• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SILOKOMBAJN

matija754dt

Član
Tu od
5 Pro 2011
Poruka
137
Ma da, isti su to silokombajni. Kako si polomio taj kruzni noz, mora da je upalo nesto jako, metalno? Evo i slike moje kombinacije
http://www.mojalbum.com/vetmed/sip-silo-90d/foto/20016836

noz je vec bio dosta poderan pa je komad puko vidi se na onoj slici da vali jedan komad i onda su preski jedan preko drugoga pa su pucali.. bas sam sad isao kod rizmana u male zdence i gledali po katalogu i sve djelovi isti i narucio onda od sipa 90 nozeve
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
nakon zavresene sezone siliranja sa mengele 280 zakljucio sam da je dosta brzi od Pottingera mex 2 al da je dosta meksi na potingeru nikad nije nista puklo samo mazi i goni a na mengele gornji lanac na valjcima (gornjim) onaj bez spanera i glavni lanac koji se zaglavio na onom malom lancaniku i otkino 2 zupca a lanac raskino na 6 mjesta sreca stari pottingerov u rezervi
PS: lanci sa pottingera pasu na menegele osim onog malog( misli se da je manji od glavnog pogonskog) dvorednog sa strane na valjcima
ipak kad bi mi lanac puco svaki dan i kad bi ga pravio pottiger mi vise na pretkucu nece iz raloga sto se mengele nije nikad zalavio ni u travnom ni u losem ni u malom kukuruzu cak sam jedan dan siliro bez zadnjeg valjka kad mi je lanac puko samo ga malo zadigo i osiguro al je i dalje normalno zeo
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,438
Ti si kupio polovan silokombajn koji je, prije nego što je tebi dospio u ruke, sasjekao Boga pitaj koliko. Možda i tri puta više nego taj MEX II koji si imao prije. To što su ti pucali lanci ne znači da je kombajn loše kvalitete nego da ga ti nisi pažljivo pregledao i pripremio prije sezone.
Imam Mengele MB 290 već više godina i jedino što je pucalo na njemu je osigurač, kad ga preopteretim... Al sam odmah kad sam ga kupio sve rastavio i kod tokara napravio sve nove piksne i sredio sve što je bilo loše. Sad je samo: naoštri, podmaži i tjeraj...

Sad kad si završio sezonu pregledaj sve valjke, ležajeve i piksne dali negdje ima lufta i odmah to sređuj... Obrati pažnju na one "ruke" što drže gornje valjke a zatežu ih opruge. One obično najviše imaju lufta! Ako šta zapne samo pitaj... :)
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
upravo to što kaže cowboy, kupio si kombajn koji je puno do sad radio i to je poderana mašina. ako ga nisi složio kako treba , ne možeš ni očekivat da radi kako treba .
 
D

DF-germany

Guest
potinger se ne može porediti sa mengelom, ja imam samoutovarku mengele i isto je vrhunska marka, ali naravno, postoje dijelovi koji se brže troše, kao lanci, ležaji, noževi, na to treba obratiti pažnju, e sad ko uspije kupiti bolje očuvan situacija je jasna,
 

VetMed

Član
Tu od
22 Lip 2009
Poruka
38
noz je vec bio dosta poderan pa je komad puko vidi se na onoj slici da vali jedan komad i onda su preski jedan preko drugoga pa su pucali.. bas sam sad isao kod rizmana u male zdence i gledali po katalogu i sve djelovi isti i narucio onda od sipa 90 nozeve

Ma da, isto je sve kao SIP 90-ka. Kod nas je zastupnik za SIP Jugometal Svilajnac, nisam zvao da proverim, ali mislim da imaju sigurno, ako nemaju onda poruce iz Slovenije i stize za par dana. Tako sam ja prosle godine menjao kontranoz i neke sitnice. Kontranoz nisu imali na stanju pa su porucili iz Slo.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
potinger se ne može porediti sa mengelom, ja imam samoutovarku mengele i isto je vrhunska marka, ali naravno, postoje dijelovi koji se brže troše, kao lanci, ležaji, noževi, na to treba obratiti pažnju, e sad ko uspije kupiti bolje očuvan situacija je jasna,

Po čemu se ne može usporedit Pottinger s Mengele?
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Ti si kupio polovan silokombajn koji je, prije nego što je tebi dospio u ruke, sasjekao Boga pitaj koliko. Možda i tri puta više nego taj MEX II koji si imao prije. To što su ti pucali lanci ne znači da je kombajn loše kvalitete nego da ga ti nisi pažljivo pregledao i pripremio prije sezone.
Imam Mengele MB 290 već više godina i jedino što je pucalo na njemu je osigurač, kad ga preopteretim... Al sam odmah kad sam ga kupio sve rastavio i kod tokara napravio sve nove piksne i sredio sve što je bilo loše. Sad je samo: naoštri, podmaži i tjeraj...

