• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SILOKOMBAJN

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
nije vezano za nož ali se mora prvo nož skinut a onda taj lim,da svi su takvi ali zrno razbija dosta dobro s time da je ono sada suho i tvrdo,još siliramo suhu kukuruz svaki dan.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
mislim da služi kao neka drobilica za zrno protusiječka imam i ja to claas juaguaru 25 al su u boljem stanju jel je ta tvoja vezana na nož ili se može posebno odšrafit

Da je protusječka nebi bila montirana na nož, :scratch neznam čemu služe ovi limovi... :confused:
Zrno se inače drobi uz pomoć lopatica ventilatora i nazubljene ploče koja se nalazi ispod rotora.
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Da je protusječka nebi bila montirana na nož, :scratch neznam čemu služe ovi limovi... :confused:
Zrno se inače drobi uz pomoć lopatica ventilatora i nazubljene ploče koja se nalazi ispod rotora.

Da tu nazubljenu ploču imamo i stavio sam je dolje da lomi zrno,ali me muče ti limovi čemu oni služe i dali ih je potrebno mjenjati ako nemaju preveliku ulogu u lomljenju zrna ili stabljike
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Ljudi kako se okrece ovdje kontra noz morali ici popola ili ima drugi nacin?http://www.imagebam.com/image/7cda31214613744
evo mene opet taj kontra noz mijenjas tako sto odvrnes ona dva sarafa kljuc 24 dakljunovi kombaja padnu na zemljuonda ces vidjet 2 sarafa mislim kljuc 19 al prije toga ima nesto kao kajla iznad desne strane (Kad gledas otpozadi) i to odvrnes jedan saraf i izvuces prema gore i samo prekrenes noz ili eventualno to naostris tako je bilo kod mex 2 valjda je slicno
 

zetor7245

Član
Tu od
5 Ruj 2009
Poruka
174
evo mene opet taj kontra noz mijenjas tako sto odvrnes ona dva sarafa kljuc 24 dakljunovi kombaja padnu na zemljuonda ces vidjet 2 sarafa mislim kljuc 19 al prije toga ima nesto kao kajla iznad desne strane (Kad gledas otpozadi) i to odvrnes jedan saraf i izvuces prema gore i samo prekrenes noz ili eventualno to naostris tako je bilo kod mex 2 valjda je slicno

znaci ovi gore se odvrnu, a ovi dole samo odpuste ili i njih mora skidati?
 
Posljednje uređivanje:

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
mislim da donje neces morat ni popustat da su oni tu samo provuceni al ako ne htjedene dole popusti malo vidjet ces vec kako se mijenja kad otvoris samo da nebudu srafi zapekli ko kod mene na mengele
 

zetor7245

Član
Tu od
5 Ruj 2009
Poruka
174
Netreba rastavljati nista , vadi se na gore.
Drze ga dva imbusa sa vanjske strane, daanas sam ga okrenuo.
 

haz0r

Član
Tu od
1 Lip 2012
Poruka
460
Jel mi moze neko reci koji je silokombajn lakse goniti sa traktorom, da li Pottinger MEX1 ili MEX2. Koliko kilograma tezi svaki od njih?
Planiram na proljece mijenjati silokombajn pa bih volio znati kojeg je lakse goniti i koji je laksi za nositi na hidraulici. Ili ako ima pak neki treci silokombajn koji je lagan za rada?
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Koji traktor bi tero taj silokombajn,i dali si gledo neke druge silokombajne osim pottingera?
 

haz0r

Član
Tu od
1 Lip 2012
Poruka
460
Koji traktor bi tero taj silokombajn,i dali si gledo neke druge silokombajne osim pottingera?

Radio sam ovo ljeto sa Zmaj 310 silokombajnom i sve je super samo ne moze dobaciti do prikolice koja ide uporedo pa sam morao kacati IMT-ovu jednoosovinku za njega i raditi. Traktor je Torpedo 4806 Adriatic. Gledao sam samo ova dva Pottingera za sada, primam bilo sta sto je lagano za traktor :lol:
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Vidio sam pottingerov silokombajn mex 2 i dosta mi se čini masivnim i teškim,neka se priključe oni forumaši koji ga imaju ili koji su radili sa njim. Gledaj si neki PZ 80 silokombajn,njega tjeraju sa traktorima 60ks,ja sam radio sa imt 558 i pz 80 i ide u 2 sporohodnoj brzini,a u 3 ide samo kada je kukuruz loša. Recimo ja imam mengele mb220 i on ti nije puno masivan,teram ga sa traktorom 85ks i ide lagano,nisam ga terao sa manjim traktorom 53ks ali planiram nagodinu.
 

haz0r

Član
Tu od
1 Lip 2012
Poruka
460
Vidio sam pottingerov silokombajn mex 2 i dosta mi se čini masivnim i teškim,neka se priključe oni forumaši koji ga imaju ili koji su radili sa njim. Gledaj si neki PZ 80 silokombajn,njega tjeraju sa traktorima 60ks,ja sam radio sa imt 558 i pz 80 i ide u 2 sporohodnoj brzini,a u 3 ide samo kada je kukuruz loša. Recimo ja imam mengele mb220 i on ti nije puno masivan,teram ga sa traktorom 85ks i ide lagano,nisam ga terao sa manjim traktorom 53ks ali planiram nagodinu.

