da je jedva bila mjesec dana zatvorena. Međutim ne veli da ima pokvarene. Inače ni on, ni ja nismo koristili inokulante u ovim silosima što su trenutno otvoreni. Mislim da je 2-3 sedmice premalo, možda sa nekim inokulantima koji pored vrše sojeva bakterija sadrže i enzime npr. "Silal 4X4" od Alltech-a, ili neke kiseline kao što je npr. "Labacsil Duo" od Sano. Išlo bi i bez takvih inokulanata ali morao bi trošiti najmanje 1-2 m dužna sedmično.
Ja inače silose radim tako da su tanji (70-120 cm) a dugački su: jedni 15 a drugi 25 m a širina je kod svih 5 m. Tako da imam dovoljnu potrošnju.

Nisam ni ja nikakve inokulante koristio....znači 40 dana je dovoljno čekati...sto se tiče izuzimanja ....mozda oko 20 centimetara dnevno ....al je silos dosta manji 4 x 9 metara i ne prelazi 70 cm....jer imam malo krava....prije sam tako izuzimao ....nisam imao pokvarenog samo sam je imao malo jedva da mi je bila 4 mjeseca jer mi je led stukao 13 dunuma kuruza do posljednje komuše...tako sam očekivao oko 15 prikolica, a dovukao kući tek 3 i to bez klipa....
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Pojavljuje se kvarenje silaze svakim danom sve vise i više...ima i zelene buđi i bjelih fleka i svasta nečeg...u čemu bi bila greška...gazio sam s 560-tkom...:(
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
967
Pojavljuje se kvarenje silaze svakim danom sve vise i više...ima i zelene buđi i bjelih fleka i svasta nečeg...u čemu bi bila greška...gazio sam s 560-tkom...:(
ako ti je dobro nagaženo i dobro zatvoreno,jedina greška more biti da nemaš dovoljnu dnevnu potrošnju:!::supz:
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
@emy
Gdje ti se najviše pojavljuje kvarenje, u gornjem sloju, sa strana silosa ili imaš pokvarene u slojevima po cijeloj površini silosa? Kako izuzimaš silažu, dali je sječeš nečim ili samo uzimaš vilama? Dali se kvari puno u dubinu ili samo površina koju izuzimaš? U kakvom ti je stanju najlon i jesi li ga čime opteretio i pokrio? Kakvog je mirisa ta silaža koja ispravna, dali miriše kao sušeno voće ili više vuče na alkohol i dali je miris onako blago kiselkast ili se "osjeti" onako kao kruh?
Izvini puno je pitanja al je i puno faktora koji mogu uticati na kvalitet silaže. Koliko trošiš sedmično u dužinu?
Kod tebe je čini mi se tanak i relativno uzak silos tako da vjerovatno imaš dovoljnu potrošnju.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Kvarenje se najviše pojavljuje u gornjem sloju sve do nekih 10-tak cantimetara prema dole...od tih 10-tak centimetara pa sve do zemlje je sve idealno, dovoljno nagaženo tako da ne mogu uopste da stavim prst u dubinu svega 1-2 centimetra ili manje.

Kvarenja ima i s strane iako mi je s jedne strane silaznik u zemlji jer je neka velika međa u pitanju a s druge je štala ali između silaznika i štale je 70 cm prostora...tu imam kvarenja na krajevima

U slojevima kvarenja nema samo ima odozgo tih nekih 10-cm i to je kvarenje izraženo u kombinaciji s jako velikom vlagom...ne znam sam odakle tolika vlaga...

Najlon je nov kupljen i jako pažljivo postavljen...nema nigdje rupa...niti rupica..pregledao sam.

Silažu ne uzimam vilama nego s onim čekićem zidarski šti ima onaj "kljun" ...dakle silažu nakopam i onda lopatom za snijeg natovarim na kolica i gonim pred krave.
Gornji najlon zavrnem i onda kopam, a donjeg ako oštetim on je ionako stari.

Najlon sam opteretio prvo s starim tepisima koji su se natopili vodom, i onda preko tih tepiha sam poreda dugačka drva od nekih 2-3 metra i crijepa iskombinirano..ali mislim odakle ta tolika kondenzacija vode i ja mislim da ona dosta učestvuje u kvarenju ..najveci je problem tih 10-cm...gdje je jako izražena vlaga....a na nekim mjestima se pojavljuje i buđ i jako velika prašina...


Ono sto je još jako karakteristično je VELIKA TEMPERATURA svaki dan je silaza ugrijana...toliko da se isparava i to pošteno.

Uglavnom miris pokvarenog ne preovladava, osjeti se miris upravo tog sušenog voća...znači nema lošeg mirisa, mozda i zbog toga sto kvarenje nije uzelo maha.

Pa eto dnevno sam trošio prvo nekih 4 kolica to je od prilike 20 kg silaze na svaku kravu, sad sam povećao i dajem im od 6-7 kolica...a nešto razmišljam od kako se počela kvariti da im dajem povolji, da bi sto više pojele silaže da ne propadne, a s druge strane pojedu od prilike nešto manje od cjele bale sjena....


Ono na šta sumnjam je moje šlajšanje jer sam se bio jednom zakopao u silaži i to kad sam bio prikraju s gazenjem...pa sam šlajfao i jedva se iščupao, skliznuo na stranu prema štali, e onda sam to ponovo zagrnuo i pogazio sam jos nekoliko puta ali se bojim da je to premalo...

Nisam kod kuće sljedeći 15-tak dana ali bih volio da mogu uslikati pa da vidite o čemu se radi.
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
888
iako ja nemam puno iskustva sa silažom po meni je moguće da ti je tih 10cm sa vrha pokvareno jer si gazio sa imt560 sa kojeg je možda malo kapalo ulje jer se to dogodili jednom mom susjedu a gazio je sa istim traktorom kao i ti
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Ako nije oštećen najlon a silos je bio dobro zatvoren onda vjerovatno nisi dobro nagazio taj gornji sloj. Silažu bi trebao sjeći a ne kopati, nepravilno izuzimaš silažu i tako ti je dosta velika površina izložena uticaju vazduha. Kod sječenja je čeona površina ravna i malo je izložena uticaju vazduha, dok kod kopanja tim čekićem ili vilama čeona površina je nepravilna, iskrzana i velika, te je dosta više izložena uticaju zraka. Ovo u gornjem sloju nije kondenzovana vlaga nego je to posljedica kvarenja silaže, osim ako ti nije najlon izbušen. Sa strana je vjerovatno loše nagažen ili su možda miševi izbušili najlon pa se zato kvari. Koliko si dana radio silažu i kako si zatvarao silos nakon svakog dana kad prestanete. Kako si na kraju zatvorio silos i koliko je prošlo vremena od kad si završio silažu pa dok si sasvim zatvorio silos? Ako silaža miriše na sušeno voće znači da je dobro napravljena i da je završila fermentaciju. Ako nema mirisa na alkohol znači da je fermentacija završena i nema naknadnih vrenja. Kažeš da se grije i mnogo isparava. Gdje se grije dali samo gornji sloj ili cijelom površinom? Po mom mišljenju ili si loše nagazio taj gornji sloj i sa strana ili si loše zatvorio silos. Takođe mislim da ti tepisi nisu dovoljno opteretili gornji sloj u kom ti je ostalo dovoljno zraka da vrenje krene u krivom smjeru i da se počnu razvijati plijesni i gljivice. Tu sad nemožeš učiniti ništa, šta je tu je. Gledaj da spasiš što se može spasiti. Normalno hrani krave i pazi da ne daješ tu pokvarenu silažu jer ćeš tako imati još veću štetu. Gledaj da nekako siječeš tu silažu a ne da je tako kopaš tim čekićem. Ti imaš malu potrošnju i zato moraš puno više pažnje posvetiti tome kako izuzimaš silažu i kako i koliko otvaraš silos. Uzmi ašov i dobro ga naoštri pa probaj s njim sjeći silažu. Naravno prije toga odbaci taj pokvareni sloj. Nož za silažu možeš napraviti i od crtala za plug, ja imam takav i s njim siječem silažu. Nema veze čime ćeš sjeći, bitno je da ta čeona površina bude ravna i "glatka" tj. da je što manje izložena vazduhu. Tu gdje siječeš silažu najlon optereti nečim, da ti zrak ispod tog zavrnutog najlona ne prodire duboko u taj gornji sloj koji je slabije nagažen. Inače je teško nagaziti taj završni sloj, uvijek on ostane malo rastresit i u njemu ostane dovoljno zraka za razvoj plijesni i gljivica. Zato ga moraš dobro opteretiti piljevinom, zemljom ili nečim sličnim. To što si se ti zakopao u silos to nema veze. Ti si se zaglavio na jednom mjestu nisi kopao po cijelom silosu. Ovo sa kapanjem ulja isto nema veze. Ulje je kapalo i u donje slojeve pa nisu pokvareni. Ulje naravno može zagaditi silažu al to moraju biti puno veće količine od tih par kapi.