• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SILOKOMBAJN

welger

Član
Tu od
20 Stu 2012
Poruka
384
Vidjet ćemo na probi, traktor je 75 ks, najbitnije mi je da ima što je moguće manje cjelih zrna, a ostalo mi i nije toliko bitno o dužini.
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
dečki trebal bi malu pomoć do prije par godina sam imao mengele silokombajn, a sad sam kupio pottingera pa imam poteškoća oko noževa i podešavanja sječke...... jučer sam izvadil protunož na pottingeru mex2. on se okreće na 4 strane i drže ga 4 šerafa m10. e sad 2 strane su već potrošene, pa me zanima da li ima tko sliku novog protunoža ili da mi barem objasni, da li samo rub mora oštar bit ili mora cijeli nož bit 100% ravan??? po mojoj nekoj logiki je bitan samo rub da nije poderan i da je ravan pa me zanima vaše mišljenje koji su se već susretali s tim....
i gdje se podešava krupnoća sjećke čim sitnije da je.... mislim ima neka matica na glavnom rotoru sa zadnje strane. da li to ima kakvu ulogu ili????
hvala....
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Točno protunož možeš okretat 4 puta samo rub mora biti oštar matice na osovini rotora teško da budu išle noževi imaju šliceve tako da ih možeš približit do protunoža i još bitno gornji valjak spusti koliko možeš niže inače loše uvlači .
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
dečki trebal bi malu pomoć do prije par godina sam imao mengele silokombajn, a sad sam kupio pottingera pa imam poteškoća oko noževa i podešavanja sječke...... jučer sam izvadil protunož na pottingeru mex2. on se okreće na 4 strane i drže ga 4 šerafa m10. e sad 2 strane su već potrošene, pa me zanima da li ima tko sliku novog protunoža ili da mi barem objasni, da li samo rub mora oštar bit ili mora cijeli nož bit 100% ravan??? po mojoj nekoj logiki je bitan samo rub da nije poderan i da je ravan pa me zanima vaše mišljenje koji su se već susretali s tim....
i gdje se podešava krupnoća sjećke čim sitnije da je.... mislim ima neka matica na glavnom rotoru sa zadnje strane. da li to ima kakvu ulogu ili????
hvala....
protunoz mora imat dbr ivicu primjeti se da nije potrosena a bas ta matica sa osiguracem pa se zavrce i odvrce sta god ti trba pitaj :D
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
e dečki hvala puno. jučer sam protunož okrenuo ajmo reć na 3 stranu, tak da se još jedamput da okrenuti, a onda mora drugi ić.... rub je dobar tj na toj strani još nije bio tako da je to to šta se tog tiće....
rotor sam skužio da se podesiti na onoj matici na rotoru ide samo tak, samo treba sigurnosni štift odblokirt i naštela se bez greške nož od protunoža sam stavio na 2 mm, neznam kak su vaša iskustva ali mislim da sam malo pretjeral s tim, tj kaže otac da sam trebo ostavit barem na 4mm???:s:
željko hvala na savjetu, gornji sam valjak spustio, jer mi se činilo kao da je bio malo previsoko, ali je dobro uvlačio bio, ali sad bi to trebalo bit puno bolje :(nod):
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Samo ti njega spusti ja sam se 5 god mučil dok nisam spustil valjak čak sam produžil šarafe od tad je ok a od 1991 je kod mene potrošil druge noževe .razmak kod mene je 0.2 milimetra vjeruj da sječe bolje od bilo kojeg a imal sam mengele sip kemper .
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
Samo ti njega spusti ja sam se 5 god mučil dok nisam spustil valjak čak sam produžil šarafe od tad je ok a od 1991 je kod mene potrošil druge noževe .razmak kod mene je 0.2 milimetra vjeruj da sječe bolje od bilo kojeg a imal sam mengele sip kemper .

mengela 280 mi je radil super pa sam prodal dok je kum siliral s 2 reda, ali zadnju godinu mi je zajeb silažu pregruba bil pa sam kupil od jednog drugog kuma pottingera stajal je 7 godina, ali kombajn je bil u štaglju i stanje je jako dobro, i prošlu godinu je prvi put siliral kod mene, ali nisam bio zadovoljan dosta je grubo radil upravo radi tog protunoža i 10mm odmaknutog rotora, a i falilo mu je konja za tjerati. 56 ks je preslab za taj kombajn, što za nositi što za snagu na kardanu, ali nošenje sam riješil s kotaćem presloženim od sipa... ovu godinu su zamjenili uloge 100ks će silirati, a 56 će voziti. pa sad mislim da bi to moralo puno bolje ići.....
noževi na rotoru su još relativno dosta dobri tj malo su poderani u odnosu na nove tako da još, ohoh će se nasilirat dok potroši to. jer radi od 3-6 rali godišnje ovisno......
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Ja ga tjeram sa 560 ide skroz lagano možda ti je išel teško radi velikog razmaka moj je onaj kaj ima dole dvije elipsaste tanjurače tak da ga trava ne muči jedina mana težak i onaj dio kaj ruši kukuruz mora biti niže sad ja malo siliram do 3 rali a i trebal bi treče noževe no zaboravil sam protunož možeš i navariti .
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Sve u sve mu pottinger je dobar kombajn maivan ali mengele ipak ima bolje uvalcenje ev i ja sam se malo zabavio pa napravio spaner i zameijenio ovaj lanac
pregledaj one gume na uvlčaenju i one vrhove na valjcima probaj malo dovarit nesto ko tackice na vrhu bolje ce radit