Evo kako izgleda kombajn kojeg posjedujem i sa kojim sam radio ovo ljeto http://www.pik.ba/artikal/2072401/silazer-zmaj-310/. Isao sam trecom sporom dok prikolica ne bude bas puna pa pocne dizati traktor, e onda idem drugom sporom. Citao sam na nekom forumu da je tezak nekih 650-700kg. MEX2 vidjam cesto u radu u kombinaciji sa Fiatom 500dt Special 50konja i ne djeluje mi da se muci Fiat, pa bi zato htjeo da cujem misljenja kolega sa foruma, pogotovo onih koji imaju iskustva sa MEX2 ili MEX1
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Evo kako izgleda kombajn kojeg posjedujem i sa kojim sam radio ovo ljeto http://www.pik.ba/artikal/2072401/silazer-zmaj-310/. Isao sam trecom sporom dok prikolica ne bude bas puna pa pocne dizati traktor, e onda idem drugom sporom. Citao sam na nekom forumu da je tezak nekih 650-700kg. MEX2 vidjam cesto u radu u kombinaciji sa Fiatom 500dt Special 50konja i ne djeluje mi da se muci Fiat, pa bi zato htjeo da cujem misljenja kolega sa foruma, pogotovo onih koji imaju iskustva sa MEX2 ili MEX1

Mi imamo MEX 2-K,malo bolji od običnog MEX 2..
Za pravilan rad s njim treba traktor 70-80ks,ispod toga treba sporije radit i onda to nije pravi kapacitet silokombajna..

Mi smo godinama radili s MF 590,i to je bio taman silokombajn za njega..
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
MEX I je puno lakši i manji od MEX II i njega možeš bez problema tjerati sa svojim traktorom. Taj silokombajn je lagan za nositi i za tjerati, sitno siječe i jako dobro drobi zrno. Imao sam ga prije nekoliko godina al mi je bio malen pa sam sam uzeo Mengele MB 290.
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
znam da nije trenutno rječ o tome ali dali možda netko zna gdje bi se mogli nabaviti novi noževi za sječaru mengele sf 40..trorednu??ili je jednostavnije da ih dam napraviti??radio je samo travu i noževi zaglodani totalno pa mi krupno sječka kokuruz
:roll:
 

haz0r

Član
Tu od
1 Lip 2012
Poruka
460
MEX I je puno lakši i manji od MEX II i njega možeš bez problema tjerati sa svojim traktorom. Taj silokombajn je lagan za nositi i za tjerati, sitno siječe i jako dobro drobi zrno. Imao sam ga prije nekoliko godina al mi je bio malen pa sam sam uzeo Mengele MB 290.

To mi je trebalo da cujem. Da znam sta kupiti i da znam da mogu raditi bez problema sa njime. Gledao sam Fiata 500DT koji sa MEX II ide 3-4 brzina i bas ga nosi momački, a to radi usluzno vec 5 godina i posilirao je Bog zna koliko hektara al Fiat ne odustaje. I onda sam pomislio da bi moj traktor sa 2 konja manje mogao nositi MEX I i evo i tvoje potvrde, Hvala!!:prayer:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Samo ti je razlika što su Torpedo i FIAT nebo i zemlja u samoj moći i kvaliteti traktora.

Nemoj si za Torpeda uzeti neki teški nošeni kotač, jer hidraulik i nije nešto naj naj, gledaj si da ima kotač tak da se barem po zemlji vozi dok siliraš, da ne trpi hidraulika.
I gledaj si silokombajn koji se što lakše tjera.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
Pottinger MEX I se dosta lako tjera, ima dobar prenosni odnos: kardan-disk, ima dosta visok broj obrtaja diska pa samim tim i veliku "zamašnu" masu. Jako sitno siječe stabljiku i dobro drobi zrno, nije toliko osjetljiv na travu međutim može imati malo problema sa sitnijim stabljikama kukuruza.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Sa MEX 2 radim 2o god poderao druge noževe imao problem uvlaćenja rješeno spuštanjem valjka SIP 80 2 god radi malo lošije siječe MENGELU 200 1 god dosta kvarova odustao od njega traktori su bili IMT 560 RUS 82 .
 

haz0r

Član
Tu od
1 Lip 2012
Poruka
460
Ma bit ce onda MEX I s obzirom da je laksi i da se lakse tjera nego MEX II. Sa hidraulikom nemam problema tako da ne vjerujem da ce biti problem i da mi nece trebati tocak kako kolega Šanana kaze. Torpedo je izgurao sezonu sa Zmaj310 kojeg je prije tjerao Landini 6830, pa mislim da moze i MEX I koji je svakako dosta laksi za tjerati.
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh