• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SILOKOMBAJN

D

DF-germany

Guest
ja sam imao mb 400 i on je potpuno iste izvedbe kao mb 220, znači samo kardanski prenos, s tim što je ovaj imao dodatne valjke za drobljenje i gnječenje a oni su išli preko trostrukog klinastog remena i mogli su se po potrebi isključiti, bio je sa 12 noževa, ne znam da li je 220 sa istim brojem noževa
 
D

DF-germany

Guest
ja sam imao mb 400 i iste je izvedbe kao mb 220, znači sa kardanskim prenosom ali je iimao dodatne valjke za drobljenje i gnječenje koje je pogonio trostruki klinasti remen, imao je 12 noževa, ne znam da li je mb 220 s istim brojem noževa
 

Perhan

Član
Tu od
18 Lis 2011
Poruka
184
@dado
imam landinija od 95 ks tako da nece biti problema oko toga
@df-germany
i ovaj moj mb220 ima 12 nozeva
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
onda neče biti problema oko siliranja,samo šta je teži nego mb220,ali to neče biti problem
 
D

DF-germany

Guest
onda su isti, samo što je ovaj bio malo veći zbog tog dodatka, ali sam ga prodao zbog istrošenosti noževa i nisam imao računa mjenjati ih, a teško ih je napraviti, bio sam našao u slo taj mb 220 za 500 eura, sa svim novim noževima i brusom ali nije mi se tip na vrijeme javio i ja kupio mb 280, i nisam se ni s njim pokajao
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
@cowboy:nisam radio s Mengele,ali sam ga pratio u radu..I velim jedino gdje je u prednosti je brzina rada..A što se tiče korova pa zar je to cilj da ga je čim više u kukuruzu?
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Jesi kad radio s jednim i drugim? MB 290 silira sirak bez problema, čak i gdje ima jako puno trave, dok Pottinger ni slabije kukuruze nemože uzimati kako treba.

Radio sam sa Pottingerom i zamjenio ga za Mengele i preporodio se!
Imo sam ga oko 6 godina i ja sam se preporodio al je po meni pottinger jace konstrukcije a kod mene nije imo problema s manjim kukuruzom nakon promjene guma na uvlacenju


[/QUOTE]MB 200, 220, 280, 290 su sa diskom dok je MB 350 Turbo sa dobošem. Zato je kod ovih prvih lanac a kod MB 350 kardan, razlika je u načinu rada. A nije lanac loš samo traži redovno podmazivanje. Kod MB 290 je dvoredni lanac i ima samostalno kontinuirano podmazitanje u toku rada i nema nikakvih problema s njim.[/QUOTE]

isti slucaj kao i kod mb 280 dvoredni lanac i podmazivanje kontinuirano


[/QUOTE]Ovdje ti je osigurač:


Uploaded with ImageShack.us[/QUOTE]
tu jelde idu ko dva mala klina sa dvije strane i preko poklopcic tako je bilo kad sam skido al mi nije nikad puko a lanci su mi svi pucali osim ovog kod ovog osiguraca cak i ovaj sto pokrece valjke za odsijecanje

[/QUOTE]Lanac kupuješ na metar.
Čini mi se da si prije početka pregledao ležajeve i piksne ali izgleda da nisi dovoljno obratio pažnje na lance, a oni su najviše opterećeni.
Kojim traktorom siliraš, koliko je KS? [/QUOTE]
sta mislis kolko mi treba evropljana da zamijenim sve lance da ubacim nove piksne idu nove lezajevi na " nozevima" su dobili malo lufta ide promjena 40 €dvoredni i 10 € jednoredni a traktor je 85 ks turbo motor 4156 ccm (ako ti sta znace )
EDIT ovaj internacional mi lici dosta na pottingera
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
@cowboy:nisam radio s Mengele,ali sam ga pratio u radu..I velim jedino gdje je u prednosti je brzina rada..A što se tiče korova pa zar je to cilj da ga je čim više u kukuruzu?

