• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SILOKOMBAJN

haz0r

Član
Tu od
1 Lip 2012
Poruka
460
@hazOr
Jesi riješio išta? Jesi li oštrio noževe, kako sad ide, izbacuje li sad masu na ror ili opet vraća nazad?

Naostrio sam nozeve, sad su kao žilet. Izbacuje nekih 60-65% mase na ror a ostalo ide ispod valjaka ponovo. Jako sitnu masu izbaci na ror, ali i dalje ide ispod njega masa (vraca je), doduse 40% manje.

Ma idem sad po Masseya od 100 konja nek ga on zavrti, da i to rijesim. Da sve ispucam. Ako bude do toga, mijenjam za manji neki silokombajn i gotovo. Dovoljno sam živaca pokidao u ovih par dana.
 
Posljednje uređivanje:

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,438
To što rasipa nema veze sa pogonskom snagom traktora. Prevrni kombajn na "leđa" i pogledaj odozdo kud rasipa silažu. Pažljivo sve pregledaj i moraš primjetiti kud izlazi iz doboša a sudeći po količini to nije nekakava mala rupa da se nemože primjetiti.

Po svoj logici biljka kad uđe u doboš i kad je noževi zahvate može izaći samo na ror, nemože se vratiti nazad na dozatore. Pažljivo to sve odozdo pregledaj i vidjećeš kud silaža izlazi nazad na valjke. Veći traktor neće riješiti problem, da nemaš snage onda ništa nebi izlazilo na ror ili nebi dobacio do prikolice ali sasvim sigurno nebi vraćao masu nazad na dozatore!!
 

haz0r

Član
Tu od
1 Lip 2012
Poruka
460
To što rasipa nema veze sa pogonskom snagom traktora. Prevrni kombajn na "leđa" i pogledaj odozdo kud rasipa silažu. Pažljivo sve pregledaj i moraš primjetiti kud izlazi iz doboša a sudeći po količini to nije nekakava mala rupa da se nemože primjetiti.

Po svoj logici biljka kad uđe u doboš i kad je noževi zahvate može izaći samo na ror, nemože se vratiti nazad na dozatore. Pažljivo to sve odozdo pregledaj i vidjećeš kud silaža izlazi nazad na valjke. Veći traktor neće riješiti problem, da nemaš snage onda ništa nebi izlazilo na ror ili nebi dobacio do prikolice ali sasvim sigurno nebi vraćao masu nazad na dozatore!!



Otpustim spaner na jednom lancu kojeg drzi opruga, to je onaj pokretni dio iznad valjaka, koji hoda gore dole prilikom ulaska vece kolicine stabljike. Pokusam ponovo, izbacuje na ror svu masu, nozevi sitno melju, pogledam ispod kombajna nema nista. Izgleda da nije dovoljno otvaralo klapnu i slalo masu prema nozevima. Do veceras cu ga probati i u njivi kako se ponasa, zakacit cu prikolicu za njega pa probati 2-3 reda.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,438
očigledno taj gornji dozirni valjak nije imao dovoljan hod pa ti kukuruzi nisu ni stizali do noževa. Nadam se da će sad biti dobro. Poslije probe još jednom sve dobro pregledaj i podmaži i sretno!! :)
 

zetor7245

Član
Tu od
5 Ruj 2009
Poruka
174
Ovisi sve o kukuruzu,dali je on 1,5metara ili 3 metra,dali je sijan na 19cm ili na 22cm razmaka.
Najbolje ti je prikopči ti silokombajn za traktor i ajd silirat pa probavaš ako nejde u 5sporoj možda ide u 4sporoj.

Ma imao sam ja njega i prosle godine, ali je bila prva godina kod nas.
Kao bio spreman za sezonu , i bio teski picvajz sa njim.
Nije uvlacio, nabijalo ,zaglavljivalo sporo islo do zla boga.
Sad sam promijenio one gumene trake sto uvlace stabljiku (75 evra sam dao za njih original turim ih na k...) skinuo sam sve nozeve i nosio ih na ostrenje.
Ove godine nema nabijanja ,ne zaglavljuje,sijece sitno, skoro sva zrna nacinje samo mi se cini malo prespor 2-3ca spora i to je to.
jest da su mi gume 16-9-34 na zetoru.
Pa me zato zanimalo kako ide kod vas, jesuli ti potingeri svi takvi ili da jos nesto sarafam.
Nekad prije sam imao sip80 i ursus je nosio skoro uvijek 4-vrtom sporom.
Pa me malo cudi tolika razlika.
 