Sad kad si završio sezonu pregledaj sve valjke, ležajeve i piksne dali negdje ima lufta i odmah to sređuj... Obrati pažnju na one "ruke" što drže gornje valjke a zatežu ih opruge. One obično najviše imaju lufta! Ako šta zapne samo pitaj... :)
mex II je sigurno 10 puta vise pozeo od mengele jer su u mengele jos orginalni nozevi a gdje ima taj osigurac koji mi nije nikad puko kad ga preopteretim ma kolko iso brzo a kombaj je rasklopljen odma posle kupovine prije 2-3 mjeseca i pregledan i samo jedan lezaj otiso a ove pomenute piksne su vec izhabane i do iduce godina idu nove ima jos nesto sitno da se uradi i to ce bit za ovu godinu a sumnjam da mi je cak i traktor prejak za kombaj jer ga nikad nije uspio zagusit a gubi samo po 50 100 obrtaja maximalno kad zanjem i nije bilo nikad da mu nemogu podic obrtaje a zanima me kako se lanci kupuju dali od onog komada il na metar kako vec to ide na ovim svim pise rex germany
 
D

DF-germany

Guest
dobro, nijemac je i jedan idrugi, znači ne može biti loš, ali mislim da su mengelovi strojevi zaista urađeni bez greške, barem koliko ja znam i s kojima sam radio, ali često ih upoređuju ljudi koji imaju iskustva i s jednim i drugim, znamo da se potinger ne snalazi u travi, dok mengele nema s tim problema, teži su ( u istoj klasi), i složenije su izvedbe, ali opet iskustva su različita
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
dobro, nijemac je i jedan idrugi, znači ne može biti loš, ali mislim da su mengelovi strojevi zaista urađeni bez greške, barem koliko ja znam i s kojima sam radio, ali često ih upoređuju ljudi koji imaju iskustva i s jednim i drugim, znamo da se potinger ne snalazi u travi, dok mengele nema s tim problema, teži su ( u istoj klasi), i složenije su izvedbe, ali opet iskustva su različita
pottinger je dosta masivniji i jaci kombaj jest da ne voli travu al to se rijesi sa nekim cijevima sto sam gledo da je jedan uradio i mengele radi bez greske al najvjerovatnije da sam ja bio corava musterija i da mengele ide na sminkanje pa na prodaju da izvucem svoje pare i onda cu probat neki pz il df
 
D

DF-germany

Guest
ako je lanac prekinut na jednom mjestu onda kupiš nastavak (tzv. ,,šnalu,,) i nastaviš ga, ali ako je pohaban više onda je najbolje kupiti komplet lanac, jer nije otegnut, kao stari, a inače kod nas se prodaje na metar i nije skup, samo paziš na korak i debljinu

za PZ sam čuo da su brzi ali su malo nježniji, a za DF mislim da je dobar, i čak sam imao želju da ga kupim ali naletio mengele, ma svaki je dobar ako nije izrabljen pa ga onda moraš sređivati
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Jedino gdje je Mengele u prednosti spram Pottingera je brzina.pottinger je malo sporiji u radu od mengele..Al u ostalom nije sigurno mengele bolji.
 