Uploaded with ImageShack.us
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
ja na mengelu 350 imam protunoz tik do nozeva,pa mozda manje od 0,5 mm...nemoze ni jedno zrno ostat cjelo,lijepo sitno sjecka na cca 5mm a i traktor ide puno lakse sto ti manji razmak iznedu kontra noza i bubnja(tj nozeva)..normalno,kontra noz mora imati rub a ne biti zaobljen..
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Moj mengele ima onu plocu za razbijanje zrna ja mislim da i njegov treba imat samo pregledaj ivice na njemu ako ne budu dobre popuni ih varom sto tvrdja elektroda to bolje
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
Ja ga tjeram sa 560 ide skroz lagano možda ti je išel teško radi velikog razmaka moj je onaj kaj ima dole dvije elipsaste tanjurače tak da ga trava ne muči jedina mana težak i onaj dio kaj ruši kukuruz mora biti niže sad ja malo siliram do 3 rali a i trebal bi treče noževe no zaboravil sam protunož možeš i navariti .

e takav je i moj, ima 2 tanjura napred koji sjeku i travu i kukuruz i još mi se nije zaštopal, a siliral je 1 ral kukuruza uslužno koji se ajmo reć nije vidio iz trave. i niti jedamput nisam morao stat..... imam 3 valjka i 2 okomita na početku koji imaju gume iznad tanjura tako da uvlači, i nadodao sam mu jedan lim debljine 3mm. poslje tanjura, prije uvlačnog valjka, jer on ima rupu a mengela ima zatvoreno. i tu se vjerojatno znao štopat. ali ja sam to riješio odmah na početku i nisam imal problema.......
ja sam tjeral s MF-om 560, i kažem snage mu još treba da bi to ljepo išlo bez muke, ovak treba ipak šparat malo traktor.... vidio sam da postoji više vrsta pottingera mex2
a ovaj kakav je moj imaju dosta veći rotor i njima se onaj dapter može može otkapčiti i staviti 2 reda..... to mi reko čovjek kaj je već imao takvog, i on je imao i 1 red i 2 reda samo mjenajl adaptere.....
evo koja slikica od prošle godine


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

evo jedan iz kabine za usmjeravanje na vrhu cijevi moj rad. prije je to bilo kompliciranije složeno


Uploaded with ImageShack.us
 
Posljednje uređivanje:

welger

Član
Tu od
20 Stu 2012
Poruka
384
Ja sam na svom mengelu MB 200 dotegao do kraja onu maticu na noževima iza, sad je negdje 2-3 mm od protunoža, bilo je 6 mm i jako je krupno sjekao, sad budemo vidjeli pošto je do kraja neda se više stegnit.
 
M

Muamer

Guest
samo jedno pitanje.imam pöttinger mex OK i ako mi neko moze tacno reci kako se nozevi ostre?
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
samo jedno pitanje.imam pöttinger mex OK i ako mi neko moze tacno reci kako se nozevi ostre?

Imas li koju sliku od kombajna, nas je otiso na tu stranu, a to nije bas cest kombajn, tako da je moguce da je taj bio kod nas?

A ostrili smo, tako sto mu onim sarafom sa crnim krugom natjeras brus na nozeve i tako se ostri.
Valjad je tako ispravno
 
M

Muamer

Guest
evo slike. a kupio sam ga u austriji.
 

Prilozi

  • DSC_0449.jpg
    DSC_0449.jpg
    81.9 KB · Pregleda: 230
  • DSC_0448.jpg
    DSC_0448.jpg
    82.2 KB · Pregleda: 207

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
koliko te kosato dok si ga dovuko ukupno sve, kolko ima valjaka, jeisl radio s njim ,kakav je u travi?
 

welger

Član
Tu od
20 Stu 2012
Poruka
384
Dali se vama grije lanac što pokreće noževe na mengelu MB 200, nakon 15 prikolica lanac se gotovo nemože pipati?
 

Najnoviji postovi

Na vrh