• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SILOKOMBAJN

Zekson

Dobro znana faca
Tu od
26 Srp 2012
Poruka
506
Perhan to ti služi za kopčanje na prednji hidraulik samo okreneš poluge na silokombajnu i kopčaš ga naprijed zato je iza izvod kardana a može i služit za prikolicu odma siliraš u prikolicu za gnoj ili samoutovarnu i odma istovarivaš netrebaš otkapčivat
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Ovaj kardan nazad služi samo za oštrenje noževa a ne za kačenje na prednji hidraulik ili pogon prikolice.
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Crowboy odakle ti to da se noževi oštre na tom izlazu kardana? Šogor ima isti takav silokombaj i noževi se neoštre na tom izlazu kardana nego na onom odnapred. Neznam za šta služi taj izlaz kardana ali znam da sa njim nismo oštrili noževe.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Za pogon silokombajna se koristi kardan sa jednosmjernom spojnicom. A za oštrenje noževa treba disk da se okreće unazad. Sa ovim kardanom kojim tjeraš silokombajn nemožeš oštriti noževe, zato je ostavljen ovaj izvod nazad tako da možeš prići drugim traktorom i normalno naoštriti noževe.
Ovo za kačenje prikolice i pogon prilikom istovara nema nikakve veze... A za prednji hidraulik uopšte nema mogućnost kačenja.
 

anđelko

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
172
Ima u jednom starom gospodarskom listu iz 80, godina slika, tip je kopčo samoutovarku na sk 80. Tom kombinacijom vozio u silos i istvarivao.Traktor je bio Torpedo 90 ks.
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Za pogon silokombajna se koristi kardan sa jednosmjernom spojnicom. A za oštrenje noževa treba disk da se okreće unazad. Sa ovim kardanom kojim tjeraš silokombajn nemožeš oštriti noževe, zato je ostavljen ovaj izvod nazad tako da možeš prići drugim traktorom i normalno naoštriti noževe.
Ovo za kačenje prikolice i pogon prilikom istovara nema nikakve veze... A za prednji hidraulik uopšte nema mogućnost kačenja.

Kolega iduči put kad budemo oštrili noževe na silokombajnu ja ti budem uslikao kako to radimo i snimim ti video pa da vidiš,jer nemožeš nešto pričat ako neznaš,nisi vidio ili nisi radio to
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Kolega iduči put kad budemo oštrili noževe na silokombajnu ja ti budem uslikao kako to radimo i snimim ti video pa da vidiš,jer nemožeš nešto pričat ako neznaš,nisi vidio ili nisi radio to


Sve zavisi kakav je silokombajn!? :scratch A i ako tako nešto radiš, to ne znači da radiš ispravno. Opet kažem sve zavisi kakav je silokombajn u pitanju i kakav je brus. Ali zadnji kardan je definitivno ostavljen za oštrenje. To što neko s njim pogoni prikolicu za istovar to je druga stvar. Niti je silokombajn predviđen da se njime vuče prikolica sa njive na silos niti je kardan na njemu predviđen da pogoni prikolicu. To što je neko nešto uslikao za novine ne znači i da je ispravno!!
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Neželim se pravit pametan ili nekome pametovav. Gle možda je baš suprotno to šta ti kažeš,možda su švabe baš o tome razmišljali kad su radili silokombajn.
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
Prijatelji imam SK Mengele mb220 i zanima me za sta sluzi ovaj kardan sa druge strane reduktora? Da li to sluzi za ostrenje nozeva ili za nesto drugo?


Pozdrav! zanimljiva verzija mengela 220 (takve još nisam vidio -ima konstrukciju kao mengele 350 turbo,a opet nije )! većina mengela -od 200- 350 turbo sa kojima sam radio) ovaj izvod prvenstveno služi za oštrenje noževa ,ni za kakvi prednji hidraulik ( a kakve bi to dugačke poluge morale biti kad je getriba isturena u tom slučaju skroz do prednjeg kraja traktora?? ...) Ja na ovoj slici ne vidim kak bi se te poluge mogle okrenuti da dođu bliže traktoru ? Ovaj silokombajn ima i glavni pogon preko kardana (kao mengele 350 turbo) ,a ne preko lanca kao obični 200,220,280,290... ja ti preporučam da koristiš taj izvod za brušenje noževa!
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Eh svašta sam pročitao u ove 2 stranice,kakvih sve gluposti napisano:partyman:

Silokombajn koji ima kardan od iza stavljen služi za brušenje noževa.Od uvijek smo tako radili na SIP SK-80S i na sadašnjim Pottinger mex 2-K..
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Neželim se pravit pametan ili nekome pametovav. Gle možda je baš suprotno to šta ti kažeš,možda su švabe baš o tome razmišljali kad su radili silokombajn.