Ne razumijem šta si htio reći!? :confused:

tu jelde idu ko dva mala klina sa dvije strane i preko poklopcic tako je bilo kad sam skido al mi nije nikad puko a lanci su mi svi pucali osim ovog kod ovog osiguraca cak i ovaj sto pokrece valjke za odsijecanje.

sta mislis kolko mi treba evropljana da zamijenim sve lance da ubacim nove piksne idu nove lezajevi na " nozevima" su dobili malo lufta ide promjena 40 €dvoredni i 10 € jednoredni a traktor je 85 ks turbo motor 4156 ccm (ako ti sta znace )
EDIT ovaj internacional mi lici dosta na pottingera


Da, to je, tu idu kao dva mala klima, mada meni više liče na nekakvu zakovicu, samo čeličnu. :p

Prijatelj je kupovao dvoredni lanac i čini mi se da je plaćao 40 KM po dužnom metru. Mislim da ide 3 m... neznam tačno. A za jednoredne neznam koja je cijena ali pretpostavljam da nisu skupi.
Neznam šta je sa tim lancima kod tebe, al sve mi se čini da ih prethodni vlasnik nije podmazivao :madmana:
 
D

DF-germany

Guest
Ne razumijem šta si htio reći!? :confused:




Da, to je, tu idu kao dva mala klima, mada meni više liče na nekakvu zakovicu, samo čeličnu. :p

Prijatelj je kupovao dvoredni lanac i čini mi se da je plaćao 40 KM po dužnom metru. Mislim da ide 3 m... neznam tačno. A za jednoredne neznam koja je cijena ali pretpostavljam da nisu skupi.
Neznam šta je sa tim lancima kod tebe, al sve mi se čini da ih prethodni vlasnik nije podmazivao :madmana:


Vjerovatno je htio reći da je potinger bolji ali kad nema korova, ali ko može garantovati uvijek bez korova, ali ja sigurno znam da sa mengelovim strojevima koje imam ne znam za kvar, a sigurno nisu novi, jednostavno ljudi bi rado mijenjali potingera za mengele.

A lanci pucaju kad su previše istrošeni, od neodržavanja, ili kad lančanici ili španer imaju lufta, najbolje je nov lanac, po potrebi i zupčanik, da ne zamahuje i ne smije pucati.
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Kolega iz susjednoga sela ima silokombajn potinger mex2 i mengele mb220 i silira samo sa mengelovim silokombajnom a potinger mu služi ako slučajno se mengele pokvari u sezoni da ga nabrzinu zamjeni. Kaže da potinger radi sitnije od mengelovog ali da mu to nije bitno i da to nije velka razlika. U korovima je mengele bolji nema štopanja i nabijanja trave ai mengele je znatno brži u radu,to sam sad napisao kako mi je kolega rekao.
 

borovicb

Član
Tu od
29 Velj 2012
Poruka
406
Mi imamo pottinger mex 3 dvoredni.
s njim radi steyr 964, odlican je, kupljen 96. radi besprijekorno. prezadovoljni smo,
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
Kolega iz susjednoga sela ima silokombajn potinger mex2 i mengele mb220 i silira samo sa mengelovim silokombajnom a potinger mu služi ako slučajno se mengele pokvari u sezoni da ga nabrzinu zamjeni. Kaže da potinger radi sitnije od mengelovog ali da mu to nije bitno i da to nije velka razlika. U korovima je mengele bolji nema štopanja i nabijanja trave ai mengele je znatno brži u radu,to sam sad napisao kako mi je kolega rekao.


Kod mene je Mengele krupnije sjekao od Pottingera i bilo je skoro više od pola čitavog zrnja kukuruza. Kad sam dotegao noževe na disku uz kontra nož na razmak otprilike 1 - 2 mm siječe jako sitno, sitnije nego Pottinger. A kad sam kod tokara napravio i nove ploče za drobljenje zrna otad nema ni čitavog zrnja, jedva da se može negdje naći neko cijelo zrno.
Ako se Mengele dotegne i podesi kako treba tad može sijeći sitnije nego Pottinger. Pogotovo ovaj MB 290 jer ima mjenjač.
 

mladenmaso

Član
Tu od
29 Sij 2010
Poruka
274
Na mom MB220 je kardan nazad, a ne lanac. Ja sam sa svojim zadovoljan samo bi uzeo veci pa ne znam dal 290 ili 350 da uzmem.


ja imam mb350 turbo, kupio sam ga ove godine i prezadovoljan sam sa njim i brzinom i kvalitetom i krupnocom jednostavno radi odlicno, i sto je rekao jedan clan da traktor ispod 80 ks nema sta da trazi sa njim, ja imam belarusa 82.1 i sa njim sam radijo ali mu je donja granica, da je jaci traktor mogao bi i brze da se tera jer kombajn stvarno ima ogroman kapacitet
 
D

DF-germany

Guest
nijedan kombajn nije za traktor ispod četiri cilindra, a pogotovo mengele, nekad davno sam silirao sa imt 560 i mengele mu je satrao mali zupčanik od reduktora kardana, sreća pa sam ga lahko zamjenio u sezoni, inače morao sam s njim pod najvećim gasom i u prvoj sporoj a nekad i na kvačilu silirati, bez veze napravljen traktor
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
Ja Mengele MB 290 tjeram sa Zetorom 7745 a nekad i sa 6945 i nijedan nema nikakvih problema sa tim kombajnom. Čak je jednom i komšija kačio za svog 558 i radio je bez problema sa njim.
 
D

DF-germany

Guest
Ja Mengele MB 290 tjeram sa Zetorom 7745 a nekad i sa 6945 i nijedan nema nikakvih problema sa tim kombajnom. Čak je jednom i komšija kačio za svog 558 i radio je bez problema sa njim.

da, kombajn je ok, taj 290 je i bolji zbog te dvije brzine, nego sam htio reći upravo da su odlični, odnosno prije je stradao prijenos u traktora nego on, dobro, ne kažem da je kombajn kriv, vjerovatno je od ranije pohaban ali eto kraj mu je bio u silaži, inače prodavao se ovdje blizu takav ali mi je bio dosta skuplji od 280, da li kačiš prikolicu za njega ili solo
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Ja Mengele MB 290 tjeram sa Zetorom 7745 a nekad i sa 6945 i nijedan nema nikakvih problema sa tim kombajnom. Čak je jednom i komšija kačio za svog 558 i radio je bez problema sa njim.

Vezano za korov:mnogi su spominjali kak je Pottingeru problem silirat korov,a mislim da svi želimo čim manje korova u usjevu,jel?

I tako kod mene se desio malo veči kvar na Pottingeru,pukao mi jedan disk ispod na bubnjevima naprijed koji reže kukuruz i povuklo ga nutra stradali noževi i cijela havarija..

Međutim nabavio sam od poznanika Mengele MB 290 da siliram s njim svaki dan za hranit krave(za drugo ni ne koristim jednoredni silokombajn),pa ču sad moč reč kak ide Pottinger a kak Mengele..
 

haz0r

Član
Tu od
1 Lip 2012
Poruka
460
Probaj da popustiš oprugu a da skratiš lanac za jedan članak.

Evo kako je izgledalo siliranje sa Zmaj 310, jebiga nije mogao da dobacuje u prikolicu koja je isla uporedo sa strane, ali posluzio je i ovako. Zavrsio svoja dva hektara i zadovoljan, sitno je sjekao i to bas me iznenadio.

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=qU2uZjs56y4&feature=youtu.be[/YT]
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
Sad kad si uspješno završio ovu silažu, gledaj da u međuvremenu do sledeće nabaviš neki drugi, bolji i ispravan silokombajn. Ovaj nije loš al je zlo što nemože dobaciti do prikolice koja bi išla sa strane. Kako je radio, jel još uvijek rasipa silažu dolje ispod?
 

Najnoviji postovi

Na vrh