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Ako nije oštećen najlon a silos je bio dobro zatvoren onda vjerovatno nisi dobro nagazio taj gornji sloj. Silažu bi trebao sjeći a ne kopati, nepravilno izuzimaš silažu i tako ti je dosta velika površina izložena uticaju vazduha. Kod sječenja je čeona površina ravna i malo je izložena uticaju vazduha, dok kod kopanja tim čekićem ili vilama čeona površina je nepravilna, iskrzana i velika, te je dosta više izložena uticaju zraka. Ovo u gornjem sloju nije kondenzovana vlaga nego je to posljedica kvarenja silaže, osim ako ti nije najlon izbušen. Sa strana je vjerovatno loše nagažen ili su možda miševi izbušili najlon pa se zato kvari. Koliko si dana radio silažu i kako si zatvarao silos nakon svakog dana kad prestanete. Kako si na kraju zatvorio silos i koliko je prošlo vremena od kad si završio silažu pa dok si sasvim zatvorio silos? Ako silaža miriše na sušeno voće znači da je dobro napravljena i da je završila fermentaciju. Ako nema mirisa na alkohol znači da je fermentacija završena i nema naknadnih vrenja. Kažeš da se grije i mnogo isparava. Gdje se grije dali samo gornji sloj ili cijelom površinom? Po mom mišljenju ili si loše nagazio taj gornji sloj i sa strana ili si loše zatvorio silos. Takođe mislim da ti tepisi nisu dovoljno opteretili gornji sloj u kom ti je ostalo dovoljno zraka da vrenje krene u krivom smjeru i da se počnu razvijati plijesni i gljivice. Tu sad nemožeš učiniti ništa, šta je tu je. Gledaj da spasiš što se može spasiti. Normalno hrani krave i pazi da ne daješ tu pokvarenu silažu jer ćeš tako imati još veću štetu. Gledaj da nekako siječeš tu silažu a ne da je tako kopaš tim čekićem. Ti imaš malu potrošnju i zato moraš puno više pažnje posvetiti tome kako izuzimaš silažu i kako i koliko otvaraš silos. Uzmi ašov i dobro ga naoštri pa probaj s njim sjeći silažu. Naravno prije toga odbaci taj pokvareni sloj. Nož za silažu možeš napraviti i od crtala za plug, ja imam takav i s njim siječem silažu. Nema veze čime ćeš sjeći, bitno je da ta čeona površina bude ravna i "glatka" tj. da je što manje izložena vazduhu. Tu gdje siječeš silažu najlon optereti nečim, da ti zrak ispod tog zavrnutog najlona ne prodire duboko u taj gornji sloj koji je slabije nagažen. Inače je teško nagaziti taj završni sloj, uvijek on ostane malo rastresit i u njemu ostane dovoljno zraka za razvoj plijesni i gljivica. Zato ga moraš dobro opteretiti piljevinom, zemljom ili nečim sličnim. To što si se ti zakopao u silos to nema veze. Ti si se zaglavio na jednom mjestu nisi kopao po cijelom silosu. Ovo sa kapanjem ulja isto nema veze. Ulje je kapalo i u donje slojeve pa nisu pokvareni. Ulje naravno može zagaditi silažu al to moraju biti puno veće količine od tih par kapi.

sa ovime ja mislim da je sve rečeno,ali ima i ulogu i prezelena silaža što vjerujem da kod tebe nije kad se najviše kvari gore,mislim da bi trebao razmisliti o stavljanju podfolije od kada ju mi koristimo smanjili smo kvarenje u gornjem sloju sigurno 50% i puno,puno gaženja bez velikih pauza ,samo dok se kipuje prikolica,što se tiće rupa ona može biti kao vrh igle i to nitko ne može vidjeti,zato na najlonu niiiiiikad ne treba štedjeti,ja osobno imam njemačku silažnu foliju i nakon 3 godine dolazi nova koja je skuplja u konačnici samo 30%od običnog najlona a dura bez greške 3god.a obični samo 1,jer ga sunce za..be:partyman:sada nema neke koristi mudrovti nego spasi što se više da ali pažljivo da ne bude zla:rolleyess:
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Sjeći....???