A čuj, sve je moguće... I Alfred Nobel kad je 1863 izmislio dinamit imao je na umu sasvim drugačiju primjenu svog izuma.
Moguće je i to što kažeš, ...nisam ja konstruisao silokombajn pa da znam tačnu namjenu tog zadnjeg kardana. Ali govorim da se u najvećem broju slučajeva koristi upravo za oštrenje noževa. Malo mi se čini nezgodno da traktor na njivi silira i onda vuče tu prikolicu sve do silosa a zatim na silosu ponovo pokreće silokombajn da bi preko tog zadnjeg kardana istovario silažu :confused:
Kao prvo: takav način rada je jako spor, kao drugo: velika većina silokombajna nije konstrukcijski dovoljno jaka da izdrži teret prikolice u transportu, kao treće: hidraulik traktora se bez potrebe opterećuje, kao četvrto: da ne govorio o tome koliko je nezgodno i opasno voziti traktor po silosu sa silokombajnom koji radi i to samo za to da bi se istovarila silaža iz prikolice koja uopšte nije namjenjena za prevoz silaže. Samoutovarna je namjenjena za kupljenje i prevoz trave i sijena a prikolica za stajnjak je namjenjena prevozu i rasturanju stajnjaka. To što su one nama zgodne za prevoz silaže je sasvim druga stvar. Ne kažem da se ne mogu koristiti za prevoz silaže, ali sigurno je da nisu namjenjene da pri tom budu zakačene za silokombajn.
Na većini silokombajna, noževi na disku se oštre tako da se disk vrti na kontra stranu a onda se rotirajući brus primiče do noževa. Tako da se noževi oštre od "pete" prema vrhu oštrice. A većina traktora nemože vrtiti kardan u suprotnu stranu (osim preko mjenjača). Zato je ostavljen ovaj zadnji izvod kardana da bi se preko njega oštrili noževi.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kak veli kolega marko, svakakvih sam se gluposti načitao na prošle dvije stranice.:mrgreen:

No...stražnji karadan na silokombajnu služi isključivo za brušenje noževa na istom, a fala Bogu imam iskustva sa Sipom, Mengelom, Pottingerom, Claasom, PZom, uglavnom, svi su oni na isti princip.

Dado, što se tiće vašeg brušenja silokombajna, potpuno krivo radite, imate samo sreće kaj vam se nije tokom brušenja desilo da vam nož zapne u brus ili njegovu konstrukciju pa da vidite sranja kakvog još niste vidjeli.
Kažeš da šogor tak brisi, jel, a on ima Zetora??? A daj ga molim te pitaj dok brusi kombajna jel ga možda slučajno vrti preko getribe u rikvercu????:D Možda ti je taj detalj promakao.
Ako je, onda ti je valjda sad jasno zakaj je stražnji izlaz karadana na silokombajnu, za sve ove koji nemamo zetora :)
A ako nije, probajte prikopčati iza drugi traktor pa mi javi kak su bolje nabrušeni noževi ;)

Što se tiće samoutovarne ili đubretare iza silokombajna, nije ni to isključeno, ali to je sasvim druga priča.
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Kak veli kolega marko, svakakvih sam se gluposti načitao na prošle dvije stranice.:mrgreen:

No...stražnji karadan na silokombajnu služi isključivo za brušenje noževa na istom, a fala Bogu imam iskustva sa Sipom, Mengelom, Pottingerom, Claasom, PZom, uglavnom, svi su oni na isti princip.

Dado, što se tiće vašeg brušenja silokombajna, potpuno krivo radite, imate samo sreće kaj vam se nije tokom brušenja desilo da vam nož zapne u brus ili njegovu konstrukciju pa da vidite sranja kakvog još niste vidjeli.
Kažeš da šogor tak brisi, jel, a on ima Zetora??? A daj ga molim te pitaj dok brusi kombajna jel ga možda slučajno vrti preko getribe u rikvercu????:D Možda ti je taj detalj promakao.
Ako je, onda ti je valjda sad jasno zakaj je stražnji izlaz karadana na silokombajnu, za sve ove koji nemamo zetora :)
A ako nije, probajte prikopčati iza drugi traktor pa mi javi kak su bolje nabrušeni noževi ;)

Što se tiće samoutovarne ili đubretare iza silokombajna, nije ni to isključeno, ali to je sasvim druga priča.

Brusili smo ga sa mojim df-om,silokombajn sa njega nismo skidali mjesec i pol i kak je bio prikačen na traktoru tako sam upalio traktor i kardan i nabrusili smo ga i odma je drugi put je odma bio bolje sasječen kukuruz.
 
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
300
a kak to kad ides brusit? prikljucis traktor na taj straznji izlaz kardana, i onim velikim vijkom priblizis brus nozevima? jel tako?, mislim nekuzim zast bi trebala 2 traktora) pa nek silokombajn bude otkacen da stoji u mjestu, i sam se navezes odozada!!??

ali na mom silokombajnu poluge se stvarno mogu zakrenuti do kraja prema nazad, tako da bi se mozda i mogao zakopcit na prednji hidraulik(inace neznam zasto bi se dale toliko zakretati)
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
a kak to kad ides brusit? prikljucis traktor na taj straznji izlaz kardana, i onim velikim vijkom priblizis brus nozevima? jel tako?, mislim nekuzim zast bi trebala 2 traktora) pa nek silokombajn bude otkacen da stoji u mjestu, i sam se navezes odozada!!??

ali na mom silokombajnu poluge se stvarno mogu zakrenuti do kraja prema nazad, tako da bi se mozda i mogao zakopcit na prednji hidraulik(inace neznam zasto bi se dale toliko zakretati)


Trebaju ti dva traktora ako radiš više dana, onda ne moraš svaki put otkačavati silokombajn kad ga trebaš oštriti. Lakše je i brže sa dva traktora...

Što se tiče kačenja naprijed, mislim da neće ići jer čini mi se da se prednji kardan vrti na 1000 o/min, a to je za silokombajn prebrzo.
 
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
300
aha! pa da, i nije ga bas tak lako otkapcit! a cek, el onda onaj veliki plasticni vijak sluzi za priblizavanje brusa nozevima? mi nozeve nismo ostrili vec par sezona, jos sijeku, al krupno, ali to nam ionako nije bitno jer nepravimo silos, vec samo sad dok imamo zelenih kukuruza!, jedino kaj je traktoru tako teze!
e a stvarno sta sam i ja od svojih komsija cuo za taj straznji izlaz kardana!

sta, svaki prednji kardan se vrti 1000 o/min? prvi glas! a kak kad stave naprijed roto kose!?
pa ni ona neide na 1000o/min,
e al bogami da ga stavis na 1000 o/min pa radio bi srot, mislim tak sitno, jedino ak se ne bi razletio

e da! i koja je minimalna snaga traktora da cijeli dan silira a da mu nije tesko, i da nedize temperaturu motora?, i normalno da ide koliko toliko normalnom brzniom,znaci ne presporo!
 
Posljednje uređivanje:

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
aha! pa da, i nije ga bas tak lako otkapcit! a cek, el onda onaj veliki plasticni vijak sluzi za priblizavanje brusa nozevima? mi nozeve nismo ostrili vec par sezona, jos sijeku, al krupno, ali to nam ionako nije bitno jer nepravimo silos, vec samo sad dok imamo zelenih kukuruza!, jedino kaj je traktoru tako teze!
e a stvarno sta sam i ja od svojih komsija cuo za taj straznji izlaz kardana!

sta, svaki prednji kardan se vrti 1000 o/min? prvi glas! a kak kad stave naprijed roto kose!?
pa ni ona neide na 1000o/min,
e al bogami da ga stavis na 1000 o/min pa radio bi srot, mislim tak sitno, jedino ak se ne bi razletio

e da! i koja je minimalna snaga traktora da cijeli dan silira a da mu nije tesko, i da nedize temperaturu motora?, i normalno da ide koliko toliko normalnom brzniom,znaci ne presporo!


Neznam kakav je kombajn u pitanju ali uglavnom sa velikim vijkom primičeš brus. To što krupno siječe je zato jer je tup a vjerovatno ti je i veliki zazor između noževa na disku i kontra noža. To bi trebao pregledati, naštelati i naoštriti... To što je krupno možda nije bitno vama ali kravama sigurno jest! Bolje će jesti, bolje variti i biće manje otpada ako je sitnije sasječeno.

Većinom traktori imaju naprijed 1000 o/min i priključci koji se kače naprijed su prilagođeni tom broju obrtaja. Tako i te frontalne kose trebaju pogon od 1000 obrtaja jer im je prenos prilagođen toj brzini.

Kako će se traktor ponašati u siliranju zavisi od: traktora tj. motora i prenosa, zavisi od silokombajna kako je podešen i kakav mu je prenos, zavisi i od kukuruza a Bogami ponajviše zavisi od traktoriste.
Ima ljudi koji siliraju malim 539 i kažu da mu nije preteško, a neko radi sa traktorom od 60 ili 70 konja pa se grije i pati... Al mislim da bi već negdje oko 60 KS trebalo biti dovoljno da se silira bez problema.
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh