• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SILOKOMBAJN

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Matija to je obični PZ 80 ako se nevaram,i kak to da ti se lambo grije pod njim???
znam par ljudi koji siliraju sa 558 i takim silokombajnom i idu bez greške uopče senegriju,sa jedim sam osobno radio,jedino šta im je brzina 2-3 spora i gas do kraja
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Pa nije obični ako kolega veli da ima duple valjek.
Ja imam doma SIP-a s duplim valjcima koji je sličan ovom njegvom pz-u i mogu reči da je to potpuno neka druga priča u odnosu na obični s 2 uvlačna valjka :)
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
koliko sam ja razumeo samo obicni 80 je sa 2 valjka a ovi 80s i 80e su sa 4 valjka
 
Posljednje uređivanje:

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
Mengele MB290 ima 6 valjaka za uvlačenje :icon_super: :icon_super:
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Nekužim se u PZ-ove silokombajne,na obični PZ sam mislio onaj sa 2valjka jer sam pročitao u prethodnim postovima da ima dvije tipe,sa dva i četiri valjka.Matija nez za tvoj traktor ali ako ti kažem da sam silirao sa 558 i PZ-om u 2-3 spora prošle god sezona 2012 i kukuruz nije bila niska ni rijetka.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
Kod mene je komšija silirao sa 558 i sa mojim MB 290. Radi bez problema snjim, jedino mu je problem težina kombajna i bez točka bi teško radio u brdu. A što se tiče snage ima je sasvim dovoljno za pogon silokombajna, ipak je on 60 KS. :icon_super:
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
znači velika je razlika u silokombajnu sa 2 ili 4 valjda,ovaj sa četiri valjka se odma teže vuće i nosi.To nisam znao zato me začudilo kad si reko da ti se malo grije traktor od 70ks
Ima jedan lik u selu torpeda 60ks i neki stari sipovi silokombajn koji nema sajle za zakretanje cijevi nego ti neko mora sjedit na blatobranu i kormilarit,bivši silokombajn od forumaša Dino. Taj lik sa tim torpedom i silokombajnom govori da silira 1-2 brza brzina,ja to nisam vidio ali mi je to dosta ljudi potvrdilo. E sad nez kakvi su kuruzi da on može tako brzo silirat i kako mogu normalno prikolicu napunit.
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
ja sam ove godine 3 ha konstantno siliro u 15 brzini ili druga brza i power na zecu al treba 40 minuta da se napuni prikolica 3 tone a po meni traktor pod limovima bolje hladi jer onaj propeler uvalci sa jedne strane bloka motora zrak a istjeruje ga na drugi kraj
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
ja sam ove godine 3 ha konstantno siliro u 15 brzini ili druga brza i power na zecu al treba 40 minuta da se napuni prikolica 3 tone a po meni traktor pod limovima bolje hladi jer onaj propeler uvalci sa jedne strane bloka motora zrak a istjeruje ga na drugi kraj
Ima nekaj logike u ovom oko hlađenja traktora..

Kod mene je traktor od 80ks godinama silirao sa Mex2-k,po danu i mraku i nikad pregrijavanja nije bilo..Svaki dan se kiler oprao i ispuhao..:tractor:
 

VetMed

Član
Tu od
22 Lip 2009
Poruka
38
Ja imam novi SIP 90D, ima 4 valjka i 12 nozeva za secenje, nosim ga sa torpedom 7506A, cak i vucem jednoosovinku prikolicu zakacenu za silo kombajn. Nosi ga dobro, ali sam ipak stavio lanac koji je zakacen za poteznicu tako da rasteretim hidrauliku. Godisnje narezem meni oko 40-50 prikolica jednoosovinki od oko 3t, i usluzno jos 70-80 prikolica. Zadovoljan sam kombajnom, reze sitnije u odnosu na staru 80-ku koju smo ranije imali.
 
Z

zetor_7745

Guest
Radio sam sa Pottingerom i zamjenio ga za Mengele i preporodio se!
Imo sam ga oko 6 godina i ja sam se preporodio al je po meni pottinger jace konstrukcije a kod mene nije imo problema s manjim kukuruzom nakon promjene guma na uvlacenju
gdje ima kupiti te gume za uvlacenje za mengele mb 290
MB 200, 220, 280, 290 su sa diskom dok je MB 350 Turbo sa dobošem. Zato je kod ovih prvih lanac a kod MB 350 kardan, razlika je u načinu rada. A nije lanac loš samo traži redovno podmazivanje. Kod MB 290 je dvoredni lanac i ima samostalno kontinuirano podmazitanje u toku rada i nema nikakvih problema s njim.[/QUOTE]

isti slucaj kao i kod mb 280 dvoredni lanac i podmazivanje kontinuirano


[/QUOTE]Ovdje ti je osigurač:


Uploaded with ImageShack.us[/QUOTE]
tu jelde idu ko dva mala klina sa dvije strane i preko poklopcic tako je bilo kad sam skido al mi nije nikad puko a lanci su mi svi pucali osim ovog kod ovog osiguraca cak i ovaj sto pokrece valjke za odsijecanje

[/QUOTE]Lanac kupuješ na metar.
Čini mi se da si prije početka pregledao ležajeve i piksne ali izgleda da nisi dovoljno obratio pažnje na lance, a oni su najviše opterećeni.
Kojim traktorom siliraš, koliko je KS? [/QUOTE]
sta mislis kolko mi treba evropljana da zamijenim sve lance da ubacim nove piksne idu nove lezajevi na " nozevima" su dobili malo lufta ide promjena 40 €dvoredni i 10 € jednoredni a traktor je 85 ks turbo motor 4156 ccm (ako ti sta znace )
EDIT ovaj internacional mi lici dosta na pottingera[/QUOTE]
 

welger

Član
Tu od
20 Stu 2012
Poruka
384
[/QUOTE]Ovdje ti je osigurač:


Imam Mengele MB 200 i sve je uredu osim što mi taj osigurač četo puca a teško se jako izbija, sada mećemo osigurač od sunca (grablje) ipak su jači i teže pukne ali pukne a izbijamo ga macolom, dali netko ima kakvo riješenje za to?
Probali smo i bušiti da napravimo veću rupu da ide veći osigurač ali neda se to bušiti.
Lanac onaj dugački je novi.
Kada se rućno okreće sve ide lagano, sve mi se čini uredu. Prošlu godinu je puknula opruga što se tu nalazi kraj toga osigurača i kako je ona puknula više kombaj ne lomi zrno svako je čitavo ali samo je jednom puknio osigurač (5 jutara godišnje pravi).
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Ovdje ti je osigurač:


Imam Mengele MB 200 i sve je uredu osim što mi taj osigurač četo puca a teško se jako izbija, sada mećemo osigurač od sunca (grablje) ipak su jači i teže pukne ali pukne a izbijamo ga macolom, dali netko ima kakvo riješenje za to?
Probali smo i bušiti da napravimo veću rupu da ide veći osigurač ali neda se to bušiti.
Lanac onaj dugački je novi.
Kada se rućno okreće sve ide lagano, sve mi se čini uredu. Prošlu godinu je puknula opruga što se tu nalazi kraj toga osigurača i kako je ona puknula više kombaj ne lomi zrno svako je čitavo ali samo je jednom puknio osigurač (5 jutara godišnje pravi).[/QUOTE]

Kod mene ima bar 20 mb 200 svi su zavarili osiguraće a neki prije 20 godina i više .
 

igordulic

Član
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
226
Pa ostruzi klincic tanji da lako prolazi,mozda ce manje izdrzati ali ces menjati lako,mi smo tako radili dok smo imali ovaj silokombajn,jednom prilikom sam natuko jedan sto je bio knap ne da smo se namucili da ga izbijemo moro sam kuci doci,pa kao ajd da razbusimo kad op pretvrdo,i onda smo isto od grabalja uzimali fleks i stanjim ga da prolazi onako da ispada,ostavim ga duzeg da ga poklopac drzi da ne ispadne u radu,i kad pukne fino ga zamenim ko od sale.Jedino moras napraviti vise komada da imas da mozes menjati.
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Kako je krenulo bit ce lijepa posla ove godine sa silokombajem, kukuruzi se lijepo drze a moglo bi bit i lijepih prinosa ove godine tako da ni ja ne bi da mi kombajn stane u pola sezone i da kukuruz prodje zetvu. Danas sam malo rasklapo kombaj i ne mogu da svucem jedan kardan koji pokrece onaj najveci valjak e sad me zanima da li ima potrebe da ga skidam jer sam mislio zavirit da li ovde imaju kakve piksne u kojima se osovina okrece? sa stane se nalaze neke distance pretpostavljam od mesinga ali da se nalazi sta u sredini tj gdje su ove mazalice da ne skidam kardna dzaba ako nema nista?


Uploaded with ImageShack.us
 

welger

Član
Tu od
20 Stu 2012
Poruka
384
Imam problem na mengelu MB 200 nemogu skinuti ovaj komplet noževa što ide sa osovine, ošao mi ležaj (klimaju se noževi i stružu). U sredini je osovina koja ima na sebi navoj na koju ide matica koja doteže i odteže te noževe i trebalo bi se samo svući, dali je netko to radio već?

tj61.jpg

hxxe.jpg
 
Posljednje uređivanje:

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
treba ti veliki radapciger jer je zapeklo na osovini. Inače taj rotor se samo svuče sa osovine.
 

welger

Član
Tu od
20 Stu 2012
Poruka
384
Ma 2 majstora su probala i nisu uspijeli, navarivali i cjevi kojekakve i nemože neide...
 

Najnoviji postovi

Na vrh