haz0r

Član
Tu od
1 Lip 2012
Poruka
460
očigledno taj gornji dozirni valjak nije imao dovoljan hod pa ti kukuruzi nisu ni stizali do noževa. Nadam se da će sad biti dobro. Poslije probe još jednom sve dobro pregledaj i podmaži i sretno!! :)

Eto otisao da probam u njivi i ista situacija, valjci vracaju ispod sebe kukuruz, ne stize ponovo do nozeva. Nadjem na drugom forumu slike kombajna i vidim da su kod njega zvijezdice dozatora postavljene skoro na vrh dok stoji kombajn, a kod mene su spustene na najnizi nivo i podizu se samo kada ubacim 7-8 stabljika odjednom debljeg kukuruza te pod tim opterecenjem podigne dozator i sve proguta i baci na ror ali sa manjom kolicinom u radu nema sanse. Da li zna neko kako se ovo podize, da li postoji nesto preko cega se zateze. Evo slike sa foruma, oznacio sam crnim te zvjezice koje se kod covjeka nalaze skoro na vrhu a kod mene na dnu. Stvarno pocinjem da ludim :madmana:

zmaj3102.jpg


zmaj310.jpg
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Danas kod susjeda katastrofa,sjebala se remenica,tj zubi su se poderali oni gusti i svlači remenicu dolje,tako da se dopodne mučilo i onda su dva jednoredna odradila ove kritične i loše a drugi budu silirani drugi tjedan ako majstor složi kombajn, ako ne bude radio samohodni,

Uploaded with ImageShack.us,

Uploaded with ImageShack.us,

Uploaded with ImageShack.us,

Uploaded with ImageShack.us
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,438
Eto otisao da probam u njivi i ista situacija, valjci vracaju ispod sebe kukuruz, ne stize ponovo do nozeva. Nadjem na drugom forumu slike kombajna i vidim da su kod njega zvijezdice dozatora postavljene skoro na vrh dok stoji kombajn, a kod mene su spustene na najnizi nivo i podizu se samo kada ubacim 7-8 stabljika odjednom debljeg kukuruza te pod tim opterecenjem podigne dozator i sve proguta i baci na ror ali sa manjom kolicinom u radu nema sanse. Da li zna neko kako se ovo podize, da li postoji nesto preko cega se zateze. Evo slike sa foruma, oznacio sam crnim te zvjezice koje se kod covjeka nalaze skoro na vrhu a kod mene na dnu. Stvarno pocinjem da ludim :madmana:
Na čemu su ove zvjezdice, jel one pogone neki valjak? Ako pogone gornji dozirni valjak onda bi tako valjda i trebale stajati u donjem položaju a da ih kukuruzi onda podižu uvis. Dali njih drži kakva opruga u donjem položaju ili pritišću samo svojom težinom? Probaj rukom kako idu uvis, mogu li se lako pomjerati. Možda je nešto zapeklo ili zbog hrđe i prašine nema lagan hod. Ako nekako i podigneš te zvjezdice onda se bojim da ti neće htjeti uvlačiti sitnije kukuruze nego će ih samo gomilati na ulazu a kad nakupi dosta da može povući onda će ga to zaštopati. Tako se meni dešavalo na Pottinger MEX I, ali on je bio tako napravljen da tu nije bilo pomoći.
Ovdje kod tebe samo pogledaj šta drži te valjke i da nije nešto zapeklo. Probaj rukom kako se pomjeraju. Pogledaj takođe da nema kakav graničnik, na zadnjoj slici se vidi nekakav nazubljeni lim kod one zvjezdice. Kakva je njegova uloga? Ne vjerujem da je tu stavljen samo zbog estetike... Vidi možda nešto fali ima li kakvih rupa za vijke, nosače i slično.
 

haz0r

Član
Tu od
1 Lip 2012
Poruka
460
Na čemu su ove zvjezdice, jel one pogone neki valjak? Ako pogone gornji dozirni valjak onda bi tako valjda i trebale stajati u donjem položaju a da ih kukuruzi onda podižu uvis. Dali njih drži kakva opruga u donjem položaju ili pritišću samo svojom težinom? Probaj rukom kako idu uvis, mogu li se lako pomjerati. Možda je nešto zapeklo ili zbog hrđe i prašine nema lagan hod. Ako nekako i podigneš te zvjezdice onda se bojim da ti neće htjeti uvlačiti sitnije kukuruze nego će ih samo gomilati na ulazu a kad nakupi dosta da može povući onda će ga to zaštopati. Tako se meni dešavalo na Pottinger MEX I, ali on je bio tako napravljen da tu nije bilo pomoći.
Ovdje kod tebe samo pogledaj šta drži te valjke i da nije nešto zapeklo. Probaj rukom kako se pomjeraju. Pogledaj takođe da nema kakav graničnik, na zadnjoj slici se vidi nekakav nazubljeni lim kod one zvjezdice. Kakva je njegova uloga? Ne vjerujem da je tu stavljen samo zbog estetike... Vidi možda nešto fali ima li kakvih rupa za vijke, nosače i slično.

One stoje na osovini koja podize (zatelazi) valjak koji je na opruzi. Kad ubacim puno stabljika podigne ga i proguta sve super, a ako je manja kolicina samo vraca nazad i ne dolazi do nozeva. Razradio sam tu osovinicu maksimalno, wd sprej, UK2 ulje pa sve zivo, kada je skinem sa opruge ide ona rukom gore dole (doduse ne lagano) a sa oprugom tesko skroz. Poupustim oprugu onda se popuste lanci i nista nisam dobio...

Zna li neko sposobnog majstora da mi to dodje popraviti, okolina Bijeljine, Brcko,Orasje,Čelić, Tuzla,Gracanica,Gradačac,Lukavac, Zivinice, Kladanj... ne znam vise sta da radim..:madmana::madmana:
 

RatkoPa

Novi član
Tu od
7 Pro 2011
Poruka
25
Pa to tebe zeza jer ti neobara stablo da ga uhvate valjci nego stablo tek kad samo padne onda ga uhvati.PRAVI SIPKU HITNO
 

haz0r

Član
Tu od
1 Lip 2012
Poruka
460
ma nije sipka problem , nemoze biti nikakao

Probano sa sipkom sa sip kombajna ista stvar. Nece da uvlaci dobro prema nozevima. Kada je debela stabljika (5-6 komada) onda proguta i sve baci na ror, al tanju i u retku nema sanse, samo povraca nazad..
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,438
Vrati ga tom što ti je prodao i traži negdje Mengele 280, 290, Pottinger MEX II ili neki sličan i riješi se glavobolje i zaje*ancije stim.
 

haz0r

Član
Tu od
1 Lip 2012
Poruka
460
Vrati ga tom što ti je prodao i traži negdje Mengele 280, 290, Pottinger MEX II ili neki sličan i riješi se glavobolje i zaje*ancije stim.

Eh da ja to mogu vratiti, sve bi bilo OK...


Zasto duva jaci vjetar nazad prema valjcima nego na ror ?? Neki dan je stablo vihorilo od vjetra iz rora sad nista :S
 
Posljednje uređivanje:

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,438
One stoje na osovini koja podize (zatelazi) valjak koji je na opruzi. Kad ubacim puno stabljika podigne ga i proguta sve super, a ako je manja kolicina samo vraca nazad i ne dolazi do nozeva. Razradio sam tu osovinicu maksimalno, wd sprej, UK2 ulje pa sve zivo, kada je skinem sa opruge ide ona rukom gore dole (doduse ne lagano) a sa oprugom tesko skroz. Poupustim oprugu onda se popuste lanci i nista nisam dobio...


Probaj da popustiš oprugu a da skratiš lanac za jedan članak.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Eh da ja to mogu vratiti, sve bi bilo OK...


Zasto duva jaci vjetar nazad prema valjcima nego na ror ?? Neki dan je stablo vihorilo od vjetra iz rora sad nista :S

Čitam več par dana sve ove rasprave i sve mi nekak miriše da se unutra nešto kontra vrti, netko je 100% prčkao po ovim svim silnim prijenosima i nešto je krivo spojeno i kombajn se kontra vrti na nekom dijelu pa ne izbacuje van nego pod sebe.
Pogledaj ti malo sve dijelove koji se vrte u koju se stranu vrte.
 

Najnoviji postovi

Na vrh