• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SILOKOMBAJN

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
Ma 2 majstora su probala i nisu uspijeli, navarivali i cjevi kojekakve i nemože neide...

Dali je disk pošao pa stao ili ne ide nikud: ni naprijed, ni nazad?
Kao što reče muhaničar, probaj zagrijati sa brenerom.
Neznam šta su majstori pokušavali sa tim cijevima ali to se svlači jedino radapcigerom ili ručno ako nije zapeklo. Inače taj disk mora ići lagano po osovini jer sa tom navrtkom iza podešavaš zazor noževa od kontra noža.
Nađi negdje veliki radapciger, pozajmi ili ga kupi i onda prema njemu, na ovim rebrima iza na disku zavari komadiće šipke tako da možeš kandžama radapcigera zakačiti disk i tako ga svlači. Dok svlačiš disk, udaraj čekićem po njemu, tako će zbog vibracija lakše ići.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Dobro zagrijati i mora ići prije sastavljanja provjeri osovinu po potrebi kod tokara a ako ste tukli po turbini bilo bi dobro balansirati jedan rođak morao na 290 jer je tresla nakon izmjene ležajeva i noževa .
 

welger

Član
Tu od
20 Stu 2012
Poruka
384
Ma i grijano je, nitko nema takav radapciger ali probano je skidati nečim i jačim od radapcigera sa vijkom M 18 i savio se neide, možda je krenuo 1 milimetar ali neide dalje dva majstora su odustala, ovaj jedan kaže može skinut ali nešto mora puknuti. Dali se može skinuti tamo unutra kod zupčanika što ide preko njega lanac pa izvući sve komplet van sa osovinom kaže majstor jedino tako pa će staviti na prešu?
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Ma i grijano je, nitko nema takav radapciger ali probano je skidati nečim i jačim od radapcigera sa vijkom M 18 i savio se neide, možda je krenuo 1 milimetar ali neide dalje dva majstora su odustala, ovaj jedan kaže može skinut ali nešto mora puknuti. Dali se može skinuti tamo unutra kod zupčanika što ide preko njega lanac pa izvući sve komplet van sa osovinom kaže majstor jedino tako pa će staviti na prešu?
skines lanac na pogonu, odvrnes maticu iznustra Kljuc 19 hvata svuces lancanik. Onda skidas one crvene "kljunove" naprijed sto nedaju da kukurz ispada na stranu,skidas one limove pored vertikalnih valjaka koji sijeku travu imas rupu kroz koju proturis neku dugu cijev kojom udaras u osovinu i izbijas sve zajedno i turbinu i osovinu i onda nosi pod presu il izbijaj osobinu macolom samo pazi da ne ostetis navoj ili one zubce za lancanik. Da sprijecis ostecenja uzmi hrastovo drvo ili kocku aluminija5x5 i neces ostetit nista. Et za informaviju cisto 2 lezaja sto su unutra su 60 €
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,328
Vidim da ste nekaj heftali po turbini, ali tragova brenera nevidim :icon_scratch:
Da ste zagrijali kak treba izašlo bi garant.
 

welger

Član
Tu od
20 Stu 2012
Poruka
384
Hvala na odgovoru.
Ja nisam bio kada je grijano, majstor je griao ali nije jako zato što je nabavio veliki radapciger i kaže da ne mrda, da je pokušao sa grijanjem i radapciger i nemrdao opet ali veli da nije jako griao da nebi oslabio materijal.
Kako se skida taj kardan, imaje dva unutra, ali gornji mi samo smeta, na njemu nema ono za skidanje kao na običnom kardanu?
Slikano je prije grijanja pa se tragovi grijanja nevide. Pokušat ću sada kako mi je rekao član FeLiXxX.
 
Posljednje uređivanje:

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Hvala na odgovoru.
Ja nisam bio kada je grijano, majstor je griao ali nije jako zato što je nabavio veliki radapciger i kaže da ne mrda, da je pokušao sa grijanjem i radapciger i nemrdao opet ali veli da nije jako griao da nebi oslabio materijal.
Kako se skida taj kardan, imaje dva unutra, ali gornji mi samo smeta, na njemu nema ono za skidanje kao na običnom kardanu?
Slikano je prije grijanja pa se tragovi grijanja nevide. Pokušat ću sada kako mi je rekao član FeLiXxX.
gornji uzmi samo zadigni dok ne izbijes nece ti smetat samo pazi da sta ne ostetis s te strane je dvoredni lezaj i pazi kako su ti poredane feder podloske iza jednorednog lezaja
 

welger

Član
Tu od
20 Stu 2012
Poruka
384
gornji uzmi samo zadigni dok ne izbijes nece ti smetat samo pazi da sta ne ostetis s te strane je dvoredni lezaj i pazi kako su ti poredane feder podloske iza jednorednog lezaja

Kako se skida taj kardan, on se samo izbije ili?
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
na kardanu imaš opružnu čiviju koju moraš izbiti. Polako okreći kardan dok je ne vidiš, mislim da je čivija Φ 8 mm. Kad je izbiješ onda možeš svući kardan, ako nije i on zapekao.
 

welger

Član
Tu od
20 Stu 2012
Poruka
384
Izvadito je sve hvala na odgovorima.
Još me zanima dali bi se mogli staviti kineski ležaji pošto je velika razlika u cijeni (godišnje siječe samo 5,6 jutara)?
Ovi što su na njemu ležaji jako dobro izgledaju i ne klimaju izgleda da se osovina malo pojela...
Protunož je pojeden pa smo ga samo okrenuli kontra valda može i tako.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Osovinu riješi tokar a ležajevi ja sam po njih išao u Austriju vrte se više od 10 god to ipak moraš uzet kvalitet a sad možda netko zna više možda i kod nas ima kaj je dobro .
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
Izvadito je sve hvala na odgovorima.
Još me zanima dali bi se mogli staviti kineski ležaji pošto je velika razlika u cijeni (godišnje siječe samo 5,6 jutara)?
Ovi što su na njemu ležaji jako dobro izgledaju i ne klimaju izgleda da se osovina malo pojela...
Protunož je pojeden pa smo ga samo okrenuli kontra valda može i tako.

Osovinu kao što reče Željko, daj tokaru da je sredi a ležajeve uzmi što kvalitetnije. Veliko je opterećenje i relativno veliki broj obrtaja, sa Kinezom se nećeš naraditi, pitanje je dali bi i ovu sezonu završio.
Kontra nož se oštri i naravno da se može okrenuti, tako je i napravljen da se samo okrene kad se istupi.
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
cime se to ostri kontra noz? samo ga preokreni imas 2 sarafa hvata kljuc 19 vjerovatno su zapekli lagano samo ocisti od korozije lijepo leziste i vrati ga kontra ;)
 

welger

Član
Tu od
20 Stu 2012
Poruka
384
Za sada je sve riješeno jedino neznam koliko moraju noževi biti blizu protunožu, sada je negdje odprilike 4 mm?
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Za sada je sve riješeno jedino neznam koliko moraju noževi biti blizu protunožu, sada je negdje odprilike 4 mm?

Imao sam razne silokombaje protunož razmak najbolje debljina novinskog papira ili da lagano liže nož ali doslovno lagano ne da zapinje i silaža SITNA .
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Za sada je sve riješeno jedino neznam koliko moraju noževi biti blizu protunožu, sada je negdje odprilike 4 mm?
po meni zasvino od snage traktora manji traktor vec razmak veci traktor manji razmak. Po meni najbolji rad ima oko 3-5 mm tad kombaj ne pravi one"dlacice"
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
po meni zasvino od snage traktora manji traktor vec razmak veci traktor manji razmak. Po meni najbolji rad ima oko 3-5 mm tad kombaj ne pravi one"dlacice"

Nemoj se ljutit ali ne bi se složil bitno oštar nož oštar (neoštečen) protunož i čim bliže traktor ili može ili ne tj ako je slabiji sporije ići .
 

Najnoviji postovi

Na vrh