• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SILOKOMBAJN

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Mex 2 je težak za nosit ni je ga teško tjerat ja sam imao drvo koje je držalo desnu polugu u odgovarajučoj visini ako je trebalo dizao sam hidraulik kod transporta sam podmetao dašcice tako da hidraulik nije trpio a i kad kod IMT a stisneš kuplung hidraulik odma popušta .
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Mex 2 sam imao oko 5 godina a sad imam mengele mb 280, u odnosu na mengele dosta je jaci a samim ti i tezi, na rakovici mi je uspio otkinut osovinu od hidraulične pumpe al je to zbog toga sto mi jednoosvinke kacamo na kombaj tako sto zavarimo seb donje kuke i tako deri dokle moze, na zetoru sam ubacio komad zeljeza koji je tako podesen da kad se spusti da se poluge naslone na njeg a kombaj je na odrdenoj visini, mex 2 ima dosta problema sa travom mada sam cuo da se i to moze rijesiti postavljanjem cijevi umjesto onih kljunova mada mislim da ce dosta vise stabljiki ostajat na zemlji nego sto ce uc u kombaj bio je dosta izraden pa je otiso za 500€ al u sipravnom stanju. Lanac po pogonu turbine je jaci na mex 2 nego na mengele malo je sporiji od mengele al je opet tu negdje . Ako koga jos sta interesuje pitajte
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
Mex 2 sam imao oko 5 godina a sad imam mengele mb 280, u odnosu na mengele dosta je jaci a samim ti i tezi, na rakovici mi je uspio otkinut osovinu od hidraulične pumpe al je to zbog toga sto mi jednoosvinke kacamo na kombaj tako sto zavarimo seb donje kuke i tako deri dokle moze, na zetoru sam ubacio komad zeljeza koji je tako podesen da kad se spusti da se poluge naslone na njeg a kombaj je na odrdenoj visini,
Zašto misliš da ti je osovina hidro pumpe stradala zbog silokombajna? Ako poluge tj. Hidrulik nešto nemože podići ili nositi tu su sigurnosni ventili koji će sačuvati pumpu i klip. To što je osovina pukla nema veze sa teretom, prije će biti fabrička greška, zamor materijala ili nešto treće a nikako zbog tereta.
Na silokombajn ugradi točak ako vučeš jednoosovinku prikolicu. Ja isto vučem jednoosovinke za silokombajnom i napravio sam donju kuku na njemu ali sam ugradio i točak. Tako da traktor uopšte ne nosi sav taj teret već samo vuče. Na otpadu sam našao mali točak od viljuškara sa felugom i punom gumom i samo sam napravio nosač.
mex 2 ima dosta problema sa travom mada sam cuo da se i to moze rijesiti postavljanjem cijevi umjesto onih kljunova mada mislim da ce dosta vise stabljiki ostajat na zemlji nego sto ce uc u kombaj bio je dosta izraden pa je otiso za 500€ al u sipravnom stanju. Lanac po pogonu turbine je jaci na mex 2 nego na mengele malo je sporiji od mengele al je opet tu negdje . Ako koga jos sta interesuje pitajte
Ja sam prije ovog Mengele imao Pottinger MEX I i imao je problema sa travom međutim veći problem su mu bili sitni, tanki kukuruzi. Njih nije mogao povući na vrijeme nego tek kad nakupi dovoljno na valjke onda to sve povuče unutra i to ga zaštopa. Sad imam Mengele MB 290 i on uopšte nema tih problema, ni sa kukuruzom ni sa travom. Ja već godinama siliram i stočni sirak s njim, što bi sa MEX I bilo nezamislivo.