D

DF-germany

Guest
ok, uvažavam tvoje mišljenje, ali eto ja ga ne bih nikad mjenjao za potingera a potinger nije tražen kao mengele, i nisam ih nigdje vidio u dijelovima, barem kod nas
 

nihad

Član
Tu od
10 Ožu 2012
Poruka
226
Ima li neko silokombajn internacional,zanimaju me njegove osobine i iskustva vlasnika.Ja imam internacional 530 ali još s njim nisam bio na parceli.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Mengele treba kupiti s kardanskim prijenosom straga, kak ima MB 350 turbo, to je zakon i točka, ovaj pogonski lanac tima MB200 ili MB220 zna stvarati probleme. Meni je također mengele vrh što se tiće polovnog silokombajna. Model MB350Turbo :)

Da kupujem novi, uzeo bi JF Stoll dvoredni vučeni sa adapterom za travu :)
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,438
Jedino gdje je Mengele u prednosti spram Pottingera je brzina.pottinger je malo sporiji u radu od mengele..Al u ostalom nije sigurno mengele bolji.
Jesi kad radio s jednim i drugim? MB 290 silira sirak bez problema, čak i gdje ima jako puno trave, dok Pottinger ni slabije kukuruze nemože uzimati kako treba.
Radio sam sa Pottingerom i zamjenio ga za Mengele i preporodio se!

Ima li neko silokombajn internacional,zanimaju me njegove osobine i iskustva vlasnika.Ja imam internacional 530 ali još s njim nisam bio na parceli.
Jesi ga sad kupio? Čestitam i da te dugo i bez problema služi!! :partyman: Može li koja slika?

Mengele treba kupiti s kardanskim prijenosom straga, kak ima MB 350 turbo, to je zakon i točka, ovaj pogonski lanac tima MB200 ili MB220 zna stvarati probleme. Meni je također mengele vrh što se tiće polovnog silokombajna. Model MB350Turbo :)

Da kupujem novi, uzeo bi JF Stoll dvoredni vučeni sa adapterom za travu :)
MB 200, 220, 280, 290 su sa diskom dok je MB 350 Turbo sa dobošem. Zato je kod ovih prvih lanac a kod MB 350 kardan, razlika je u načinu rada. A nije lanac loš samo traži redovno podmazivanje. Kod MB 290 je dvoredni lanac i ima samostalno kontinuirano podmazitanje u toku rada i nema nikakvih problema s njim.

mex II je sigurno 10 puta vise pozeo od mengele jer su u mengele jos orginalni nozevi a gdje ima taj osigurac koji mi nije nikad puko kad ga preopteretim ma kolko iso brzo a kombaj je rasklopljen odma posle kupovine prije 2-3 mjeseca i pregledan i samo jedan lezaj otiso a ove pomenute piksne su vec izhabane i do iduce godina idu nove ima jos nesto sitno da se uradi i to ce bit za ovu godinu a sumnjam da mi je cak i traktor prejak za kombaj jer ga nikad nije uspio zagusit a gubi samo po 50 100 obrtaja maximalno kad zanjem i nije bilo nikad da mu nemogu podic obrtaje a zanima me kako se lanci kupuju dali od onog komada il na metar kako vec to ide na ovim svim pise rex germany
Ovdje ti je osigurač:


Uploaded with ImageShack.us

Lanac kupuješ na metar.
Čini mi se da si prije početka pregledao ležajeve i piksne ali izgleda da nisi dovoljno obratio pažnje na lance, a oni su najviše opterećeni.
Kojim traktorom siliraš, koliko je KS?
 
Posljednje uređivanje:

nihad

Član
Tu od
10 Ožu 2012
Poruka
226
Evo mog internacionala:
2qvsff5.jpg

3133o7r.jpg

28svhn4.jpg

347wah4.jpg

23wsdog.jpg

20j64wo.jpg

evo kako siječe,sitno nema šta.
2urrqy8.jpg

isprobano na mjestu ali nisam isprobao kako ide u njivi gdje ima i trave i gdje je kuruz uspravno.
 

Perhan

Član
Tu od
18 Lis 2011
Poruka
184
Na mom MB220 je kardan nazad, a ne lanac. Ja sam sa svojim zadovoljan samo bi uzeo veci pa ne znam dal 290 ili 350 da uzmem.
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Na mom MB220 je kardan nazad, a ne lanac. Ja sam sa svojim zadovoljan samo bi uzeo veci pa ne znam dal 290 ili 350 da uzmem.

MB 220 je dobar silokombajn ima ga sogor i odlično radi,moja preporuka ti je da si uzmeš 350 jer ima veči kapacitet i možeš brže poterat i nema da ga tak lako zaštopaš,samo onda ti treba traktor koji ga može terat,nesmije biti ispod 80ks nikako.
 

Najnoviji postovi

Na vrh