Prvo nisam znao da se silaža može ičim sjeći osim jedino s onim "IZUZIMAČEM SILAŽE" na hidraulik traktora, a ovako ručno...ne znam. ...kako si napravio taj stroj od crtala za plug, mozes li uslikati i da vidim kako ravno sječe silažu, jer to crtalo nije problem nabaviti...ali ono, čini mi se da je silaža kao spužva i moralo bi biti jako oštro crtalo....kirurški oštro...

Sto se tiče naoštrenog ašova...to nisam probao, kod mene je jedina mašina taj čeić i kopanje s njim...površina je naravno nepravilana...

Silažu smo pravili 2 puna dana i ušli u treći...pošto sam ja silirao, nisam bio tu, ali općenito mislim da je slabo gaženo s drugim traktorom 560-kom jer taj što je gazio je gazio 1-2 sta i onda opet zakačio prikolicu i dolazio po silazu...(bilo je dosta loše organizovana jer me u po akcije jedan s traktorom napustio imao je hitni neki slučaj tako da je bilo te organizacijske greške)...na kraju kad sam došao kući otkačio kombajn i sam gazio još čitav sljedeći dan...u vremenu preko noći uopšte nisam pokrivao silažu (postavljao sam ovdje čini mi se pitanje kako dugo silaznik moze da bude izložen zraku u vremenu dok se silira....pa mi je rečeno da je kod određenih članova silaznik otvoren i po 4-5 dana, jer se siliraju veće površine)

E na kraju kad smo sve završili, sam tek onda zatvorio sve i pritisnuo najlon s svim tim sto sam nabrojao, jer kad sam vidio slike ovdje opet neki okolo naredaju obicne punjene cigle a gore pokriju crijepom i to poredaju red crijepa svakih 1-1.5 metara...znači nije crijep do crijepa...

Silaža se grije u gornjem sloju međutim primjetio sam da raste temperatura i u donjim slojevima.

@ajkula

Uvjek kupujem gornji najlon nov...jedini kod nas najbolji je najlon s UV zastitom, ove godine sam trazio i tu podfoliju jer sam vidio na forumu da to dosta koristite, međutim kad sam otišao u prodavnicu rekli su mi da je ta podfolija 3 puta skuplja, međutim opet nebi odustao od kupovine ali je uopšte nisu ni imali, tako da sam opet pokri samo s jednim slojem najlona...


Nastojim da ono pokvareno što više odvojim, tako da kravam ide samo čista silaža...

Samo mi je krivo to što sam stvarno ulozio truda, onoliko koliko sam znao da treba da uradim posao kako treba, ali opet se pojavio negdje problem, e sad to moze biti do onog sto me napusio u najvećem jeku posla, ili do mog gaženja, ili do najlona...milion nekih čuda...nadam se da neću imati taj problem kad budem radio GRAŠAK....jer ovako ne ide...sve mi uspije na njivi a ja zafrknem kod kuće na gotovom činu.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
e vidiš zato ja več nekoliko godina platim siliranje i prijevoz a kod kuće ja ili žena gazimo non stop,jer kada smo silirali sa jednorednim nemaš radne snage ovih nekoliko ne zna koliko bi da i se plati i koliko bi popili plus moje živciranje,probuše najlon čuda boga problema,ovi dvojica sad ljepo voze a mi gazimo bez imalo živciranja.pokrivamo odmah i to je to,što se tiće pod folije ja sam kupioprošle godine orginal balu od 50 m puta 5 pa ju imam 2 godine jer radimo 25 m u dužinu,koštala je 530kn sa pdvom ,kod našeg Sano trgovca made in Germany,poslje ju iskoristim za pokrivanje slame ili nečeg drugog:drinkers:
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
@Emy
Moram reći da je kod tebe silaža super s obzirom koliko si propusta i grešaka napravio u toku siliranja. Mislim da se taj gornji sloj koji je pokvaren neće dublje širiti u silažu. Tu gore je bilo dovoljno zraka za razvoj gljivica i plijesni dok su slojevi ispod dobro sabijeni i u njima nema zraka pa se zato ne kvare. A ujedno taj gornji vlažni sloj ti djeluje kao pokrivač koji sprečava prodor zraka u te dublje slojeve pa zato nema kvarenja. Sad je samo bitno da silažu prestaneš kopati i počneš sjeći, kako bi što manja površina bila izložena uticaju vazduha.
Ovo što je pokvareno sa strane moglo bi praviti probleme jer je očito slabo nagaženo. Osim toga toplota te pokvarene silaže i dosta kukuruza je idealno za miševe koji su se tu već sigurno smjestili kopaju tunele sa strane i tako još više doprinose kvarenju.
Ovo čime ja siječem silažu nije nikakav stroj već običan nož. Crtalo sam koristio zato jer je to manganski čelik pa ga ne treba često oštriti. U silaži svega jednom ili dva puta mjesečno a u sjenaži malo češće. Znači crtalo je isječeno u trokut i zavareno za željeznu osovinu Φ 35 mm. Sve to je teško oko 8 Kg i silažu siječe kao repu. Postaviću slike kad uhvatim vremena.
Što se tiče tvog pitanja koliko silos smije biti otvoren, čini mi se da sam ga negdje pročitao. Međutim ja sam mislio da ti pitaš koliko dugo možeš puniti jedan silos a ne da misliš bukvalno koliko dugo može biti ne pokriven. Smije biti otvoren samo dok se puni i gazi. Bilo kakav prekid znači: preko noći, uslijed kvara mehanizacije, loših vremenskih prilika itd. silos se mora što je prije hermetički zatvoriti znač da zrak nemože unutra a plinovi koji nastaju u toku fermentacije nemogu van. Inače proces fermentacije ne započinje onda kad zatvoriš silos već čim biljku posječeš na njivi. Sigurno si primjetio da silaža koja stoji par sati u prikolici već počinje da se grije, isparava i miriše na alkohol. To znači da je u toj masi već počelo alkoholno vrenje, jer iz nje nije istisnut zrak pa kvasci tj. gljivice počinju da rade. To je naravno loše jer nama treba mliječno kiselinsko vrenje jer mliječna kiselina vrši konzerviranje silaže. A ono je moguće samo ako u toj masi nema zraka, jer mliječno kiselinske bakterije za svoj razvoj traže anaerobne uslove tj. bez prisustva zraka. Zato je jako bitno da se nakon svakog prekida silos što bolje zatvori. Sobzirom da je kod tebe silos bio toliko dugo otvoren, pravo je čudo da nemaš kvarenja i dubljim slojevima silaže i da nema onih pljesnivih zelenih džepova u silaži.
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
967
da,glavni razlog bi po meni bio taj što je silos bio predugo otvoren,a može biti da je i nekvalitetna folija...
...uzmi si nagodinu onu orginal silo-foliju (s jedne strane je crna,a s druge,gornje, bijela)...istina da je dost skuplja od obične,al isplati se...

...isto je jako bitno zatvaranje folije...ja to radim ovak...

-silos je na goloj zemlji koju najprije izorem

-prolaz rotobranom ili tanjurača da se to sve dobro usitni i poravna te gaženje traktorom trag do traga

-rastepe se sloj slame (što više to bolje,a poslije ona upije silažne sokove pa se može i ona davati zajedno sa silažom)

-samo siliranje koje je najbolje napraviti u toku jednog dana...ako nemreš sve stići sam, najdi nekog da ti pomogne,ili plati ako moraš

-gore silofolija koja se stavlja odmah po završetku gašenja(po potrebi i u sitne noćne sate,ali nema prekidanja)

-odmah na foliju okolo se plugom naore zemlja(zbog toga se i oralo prije siliranja da se dobije rahla zemlja za zatrpavanje)

-e sad dok je naokolo dobro sve zatvoreno imaš vremena da to lagano sve još zatrpaš do kraja da ti seoske đukele ne probuše foliju
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
Potfolija je nekoliko puta jeftinija od obične folije.
Tu su te malo nasamarili.

Možeš za nju uzeti svaku foliju od nekih 40-50 mikrona.
Pošto je ispod folije, ne treba ni da je UV otporna.

Pogledaj na tu stranicu.
Imaš sve što si možeš zamisliti za potrebe siliranja.
Sigurno sve ne trebaš, a bar vidiš što postoji i kakve su cijene.
Cijene su sa 20% PDV.

A na toj stranici imaš prospekto i video klipove, koji objašnjavaju dobru praksu kod siliranja.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,241
Sto se tice kvarenja mislim da je naj veci uzrok lose gazenje. Cim se traktor tako zakopava u silazu znak je da je lose ugazena. Silaza se mora non stop gaziti dok se silira, cim traktori tesko uzlaze znaci da se lose gazi. A od ulja se hoce kvariti silaza ali u flekama, ne sva. Mi ne pokrivamo silazu preko noci kada negazimo, silos je pokriven tek kada je sve zavrseno, a od prvog pocetka pa do zatvaranja proslo je oko pet dana i nebude nekog znacajnijeg kvarenja.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Ajkula... Nesto ozbiljnije i ja razmišljam o tome da dogodine platim siliranje, prevoz bih imao za uslugu jer bih i ja išao dvojci trojici ljudi prevoziti, jer sam tako i ove godine, ili im gaziti silazu ...ali rekoh imam svoj kombajn jednoredni, iziće me jeftinije, iako sam tipu koji je gazio rekao da mora gaziti uvjek, i da sve zavisi od njega ili bar 90 % kvaliteta silaže...ali eto...šta je tu je...pokušao sam na kraju malo još sabiti pa sam gazio čitav dan ali nije to to, jer sam već tad primjetio da se na onoj žegi gornji dio silaže počeo sušiti a čini mi se što je silaža više suha tim ju je gore nagaziti...

Idući put definitivno trebam ići drugima za pare a svoje siliranje uredno platiti i do tada se dobro načitati i informirati za kompletan postupak...iako znam proces silaze gotovo napamet, ali te zezne organizacija ili dužina vremena, ili neiskustvo, neznanje kako da teoriju pretočiš u praksu i eto problema

Cowboy...tim crtalom s kojim sječeš silažu, jel se moraš popeti na silazu i sjeći ju kao kad ručno s ašovom kopaš zemlju, znači sječeš ju pritiskom noge na to crtalo...mislim da sam dobio mentalnu sliku kako to izgleda i kako si ga napravio...ali opet ako budeš imao vremena uslikaj i silažu da vidim kako ju ravno sječe i reci mi da li s tim sječeš i sjenažu, jer bih morao onda sebi napraviti tako nešto, i zog nadolazeće sjenaže graška.

Kod samog pravljenja silaže sve inače ide ok. dok silažu ne pokriješ najlonom, e onda možeš samo strpljivo čekati 40 dana i ako si napravio bilo kakvu grešku možes ju samo vidjeti kad otvoriš silažu...al više nema ispravke do nove silaže...

Tine hvala za linkove i stranice....vidio sam da ima dosta stvari što ih mogu i sam napraviti...

I meni se činilo da bi podfolija trebala biti dosta jeftinija, ali eto nije je bilo u toj prodavnici, mada sam imao mogućnost otići i u drugu, ali eto...da mi bude za pamet da ju kupim kad budem silirao grašak.

Grašak definitivno plaćam vučeni kombajn za siliranje, a kod kuće lično gazim i nadgledam proces (jer da mi se i s graškom ovo desi onda me nema nigdje)...a najaviću i u temi, tako da se svi mozemo uključiti i u samim pripremama a pogotovo oni s više iskustva u sjenaži...
 
Posljednje uređivanje:

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Evo kakav je kod mene nož za silažu:


Uploaded with ImageShack.us
Evo kako izgleda površina reza. Kukuruzna silaža izgleda super dok je sirak malo teže ravno odseći jer se lako osipa al nema pokvarenog niti se grije.


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
Ovako pritiskam površinu reza:


Uploaded with ImageShack.us
Evo kako izgledaju te vrećice za pritiskanje:


Uploaded with ImageShack.us
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Jel to kod tebe piljevina ???

Upravo sam te vreće vidio na onim linkovima od Tine sto ih je stavio...vidim ti si ih napravio, vjerovatno je u njima zemlja ili pjesak...znači od običnih ostataka najlona ... svezati s jedne i druge strane i napuniti ih nekim materijalom...praktično...

Znači nema penjanja na silažu.

Ja sam od sad samo počeo pažljivije je kopkati s ovim čekićem tako da sad površina dosta ravnije izgleda....pa vidjećem o mozda će utjecati na smanjenje kvarenja, ali cu pokušati nabaviti crtalo...
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Evo kako zatvaram silos s tim vrećicama:



Uploaded with ImageShack.us

A ovo je čeona strana silosa. Ovdje sam koristio i najlon vreće od mineralnog đubriva, uspiju izgurati jednu sezonu a onda se raspadnu zbog sunca.



Uploaded with ImageShack.us

Ove jedne vrećice što sam pravio imam već 3 god. i još se drže mislim da mogu izgurati još 2-3 god. bez problema. Pravio sam ih od UV folije dugačke su oko 50 cm a prečnika oko 10-ak cm. Ovaj silos na slici je dugačak 25 m i sa ovim vrećicama potpuno ga zatvorim za 20-ak minuta.
Na ovom silosu mi je lisica izbušila najlon na milion mjesta pa sam ga morao potpuno otvoriti i ispod ove UV folije staviti građevinsku foliju. Ovdje će vjerovatno biti dosta pokvarene silaže, vidjeću šta je kad ga otvorim. Ova građevinska folija je dosta tanja, laganija i jeftinija od ove UV folije za plastenike a čini mi se i da je čak i otporna na UV zračenje. Mislim da se ona može koristiti kao potfolija, šteta što joj je širina samo 4 m. Emy tebi bi možda odgovarala, ako se ne varam, kod tebe su silosi široki 4 m.
Kad siječem silažu stojim ispred a ne na silosu, zato je ovaj nož navaren na punu osovinu Φ 35 mm da bi bio što teži a težak je oko 8 Kg. Upravo zbog svoje težine vrlo lako siječe silažu. Ne mora to biti baš crtalo, može i bilo koji drugi malo jači lim. Možeš ga čak napraviti i od gibnja samo uzmi od nekog auta, jer je tanji nego kamionski. Isjeci ga, zavari kao slovo "V" i dobro naoštri a u sredinu zavari neku osovinu ili željeznu cijev i eto noža.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Jako dobro uradjeno....za kataloga...

Ovdje od mene na silazu trpaju i stavljajuu svasta, najcesce zemlju, jos niko ne stavlja tako nesto s strane i to je to...

Koliko je samo jeftinih i jednostavnih rjesenja...

Ja sam prije 2 godine pobjegao od zemlje i pjeska...zemlju je bilo jako tesko skidati zimi ili se zaledi ili bude blato...a pjesak je tesko kontrolirati...jako se osipa i mjesa s silazom, e onda sam imao ovog crijepa i poredao ciglu do cigle, lako sam skidao a ujedno s ciglom je isao i snijeg, kasnije sam vidio da je bogec stavljao isto crijep medjutim ne ciglu do cigle nego red cigle pa metar do metar i pol prazno pa tako opet...
Meni je ove godine zafalilo cigle jer sam dao komsiji, nevrijeme mu polupalo, pa sam stavio drva i tih starih tepiha...

Medutim ovo sto vidim kod tebe je jako prakticno i brzo postavljanje.

Znaci dovoljno je imati jednu jeftinu ali novu podfoliju, poslije preko nje najlol od prosle godine koji je poprilicno ocuvan...okolo naredati te vrece i dobro zategnuti najlon...preko najlona nije potrebno nista stavljati...

Inace kod mene je silaznik jako zasticen od pasa i ostale nemani, s jedne strane je stala s druge neka velika medja a s trece je ograda i zivica od komsije...jos nisam primjetio ni sapice od mace a pogotovo psa...jer odmah na pocetku vide ako ce se penjati prema silazi moraju se i vratiti od kud su dosli, nema skakanja i preskakanja, pa im to izgleda vise kao zamka, nego put ili prolaz...uglavnom jedino ostecenje najlona je ono koje ja napravim.

Cowboy da li na ovaj nacin pravis i sjenazu ili mora biti veci pritisak na najlon ???
 

Najnoviji postovi

Na vrh