A lanac na MEX II je jači jer on lancem pogoni cijeli kombajn tj. i disk i valjke dozatore. Barem je tako na MEX I, doduše na njemu je remenje ali mislim da je i kod MEX II isti sistem pogona samo izveden sa lancem. Za razliku od njih na Mengele lanac pogoni samo disk a valjci imaju posebno pogon preko dva kardana. Tako je lanac na njemu dosta manje opterećen i zbog toga onda može biti i slabiji.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Mex 2 pogone samo lanci gornji valjak treba spustit 5 mm do donjeg i odlično uvlači , a ako ima na okomitim valjcima elipsaste tanjurače reže travu i ne štopa se jedino ako je mala stabiljka treba prepraviti cijev koja ruši stabiljke tj spustit niže mana mu težina sve ostalo se da rješiti kod mene je 21 godinu potrošio dvoje noževe . Imam SIP 80 imao sam Mengele 200 . Sip je na remontu Mengele se dosta trgao pa prodan sve sam kupio rabljene .
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
trazio sam ja tocak da ugradim al nisam naso adekvatan sad samo rasteretio hidrauliku s jednom sinom tak da ne trpi hidraulika al opet sve traktor nosi al valjda napravim. Sad mi je na pogonu lanac od pottingera al mi je usfalio pa sam ga nastavio s onim starim od mengele i stalno mi pucaju civije na lancu od mengele al do sezone cu valjda naletiti nove lance sve stavit i planiram sa strane na one lance ugradit podmazivanje kao na onom glavnom kolko god da cesto stavljam mast trava mi skine
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
Ja sam na otpadu uspio pronaći točak. A ugradnja i nije neki problem, mada sam morao praviti nosač.
Što se podmazivanja tiče, i ja sam razmišljao o podmazivanju tih lanaca al nisam baš imao neku ideju kako to lako izvesti. Doduše i nisam se nešto mnogo zamarao stim, svako jutro uzmem četku zamočim je u ulje i pređem preko lanca, polako okrenem točak diska i opet četkom po lancu. Jest da je sporo al bar je podmazan :)
Lance podmazujem sa 90-kom mada bi Testerol sigurno bio dosta bolji za tu namjenu.
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Ja sam na otpadu uspio pronaći točak. A ugradnja i nije neki problem, mada sam morao praviti nosač.
Što se podmazivanja tiče, i ja sam razmišljao o podmazivanju tih lanaca al nisam baš imao neku ideju kako to lako izvesti. Doduše i nisam se nešto mnogo zamarao stim, svako jutro uzmem četku zamočim je u ulje i pređem preko lanca, polako okrenem točak diska i opet četkom po lancu. Jest da je sporo al bar je podmazan :)
Lance podmazujem sa 90-kom mada bi Testerol sigurno bio dosta bolji za tu namjenu.
ja cu ugradit neku kapaljku na gornji lanac a ono bi trebalo prenijet i na ostale pod uticajem sile zem teze odnosno kapanjem s lanca na lanac il mozda postavit po neku cjevcicu na svaki lanac
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
ja cu ugradit neku kapaljku na gornji lanac a ono bi trebalo prenijet i na ostale pod uticajem sile zem teze odnosno kapanjem s lanca na lanac il mozda postavit po neku cjevcicu na svaki lanac

Staviš običnu pvc bocu od soka u čep staviš cijevčicu okreneš prema dole kapa oko 3 sata cijevčica može biti metalni uložak od kemijske ni je lijepo ali je funkcionalno :gitarist:
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
ja cu ugradit neku kapaljku na gornji lanac a ono bi trebalo prenijet i na ostale pod uticajem sile zem teze odnosno kapanjem s lanca na lanac il mozda postavit po neku cjevcicu na svaki lanac

Ideja nije loša al se bojim da to neće baš najbolje funkcionisati u praksi. Mislim da će zbog sile inercije tog ulja biti svud okolo a najmanje na donjem lancu.
Trebao bi svaki lanac imati svoju kapaljku, onda bi to ispravno radilo.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Ideja nije loša al se bojim da to neće baš najbolje funkcionisati u praksi. Mislim da će zbog sile inercije tog ulja biti svud okolo a najmanje na donjem lancu.
Trebao bi svaki lanac imati svoju kapaljku, onda bi to ispravno radilo.

Kolega ima to na mb 220 podmazuje glavni lanac ja na mex2 kuvam gustu mast i namažem ćetkom pa dok ide :partyman:
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Kolega ima to na mb 220 podmazuje glavni lanac ja na mex2 kuvam gustu mast i namažem ćetkom pa dok ide :partyman:

Krivo,možda na mb200 jer mb220 nema lanca on ima pogon preko kardana
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Krivo,možda na mb200 jer mb220 nema lanca on ima pogon preko kardana

mb 220 i mb200 ima jednoredni lanac za pogon turbine i dva kardana za ostalo razlika sto 220 ima dvije brzine uvlačenja može silirat sitnije i krupnije imaš jednu šipku koja ima dva položaja za brzine uvlačenja a ako ima lufta ostane između pa se ne vrte valjci .
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
mb 220 i mb200 ima jednoredni lanac za pogon turbine i dva kardana za ostalo razlika sto 220 ima dvije brzine uvlačenja može silirat sitnije i krupnije imaš jednu šipku koja ima dva položaja za brzine uvlačenja a ako ima lufta ostane između pa se ne vrte valjci .
ovo ti su stari tipovi mb !!
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
mb 220 i mb200 ima jednoredni lanac za pogon turbine i dva kardana za ostalo razlika sto 220 ima dvije brzine uvlačenja može silirat sitnije i krupnije imaš jednu šipku koja ima dva položaja za brzine uvlačenja a ako ima lufta ostane između pa se ne vrte valjci .

Gdje taj lanac vidiš i kak znaš da mb220 ima dvije brzine uvlačenja,ja imam mb220 i nevidim nigdje lanac
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
imaš noviji tip .

mb 220 nema sa lancom ni jedan,kolko ja znam,on je novija tipa od mb200 koji ima lanac.
mb 220 ima stara tipa ali je isto preko kardana,a njegova novija tipa je isto preko kardana pogon samo je drukcije ofarban,cijev je plava a ne ko moja crvena,a jos najnoviji tip je svjetloplav sa crnim
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
mb 220 nema sa lancom ni jedan,kolko ja znam,on je novija tipa od mb200 koji ima lanac.
mb 220 ima stara tipa ali je isto preko kardana,a njegova novija tipa je isto preko kardana pogon samo je drukcije ofarban,cijev je plava a ne ko moja crvena,a jos najnoviji tip je svjetloplav sa crnim

Evo i od mene koji komentar: dapače da mengeli mb 200 imaju pogon turbine preko lanca (i dva kardana za uvlačenje mase ), također imaju i mb 210 , mb 220,mb 280 i mb 290 lanac za turbinu (samo dvostruki lanac i dvije brzine uvlačenja mase kod nekih modela ) mb 350 turbo ima kardanski prenos !
To su moja iskustva sa takvim modelima koje imam u okolici i sa kojima sam radio ,ali ne tvrdim da noviji modeli nemaju kardan prijenos (npr mb 300)!
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Evo i od mene koji komentar: dapače da mengeli mb 200 imaju pogon turbine preko lanca (i dva kardana za uvlačenje mase ), također imaju i mb 210 , mb 220,mb 280 i mb 290 lanac za turbinu (samo dvostruki lanac i dvije brzine uvlačenja mase kod nekih modela ) mb 350 turbo ima kardanski prenos !
To su moja iskustva sa takvim modelima koje imam u okolici i sa kojima sam radio ,ali ne tvrdim da noviji modeli nemaju kardan prijenos (npr mb 300)!

Potpuno se slažem sa Jožom :finga:
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,227
Ja imam 2 Sipova silokombajna (neki stari) i super sam zadovoljan jednog sam platio 450 eura a drugog 500 ali to sam uzeo s tetkom jer mi godišnje zajedno siliramo cca 5hektara najviše....
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
Ja imam 2 Sipova silokombajna (neki stari) i super sam zadovoljan jednog sam platio 450 eura a drugog 500 ali to sam uzeo s tetkom jer mi godišnje zajedno siliramo cca 5hektara najviše....

Dali si kad radio sa mengelom bilo kojim brojem i dal si vozio jednoosovinku (8 m3) za sobom ,a da ne govorimo o kvaliteti sječke-mi smo to radili 20 god.( sa mengelom mb 200 i fendtom 108ls po bregovima )!!! Sip je smeće od materijala i izvedbe!!!! radije 20 god. stari made in Germany nego dva nova susjedna...!
Na tvom mjestu ja bi uzeo za površinu koju siliraš mengele mb 290 i miran si dugo vremena pogotovo što se tiće kvalitete silaže....(govorim to iz višegodišnjeg iskustva rada sa takvim silokombajnima...)
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh